کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ | معرفی – تاریخچه – تصاویر

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ | معرفی – تاریخچه – تصاویر

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ، که معروف به کتابخانه مرکزی کشور چک می‌باشد، در حوالی پل چارلز واقع شده است. این کتابخانه بنای تاریخی بسیار بزرگی می‌باشد.

‌یکی از کتابخانه‌های بسیار زیبا و معروف در سراسر جهان کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ است. این کتابخانه قدیمی در سال 1772 با طراحی و معماری فوق العاده‌ای که به سبک باروک می‌باشد، ساخته شد. سال‌ها پیش در زمان ساخت این کتابخانه، آن را به عنوان بخشی از دانشگاه Jesuit می‌شناختند. این کتابخانه زیبا یکی از کتابخانه‌های بزرگ دانشگاهی در دنیا به حساب می‌آید که قدمت طولانی دارد.

کتابخانه کلمنتینوم پراگ که معروف به کتابخانه مرکزی کشور چک می‌باشد، در حوالی پل چارلز واقع شده است. این کتابخانه بنای تاریخی بسیار بزرگی می‌باشد. برج ستاره شناسی و تالار آینه کاری شده این مجموعه بسیار مجذوب‌کننده هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم مطالب بیشتری را درباره این کتابخانه بزرگ برای شما بیان کنیم، پس با ما باشید.

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ | یوروپ تورز

تاریخچه‌ ای از کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ

سال 1556 میلادی انجمن عیسی که به یسوعی‌ها معروف بودند، کلمنتینوم را بنا نهادند. حدودا قرن هفدهم بود که یسوعی‌ها با هدف وسعت بخشیدن به این بنا فعالیت خود را شروع کردند. با نگاه کردن به ساختمان‌های آن متوجه تفاوت در سبک‌های معمای این مجتمع خواهید شد، این تفاوت‌ها به این خاطر است که ساخت آن تقریبا 170 سال به طول انجامید.

از جمله مکان‌هایی که به دست یسوعی‌ها بنا شد می‌توان به کتابخانه، داروخانه، مدرسه و… اشاره کرد.
پس از گذشت چندین سال با از هم پاشیدن گروه انجمن عیسی، یسوعی‌ها از کلمنتینوم خارج شدند. در سال 1930 بود که این مجموعه به کتابخانه ملی مبدل گردید. اکنون علاوه بر قدمت و تاریخ این کتابخانه، بخش‌های زیبای آن و کتاب‌های فراوانی که در آن یافت می‌شود، همگی سبب جلب توجه افراد زیادی شده‌اند. در کتابخانه کلمنتینوم حدود 20000 کتاب وجود دارد که برخی از این کتاب‌ها بسیار ارزشمند هستند و در هر جایی نمی‌توان مانند آن‌ها را پیدا کرد.

تاریخچه‌ ای از کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ | یوروپ تورز

درباره کلمنتینوم و کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ

مجموعه کلمنتینوم را پس از قلعه پراگ به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع این شهر می‌شناسند. در کلمنتینوم یک برج ستاره شناسی وجود دارد که ارتفاع آن حدودا به 68 متر می‌رسد. برای بالا رفتن از این برج باید 72 پله را طی کنید، سپس هنگامی که به بالای برج می‌رسید می‌توانید نمایی از شهر را از آن ارتفاع مشاهده کنید و لذت ببرید.

سالن آینه کلمنتینوم به معنای واقعی جلوه‌ای زیبا و خیره‌کننده دارد. طراحی این سالن به گونه‌ای است که بشدت جذاب بوده و نمای آن می‌تواند نظر هر کسی را به خود جلب کند. آینه‌هایی که بر روی سقف و دیوار این تالار نصب شده‌اند، انعکاسی از زمین مرمر آن را به نمایش می‌گذارند و زیبایی این سالن را دوچندان می‌کنند. گاهی این سالن را برای اجرای کنسرت‌هایی با موسیقی کلاسیک در نظر می‌گیرند.

کتابخانه ملی کلمنتینوم جزو کتابخانه‌هایی قدیمی با وسعت بسیار بزرگ در اروپا به شمار می‌رود و مدیریت کتاب خانه‌های عمومی در سطح کشور را بر عهده دارد. برخی کتاب‌هایی که در این کتابخانه گرد آوری شده‌اند، دارای قدمتی بسیار زیاد هستند، به گونه‌ای که کاغذ تعدادی از آن‌ها کاغذ پاپیروس مربوط به قرن یکم میلادی می‌باشد.

طراحی داخلی این کتابخانه به سبکی انجام شده است که همگان از تماشای آن لذت می‌برند. روی دیوار‌های این کتابخانه نقاشی‌هایی وجود دارد که هنر و علم را به رخ می‌کشد. در میان سالن کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ کره‌های جغرافیایی به چشم می‌خورد که بر زیبایی محیط کتابخانه افزوده است. این کتابخانه حیرت انگیز آن چنان در سراسر دنیا درخشیده که جوایزی از طرف یونسکو به آن تعلق گرفته است.

درباره کلمنتینوم و کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ | یوروپ تورز

سخن پایانی

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ دارای کتاب‌های تاریخی و با ارزش زیادی است. دست نوشته‌های قدیمی انجیل، به پادشاهی رسیدن اولین پادشاه بوهیما و تعداد زیادی از نسخه‌های خطی و کتاب‌های مقدس در این کتابخانه نگهداری می‌شوند. این مجموعه بزرگ در زمینه فرهنگی و تاریخی برای مردمان کشور چک ارزشمند بوده و یکی از مکان‌های گردشگری پراگ محسوب می‌شود که توریستان زیادی را به خود جذب می‌کند.

با بیان این مطالب درباره کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ سعی داشتیم تا شما را با این کتابخانه آشنا سازیم. امیدواریم این مقاله برای علاقه مندان به این مکان تاریخی مفید واقع شده باشد.


سوالات متداول کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ در چه سالی ساخته شد؟

این کتابخانه قدیمی در سال 1772 با طراحی و معماری فوق العاده‌ای که به سبک باروک می‌باشد، ساخته شد.

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ در گذشته چه استفاده ای از آن میشد؟

سال‌ها پیش در زمان ساخت این کتابخانه، آن را به عنوان بخشی از دانشگاه Jesuit می‌شناختند. این کتابخانه زیبا یکی از کتابخانه‌های بزرگ دانشگاهی در دنیا به حساب می‌آید که قدمت طولانی دارد.

کتابخانه ملی کلمنتینوم پراگ توسط چه کسانی ساخته شد؟

سال 1556 میلادی انجمن عیسی که به یسوعی‌ها معروف بودند، کلمنتینوم را بنا نهادند. حدودا قرن هفدهم بود که یسوعی‌ها با هدف وسعت بخشیدن به این بنا فعالیت خود را شروع کردند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!