شهر ژیلینا اسلواکی | معرفی – علت نام گذاری – موقعیت

شهر ژیلینا اسلواکی | معرفی – علت نام گذاری – موقعیت

شهر ژیلینا اسلواکی، یکی از شهر‌های مهم کشور اسلواکی که معمولاً به عنوان یکی از شهر‌هایی که سالانه حجم زیادی از توریستان را در خود جای می‌دهد، شهر …

یکی از شهر‌های مهم کشور اسلواکی که معمولاً به عنوان یکی از شهر‌هایی که سالانه حجم زیادی از توریستان را در خود جای می‌دهد، شهر ژیلینا اسلواکی نام دارد. این شهر تا به امروز دارای جمعیت ۸۵٬۳۰۲ بوده و یکی از بخش‌های مهم اقتصاد اسلواکی را نیز از آن خود کرده است. اگر می‌خواهید که اطلاعات بیشتری در رابطه با این شهر پرطرفدار به دست‌آورید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

شهر ژیلینا اسلواکی | یوروپ تورز

معرفی اختصاصی شهر ژیلینا اسلواکی

شهر ژیلینا اسلواکی که به لاتین Žilina نوشته می‌شود، یکی از شهر‌های مهم کشور اسلواکی است که جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری را در خود جای داده و به عنوان یکی از راس‌های اقتصاد کشور اسلواکی معرفی می‌شود.

از نام‌های دیگر این کشور که در کشور‌های اروپایی تلفظ می‌شود می‌توان به مجارستانی: Zsolna، ، آلمانی: Sillein، لهستانی: Żylina، اشاره کرد. این شهر در واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتر (۱۲۰ مایل) از پایتخت اسلواکی یعنی براتیسلاوا، نزدیک به مرز‌های چک و لهستان واقع شده است. شهر ژیلینا اسلواکی، چهارمین شهر بزرگ اسلواکی با جمعیتی حدود ۸۰۰۰۰ نفر، یک مرکز صنعتی مهم، بزرگترین شهر روی رودخانه Váh، و مقر یک کراج و یک اوکر (منطقه‌هایی در ژیلینا) است. شایان ذکر است که این شهر متعلق به منطقه گردشگریUpper Váh نیز می‌باشد.

چرا نام این شهر را “ژیلینا” گذاشته‌اند؟

این نام از کلمه اسلاوی / اسلواکی به نام žila به معنای یک \”رگ (رودخانه)\” گرفته شده است. ژیلینا به معنای «مکانی با جریان‌های آب فراوان» است. از طرف دیگر، این یک نام فرعی است که از رودخانه ژیلینکا یا از نام مردم محلی، Žilín/Žiliňane گرفته شده است. به طور کلی، نام این شهر ریشه در تاریخ ژیلینا و اسلواکی دارد.

چرا نام این شهر را "ژیلینا” گذاشته‌اند؟ | یوروپ تورز

موقعیت جغرافیایی شهر ژیلینا اسلواکی

ژیلینا در ارتفاع ۳۴۲ متری (۱۱۲۲ فوت) از سطح دریا قرار دارد و مساحتی به وسعت ۸۰. ۰۳ کیلومتر مربع (۳۰. ۹ مایل مربع) را پوشش می‌دهد. شهر ژیلینا اسلواکی در منطقه Upper Váh (اسلواکی: Horné Považie) در محل تلاقی سه رودخانه قرار دارد:

 • Váh، که از شرق به جنوب غربی جریان دارد،
 • رودخانه Kysuca، از شمال و
 • رودخانه Rajčanka از جنوب، در حوضه Žilina جریان دارد.

این شهر توسط رشته کوه‌هایی نظیر Malá Fatra، Súľovské vrchy، Javorníky و Kysucká vrchovina احاطه شده است. مناطق حفاظت شده در این شهر شامل منطقه منظره حفاظت شده کوه‌های Strážov، منطقه منظره حفاظت شده Kysuce، و پارک ملی Malá Fatra است. دو سد برق آبی بر روی رودخانه واه در اطراف ژیلینا وجود دارد که عبارت‌اند از سد ژیلینا در شرق و سد هریچوف در غرب.

وضعیت آب و هوایی این شهر چگونه است؟

ژیلینا در منطقه معتدل شمالی واقع شده و دارای آب و هوای قاره‌ای با چهار فصل مجزا است. این ویژگی با تفاوت قابل توجهی بین تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و برفی مشخص می‌شود. میانگین دما در ماه جولای ۱۸ درجه سانتیگراد (۶۴ درجه فارنهایت) و در ژانویه ۴- درجه سانتیگراد (۲۵ درجه فارنهایت) است. میانگین بارندگی سالانه نیز ۶۰۰-۷۰۰ میلی‌متر (۲۳. ۶-۲۷. ۶ اینچ) می‌باشد و همچنین بیشترین بارندگی در ژوئن و نیمه اول جولای رخ می‌دهد. پوشش برف در شهر ژیلینا اسلواکی نیز از ۶۰ تا ۸۰ روز در سال ادامه دارد.

معرفی برخی از نقاط دیدنی شهر ژیلینا اسلواکی

 • برخی از نقاط دیدنی اطراف شهر عبارتند از:
  • قلعه بوداتین، محل موزه پوواژیه با نمایشگاه تجاری قلع و قمع آن.
  • کلیسای چوبی کاتولیک رومی سنت جورج در بخشTrnové (یکی از معدود کلیسای خارج از شمال شرقی اسلواکی).
  • کنیسه ارتدکس که اکنون موزه فرهنگ‌یهودی را در خود جای داده است.
  • کنیسه جدید که اکنون یک مرکز فرهنگی است.

این شهر همچنین نقطه شروعی برای مکان‌های مختلف غرب و شرق اسلواکی است؛ از جمله مسیر‌های پیاده روی به سمت کوه‌های فاترای کوچک و فاترای بزرگ. سایر مکان‌های دیدنی نیز عبارت‌اند از قلعه Bojnice، Strečno، منطقه Orava، و روستا‌های Čičmany و Vlkolínec.

معرفی برخی از نقاط دیدنی شهر ژیلینا اسلواکی | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مطلب به تمامی اطلاعات مهم در رابطه با شهر ژیلینا اسلواکی پرداختیم. از این که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، سپاس گزاریم.


سوالات متداول شهر ژیلینا اسلواکی

توضیح مختصر شهر ژیلینا چیست؟

شهر ژیلینا اسلواکی که به لاتین Žilina نوشته می‌شود، یکی از شهر‌های مهم کشور اسلواکی است که جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری را در خود جای داده و به عنوان یکی از راس‌های اقتصاد کشور اسلواکی معرفی می‌شود.

علت نام گذاری این شهر چیست؟

این نام از کلمه اسلاوی / اسلواکی به نام žila به معنای یک \”رگ (رودخانه)\” گرفته شده است.

آب و هوای شهر ژیلینا چگونه است؟

ژیلینا در منطقه معتدل شمالی واقع شده و دارای آب و هوای قاره‌ای با چهار فصل مجزا است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!