بازدید از کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا

بازدید از کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا، در این مطلب تصمیم داریم شما را با این کلیسا که یکی از قدیمی ترین و زیباترین کلیساهای براتیسلاو آشنا کنیم.

پیشنهاد می‌شود در سفر به اسلواکی، بازدید از کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا را از دست ندهید. زیرا این شهر با قدمت تاریخی و معماری دلفریب خود از مقاصد گردشگری حذف نشدنی اسلواکی است. کلیسای جامع این شهر از جمله دیدنی‌های جالب شهر به شمار می‌رود.

این مکان مقدس با تاریخچه کهن خود، از قدیمی‌ترین کلیسا‌های اسلواکی بوده که رویداد‌های بی‌شماری را از گذشته‌های دور تا کنون در خود جای داده است و هر ساله پذیرای گردشگران انبوهی است که از سراسر جهان به این شهر سفر می‌کنند.

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا | یوروپ تورز

موقعیت جغرافیایی کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا در مرز غربی شهر تاریخی براتیسلاوا قرار دارد که از بزرگ‌ترین کلیسا‌های موجود در این شهر به عنوان مکانی برای تاج‌گذاری پادشاهان متعدد مجارستان شناخته شده و این امر موجب شهرت جهانی این کلیسا شده است.

معماری خیره‌کننده این کلیسا با برج مرتفعی که در چشم انداز شهر کاملاً مشخص است، مطمئناً بازدید‌کنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کند. نمای بیرونی کلیسا، ترکیبی از معماری نئوگوتیک، با گلدسته‌های زینتی و طراحی‌های باروک است.
همچنین در طراحی نمای خارجی کلیسا تعدادی مجسمه و تندیس قابل مشاهده است. برج مرتفع کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا بیش از همه جلب توجه می‌کند. می‌توان از بالای این برج، کل شهر را نظاره‌گر شد و عکاسی کرد.

شبستان کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا به شکل صلیبی سنتی ساخته شده و متشکل از سه راهرو بوده که به دو ردیف از هشت ستون تقسیم می‌شود. فضای داخلی آن دارای مساحت ۳۸ متری و ارتفاع حداکثر ۱۶ متری است. در پشت این کلیسا بالکنی وجود دارد که در هنگام اجرای مراسم مذهبی، پادشاه بتواند در جایگاهی بالاتر از حضار بنشیند.
این کلیسا در دوره ۱۸۶۹ تا ۱۸۷۷ بعد از بلایایی مانند آتش سوزی، زلزله، جنگ و… مجدداً بازسازی شد و ظاهر امروزی خود را به دست آورد.

تاریخچه کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا

قبل از ساخت و ساز کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا، در آن محل یک چهار راه وجود داشت که شامل مرکز سابق شهر، بازار و شاید یک کلیسای کوچک بود. از این رو مراسم پرستش در قلعه براتیسلاو صورت می‌گرفت.

ولی به مرور زمان با کاهش تعداد بازدید‌ها و همچنین به خطر افتادن امنیت قلعه، پادشاه اومریک مجارستان از پاپ معصومین دوم، اجازه خواست تا دفتر پروستان را در استان مشخص نماید و در نهایت این کلیسا در سال ۱۲۲۱ تغییر شکل داد و با سبک رومانسک ساخته شد. معماری رمانسک نوعی معماری اروپایی بوده که طاق رومی یا همان نیم دایره‌ای، بارزترین شاخصه آن محسوب می‌شود.

تاریخچه کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا | یوروپ تورز

پس از تسخیر امپراتوری عثمانی در سال ۱۵۶۳، کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا به کلیسایی برای تاج‌گذاری حاکمیت مجارستان تبدیل شد. همچنین در ۸ سپتامبر ۱۵۶۳، تاج سنت استفان (تاج اصلی پادشاه مجارستان) بر سر ماکسیمیلیان دوم، پسر امپراتور فردیناند اول قرار گرفت.

به طور کلی در کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا، تاج‌گذاری ۱۱ پادشاه و ملکه و همچنین ۸ همسر آن‌ها از جمله ماریا ترزا اتریشی، معروف به ماریای کبیر (ملکه مجارستان، ایتالیا، کرواسی، لهستان و فرمانروای آلمان) در سال‌های ۱۵۶۳ تا ۱۸۳۰ صورت پذیرفت.

آشنایی با براتیسلاو

شهر بزرگ براتیسلاو یا براتیسلاوا با جمعیت ۴۶۰۰۰۰ نفر به عنوان پایتخت اسلواکی مقرر شده است. براتیسلاو در جنوب غربی کشور اسلواکی، در دو کرانه رود دانوب و کرانه شرقی موراوا گسترده شده که از طرفی، از مجاورت با مرز مجارستان، تنها پایتخت جهان است که با دو کشور مرز مشترک دارد.

این شهر همچنان تحت استعمار مللی مانند آلمانی‌ها، مجار‌ها، چک‌ها، اسلواک‌ها، اتریشی‌ها و‌یهودیان است. شهر براتیسلاو با وجود مناظر دیدنی، بازار‌های کریسمس، نمایشگاه‌ها، کروز‌های رودخانه و تفریحاتی همچون اسکی و پاتیناژ در زمستان، به یک مقصد عالی گردشگری تبدیل شده و اخیراً در مسیر‌های گردشگری اروپا، شروع به کسب شهرت کرده است.

آشنایی با براتیسلاو | یوروپ تورز

جمع‌ بندی

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا از برترین سازه‌های شهر براتیسلاو، در قرن ۱۲ میلادی بنا شد و سال‌ها بعد با بازسازی گنبد و راهرو‌ها، نمای مدرن‌تری به خود گرفت. اکنون آثار هنری بسیاری از قرن هجدهم در این کلیسا به چشم می‌خورد.

از آنجایی که شهر براتیسلاو به علت معماری زیبا، اماکن گردشگری، غذا‌های متنوع و مردمانی خونگرم و صمیمی توریستان بسیاری را به خود جذب کرده، این کلیسا به عنوان یک سرمایه گردشگری، بازدید زیادی را به خود اختصاص داده است.


سوالات متداول کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا در کجا قرار دارد؟

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا در مرز غربی شهر تاریخی براتیسلاوا قرار دارد.

دلیل شهرت این کلیسا چیست؟

کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا از بزرگ‌ترین کلیسا‌های موجود در این شهر به عنوان مکانی برای تاج‌گذاری پادشاهان متعدد مجارستان شناخته شده و این امر موجب شهرت جهانی این کلیسا شده است.

معماری کلیسای جامع سنت مارتین براتیسلاوا چیست؟

مای بیرونی کلیسا، ترکیبی از معماری نئوگوتیک، با گلدسته‌های زینتی و طراحی‌های باروک است.
همچنین در طراحی نمای خارجی کلیسا تعدادی مجسمه و تندیس قابل مشاهده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!