ساختمان پارلمان مجارستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه

ساختمان پارلمان مجارستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه

ساختمان پارلمان مجارستان، یکی از زیباترین بناهای بوداپست است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این ساختمان در کنار رود دانوب قرار گرفته و …

ساختمان پارلمان مجارستان یکی از زیباترین بناهای بوداپست است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این ساختمان در کنار رود دانوب قرار گرفته و با ارتفاع 96 متری یکی از مرتفع‌ترین اماکن بوداپست شناخته شده است. طرح معماری این بنا از طرح نئوگوتیک الهام گرفته شده و مشابه خانه پارلمان بریتانیا می‌باشد.

این ساختمان یکی از نمادهای ملی مجارستان به شمار می‌رود که در اواخر قرن 19 ساخته شده است. این بنا امروزه نه تنها محل برگزاری مجلس می‌باشد، بلکه به موزه‌ای ملی تبدیل شده است. انعکاس تصویر این ساختمان در رود دانوب می‌تواند یکی از چشم نواز‌ترین مناظر به شمار می‌رود.

در ادامه به بررسی تاریخچه این بنای تاریخی، ویژگی‌های معماری،دیدنی‌های آن و نحوه دسترسی به این منطقه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ساختمان پارلمان مجارستان - سفری دیگر

تاریخچه ساختمان پارلمان مجارستان

این ساختمان یکی از باشکوه‌ترین ساختمان‌های سبک نئوگوتیک در 100 سال اخیر می‌باشد. ساخت این بنا به مدت 17 سال طول کشید و در زمان اوج شکوفایی اقتصادی این کشور بنا شده است. در دهه 1880 از چند معمار معروف خواسته شد تا طرح پیشنهادی خود را برای ساختن این بنا ارائه دهند. در سال 1885 ساخت و ساز این بنا براساس یک طرح انتخابی شروع شد و در سال 1896 با وجود نیمه کاره بودن، به مناسبت هزارمین سال تاسیس این کشور افتتاح شد. سپس بنای آن در سال 1904 تکمیل شد و مورد استفاده قرار گرفت.

این بنا در طول تاریخ شاهد اتفاقات مهم بوده است. از زمان جنگ‌های جهانی گرفته تا سلطه کمونیست بر مجارستان، دولت برای اتخاذ تصمیمات مهم در این ساختمان گرد هم می‌آمدند. از زمان جنگ جهانی دوم این ساختمان برای قانون گذاری مجلس استفاده می‌شد و امروزه تنها بخش کوچکی از آن برای مجلس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمان جمهوری خلق مجارستان، یک ستاره قرمز در بالای گنبد قرار داشت که بعد از سقوط جمهوری برداشته شد. در ساخت این ساختمان بیش از 100 هزار نفر شرکت داشتند و حدود 60 کیلو طلا و 500 هزار سنگ قیمتی در ساخت آن استفاده شده است.

تاریخچه ساختمان پارلمان مجارستان - سفری دیگر

ویژگی‌های معماری ساختمان پارلمان

این بنا از بیرون و داخل بسیار دیدنی است. این ساختمان یک گنبد مرکزی و 27 مناره دارد و با تزیینات خیره‌کننده، هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. این ساختمان بر اساس سبک نئوگوتیک، به صورت کاملا قرینه ساخته شده و حتی طراحی داخلی آن نیز به صورت قرینه است. این بنا دو تالار با شکوه دارد که یکی از آن‌ها برای مجالس دولت و دیگری به عنوان موزه استفاده می‌شود.

این ساختمان بزرگ و غول آسا دارای 10 حیاط، 691 اتاق، 27 دروازه، 13 آسانسور و 29 پلکان است. برای ساخت نمای این ساختمان از 365 برجک و 242 مجسمه حاکمان و پادشاهان این کشور استفاده شده است. اگرچه نمای اصلی این ساختمان از سمت غرب و رود دانوب است، اما ورودی آن از سمت شرق ساختمان می‌باشد. یکی از زیباترین تالارهای این ساختمان، تالاری است که در زیر گنبد مرکزی قرار دارد. داخل آن مجسمه تمام پادشاهان این کشور به‌ترتیب قرار داده شده و وجود پنجره‌های بزرگ، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

وجود یک اتاق شش ضلعی 16 طرفه در این ساختمان نیز از جذابیت‌های دیگر معماری ساختمان به شمار می‌رود. این تالار محل نگهداری تاج پادشاهان است و نماد ملی کشور به شمار می‌رود. در دو طرف این تالار چند ضلعی دو اتاق وجود دارد که به نام خانه پایینی و بالایی شناخته می‌شوند. هر دو این اتاق‌ها محل برگزاری مجالس و کنفرانس‌های دولت مجارستان می‌باشند. هر بخشی از این ساختمان حاوی مفاهیم مهم سیاسی و تاریخی است. گنبد وسط آن به وحدت قوه مقننه اشاره دارد. مجلس اصلی مجارستان در گذشته یک سیستم دو مجلسی بود و اتاق‌های بالا و پایین دو طوف گنبد به همین مساله اشاره دارد.

ویژگی‌های معماری ساختمان پارلمان - سفری دیگر

دیدنی‌های ساختمان پارلمان

از دیدنی‌های جذاب این ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

پلکان سمت شهر

در هنگام ورود به ساختمان، اولین چیزی که مشاهده می‌شود این پلکان است. این پلکان با روکشی از طلا، نقاشی‌های تزیینی، مجسمه‌ها و پنجره‌های شیشه‌ای رنگارنگ تزئین شده است. این راهرو به طبقه اصلی منتهی می‌شود.

اتاق همتایان

امروزه اتاق قدیمی همتایان محل برگزاری کنفرانس است. این اتاق دارای آکوستیک عالی و گالری چند سطحی است. این اتاق با پانل‌های از جنس بلوط ساخته شده و با طلا تزیین شده است. دیوار اصلی نقاشی خانواده‌های سلطنتی مجارستان را به نمایش می‌گذارد.

سالن اتاق همتایان

علاوه بر بزرگترین فرش دستباف اروپا، سالن با مجسمه‌هایی از گروه‌های قومی‌و قدیمی‌مجارستان مزین شده است. این مجسمه‌ها توسط افراد معروفی ساخته شده‌اند که سالن را دیدنی‌تر کرده‌اند.

تالار گنبد

تاج مقدس مجارستان و نشان تاج گذاری از سال 2000 به صورت 24 ساعته در این تالار نگهداری می‌شود. مجسمه‌های پادشاهان و حاکمان مجارستان بر روی پایه‌هایی از طلا در این سالن به نمایش گذاشته شده‌اند.

پلکان بزرگ

آخرین ایستگاه دیدنی این ساختمان، پلکان بزرگ می‌باشد. در سقف این پلکان آثار هنری و پرتره چهره‌های برجسته مجارستانی نقاشی شده است. پنجره‌های شیشه‌ای و زیبا در دو طرف این پلکان تحسین برانگیز است. همچنین 8 ستون گرانیتی دیدنی در اطراف این پلکان قرار دارد.

ساختمان پارلمان مجارستان، نماد ملی کشور

هر ساله حدود 7000 گردشگر برای تماشای این ساختمان به این کشور سفر می‌کنند. از جاذبه‌های این ساختمان سبک معماری نئوگوتیک و قرینه بودن تمام اجزای ساختمان است. انعکاس گنبدها و مناره‌های این ساختمان روی رودخانه دانوب از زیبایی‌های این شهر به شمار می‌رود. این ساختمان یکی از بلندترین ساختمان‌های بوداپست شناخته شده است و ویژگی‌های معماری منحصر به فردی دارد. شما می‌توانید سوار بر قایق رودخانه دانوب، از زیبایی‌های غروب دل انگیز این منطقه لذت ببرید.

جهت دسترسی به این ساختمان می‌توانید از خطوط متروی بوداپست و یا‌تراموا استفاده کنید. اگر قصد استفاده از‌تراموا دارید، می‌توانید به ایستگاه میدان Kossuth Lajos بروید و از خط 2‌تراموا برای رسیدن به این منطقه استفاده کنید.

ساختمان پارلمان مجارستان | معرفی - تصاویر - تاریخچه - مجارستان | بوداپست

سوالات متداول ساختمان پارلمان مجارستان

ساختمان پارلمان مجارستان در چه شهری واقع شده است؟

ساختمان پارلمان مجارستان یکی از زیباترین بناهای بوداپست است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

ساختمان پارلمان مجارستان در چه سالی ساخته شد؟

در سال 1885 ساخت و ساز این بنا براساس یک طرح انتخابی شروع شد و در سال 1896 با وجود نیمه کاره بودن، به مناسبت هزارمین سال تاسیس این کشور افتتاح شد.

دیدنی‌های ساختمان پارلمان چیست؟

پلکان سمت شهر، اتاق همتایان، سالن اتاق همتایان، تالار گنبد و پلکان بزرگ.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!