قصر سلطنتی اسلو | تاریخچه – ویژگی – تصاویر

قصر سلطنتی اسلو | تاریخچه – ویژگی – تصاویر

قصر سلطنتی اسلو، نمادی از زندگی مجلل نروژی است. کاخ سلطنتی و باغ‌های امپراتوری آن از سال 1849 مرکز زیباشناسی شهر اسلو بوده است. ساخت این قصر 172 اتاق در سال …

نروژ کشور آبدره‌ها، وایکینگ‌ها و قلعه‌های افسانه‌ای است. این کشور بسیار دیدنی بوده و مملو از قلعه‌های تاریخی، عمارت‌های بزرگ و کاخ‌های سلطنتی است. یکی از این کاخ‌ها را بانام قصر سلطنتی اسلو می‌شناسند.کشور نروژ تاریخ غنی و طولانی دارد. پادشاهی در سال 872 میلادی در این کشور تأسیس شد.

همچنین بخشی از پادشاهی دانمارک- نروژ بوده است. این کشور با تهاجمات سوئد و تهاجم آلمان در جنگ جهانی دوم مبارزه کرده و اکنون یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای بازدید با طبیعت باشکوه و قلعه‌های دیدنی است. کاخ سلطنتی اسلو یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های کشور بوده و نمادی ملموس از سیر تاریخی نروژ از سال 1814 است.

قصر سلطنتی اسلو | تاریخچه - ویژگی - تصاویر | یوروپ تورز

تاریخچه و ویژگی‌ های قصر سلطنتی اسلو

قصر سلطنتی اسلو (The Royal Palace) نمادی از زندگی مجلل نروژی است. کاخ سلطنتی و باغ‌های امپراتوری آن از سال 1849 مرکز زیباشناسی شهر اسلو بوده است. ساخت این قصر 172 اتاق در سال 1825 آغاز شد و تا سال 1849 ادامه داشت و تکمیل شد. کاخ اسلو به دستور پادشاه «کارل یوهان» ساخته شد؛ اما پنج سال پس از مرگش تکمیل شد. اولین خانواده سلطنتی که در این قصر اقامت کرد پسر کارل یعنی «اسکار اول» بوده که با همسرش «ژوزفین» به آنجا نقل مکان کردند. قصر سلطنتی توسط معمار مشهور نروژی- دانمارکی «هانس لینستو» طراحی شده است.


کاخ سلطنتی اسلو با تزیینات مجلل که به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است، اقامتگاه اصلی پادشاهان نروژی بوده و هست. در حال حاضر نیز پادشاه زمان نروژ یعنی هارالد پنجم در آن سکونت دارد. البته فضای داخلی این قصر به یک فضای بسیار مدرن تبدیل شده که در کنار تزیینات نئوکلاسیک، سبک جدید و زیبایی را شکل داده است.


نکته قابل توجه در مورد کاخ، گستردگی در دسترس بودن آن است. نرده یا موانع دیگری در جلوی کاخ وجود ندارد، کودکان به راحتی در اطراف کاخ بازی می‌کنند و گردشگران نیز در فاصله چند متری درب ورودی اصلی با نگهبانان عکس می‌گیرند. این در حالی است که دیگر کاخ‌های سلطنتی در سطح کشورهای اروپا معمولا دارای حصار بوده و یا افراد باید فاصله خود را با کاخ‌ها حفظ کنند.

تاریخچه و ویژگی‌ های قصر سلطنتی اسلو | یوروپ تورز

آیا می‌ توان از نما ی داخلی قصر سلطنتی اسلو دیدن کرد؟

در تابستان، تورهای یک ساعت با راهنما در دسترس است. افراد می‌توانند از دوازده اتاق ازجمله سالن ضیافت و کلیسای قصر دیدن کنند. قصر سلطنتی اسلو دارای یک کلیسای کوچک بوده که در سال 1844 تقدیس شده است. این کلیسا شاهد بسیاری از رویدادهای سلطنتی نروژ مانند غسل تعمید و تأیید سلطنتی بوده و در حال حاضر نیز محل برگزاری کنسرت‌های کلیسا و کنسرت‌های مجلسی است.


نمای داخلی قصر، ستون‌های بزرگ کورنتی سفیدرنگ دارد که بسیار باشکوه و زیبا به نظر می‌رسند.
یکی دیگر از مکان‌های داخلی که برای دیدن عموم باز بوده اسطبل هنری ملکه سونجا است! در سال 2017 بود که اسطبل‌های کاخ سابق بازسازی و به یک مکان هنری چندمنظوره تبدیل شدند. این ساختمان به عنوان گالری هنری، موزه و سالن کنسرت مورداستفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر برای عموم باز است.

نمای بیرونی قصر سلطنتی اسلو

قصر سلطنتی اسلو در انتهای دروازه کارل یوهانس در مرکز اسلو قرار دارد. کاخ سلطنتی توسط پارک قصر سلطنتی، یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های اسلو، احاطه شده است. مجسمه باشکوهی از شاه چارلز سوم سوار بر اسب بر روی یک پایه بلند در میدان روبرو یا بهتر است بگوییم در قسمت جلویی کاخ قرار دارد و فضای سلطنتی را نیز تکمیل می‌کند. درختان سر به فلک کشیده که اطراف قصر سلطنتی اسلو دارای قدمت هستند، زیبایی محیط بیرونی رو دوچندان می‌کنند. پرچم نروژ نیز بالای کاخ سلطنتی خودنمایی می‌کند.

نمای بیرونی قصر سلطنتی اسلو | یوروپ تورز

کلام پایانی

افرادی که از قصر سلطنتی اسلو بازدید کرده‌اند، غرق در زیبایی و منحصربه‌فرد بودن آن می‌شوند. یکی از موارد تماشایی برای بازدیدکنندگان، زمان تعویض نگهبانان کاخ است که طی مراسم ویژه‌ای انجام می‌شود و برای بسیاری از افراد جالب است. از طرف دیگر رژه سالانه روز ملی در اسلو که در مسیر خود از کاخ سلطنتی می‌گذرد، یکی از معدود مواقعی است که خانواده سلطنتی برای خوشامدگویی به نروژی‌ها و بازدیدکنندگان در این مناسبت، در انظار عمومی ظاهر می‌شوند.


سوالات متداول قصر سلطنتی اسلو

کاخ اسلو به دستور کدام پادشاه ساخته شد؟

کاخ اسلو به دستور پادشاه «کارل یوهان» ساخته شد؛ اما پنج سال پس از مرگش تکمیل شد.

قصر اسلو نماد چه چیزی است؟

قصر سلطنتی اسلو نمادی از زندگی مجلل نروژی است. کاخ سلطنتی و باغ‌های امپراتوری آن از سال 1849 مرکز زیباشناسی شهر اسلو بوده است.

سبک معماری این کاخ چیست؟

کاخ سلطنتی اسلو با تزیینات مجلل به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!