کاخ گراسالکوویچ اسلواکی | معرفی – تصاویر – تاریخچه

کاخ گراسالکوویچ اسلواکی | معرفی – تصاویر – تاریخچه

کاخ گراسالکوویچ اسلواکی، در سال 1760 ساخته شده و تا به امروز نیز بارها به دست بازسازی قرار گرفته است تا فضایی مناسب برای …

کاخ ریاست جمهوری (Presidential Palace) که به کاخ سفید نیز شهرت دارد، به نام کاخ گراسالکوویچ شناخته شده است. این کاخ در سال 1760 ساخته شده و تا به امروز نیز بارها به دست بازسازی قرار گرفته است تا فضایی مناسب برای زندگی رئیس جمهور اسواکی باشد. این مجموعه در باغی سرسبز واقع شده که عموم می‌توانند از آن دیدن کنند. کاخ گراسالکوویچ اسلواکی هم اکنون به عنوان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری معرفی می‌شود.

کاخ گراسالکوویچ اسلواکی | یوروپ تورز

معرفی اختصاصی کاخ گراسالکوویچ

این ساختمان در سال 1760 توسط معمار آنتون مایرهوفر برای یکی از اشخاص اشرافی مجارستانی به نام آنتال گراسالکوویچ، دوست نزدیک ماریا ترزا ساخته شد. کاخ گراسالکوویچ دارای تعداد زیادی اتاق و همچنین یک راه پله چشمگیر است. کلیسایی کوچک هم در کاخ گراسالکوویچ وجود دارد که با نقاشی‌های دیواری توسط جوزف فون پیچلر تزئین شده است.

این ساختمان به مرکز زندگی موسیقی باروک در پوزونی تبدیل شده. در واقع جوزف هایدن برخی از آثار خود را در اینجا به نمایش گذاشت. کنت گراسالکوویچ همچنین ارکستر خود را داشت و “همکارش” شاهزاده استرهازی، رهبر ارکستر مورد علاقه‌اش، هایدن را به او قرض می‌داد.

گراسالکوویچ دست نشانده ماریا ترزا بود، بنابراین از کاخ برای برگزاری پارتی‌ها و مهمانی‌های مختلف دربار سلطنتی هابسبورگ نیز استفاده می‌شد. به عنوان مثال، زمانی که دختر ماریا ترزا با آلبرت زاکسن – تشن، فرماندار وقت پادشاهی مجارستان ازدواج کرد، این هایدن بود که ارکستر را در قلعه براتیسلاوا رهبری کرد.

گفته می‌شود که Ľudovít Štúr عشق خود را برای اولین بار در طی یک رقص برگزار شده توسط آرک دوک استفان فرانسیس ویکتور (بودا 14 سپتامبر 1817 – منتون 19 فوریه 1867)، پسر پالاتین، جوزف، اعلام کرد. آخرین صاحبان کاخ قبل از پایان اتریش – مجارستان، شاه دوک فردریک تسشن به همراه همسرش ایزابلا از کروی – دولمن بودند.

معرفی اختصاصی کاخ گراسالکوویچ | یوروپ تورز

پس از این جشن و پایکوبی‌ ها، کاخ گراسالکوویچ چه شد؟

از سال 1919 کاخ توسط فرماندهی نظامی سرزمینی اشغال شد.
در طول دوره 1939-1945، این کاخ توسط امیل بلوش اقتباس شد و به مقر رئیس جمهور اولین جمهوری اسلواکی (یعنی جوزف تیسو) درآمد. در دوران کمونیست، اولین بار (پس از 1945) مقر شورای کمیسران (همچنین به نام سپاه نمایندگان تام الاختیار) بود که شبه دولت اسلواکی در داخل چکسلواکی نام داشت.

در سال 1950، این ساختمان به “خانه پیشگامان و جوانان کلمنت گوتوالد” (Dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda) تبدیل شد که مرکز فعالیت دانش‌آموزان مدرسه‌ای براتیسلاوا بود که همه آنها در آن زمان به اصطلاح پیشگام بودند. دانش‌آموزان مدرسه صدمات زیادی به کاخ وارد کردند و مرمت لازم تنها پس از انتقال از کمونیسم در اواخر سال 1989 با انقلاب مخملی امکان‌پذیر شد.

مرمت کاخ گراسالکوویچ در اوایل دهه 1990 توسط بانوی اول اسلواکی، Emília Kováčová نظارت شد. پس از بازسازی، این کاخ در 30 سپتامبر 1996 به محل اقامت رئیس جمهور اسلواکی تبدیل شد. باغ‌های بزرگ کاخ گراسالکوویچ اکنون به یک پارک عمومی تبدیل شده‌اند و مجسمه‌ای از آهنگساز متولد براتیسلاوا، یان نپوموک هومل نیز در وسط آن قرار دارد.

قلعه براتیسلاوا در زمان کاخ گراسالکوویچ، چه مکانی بود؟

قلعه براتیسلاوا در واقع یک ساختمان مستطیل شکل عظیم با چهار برج گوشه‌ای بر روی تپه صخره‌ای جدا شده از کارپات‌های کوچک درست بالای رودخانه دانوب در وسط براتیسلاوا قرار دارد. به دلیل وسعت و موقعیت مکانی‌اش، برای قرن‌ها یکی از ویژگی‌های غالب شهر براتیسلاوا یعنی پایتخت کشور اسلواکی بوده است.

موقعیت مکانی منظره‌ای عالی از براتیسلاوا، اتریش و در هوای صاف، بخش‌هایی از مجارستان را فراهم می‌کند. افسانه‌های بسیاری با تاریخ این قلعه مرتبط است.

پس از این جشن و پایکوبی‌ ها، کاخ گراسالکوویچ چه شد؟ | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مطلب سعی بر این داشتیم تا هر آنچه که باید در رابطه با کاخ گراسالکوویچ در کشور اسلواکی بدانید را به شما عزیزان معرفی کردیم. شما می‌توانید با مشاهده تصاویر این جاذبه گردشگری بی‌نظیر، اطلاعاتی را از آن کسب کرده و سپس با سفر به کشور اسلواکی، از کاخ ریاست جمهوری این کشور از نزدیک دیدن کرده و علاوه بر آشنایی با تاریخ اسلواکی، نگاهی نیز به سیاست آن هم داشته باشید.


سوالات متداول کاخ گراسالکوویچ اسلواکی

کاخ گراسالکوویچ اسلواکی در چه سالی ساخته شده است؟

این کاخ در سال 1760 ساخته شده و تا به امروز نیز بارها به دست بازسازی قرار گرفته است تا فضایی مناسب برای زندگی رئیس جمهور اسواکی باشد.

این ساختمان برای اولین بار توسط چه کسی ساخته شد؟

این ساختمان در سال 1760 توسط معمار آنتون مایرهوفر برای یکی از اشخاص اشرافی مجارستانی به نام آنتال گراسالکوویچ، دوست نزدیک ماریا ترزا ساخته شد.

این کاخ در چه سالی محل اقامت رئیس جمهور اسلواکی شد؟

پس از بازسازی، این کاخ در 30 سپتامبر 1996 به محل اقامت رئیس جمهور اسلواکی تبدیل شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!