درباره اسلواکی این کشور زیبا بیشتر بدانیم

درباره اسلواکی این کشور زیبا بیشتر بدانیم

درباره اسلواکی، می‌توان گفت که کشور اسلواکی یکی از کشورهای واقع در مرکز اروپاست. این کشور اروپای مرکزی جمعیتی در حدود پنج و نیم میلیون نفر دارد و …

درباره اسلواکی می‌توان گفت که کشور اسلواکی یکی از کشورهای واقع در مرکز اروپاست. این کشور اروپای مرکزی جمعیتی در حدود پنج و نیم میلیون نفر دارد و به‌عنوان یکی از کشورهای ارزان جهت سفر توریستی مطرح می‌باشد. پایتخت اسلواکی یعنی شهر براتیسلاوا یکی از شهرهای مطرح و مهم قاره‌ی سبز است.

جاذبه‌ها و دلایل سفر به اسلواکی تنها محدود به سفرهای تفریحی نیست و هرساله افراد زیادی از گوشه و کنار دنیا و حتی ایران برای ادامه تحصیل، کاریابی، گسترش تجارت، رفع مشکلات پزشکی و … به این کشور مسافرت می‌کنند. در این مقاله قصد داریم درباره اسلواکی بیشتر بدانیم.

درباره اسلواکی | یوروپ تورز

آشنایی با تاریخچه‌ ی کشور اسلواکی

درباره اسلواکی: به لحاظ تاریخی از سال 1918 میلادی تا سال 1993 که کشور اسلواکی کنونی تشکیل شد، بارها این کشور با نام‌های گوناگون و تحت سلطه‌ی حکومت‌های مختلف بوده است. تقریباً از زمان ساکن شدن اسلواک ها در این منطقه تا سال 1918، این بخش از اروپا به‌عنوان خاک و بخشی از کشور اتریش – مجارستان بودند. اسلواکی در دو دوره‌ی تاریخی مابین سال‌های 1918 تا 1939 و 1945 تا 1992 به‌عنوان بخشی از کشور چک‌اسلواکی شناخته می‌شد که هم‌اکنون دو کشور مستقل چک و اسلواکی می‌باشند.

در بین این سال‌ها یعنی 1939 تا 1945 نیز کشور جمهوری اسلواکی وجود داشت که کاملاً تحت نظر آلمان‌های نازی اداره می‌شده است. کشور اسلواکی کنونی، امروزه بخشی از کشورهای حوزه‌ی شینگن است و در اتحادیه‌ی اروپا عضویت دارد. عضویت کشور اسلواکی در پیمان ناتو و آتلانتیک شمالی نیز از سال 2004 رسمیت یافت.

آشنایی با تاریخچه‌ی کشور اسلواکی | یوروپ تورز

موقعیت جغرافیایی کشور اسلواکی

اسلواکی به دریاهای آزاد راه ندارد و تمامی مرزهای آن با همسایگان این کشور به‌صورت مرز خاکی است. واقع‌شدن در اروپای مرکزی باعث شده است کشور اسلواکی از طرف غرب هم‌مرز با کشورهای چک و اتریش باشد. واقع‌شدن کشور مجارستان در جنوب این کشور و همچنین کشور لهستان در شمال آن باعث شده است دارندگان ویزای شینگن اسلواکی و کشورهای دیگر اروپایی بتوانند به‌راحتی در میان این کشورها سفرهای خود را انجام دهند. باید اشاره کرد که همسایه‌ی شرقی اسلواکی کشور محبوب دیگری به نام اکراین می‌باشد.

به لحاظ مساحت این کشور در رده‌ی 127 جهان با مساحت تقریبی 49035 کیلومترمربع قرار دارد. کشور اسلواکی ازجمله کشورهای کوهستانی شناخته می‌شود و درواقع بخش اعظمی از مساحت آن را کوهستان‌ها تشکیل داده‌اند. این کشور ازجمله کشورهای با دمای هوای سرد شناخته می‌شود و رودهای بزرگ اروپا همچون دانوب در آن قرار دارد.

اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور اسلواکی

اسلواکی ازجمله کشورهای کمونیستی سابق است که هم‌اکنون دارای نظام دموکراسی پارلمانی است و با نام جمهوری اسلواکی در عرصه‌ی سیاست حضور دارد. این کشور اروپایی اقتصادی مبنی بر نفت و گاز ندارد. ازجمله برتری‌های اقتصادی کشور اسلواکی بیشتر درزمینهٔ محصولات کشاورزی به‌مانند جو و چغندرقند همچنین صنایع مرتبط با ماشین‌سازی و الکترونیک است. وجود منابع طبیعی همچون معدن فلزات پراستفاده‌ی جهان یعنی آهن، مس و منگنز در اسلواکی، این کشور را به یکی از مطرح‌ترین کشورها در این زمینه تبدیل کرده است. پول در اسلواکی بر اساس یورو مبادله می‌شود و اقتصاد این کشور وابسته به مشتریانی است که از سراسر دنیا محصولات آن‌ها را خریداری می‌کنند.

اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور اسلواکی | یوروپ تورز

چه مردمانی در کشور اسلواکی زندگی می‌کنند؟

بیشتر مردمانی که در اسلواکی زندگی می‌کنند به‌عنوان اسلواک‌ها شناخته می‌شوند. ساکنانی که اصلیت مجاری نیز دارند در این کشور حضور دارند و تقریباً یکی از بزرگ‌ترین اقلیت‌های قومی این کشور شناخته می‌شوند. کولی‌ها یا مردمانی که روما نامیده می‌شوند، ساکنانی که اصلیت روس و اوکراینی دارند از دیگر مردم کشور زیبای اسلواکی می‌باشند.

گویش و زبان معمول کشور اسلواکی، اسلواکیایی نامیده می‌شود که ریشه در زبان مردم کشور چک دارد. چک زبان‌ها و اسلواکیایی زبان که دو بخش اعظم این کشور را تشکیل می‌دهند به‌راحتی باهم ارتباط برقرار می‌کنند و زبان همدیگر را متوجه می‌شوند. درواقع اسلواکیایی یک‌زبان میانه در ادبیات زبان‌های دنیا شناخته می‌شود و تلفیقی از زبان هند و اروپایی است. به لحاظ تاریخی نیز در ابتدای تشکیل این منطقه در اروپا مردمانی که اسلاو نامیده می‌شوند در آنجا سکونت گزیدند.

چه مردمانی در کشور اسلواکی زندگی می‌کنند؟ | یوروپ تورز

دین و فرهنگ مردم کشور اسلواکی چیست؟

ازلحاظ مقوله‌ی دین، مسئولین این کشور اروپایی سخت‌گیری خاصی ندارند و مردمان پیرو ادیان مختلف می‌توانند با آزادی کامل در اسلواکی زندگی کنند و به مراسم‌های مذهبی خود بپردازند. مردمان پیرو شاخه‌ی کاتولیک مسیحیت جمعیتی نزدیک به هفتاد درصد مذهبیان اسلواکی را تشکیل می‌دهند.

قبل از جنگ جهانی نیز، این کشور زیبای قاره سبز محل زندگی یهودیان بسیاری بود که در حال حاضر جمعیتی نزدیک به دوصدم درصد از آن‌ها در اسلواکی باقی‌ مانده‌اند. ازلحاظ فرهنگی نیز این کشور ریشه‌دار، فرهنگی غنی همراه با برگزاری جشنواره‌های سالانه دارد. سنت فولکلور یکی از سنت‌های قدیمی مردمان اسلواکی است که هرساله برای آن جشن ویخودنا برگزار می‌گردد.

دین و فرهنگ مردم کشور اسلواکی چیست؟ | یوروپ تورز

آشنایی با شهر های مطرح کشور اسلواکی

شهر براتیسلاوا مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و به لحاظ جمعیتی پرجمعیت‌ترین شهر اسلواکی است. در تقسیمات کشوری اسلواکی، براتیسلاوا در جنوب غربی این کشور و در کنار دو رود بزرگ دانوب و موراوا قرار دارد. نکته‌ی منحصربه‌فرد این شهر هم‌مرزی با دو کشور مستقل از هم مجارستان و اتریش است.

دومین شهر بزرگ و پرجمعیت این کشور تازه استقلال‌یافته‌ی اروپایی کوشیتسه می‌باشد که جمعیتی بالغ‌بر دویست و سی هزار نفر را در خود جای‌داده است. شهر پرشوف که در قسمت شرقی اسلواکی قرار دارد یکی دیگر از شهرهای مهم این کشور است. ژیلینا و نیترا در رده‌های بعدی شهرهای مطرح کشور اسلواکی قرار دارند.

آشنایی با شهرهای مطرح کشور اسلواکی | یوروپ تورز

جاذبه‌ های گردشگری کشور اسلواکی

علاقه‌مندان به سفر و لذت بردن از جاذبه‌های توریستی و تفریحی می‌توانند با انتخاب تور اسلواکی یا تور براتیسلاوا از جاذبه‌های بی‌شمار این کشور و شهر زیبا دیدن کنند. مشهورترین و معروف‌ترین جاذبه‌های کشور اسلواکی در پایتخت آن قرار دارد که شامل مواردی چون قلعه براتیسلاوا، کلیسای جامع سنت مارتین، کاخ پریمات، کلیسای کوچک آبی براتیسلاوا، کاخ سفید اسلواکی، قلعه دِوین، تالار شهر قدیمی، تئاتر ملی اسلواکی، خیابان و دروازه سنت میکایل و نُوی مُست یا برج جدید می‌باشد.

مورد آخر یک پل است که با بالا رفتن از آن می‌توان منظره‌ای شگفت‌انگیز و ناب از اسلواکی را به نظاره نشست. معمولاً در کتب مربوط به آشنایی با اسلواکی و راهنمای سفر به اسلواکی به‌طور کامل تاریخچه‌ی این مکان‌های زیبا ذکرشده است.

جاذبه‌ های گردشگری کشور اسلواکی | یوروپ تورز

چگونه به کشور اسلواکی سفر کنیم

جهت سفر به اسلواکی چندین راه ساده وجود دارد که یکی از بهترین انتخاب‌ها تور اسلواکی می‌باشد. نکته‌ی مهم اینکه این تور در ایران نیز توسط آژانس‌های زیادی بانام تور اسلواکی و تور براتیسلاوا عرضه می‌گردد. اگر ویزای شینگن دارید و به یکی از کشورهای این حوزه سفر کرده‌اید نیز مجاز به سفر به اسلواکی هستید. یکی از نکته‌های مهم قبل از سفر به این کشور زیبای اروپایی تهیه ویزای اسلواکی می‌باشد که مراحل دریافت این ویزا نیز توسط افراد زیادی در اینترنت آموزش داده‌شده است.

چگونه به کشور اسلواکی سفر کنیم | یوروپ تورز

سوالات متداول درباره اسلواکی

مشخصات جزئی کشور اسلواکی چیست؟

درباره اسلواکی می‌توان گفت که کشور اسلواکی یکی از کشورهای واقع در مرکز اروپاست. این کشور اروپای مرکزی جمعیتی در حدود پنج و نیم میلیون نفر دارد و به‌عنوان یکی از کشورهای ارزان جهت سفر توریستی مطرح می‌باشد. پایتخت اسلواکی یعنی شهر براتیسلاوا یکی از شهرهای مطرح و مهم قاره‌ی سبز است.

کشور اسلواکی کنونی در چه سالهایی ساخته شده است؟

به لحاظ تاریخی از سال 1918 میلادی تا سال 1993 که کشور اسلواکی کنونی تشکیل شد، بارها این کشور با نام‌های گوناگون و تحت سلطه‌ی حکومت‌های مختلف بوده است.

دین مردمان کشور اسلواکی چیست؟

ازلحاظ مقوله‌ی دین، مسئولین این کشور اروپایی سخت‌گیری خاصی ندارند و مردمان پیرو ادیان مختلف می‌توانند با آزادی کامل در اسلواکی زندگی کنند و به مراسم‌های مذهبی خود بپردازند. مردمان پیرو شاخه‌ی کاتولیک مسیحیت جمعیتی نزدیک به هفتاد درصد مذهبیان اسلواکی را تشکیل می‌دهند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

2 نظر

حمید نوشاد 5 آبان 1397 پاسخ

با سلام .
بسیار کامل و مفید بود .
کمال تشکر

بابازاده 28 بهمن 1397 پاسخ

با سلام
ممنون از نظرتون
در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص میتونید با من در تماس باشید
با تشکر فراوان
سفری دیگر
88851080