خانه اپرای مجارستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه

خانه اپرای مجارستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه

خانه اپرای مجارستان، یکی از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی بوداپست و یکی از بزرگترین تئاترهای کشور مجارستان به شمار می‌رود.

بوداپست پایتخت مجارستان، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری به شمار می‌رود که سالانه افراد زیادی را از تمام نقاط جهان به خود جذب می‌کند. این شهر با جاذبه‌های تاریخی، تفریحی و هنری به یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری مبدل شده است. خانه اپرای دولتی مجارستان یکی از جاذبه‌های این شهر به شمار می‌رود که در ادامه به معرفی مشخصه‌های این مکان دیدنی خواهیم پرداخت.

خانه اپرای مجارستان یکی از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی بوداپست و یکی از بزرگترین تئاترهای کشور مجارستان به شمار می‌رود. این خانه اپرا یکی از شاهکارهای معماری مجارستان است و به سبک نئورونسانسی و عناصر باروک ساخته شده است. این مکان از ابتدا تا به امروز، میزبان اپراهای سطح بالا و معروف جهانی و اجرای کنسرت، باله و نمایش‌های هنری بوده است. صرف نظر از اجراهای دیدنی که در این ساختمان برگزار می‌شود، خود ساختمان نیز از نظر تاریخی و زیبایی شناسی حائز اهمیت است.

خانه اپرای مجارستان - یوروپ تورز

تاریخچه خانه اپرای دولتی مجارستان

این خانه اپرا یکی از نمادهای سنت اپرا در مجارستان می‌باشد که ساخت آن در سال 1875 آغاز شد. هزینه ساخت این ساختمان در آن زمان توسط دولت و پادشاه امپراتوری مجارستان، فرانتس جوزف اول تامین شد. این ساختمان توسط معمار معروفی به نام میکلوش یل طراحی و ساخته شد و سرانجام در سال 1884 افتتاح شد. اما یک اتفاق عجیب در روز افتتاحیه این سالن افتاد.

در آن روز جمعیت کنجکاو برای تماشای این سالن، نیروی امنیتی را زیر پای خود له کردند.
در زمان جنگ جهانی دوم، این ساختمان عملا آسیبی ندید و در سال 1945، اجرای اپرا در این سالن از سر گرفته شد. 5 سال بعد، سالن به ابزارآلات جدید و نورپردازی مدرن مجهز شد. اما در سال 1980 به دلیل خرابی سالن، دولت مجبور به تعطیلی سالن برای انجام بازسازی شد. سپس خانه اپرا پس از بازسازی در سال 1984، دقیقا 100 سال پس از اولین اجرا در خانه اپرا دوباره افتتاح شد.

تاریخچه خانه اپرای دولتی مجارستان - یوروپ تورز

ویژگی‌ های معماری خانه اپرا

این خانه اپرا در مرکز شهر بوداپست و خیابان آندراسی واقع شده است و یکی شاهکارهای معماری مجارستان شناخته شده است. این سالن به سبک نئورونسانس و با عناصر باروک ساخته شده است. این سالن به گونه‌ای طراحی شده که یکی از چشم نواز‌ترین سالن‌های اجرای این شهر به شمار می‌رود. خانه اپرای مجارستان مجهز به آخرین تکنولوژی می‌باشد و اولین بار در این سالن از تجهیزات هیدرولیک به عنوان بالابر استفاده شده است.

ویژگی‌های معماری خانه اپرا - یوروپ تورز

نمای بیرونی خانه اپرا مجارستان

نمای بیرونی این ساختمان به صورت کاملا قرینه و متقارن ساخته شده و یکی از ساختمان‌های زیبا و قدیمی‌این شهر شناخته می‌شود. در جلوی این ساختمان مجسمه فرنس ارکل و فرانتز لیست، شناخته شده‌ترین نوازندگان این کشور قرار دارد. همچنین دو ابولهول سنگی با شکوه در دو طرف درب ورودی اصلی، از ساختمان محافظت می‌کنند. در سمت راست ورودی، مجسمه هنرمندان و در سمت چپ یک کالسکه رویال روبروی پلکان مشاهده می‌شود. طراحی نمای بیرونی این ساختمان بسیار چشم نواز و زیبا می‌باشد.

نمای بیرونی خانه اپرا مجارستان - یوروپ تورز

نمای داخلی خانه اپرا مجارستان

فضای داخلی دارای یک سر سرای چشمگیر و یک راه پله دوطرفه بزرگ با ستون‌های مرمری خاکستری است. این سالن به شکل U طراحی شده و با مجسمه‌ها و نقاشی‌های هنرمندان بزرگ مزین شده است. راه پله سنگی و ورودی این سالن با چراغ‌های کم نور نورپردازی شده و سالن اصلی با یک لوستر بسیار بزرگ برنزی روشن شده است.

کاشی‌های کف پوش این ساختمان مشابه کاشی‌های دوران یونان باستان می‌باشد. سالن این خانه اپرا حدود هزار و سیصد نفر گنجایش دارد و رتبه سوم بهترین سالن آکوستیک را در تمام اروپا دارد. سالن اصلی سه طبقه است و هر طبقه دارای چیدمان خاص و متفاوتی می‌باشد. این سالن با رنگ‌های طلایی و قرمز تزیین شده است و نشان دهنده قدرت و ظرافت است.

نمای داخلی خانه اپرا مجارستان - یوروپ تورز

جاذبه‌ های دیدنی سالن خانه اپرای دولتی مجارستان

در اینجا می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به دیدنی‌ها و جاذبه‌های این سالن بپردازیم.

مجسمه افراد معروف در خانه اپرا مجارستان

از جاذبه‌های دیدنی و هنری این سالن اپرا می‌توان به مجسمه آهنگسازان و افراد معروف اشاره کرد. در داخل ساختمان، مجسمه چهار صدای اپرا یعنی آلتو، باس، تنور و سوپرانو قرار دارد. همچنین در هنگام بازدید این سالن می‌توانید مجسمه آهنگسازان بزرگی چون موتزارت، بتهوون، چایکوفسکی، وردی و فرانتس لیست را مشاهده کنید.

نقاشی‌های سقف و دیوارها خانه اپرا مجارستان

دیوارها و سقف‌های این سالن با نقاشی هنرمندان بزرگ مزین شده است. تمام نقاشی‌ها بر روی سقف دایره‌ای کشیده شده‌اند و زیبایی سالن را چند برابر کرده‌اند. بر روی سقف دایره‌ای این سالن، نقاشی از خدایان یونان در کوه‌های آلپ به تصویر کشیده شده است و توسط یک هنرمند آلمانی-مجارستانی به نام کارولی کشیده شده است.

لوستر 3 تنی خانه اپرا مجارستان

در وسط سقف دایره‌ای سالن، یک لوستر برنزی به وزن 3050 کیلو با 240 لامپ قرار دارد. این لوستر یکی از باشکوه‌ترین و خیره کننده‌ترین لوسترهای جهان است و چشم هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. این لوستر نیز توسط معمار خانه اپرا ساخته و طراحی شده است و در ابتدا با گاز روشن می‌شده و بعدا برقی شده است.

جعبه سلطنتی خانه اپرا مجارستان

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی این سالن اپرا، جعبه سلطنتی می‌باشد. این جعبه سلطنتی از طلا ساخته شده در قسمت مرکزی و در پشت سالن قرار دارد. این جعبه با مجسمه‌های تمثیلی تزیین شده و نشان دهنده 4 صدای اصلی اپرا به نام‌های سوپرانو، آلتو، تنور و باس می‌باشد.

خانه اپرای دولتی مجارستان، دومین سالن اپرای بزرگ کشور

اگر قصد سفر به مجارستان و شهر بوداپست را دارید، حتما خانه اپرای مجارستان را در لیست بازدیدهای خود قرار دهید. خانه اپرای مجارستان با گنجایش 1300 نفر، دومین سالن بزرگ کشور مجارستان شناخته شده است. این سالن یکی از شگفتی‌های معماری سبک نئورونسانس می‌باشد که با مجسمه‌ها و نقاشی‌های هنرمندانه‌اش، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

در این مقاله به معرفی خانه اپرای مجارستان، تاریخچه این سالن، ویژگی‌های معماری و دیدنی‌های جالب آن پرداختیم تا شما را با یکی از شگفت انگیزترین جاذبه‌های گردشگری شهر بوداپست آشنا کنیم.


سوالات متداول خانه اپرا مجارستان

خانه اپرای مجارستان در کدام شهر مجاستان قرار دارد؟

خانه اپرای مجارستان در شهر بوداپست پایتخت مجارستان واقع شده اس.

ویژگی خانه اپرا مجارستان چیست؟

این خانه اپرا در مرکز شهر بوداپست و خیابان آندراسی واقع شده است و یکی شاهکارهای معماری مجارستان شناخته شده است. این سالن به سبک نئورونسانس و با عناصر باروک ساخته شده است.

نمای بیرونی خانه اپرا مجارستان به چه شکلی است؟

نمای بیرونی این ساختمان به صورت کاملا قرینه و متقارن ساخته شده و یکی از ساختمان‌های زیبا و قدیمی‌این شهر شناخته می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!