قبرستان قدیمی یهودیان پراگ | معرفی – تصاویر – آدرس

قبرستان قدیمی یهودیان پراگ | معرفی – تصاویر – آدرس

قبرستان قدیمی یهودیان پراگ، این مکان خلوت و آرام، بازدیدکنندگان را دعوت می‌کند تا با توقف زمان، از شلوغی‌های شهر فاصله گرفته و اندکی استراحت کنند

پراگ، پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد که قبرستان قدیمی یهودیان پراگ یکی از این جاذبه‌های طبیعی است. مسافرانی که از قبرستان قدیمی یهودیان پراگ دیدن می‌کنند، از سکوت و خلوت آن شگفت زده می‌شوند. اگرچه هیچ مقبره یا گلی در سراسر قبرستان وجود ندارد، اما طبق سنت یهودی، هزاران سنگ در سراسر محوطه و بالای سنگ قبرها پراکنده شده است.

این مکان خلوت و آرام، بازدیدکنندگان را دعوت می‌کند تا با توقف زمان، از شلوغی‌های شهر فاصله گرفته و اندکی استراحت کنند. اهمیت قبرستان قدیمی یهودیان پراگ این است که در این گورستان شخصیت‌های برجسته یهودی دفن شده‌اند. این گورستان که در قرن پانزدهم تأسیس شد، یکی از مهم‌ترین گورستان‌های محله یهودیان است. ظاهر آن جالب و ساده است.

قبرستان قدیمی یهودیان پراگ | یوروپ تورز

سنگ قبرها در آن متراکم چیده شده‌اند، برخی از آنها افتاده، خم شده یا فرسوده شده‌اند، که همین موضوع فضای اسرارآمیزی ایجاد کرده است. کنجکاوی و اندکی ترس همیشه همراه بازدیدکنندگان قبرستان قدیمی یهودیان پراگ است، احساسی که در اعماق این مکان برجسته‌تر می‌شود. گورستان قدیمی یهودیان یکی از قدیمی‌ترین مقبره‌های بازمانده یهودیان در جهان است و همراه با کنیسه قدیمی-جدید، مهم‌ترین مکان در شهر یهودی پراگ است.

مجله نشنال جئوگرافیک قبرستان قدیمی یهودیان پراگ را در میان ده گورستان برتر برای بازدید در سراسر جهان قرار داده است. این مکان در نیمه اول قرن پانزدهم تأسیس شد. قدمت قدیمی‌ترین سنگ قبر قبرستان قدیمی یهودیان پراگ به سال 1439 باز می‌گردد.

آخرین دفن 348 سال بعد انجام شد. اگرچه این گورستان در طول قرن‌ها چندین بار توسعه یافت، اما هنوز به اندازه کافی بزرگ نبود که بتواند نیازهای شهر یهودیان را برآورده کند. از آنجایی که فضای این قبرستان محدود و تعداد اجساد زیاد است در نتیجه اجساد روی هم دفن می‌ شوند و تعداد لایه‌‌های برخی از گورها به رقم 10 می‌ رسد. در زمان قدیم یهودی‌‌ها اجازه نداشتند اموات خود را در مکانی بجز محله یهودی‌ نشین ژوزوف به خاک بسپارند. با وجود اینکه قبرستان در موقعیت‌‌های دیگری چندین بار گسترش یافته بود، اما مساحت آن باز هم کامل برای جامعه یهودی ناکافی بود.

باورهای یهودی همچنین جابه‌جا کردن سنگ قبر را مجاز نمی‌داند، بنابراین وقتی قبرستان دیگر ظرفیت کافی نداشت و گسترش آن هم غیر ممکن شد، در نتیجه واره جز اضافه کردن لایه‌‌های جدید خاک بروی سنگ قبر‌های قدیمی نبود و بدین ترتیب تا 12 لایه خاک اضافه شده و قبر‌های جدید شکل گرفتند. در این گورستان حدود 12000 سنگ قبر وجود دارد که بسیاری از آنها با نقوش حیوانی و گیاهی تزئین شده‌اند.

قبرستان قدیمی یهودیان پراگ | یوروپ تورز

بازدید از گورستان قدیمی یهودیان پراگ یک تجربه منحصر به فرد است. چیزی به نام مکان دیدنی وجود ندارد، اما جو زیبای موجود بازدیدکنندگان را به حیرت وا می‌دارد. در گورستان قدیمی یهودی پراگ اولین چیزی که به چشم می‌آید این است که چقدر با سایر مکان‌های موجود در شهر پراگ متفاوت است. سر و صدای شهر و نگرانی‌های خود را در ورودی این مکان کنار بگذارید و از میان سنگ قبرهای فشرده قدم بزنید تا این تجربه به خاطره‌ای همیشگی و ماندگار تبدیل شود.

زمانی که شما سعی می‌ کنید حکاکی‌‌های سنگ قبر را رمزگشایی کنید، بسیاری از ارزش‌‌های تاریخی و هنری گسترده هستند، زمان می‌ ایستد. اگر تعداد بازدیدکنندگان کم باشد، تجربه بهتری از بازدید قبرستان قدیمی یهودیان پراگ کسب می‌کنید. در زمستان، یکی از خیره کننده‌ترین مناظر طبیعی پراگ دیدن این قبرستان پوشیده از برف است که بسیار اسرار‌آمیز و زیباست.

چه کسانی در قبرستان قدیمی یهودیان پراگ دفن شده اند؟

قبرستان قدیمی یهودیان پراگ تنها مکانی بود که یهودیان در طول بیش از 300 سال در آن دفن شدند. بیش از 12000 سنگ قبر شمارش شده است، اما این گورستان محل رفت و آمد بیش از 100000 روح است. کمبود فضا، پوشاندن قبرهای موجود را با خاک جدید الزامی کرده تا بتوان قبرهای موجود را روی آن قرار داد. قدیمی‌ترین سنگ قبر قبرستان قدیمی یهودیان پراگ متعلق به آویگدور کارا شاعر مذهبی است که در سال 1439 درگذشت.

یکی از مشهورترین افراد مدفون در گورستان قدیمی یهودیان پراگ خاخام جودا لوو است که در قرن شانزدهم در اروپا فردی بسیار مهم و تاثیر گذار بود. افراد مشهوری که در قبرستان قدیمی یهودیان پراگ دفن شده‌اند عبارتند از:

  • محقق و معلم، خاخام جودا لو بن بزالل، معروف بهماهارال (متوفی 1609)
  • دانشمند و شاعر آویگدور کارا (متوفی 1439)
  • بنیانگذار کنیسه پینکاس، آرون مشولام هوروویتز (متوفی 1545)
  • شهردار و توسعه‌دهنده شهر یهودی پراگ، مردخای مایزل (متوفی 1610)
  • دانشمند، مورخ، ریاضیدان و ستاره‌شناس دوره رنسانس، دیوید گانز (متوفی 1613)
  • گردآورنده کتاب‌های خطی و خطی عبری، خاخام دیوید اوپنهایم (متوفی 1736)

سوالات متداول قبرستان قدیمی یهودیان پراگ

اهمیت این قبرستان چیست؟

اهمیت قبرستان قدیمی یهودیان پراگ این است که در این گورستان شخصیت‌های برجسته یهودی دفن شده‌اند.

این قبرستان جزء قبرستان های مشهور دنیا به حساب میاید؟

بله، مجله نشنال جئوگرافیک قبرستان قدیمی یهودیان پراگ را در میان ده گورستان برتر برای بازدید در سراسر جهان قرار داده است.

چرا باید از این قبرستان دیدن کرد؟

در گورستان قدیمی یهودی پراگ اولین چیزی که به چشم می‌آید این است که چقدر با سایر مکان‌های موجود در شهر پراگ متفاوت است. سر و صدای شهر و نگرانی‌های خود را در ورودی این مکان کنار بگذارید و از میان سنگ قبرهای فشرده قدم بزنید تا این تجربه به خاطره‌ای همیشگی و ماندگار تبدیل شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!