قلعه وایداهونیاد بوداپست یک قلعه ی رمانتیک

قلعه وایداهونیاد بوداپست یک قلعه ی رمانتیک

قلعه وایداهونیاد بوداپست، یکی از قلعه‌های رمانتیک بوداپست مجارستان بوده که در کنار دیگر مکان‌های تاریخی دیدنی شهر، بازدیدکنندگان زیادی را جذب می‌کند.

قلعه وایداهونیاد بوداپست: یکی از قلعه‌های رمانتیک بوداپست مجارستان بوده که در کنار دیگر مکان‌های تاریخی دیدنی شهر، بازدیدکنندگان زیادی را جذب می‌کند. این قلعه در پارک شهر و در کنار دریاچه قایق سواری و پیست اسکی قرار دارد.

وایداهونیاد، ترکیبی از بهترین ساختمان‌های مجارستانی تاریخی در یک قصر التقاطی با سبک‌هایی از قرون وسطی تا قرن هجدهم است. این ترکیب گفته شده از سبک‌های معماری متفاوتی چون رومانسک، گوتیک، رنسانس و باروک تشکیل شده‌اند.

قلعه وایداهونیاد بوداپست یک قلعه ی رمانتیک | یوروپ تورز

تاریخچه مختصری از قلعه وایداهونیاد بوداپست

قلعه وایداهونیاد بوداپست (Vajdahunyad Castle) شبیه یک ساختمان تاریخی بوده که به نظر می‌رسد داستان‌های وهم آوری را در خود جای داده است. این در حالی است که در سال 1896 برای هزارمین سالگرد تولد دولت مجارستان ساخته شد. جالب است بدانید ساختمان اصلی قلعه، مجموعه ساختمان تاریخی ساخته شده با سازه‌های موقتی چون چوب و مقوا بود.

مجارستانی‌ها از این ساختمان به قدری استقبال کردند که در نهایت بین سال‌های 1904 تا 1908 از مصالح دائمی ساخته شد. پنجره‌های رنگارنگ، سقف‌های طاق‌دار با رنگ آمیزی دقیق و پله‌های مرمر در ساخت دائمی این بنا استفاده شده است. قرار بود به قسمتی از قلعه، نام وایداهونیاد داده شود و نام دیگری برای کل قلعه برگزیده شود؛ اما این نام به قدری توسط ساکنان محلی استفاده گردید تا ماندگار شد.

ترکیب سبک‌ های مختلف در قلعه

قلعه وایداهونیاد از ترکیب سبک‌های مختلف معماری تشکیل شده است. این قلعه از لحاظ معماری دارای سه بخش اصلی قرون وسطی رومی، گوتیک و رنسانس و باروک است. این قلعه پر از مجسمه سنگی و دیوار نگاره است. در ادامه به این سه بخش اصلی معماری می‌پردازیم.

قرون وسطی رومی در قلعه وایداهونیاد بوداپست

قدیمی‌ترین قسمت قلعه به سبک رومی از قرن 11 و 13 در مجارستان برمی گردد. کلیسای روستای جاک در غرب مجارستان و در نزدیکی مرز اتریش واقع شده که قسمتی از دروازه قلعه وایداهونیاد را این کلیسا تشکیل می‌دهد. هنگام بازدید از این قلعه می‌توانید پورتال حکاکی شده استادانه را با دروازه‌های باریکی که در یکدیگر تعبیه شده‌اند، ببینید. این دروازه اصلی کلیسا بوده که با نقوش هندسی سبک نورمن تزیین شده است. در بالای درگاه نیز می‌توانید عیسی را بر تخت در کنار دو فرشته ببینید.

قرون وسطی رومی در قلعه وایداهونیاد بوداپست | یوروپ تورز

معماری گوتیک در قلعه وایداهونیاد

با دیدن برجک‌ها و تیرهای چوبی که بسیار دیدنی هستند، وارد عصر گوتیک در قرن 14 و 15 میلادی می‌شوید. قلعه وایداهونیاد که بسیاری آن را خانه کنت دراکولا می‌دانستند، زمانی به پادشاه قلعه‌ها معروف بود. در سال 1896 به عنوان بهترین نمونه گوتیک مجارستانی انتخاب شد.

رنسانس و باروک در قلعه وایداهونیاد

ساختمان‌های رنسانس و باروک قرن 16 تا 18 میلادی به طرز عالی با هم ترکیب شده‌اند و عناصر کاخ‌های غنی در مجارستان سلطنتی و اتریش را ادغام کرده‌اند. ساختمان باروک، خانه اصلی موزه کشاورزی است. کاخ باروک واقع در قلعه وایداهونیاد کپی کاخ‌های اتریشی در امپراتوری مشترک است.

گنبد بالای ورودی اصلی از دروازه کارولی الهام گرفته شده است. نمای آلمانی که از دریاچه مشاهده می‌شود، سبک معماری آلمانی را با سنگ نگاره‌ها منعکس می‌کند. تأثیر رنسانس اولیه فرانسه نیز در برج فرانسوی با یک دلفین در بالای آن نشان داده شده است.

موزه کشاورزی واقع در قلعه

ساختمان قلعه وایداهونیاد از سال 1897 همیشه به عنوان موزه کشاورزی مجارستان استفاده شده است. در واقع این موزه، بزرگ‌ترین موزه کشاورزی در اروپا است.

هشت نمایشگاه دائمی در موزه وجود دارد. این نمایشگاه‌های دائمی با نمایشگاه‌های تاریخی دقیق از جنبه‌های اصلی کشاورزی، ماهیگیری، باغبانی، پرورش حیوانات، جنگلداری، محیط زیست و غیره بر پا است. نمایشگاهی در مورد تاریخچه کشاورزی و دامپروری مجارستان نیز وجود دارد. این نمایشگاه‌های دائمی همیشه فعال هستند و گاهی نمایشگاه‌های موقت با موضوع‌های مختلف گسترش می‌یابد.

جشنواره‌ ها و رویداد ها در قلعه وایداهونیاد بوداپست

علاوه بر نمایشگاه‌های گفته شده در قسمت قبل، موزه قلعه وایداهونیاد میزبان طیف گسترده‌ای از جشنواره‌های فرهنگی مانند کارناوال و بازارهای کریسمس، نمایشگاه‌های غذا، رویدادهای نوشیدنی، کنسرت‌ها و فعالیت‌ها و جشنواره‌های کودکان است. در اطراف قلعه و داخل پارک شهر می‌توانید به پیاده‌روی بپردازید و از مناظر نیز لذت ببرید.

جشنواره‌ ها و رویداد ها در قلعه وایداهونیاد بوداپست | یوروپ تورز

سوالات متداول قلعه وایداهونیاد بوداپست

قلعه وایداهونیاد بوداپست در چه سالی ساخته شد؟

در سال 1896 برای هزارمین سالگرد تولد دولت مجارستان ساخته شد. جالب است بدانید ساختمان اصلی قلعه، مجموعه ساختمان تاریخی ساخته شده با سازه‌های موقتی چون چوب و مقوا بود.

سبک معماری این قلعه چیست؟

این قلعه از لحاظ معماری دارای سه بخش اصلی قرون وسطی رومی، گوتیک و رنسانس و باروک است.

ساختمان قلعه وایداهونیاد از سال 1987 به چه عنوان مورد استفاده قرار گرفت؟

ساختمان قلعه وایداهونیاد از سال 1897 همیشه به عنوان موزه کشاورزی مجارستان استفاده شده است. در واقع این موزه، بزرگ‌ترین موزه کشاورزی در اروپا است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!