قلعه بینیتسه اسلواکی | تاریخچه – فضای داخلی – موزه

قلعه بینیتسه اسلواکی | تاریخچه – فضای داخلی – موزه

قلعه بینیتسه اسلواکی، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بناهای تاریخی اسلواکی بوده که در فاصله 167 کیلومتری شمال شرقی براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی واقع شده است.

قلعه بینیتسه یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بناهای تاریخی اسلواکی بوده که در فاصله 167 کیلومتری شمال شرقی براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی واقع شده است. این قلعه بر روی تپه‌ای در سمت راست رودخانه نیترا، در کنار یک خندق مصنوعی قرار دارد. بینیتسه از مراکز اصلی املاک خانواده نجیب پالفی محسوب می‌شود. از آن به عنوان رمانتیک‌ترین قلعه اسلواکی نیز یاد می‌شود.

قلعه بینیتسه اسلواکی | یوروپ تورز

تاریخچه مختصری از قلعه بینیتسه اسلواکی

اولین گزارش مکتوب از قلعه بینیتسه اسلواکی به سال 1113 بر می‌گردد. قلعه در ابتدا چوبی بوده که در قرن سیزدهم بازسازی می‌شود. این قلعه در سال 1527 توسط خانواده تورز به یک اقامتگاه راحت رنسانس تبدیل شد. کنت جان پالفی در اواخر قرن نوزدهم تصمیم گرفت قلعه را به سبک رمانتیکی که امروزه دیده می‌شود، بازسازی کند.

افسانه بانوی سیاه پوست

یک افسانه قدیمی درباره قلعه بینیتسه وجود دارد. بانوی سیاه و شوهرش، ارباب قلعه، زوجی شاد و موفق بودند. ارباب قلعه یک رهبر نظامی بود که سابقه پیروزی‌های زیادی در میدان جنگ داشت. او به فضیلتش معروف بود. چند نفری از اقوام از راه دور نزد آنها آمدند و برای مدتی در قلعه ماندند. بعد از گذشت مدتی به زندگی بانوی سیاه و ارباب حسادت کردند. آنها هم زمان زیبا، جوان و ثروتمند بوده و در عین حال با یکدیگر خوشبخت نیز بودند.

اقوام از روی حسادت به ارباب گفتند زمانی که در جنگ بوده، همسرش با شوالیه‌های دیگر مشغول بوده است. ارباب عصبانی می‌شود و به رسم آن زمان حکم می‌کند که بانوی سیاه به همراه پسر تازه متولد شده‌اش، از بلندترین قسمت قلعه به داخل خندق بپرد. اگر زنده بماند، بی‌گناهی‌اش اثبات می‌شود. بانوی سیاه بچه به بغل، بدون تردید می‌پرد. آنها روی آب شناور شده و دور می‌شوند. بسیاری معتقد هستند آنها زنده می‌مانند و برخی اوقات این بانوی سیاه با فرزندی که در آغوش دارد در راه پله‌های قلعه دیده می‌شوند.

فضای داخلی قلعه بینیتسه

یک اتاق اسلحه در یکی از برج‌های قلعه بینیتسه وجود دارد که با انواع ابزارهای تخریب قرون وسطایی مانند شمشیر، هالبر، گرز و زره آهنی کامل شده است. در اتاقی دیگر، سقف حکاکی شده پر آذین با طلای فشرده می‌درخشد. پرتره درخشان رنگ روغنی از یان پالفی در قسمت مرکزی سقف قرار دارد. یکی دیگر از اتاق‌ها نیز با کاشی‌های ترکی نقاشی شده با دست، گلدان‌های چینی عظیم در طرفین پوشانده شده است.

فضای داخلی قلعه بینیتسه | یوروپ تورز

موزه قلعه بینیتسه اسلواکی

ایده راه اندازی موزه در قلعه بینیتسه توسط آخرین صاحب نجیب آن یعنی کنت یان پالفی بود. او در وصیت نامه خود آرزوی خود را بیان کرده مبنی بر اینکه قلعه در دسترس عموم قرار گیرد و آثار هنری آن، در مکان اصلی که هست برای بازدیدکنندگان باقی بماند. وارثان به آخرین وصیت پالفی احترام گذاشته و قسمتی از قلعه به موزه تبدیل شد.

در حال حاضر یک موزه تخصصی هنری- تاریخی بوده که به محل کار علمی تحقیقاتی تبدیل شده است. در این بنای تاریخی فرهنگی، آثار باستانی در سبک‌های نئو و همچنین آثار هنری و صنایع دستی باستانی نگهداری و به نمایش گذاشته می‌شوند. این موزه شامل تقریبا 6000 مجموعه‌های مختلف مانند هنرهای زیبا (نقاشی و مجسمه سازی) و صنایع دستی (مبلمان، لوستر، شمعدان، سرامیک، ظروف، سفال، چینی، سلاح سرد، سلاح گرم، زره و منسوجات) است.

غار تراورتن قلعه بینیتسه اسلواکی

غار طبیعی سنگ تراورتن با قطر 22 متر و ارتفاع 6 متر، بخشی از قلعه بینیتسه است. این غار 26 متر پایین‌تر از حیاط چهارم قلعه قرار دارد. غار تراورتن در نتیجه جریان آب به داخل و بر هم زدن سنگ‌ها از طریق یک دهانه و شکاف خارجی ایجاد شده است. آب باعث اختلال در سنگ تراورتن شده و آن را شسته و در نتیجه فضای مدور غار با تزیینات طبیعی بر روی دیوارها ایجاد شده است. دو برکه داخل غار وجود دارد که احتمالا در قدیم به عنوان مخزن آب استفاده می‌شده است.

غار تراورتن قلعه بینیتسه اسلواکی | یوروپ تورز

کلام پایانی

سفر به اسلواکی و بازدید از آثار تاریخی مانند قلعه بینیتسه بسیار لذت بخش خواهد بود. حتی نگاه کردن به عکس‌های این قلعه، حس سفر به گذشته را القا می‌کند. جشنواره بین‌المللی سالانه ارواح و شبح‌ها، شناخته شده‌ترین رویداد در میان بسیاری از رویدادهایی است که در قلعه اتفاق می‌افتد.


سوالات متداول قلعه بینیتسه اسلواکی

اولین کارامد این قلعه چه بود؟

این قلعه در سال 1527 توسط خانواده تورز به یک اقامتگاه راحت رنسانس تبدیل شد.

یکی از مشخصات اتاق های قلعه بینیتسه اسلواکی چیست؟

یک اتاق اسلحه در یکی از برج‌های قلعه بینیتسه وجود دارد که با انواع ابزارهای تخریب قرون وسطایی مانند شمشیر، هالبر، گرز و زره آهنی کامل شده است.

ایده راه اندازی موزه در قلعه بینیتسه توسط چه کسی بود؟

ایده راه اندازی موزه در قلعه بینیتسه توسط آخرین صاحب نجیب آن یعنی کنت یان پالفی بود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!