بازدید از پارک ملی هورتوبادی مجارستان

بازدید از پارک ملی هورتوبادی مجارستان

پارک ملی هورتوبادی مجارستان، به عنوان اولین پارک ملی کشور مجارستان معرفی می‌شود که در سال 1999 نیز توسط یونسکو به ثبت جهانی رسید.

پارک ملی هورتوبادی مجارستان به عنوان اولین پارک ملی کشور مجارستان معرفی می‌شود که در سال 1999 نیز توسط یونسکو به ثبت جهانی رسید. این پارک به عنوان دشتی 800 کیلومتر مربعی است که در آن جانورانی نظیر بوفالو‌های آبی، مرغان ماهی ‌خوار و درناهای هوبره سکونت دارند. از آنجایی که در شهرهای مختلف کشور مجارستان، ازدحام جمعیت و همچنین آلودگی نوری وجود دارد، تماشای ستاره‌ها به هنگام شب در این پارک بسیار هیجان انگیز است.

بازدید از پارک ملی هورتوبادی مجارستان | یوروپ تورز

معرفی پارک ملی هورتوبادی مجارستان

پارک ملی هورتوبادی (Hortobágyi National Park) 800 کیلومتر مربع وسعت داشته و در در شرق مجارستان که سرشار از فرهنگ عامه و تاریخ فرهنگی می‌باشد، واقع شده است. این پارک، بخشی از آلفولد (دشت بزرگ)، در سال 1973 به عنوان پارک ملی تعیین شد (اولین پارک در مجارستان)، و در سال 1999 به عنوان یکی از میراث‌های جهانی توسط یونسکو انتخاب شد. Hortobágy بزرگترین منطقه حفاظت شده مجارستان و بزرگترین علفزار نیمه طبیعی در اروپا است.

تا همین اواخر اعتقاد بر این بود که این استپ قلیایی با بریدن واضح جنگل‌های عظیم در قرون وسطی و به دنبال آن اقداماتی برای کنترل مسیر رودخانه تیسا شکل گرفته است که ظاهرا منجر به ساختار فعلی و تغییرات PH خاک این منطقه شده است. با این حال، پاک ملی هورتوبادی بسیار قدیمی‌تر بوده وتخمین زده می‌شود که قلیایی شدن ده هزار سال پیش، زمانی که تیس برای اولین بار راه خود را از طریق دشت بزرگ مجارستان پیدا کرد، آغاز شد و بسیاری از نهرها را از سرچشمه‌های آنها در کوه‌های شمالی قطع کرد.

شکل‌گیری این منطقه به طور کلی با چرای حیوانات و اسب‌های وحشی در عصر یخبندان و به دنبال آن حیوانات اهلی به پایان رسید. یکی از نمادین‌ترین مکان‌های پارک ملی هورتوبادی مجارستان، پل 9 سوراخ است. چاه ‌های سنتی T شکل نیز همچنین در چشم ‌انداز این منطقه تاثیر بسیاری داشته‌اند.

معرفی پارک ملی هورتوبادی | یوروپ تورز

بررسی تخصصی پوشش گیاهان و جانوران پارک ملی هورتوبادی مجارستان

پارک ملی هورتوبادی مجارستان به شکل استپی (تپه ای) واقع شده که از دور به شکل دشتی علفزار با گاوهای خاکستری مجارستانی، راکا، گاومیش آبی، و اسب‌هایی است که توسط دامداران سواره به نام Csikós نگهداری می‌شوند. این پارک همچنین زیستگاه گونه‌های مختلف از جمله 342 گونه پرنده را نیز فراهم می‌کند.

شاهین پا قرمز، فرفری سنگی، بوستارد بزرگ و غلتک اروپایی از جمله مهم‌ترین پرندگانی هستند که در این پارک سکونت دارند. این منطقه همچنین محل توقف مهمی برای مهاجرت پرنده‌های معمولی، دوترل‌ها و غازهای پیشانی سفید کوچک است. ناگفته نماند که پارک ملی هورتوبادی مرکزی برای پرورش گاو Taurus، یکی از گاوهای بسیار مهمی است که امروزه با خطر انقراض آن رو به رو هستیم.

معرفی منطقه هورتوبادی مجارستان

Hortobágy، منطقه استپی در شرق مرکزی مجارستان است که بین رودخانه تیسا و شهر دبرسن قرار دارد.
در دوره قرون وسطی در این منطقه که قبلا حاصلخیز بود، روستاهای پر رونق زیادی وجود داشت، اما تحت حاکمیت ترکیه این منطقه خالی از سکنه شد، کشاورزی کاهش یافت و این منطقه به یک منطقه چرا برای دام‌ها تبدیل شد که به اسب‌ها و سوارانش معروف بود.

پس از تنظیم جریان تیسا در دهه 1840، Hortobágy خشک و بایر شد و به طوری که هیچ نشانی از زندگی در آن وجود نداشت. در قرن بیستم، کانال‌‌های آبیاری، کشاورزی را بار دیگر در بخش بزرگی از این منطقه ممکن کرد. پرورش گاو و اسب نیز در این منطقه رواج یافت. دشت علفزار وسیع همچنین محل زندگی بسیاری از پرندگان آبی از جمله انواع حواصیل، لک لک سیاه، قاشق سفیدها، غازها و اردک‌ها، و همچنین باز و شاهین بود.

سنت‌ها و هنرهای عامیانه هنوز در روستای Hortobágy باقی مانده است، که معمولا در محل Hortobágyi Nagycsárda (“مهمانخانه بزرگ Hortobágy”) که در سال 1781 ساخته شده است، برگزار می‌شود. این روستا مرکز سنتی منطقه به حساب می‌آید، جایی که جاده بین دبرسن و بوداپست از یک پل سنگی بر روی رودخانه Hortobágy عبور می‌کند.

معرفی منطقه هورتوبادی | یوروپ تورز

سخن پایانی

پارک ملی هورتوبادی در کشور مجارستان به عنوان یکی از مهم‌ترین فضاهای سرسبز در اروپا معرفی می‌شود. اگر قصد سفر به کشور مجارستان را دارید، توصیه می‌کنیم حتما بازدید از این پارک را در برنامه‌های خود قرار دهید. می‌توانید از وبسایت این پارک، اطلاعات بیشتری را در رابطه با نحوه رسیدن به آنجا و همچنین ساعات دایر بودن آن کسب کنید.


سوالات متداول پارک ملی هورتوبادی مجارستان

پارک ملی هورتوبادی مجارستان در کجا واقع شده است؟

پارک ملی هورتوبادی 800 کیلومتر مربع وسعت داشته و در در شرق مجارستان که سرشار از فرهنگ عامه و تاریخ فرهنگی می‌باشد، واقع شده است.

این پارک به چه شکلی میباشد؟

پارک ملی هورتوبادی به شکل استپی (تپه ای) واقع شده که از دور به شکل دشتی علفزار با گاوهای خاکستری مجارستانی، راکا، گاومیش آبی، و اسب‌هایی است که توسط دامداران سواره به نام Csikós نگهداری می‌شوند.

شکل گیری این پارک چگونه بوده؟

شکل‌گیری این منطقه به طور کلی با چرای حیوانات و اسب‌های وحشی در عصر یخبندان و به دنبال آن حیوانات اهلی به پایان رسید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!