آشنایی کامل با کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی

آشنایی کامل با کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی

کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی بزرگ‌ترین کلیسای اسلواکی بوده و از شرقی‌ترین کلیسا‌های گوتیک اروپا محسوب می‌شود. این بنا یکی از ۷ عجایب رسمی اسلواکی محسوب می‌گردد. این کلیسا دارای ظرفیت ۵۰۰۰ نفری بوده و در قلب اروپا و مرکز کوزیته قرار دارد. کلیسای جامع با نام‌های مختلفی مانند کلیسای آبی، کلیسای اسمورف یا کیکی نیز شناخته می‌شود. این کلیسای رومی کاتولیک توسط معمار مشهور مجارستانی یعنی ادموند لچنز طراحی و ساخته شده است. رنگ آبی آسمانی کلیسا، همچنین تزیینات شرقی و موزاییک‌های غنی که بسیار شبیه یک بستنی روی کیک است، شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

کلیسای جامع سنت الیزابت نام خود را از دختر مقدس اندرو دوم مجارستانی که ظاهراً در براتیسلاوا به دنیا آمده، گرفته است. این چهره محبوب همه جا در کلیسا وجود دارد.

کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی | یوروپ تورز

افسانه‌ هایی درباره کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی

افسانه‌های زیادی درباره کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی وجود دارد که در این بخش، به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. کلیسا جامع ظاهراً به گونه‌ای ساخته شده که اگر محیط آن را با نوار یا متر اندازه‌گیری کنیم، طول کل آن باید با محیط دیوار استحکاماتی که کل شهر را احاطه کرده است، مطابقت داشته باشد.

همچنین گفته می‌شود یک سنگ خاص در کلیسای جامع وجود دارد که اگر برداشته شود، کل کلیسای جامع سنت الیزابت فرو میریزد و جالب اینکه فقط استادان قرون وسطایی از محل این سنگ اطلاع دارند. از نظر علم استاتیک این گفته‌ها که یک بنا بر روی یک سنگ بنا شده، مزخرف است؛ اما برخی از کلیسا‌های قرون وسطایی به یکباره فرو ریخته‌اند و امکان دارد این افسانه واقعیت داشته باشد.

در هر طبقه کلیسای جامع سنت الیزابت دو راه پله وجود داشته که به هم می‌رسند و بسیاری آن را پلکان عشق مینامند، در حالیکه نام رسمی این پلکان‌ها، پلکان سلطنتی است. از دیگر افسانه‌های این کلیسا وجود مجسمه‌های عجیب و غریب (گارگویل‌ها) در خارج کلیسا بوده که آب باران را از پشت بام به بیرون منتقل می‌کنند. یکی از این مجسمه‌های عجیب و غریب شبیه یک زن است، طبق افسانه‌ها، سازنده کلیسا با زنی بداخلاق، دائم الخمر و کولی ازدواج کرده بود و این گونه با ساختن مجسمه او در میان مجسمه‌های عجیب و غریب، انتقام خود را گرفته است.

افسانه‌ هایی درباره کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی | یوروپ تورز

زیبایی داخلی کلیسای جامع سنت الیزابت

کلیسای جامع سنت الیزابت یک بنای تاریخی قرون وسطایی به سبک گوتیک بوده که بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۵۰۸ در چند مرحله در محل کلیسای محلی که در سال ۱۳۷۰ در آتش سوخت، بنا شده است. در ضلع جنوبی کلیسای جامع، یک اتاق ورودی وجود دارد که بالای آن، خطبه‌های سلطنتی و در طرفین آن نیز نمازخانه‌هایی قرار دارد. برج جنوبی، به اصطلاح ماتیووا، متعلق به سال ۱۴۶۱ بوده و برج شمالی با سکان روکوکو متعلق به سال ۱۷۷۵ است. درگاه غربی با صحنه‌های برجسته با نقوش کتاب مقدس تزیین شده است.

درگاه شمالی، غنی‌ترین و باارزش‌ترین درگاه از نظر هنری محسوب می‌شود. در این درگاه، نقاشی‌های برجسته‌ای از زندگی سنت الیزابت، مریم مقدس و سنت جان با سربازان دیده می‌شود. در بالای همه این نقاشی‌ها، یک نقاشی صلیب نیز کشیده شده است. در وسط پورتال شمالی، مجسمه‌ای از سنت الیزابت به چشم می‌خورد. درگاه جنوبی دارای دو ورودی بوده و طبق طرح اولیه، اتاق ورودی جنوبی، بخشی جدایی ناپذیر از کل ترکیب را تشکیل می‌دهد.

فضای داخلی کلیسای جامع سنت الیزابت واقع در کشور اسلواکی، بسیار باشکوه و ارزشمند است. می‌توان به موارد باارزشی چون محراب اصلی سنت الیزابت، مجسمه حلق آویز شده، محراب گوتیک پسین دیدار از مریم مقدس، مجسمه سنگی خانواده راینر، مجسمه چوبی مریم مقدس، نقش دیواره‌های آخرین محاکمه، محراب کناری آنتون پادوانسکی، نقاشی دیواری رستاخیز و منبر سنگی نئوگوتیک اشاره کرد.

زیبایی داخلی کلیسای جامع سنت الیزابت | یوروپ تورز

کلام پایانی

کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی دارای عناصر گوتیک اصیل متعدد بوده که ویژگی‌های هنری ارزشمندی را در خود حفظ کرده است. قسمت بیرونی و داخلی این کلیسا بسیار زیبا و دیدنی هستند. از طرف دیگر این بنای تاریخی در میان ساختمان‌های جدید خودنمایی می‌کند.


سوالات متداول کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی

کلیسای جامع سنت الیزابت اسلواکی دارای چقدر ظرفیت است و در کجا قرار دارد؟

این کلیسا دارای ظرفیت ۵۰۰۰ نفری بوده و در قلب اروپا و مرکز کوزیته قرار دارد.

یکی از عجایب این کلیسا چیست؟

گفته می‌شود یک سنگ خاص در کلیسای جامع وجود دارد که اگر برداشته شود، کل کلیسای جامع سنت الیزابت فرو میریزد و جالب اینکه فقط استادان قرون وسطایی از محل این سنگ اطلاع دارند.

مشخصات این کلیسا چیست؟

کلیسای جامع سنت الیزابت یک بنای تاریخی قرون وسطایی به سبک گوتیک بوده که بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۵۰۸ در چند مرحله در محل کلیسای محلی که در سال ۱۳۷۰ در آتش سوخت، بنا شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!