با موزه شیشه موسر در جمهوری چک بیشتر آشنا شویم

با موزه شیشه موسر در جمهوری چک بیشتر آشنا شویم

موزه شیشه موسر، باید گفت که این موزه چندان قدیمی نیست و میزبان آثار هنری سال‌های اخیر است. موسر بیش از 160 سال پیش یک کارخانه معروف و موفق شیشه‌سازی بود که …

شهر کارلووی واری در جمهوری چک، شهری است که توجه‌ها را به دلیل آب گرم به خود جلب می‌کند. اغلب افرادی که به عنوان توریست از این شهر بازدید می‌کنند یا به دنبال استفاده‌های درمانی از آب گرم هستند و یا جهت تفریح در کلاب‌ها و جاذبه‌های طبیعی پایشان به کارلووی واری باز شده است.

با موزه شیشه موسر در جمهوری چک بیشتر آشنا شویم | یوروپ تورز

در کنار تمامی این گزینه‌ها، موزه شیشه موسر جمهوری چک نیز وجود دارد که ممکن است بسیاری در مورد آن ندانند و یا نسبت به آن بی‌توجه باشند. در ادامه این متن قصد داریم تا شما را با این مقصد جذاب و تجربه منحصر به فردی که به دنبال بازدید از آن، ایجاد می‌شود؛ صحبت نماییم.

تاریخچه تاسیس موزه شیشه موسر

باید گفت که این موزه چندان قدیمی نیست و میزبان آثار هنری سال‌های اخیر است. موسر بیش از 160 سال پیش یک کارخانه معروف و موفق شیشه‌سازی بود که بخش عظیمی از هنر شیشه‌سازی جمهوری چک را در دست داشت. در این کارخانه طراحی‌هایی منحصر به فرد برای ساخت ظروف کاربردی و تزئینی از جنس شیشه به کار گرفته می‌شدند به طوری که ظروف شیشه‌ای این شهر تبدیل به سوغاتی محبوب توریستان شده بود.

با توجه به محبوبیت، معروفیت و تأثیری که محصولات این کارخانه در میان مردم و صنعت شیشه‌سازی داشتند جمهوری چک تصمیم گرفت تا آن را به عنوان موزه به رسمیت بشناسد. این طور شد که از 160 سال پیش تا به کنون موزه شیشه موسر (Museum of Glass MOSER) در قالب مجموعه‌ای دربر دارنده انواع محصولات شیشه‌ای شناخته می‌شود و مقصدی جذاب برای بازدید از هنر اختصاصی جمهوری چک و مشاهده روندهای ساخت شیشه تبدیل شده است.

تاریخچه تاسیس موزه شیشه موسر | یوروپ تورز

شناسنامه شیشه‌ موسر جمهوری چک

کشور جمهوری چک توانسته است سبکی اختصاصی در صنعت شیشه‌سازی بین‌المللی را به نام خود ثبت نماید که با عنوان موزر یا (moser) شناخته می‌شود. موزر یا موسر که نام موزه شیشه موسر جمهوری چک نیز بر مبنای آن انتخاب شده است، سبکی برای تزئین شیشه‌های رنگی است.

در این سبک شیشه‌های رنگی در قالب اشکالی غیر معمول طرح داده می‌شود. این دسته از ظروف به عنوان دکور و بیشتر برای استفاده‌های تزئینی به فروش می‌رسند. مورد دیگری که در همین سبک جای می‌گیرد قراردادن قطعه‌های رنگی شیشه در کنار شیشه بی‌رنگ در راستای ایجاد زیبایی بیشتر است. ظروف و محصولاتی از این نوع به عنوان آثار هنری سبک موسر جمهوری چک طبقه بندی می‎‌شوند. با ورود به این موزه می‌توانید بیشتر سبک موزر و انواع ظروف ساخته شده با توجه به آن، آشنا شوید.

تجربه جذاب در موزه شیشه موسر جمهوری چک

ویژگی محصولات و آثار شیشه‌ای جمع آوری شده در موزه موسر، عاری بودن تمامی آیتم‌ها از فلز قلع و ساختار خالص شیشه‌ای است. انواع لوازم مانند ظروف دکوری، جام‌های سرو نوشیدنی، جای جوهر، تابلوهای هنری از جنس شیشه و… در محیط این موزه جای گرفته‌اند که شما با بررسی دقیق آنها از نظر تاریخ ساخت به وضوح شاهد روند بهبود کیفیت خواهید بود. دنبال کردن خط زمانی محصولات گردآوری شده به شما کمک می‌کند تا مسیر گسترش خلاقیت در طراحی و همچنین توجه داشتن به قابلیت‌های کاربردی را به چشم ببینید.

محصولاتی که به عنوان آثار هنری معاصر در موزه به نمایش درآمده‌اند بیشتر شامل تابلوهایی از جنس شیشه در رنگ‌های مختلف هستند که فرایند شکل‌گیری و طرح دادن به شیشه را به تصویر می‌کشند. به نوعی آثار این موزه در دو دسته تاریخی و معاصر تقسیم بندی می‌شوند. آثار تاریخی تمامی محصولاتی هستند که طی سالیان سال توسط کارخانه محل احداث موزه تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آثار معاصر نیز شامل آیتم‌هایی هستند که به واسطه آن صنعت گران تلاش می‌کنند خلاقیت خود در سبک شیشه‌سازی موسر را نشان دهند.

کلام پایانی

موزه شیشه موسر جمهوری چک محلی برای بازدید از هنر تاریخی و معاصر شیشه‌سازی این کشور است. با بازدید از این موزه نه تنها می‌توان شاهد سیر پیشرفت تولیدات این چنینی بود بلکه فرصتی برای آشنایی بیشتر با فرایندهای انجام گرفته در این صنعت نیز به دست می‌آید. بازارچه‌های شهر کارلووی واری مملو از محصولاتی مشابه به آنچه در موزه نمایش داده می‌شوند، است. افراد این امکان را خواهند داشت تا هر آیتمی را که در موزه دوست داشتند با کیفیتی مشابه در بازارچه‌ها خریداری کنند.


سوالات متداول موزه شیشه موسر

محصولات موزه شیشه موسر دارای چه ویژگی هایی میباشند؟

ویژگی محصولات و آثار شیشه‌ای جمع آوری شده در موزه موسر، عاری بودن تمامی آیتم‌ها از فلز قلع و ساختار خالص شیشه‌ای است. انواع لوازم مانند ظروف دکوری، جام‌های سرو نوشیدنی، جای جوهر، تابلوهای هنری از جنس شیشه و… در محیط این موزه جای گرفته‌اند که شما با بررسی دقیق آنها از نظر تاریخ ساخت به وضوح شاهد روند بهبود کیفیت خواهید بود.

چه محصولاتی در موزه شیشه موسر نگهداری میشود؟

محصولاتی که به عنوان آثار هنری معاصر در موزه به نمایش درآمده‌اند بیشتر شامل تابلوهایی از جنس شیشه در رنگ‌های مختلف هستند که فرایند شکل‌گیری و طرح دادن به شیشه را به تصویر می‌کشند. به نوعی آثار این موزه در دو دسته تاریخی و معاصر تقسیم بندی می‌شوند.

سبک موزر یا موسر بیشتر چه نوع شیشه هایی طراحی میکند؟

در این سبک شیشه‌های رنگی در قالب اشکالی غیر معمول طرح داده می‌شود. این دسته از ظروف به عنوان دکور و بیشتر برای استفاده‌های تزئینی به فروش می‌رسند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!