کلیسای چوبی اورنس نروژ | معرفی – آدرس – تصاویر

کلیسای چوبی اورنس نروژ | معرفی – آدرس – تصاویر

کلیسای چوبی اورنس نروژ، (Urnes Stave Church) در محیط طبیعی سوگنه فیورد نروژ قرار دارد. این بنا در قرن 12 و 13 میلادی ساخته شده است. اورنس نمونه برجسته‌ای از …

کلیسای چوبی اورنس نروژ (Urnes Stave Church) در محیط طبیعی سوگنه فیورد نروژ قرار دارد. این بنا در قرن 12 و 13 میلادی ساخته شده است. اورنس نمونه برجسته‌ای از معماری چوبی سنتی اسکاندیناوی بوده که هنر سلتیک، سنت‌های وایکینگ‌ها و ساختارهای فضایی رومی را در خود جای داده است.

کلیسای چوبی اورنس نروژ | یوروپ تورز

کلیسای چوبی اورنس نروژ یک کلیسا با ارزش جهانی برجسته

کلیسای اورنس بر روی دماغه‌ای در سوگنه فیورد در ساحل غربی نروژ است که بازدیدکنندگان زیادی دارد. کلیسای چوبی اورنس نروژ یک ملک میراث جهانی بوده که توسط یک گورستان قرون وسطایی محصور شده است. کلیساهای چوبی یکی از پیچیده‌ترین و در عین حال پیشرفته‌ترین انواع سازه‌های چوبی هستند که در اروپای شمال غربی در قرون وسطی ساخته شده‌اند. چارچوب سقف کلیسای چوبی اورنس نروژ با تخته ساخته شده و خود سقف نیز با تکنیک‌های ساخت و ساز که در کشورهای اسکاندیناوی رواج داشته، پوشانده شده است.

اورنس یکی از قدیمی‌ترین و البته نماینده برجسته‌ای از کلیساهای چوبی است. این کلیسا، زبان و ساختارهای فضایی معماری سنگی رومی را با چوب بیان می‌کند. بنا با استفاده از ستون‌های استوانه‌ای با سر ستون‌های مکعبی و طاق‌های نیم دایره بر پا است. نقوش شیروانی در قسمت غربی شبستان و قسمت شرقی شیروانی بسیار زیبا و دیدنی هستند.

استفاده از کلیسای چوبی اورنس نروژ

با توجه به اینکه تمام عناصر یک بنای چوبی و ساختمان که کلیسا را تشکیل می‌دهد، به طور هم زمان حفظ شده، یکپارچگی سایت کامل به نظر می‌رسد. جالب است که هم کلیسا و هم گورستان، هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. همه اقلام لازم برای خدمات کلیسا در جای خود قرار دارند، بسیاری از آنها نیز قدیمی هستند.

قدمت برخی از وسایل مانند بنای خود کلیسا به قرون وسطی برمی گردد. کلیسای چوبی اورنس نروژ با قاب در آستانه هایش که بر روی پایه‌های سنگی قرار گرفته، بر پیشرفت کامل تکنیک و صنعت چوبی صحه گذاشته است. دکور بیرونی کلیسای قدیمی پس از گذشت نزدیک به هزار سال، با قرار گرفتن در معرض هوا، به طور قابل توجهی حفظ شده است.

استفاده از کلیسای چوبی اورنس نروژ | یوروپ تورز

آسیب پذیری کلیسا ممکن است به دلیل خطر آتش سوزی و فشار ناشی از گردشگری بیش از حد مربوط شود. تغییرات اقلیمی مانند افزایش بارندگی، در صورت عدم رسیدگی به موقع، تأثیرات منفی بر روی ساختمان خواهد گذاشت. بسیاری از بازدیدکنندگان معتقد هستند داخل کلیسا بوی قیر می‌دهد. احتمال آن می‌رود این بو به دلیل استفاده از مواد قیر مانند برای حفاظت از بنا است.

نمای بیرونی کلیسای چوبی اورنس نروژ

حکاکی روی چوب و دکور حجاری شده با کیفیت عالی که دارد در نمای بیرونی شامل پانل‌های تسمه کاری و عناصر سنت وایکینگ از ساختمان‌های قبلی است که خاستگاه «سبک اورن» را تشکیل می‌دهد. برخی معتقد بوده حکاکی‌های بیرونی شامل شیر و مار هستند. شیر نماد مسیح بوده و با مار که نماد شیطان است، می‌جنگد. برخی نیز معتقد هستند کلیسای اصلی ویران شده و این بنای چوبی روی ویرانه‌های کلیسای اصلی ساخته شده است.

نمای داخلی کلیسای چوبی اورنس نروژ

در داخل کلیسا نیز یک سری از سر ستون‌های مجسمه‌سازی شده خارق العاده قرن دوازدهمی وجود دارد. حکاکی‌های موجود در این کلیسا که آثار هنری برجسته‌ای محسوب می‌شوند، به عنوان پیوندی بین فرهنگ نوردیک پیش از مسیحیت و مسیحیت قرون وسطی مهم هستند. حکاکی‌ها شامل انواع حیوانات، شخصیت‌های مذهبی و زائران مذهبی است.

اشیاء مذهبی قدیمی مربوط به دوره قرون وسطی نیز داخل کلیسا به نمایش گذاشته شده‌اند. بسیاری از این عناصر طراحی داخلی، به قرن هفدهم بر می‌گردند. این عناصر شامل یک قلم غسل تعمید (1640)، یک سایبان چوبی در بالای محراب (1665)، یک منبر (1695) و محرابی (1699) است. محراب، مسیح را بر روی صلیب در کنار مریم مقدس و جان باپتیست (John the Baptist) نشان می‌دهد. لوستری قدیمی از وسط سقف شیروانی آویزان بوده که نمای قرون وسطایی را افزایش داده است.

نمای بیرونی کلیسای چوبی اورنس نروژ | یوروپ تورز

کلام پایانی

افرادی که از کلیسای چوبی اورنس نروژ دیدن می‌کنند به آرامش داخل کلیسا اشاره می‌کنند. احساس غوطه ور شدن در تاریخ هزار ساله، همچنین تصور ساختمانی که قدمت آن به قبل از طاعون سیاه برمی گردد، جالب و دور از ذهن است.


سوالات متداول کلیسای چوبی اورنس نروژ

کلیسای چوبی اورنس در کجا قرار دارد؟

کلیسای اورنس بر روی دماغه‌ای در سوگنه فیورد در ساحل غربی نروژ است که بازدیدکنندگان زیادی دارد.

ساخت معماری این کلیسا به چه صورت است؟

چارچوب سقف کلیسای چوبی اورنس با تخته ساخته شده و خود سقف نیز با تکنیک‌های ساخت و ساز که در کشورهای اسکاندیناوی رواج داشته، پوشانده شده است. این کلیسا، زبان و ساختارهای فضایی معماری سنگی رومی را با چوب بیان می‌کند. بنا با استفاده از ستون‌های استوانه‌ای با سر ستون‌های مکعبی و طاق‌های نیم دایره بر پا است. نقوش شیروانی در قسمت غربی شبستان و قسمت شرقی شیروانی بسیار زیبا و دیدنی هستند.

در این کلیسا چه چیز هایی به نمایش گذاشته شده است؟

اشیاء مذهبی قدیمی مربوط به دوره قرون وسطی نیز داخل کلیسا به نمایش گذاشته شده‌اند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!