با موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ آشنا شویم

با موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ آشنا شویم

موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ، در انتهای خیابان معروف آندراسی بوداپست قرار دارد. این موزه در واقع عمارت شش اتاقِ بینایی سنجی قرن نوزدهمی بوده که متعلق به فردی …

موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ در انتهای خیابان معروف آندراسی بوداپست قرار دارد. این موزه در واقع عمارت شش اتاقِ بینایی سنجی قرن نوزدهمی بوده که متعلق به فردی به نام فرنتس هوپ است. در حال حاضر به موزه هنرهای آسیایی مانند مصنوعات ژاپنی، چینی، هندی و تایلندی تبدیل شده است. جالب است که در وسط اروپا به چنین موزه‌ای برخورد کنید. از این موزه آسیایی واقع در اروپا می‌توانید سوغات‌های آسیای شرقی را تهیه کنید که بسیار زیبا هستند.

با موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ آشنا شویم | یوروپ تورز

تاریخچه مختصری از موزه هنر های آسیایی فرنتس هوپ

فرنتس هوپ نام فردی مجارستانی است که به عنوان یک تاجر موفق از او یاد می‌شود. به کشورهای زیاد اروپایی، امریکایی و آسیایی سفر کرده است؛ اما عاشق کشورهای آسیایی و هنر آسیایی بود. او در طی مسافرت هایش به آسیا توانست مجموعه‌ای گرانبها و ارزشمند در حدود 4000 مورد را در عمارت خود جمع آوری کند. این عمارت که قبلا مکانی برای بینایی سنجی بود، در حال حاضر به موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ معروف است.

در سال 1919 بود که فرنتس هوپ در آخرین وصیت نامه‌اش، خانه ویلایی خود در خیابان آندراسی به همراه مجموعه شرقی بی‌نظیرش را به دولت مجارستان سپرد. به شرط آن که عمارت به صورت موزه هنرهای آسیای شرقی باقی بماند.

هوپ یک گردآورنده مجموعه‌های هنری، عاشق سفر و حامی هنر بود. مجموعه او، اولین مجموعه اروپایی از مصنوعات خاور دور محسوب می‌شود که شامل اقلام ژاپنی، چینی، هندی و آسیای جنوب شرقی است. این موزه به طور رسمی در سال 1923 در بوداپست افتتاح شد؛ اما بسیاری افتتاح آن را به زمان نوشتن وصیت نامه مالک او یعنی سال 1919 نسبت می‌دهند. به طوری که جشن صد سالگی این مجموعه در سال 2019 گرفته شد.

فضای داخلی و خارجی موزه هنر های آسیایی فرنتس هوپ

برای ورود به موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ (Hopp Ferenc Museum of East Asian Art) از دروازه زیبای هلالی شکل خواهید گذشت. بیرون عمارت چندین مجسمه وجود دارد. اتاق‌های دنج مجموعه به همراه کمدهای چوبی منحصر به فرد و همچنین باغ کوچک شرقی شگفت انگیزی که در پشت عمارت وجود دارد، آن را به یک توقفگاه کوچک و عالی تبدیل کرده است.

قطعات مجموعه دارای تنوع و زیبایی هستند. نقاشی‌های مینیاتوری ژاپنی، مجسمه‌های تبتی، تابلوهای زیبای تایلندی، عروسک‌های چینی و مصنوعات فلزی دکوری آسیایی از زیباترین انواع آثار هنری هستند که در این مجموعه نگهداری می‌شوند.

باغ کوچک که با الهام از شرق در پشت ساختمان موجب آرامش خاطر بازدیدکنندگان است، مهمان مجسمه گاندی است.

فضای داخلی و خارجی موزه هنر های آسیایی فرنتس هوپ | یوروپ تورز

دیگر مکان‌ های دیدنی در اطراف موزه فرنتس هوپ

همان طور که می‌دانید موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ در خیابان آندراسی قرار دارد. این خیابان به دلیل رویدادها و مکان‌های دیدنی که در خود جای داده است به عنوان یک میراث جهانی شناخته می‌شود. این خیابان، مرکز شهر بوداپست را به پارک شهر متصل می‌کند. کل منطقه را کافه‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌های لوکس و همچنین مؤسسات فرهنگی فرا گرفته است.
بلوک‌های آپارتمانی نئو رنسانس زیبا، عمارت‌های تاریخی با نماهای مختلف سنگی، همگی ترکیبی متنوع از ساختمان‌های جدید و قدیمی ایجاد می‌کنند.
با پیاده روی در خیابان آندراسی علاوه بر اینکه می‌توانید از موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ دیدن کنید؛ می‌توانید از تالار لوتز، موزه خانه ترور یا وحشت و خیلی ساختمان‌های قدیمی دیگر دیدن کنید.

دیگر مکان‌ های دیدنی در اطراف موزه فرنتس هوپ | یوروپ تورز

کلام پایانی

موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ علاوه بر اینکه آثار هنری آسیایی را به نمایش می‌گذارد، در آن نمایشگاه‌های موقت موزه با هدف ارائه هنر آسیایی برگزار می‌شود. با دیدن از این مجموعه بی‌نظیر در مرکز اروپا، می‌توانید سفری یک روزه به شرق آسیا داشته باشید. می‌توانید از سوغاتی‌های بی‌نظیر آن خریداری کرده و برای دوستان و آشنایان خود ببرید.

در نزدیکی این موزه، رستورانی وجود دارد که به سرو غذاهای آسیایی می‌پردازد. بسیاری از افرادی که از شرق آسیا به بوداپست سفر می‌کنند، از دیدن این موزه و خوردن غذای شرقی بسیار لذت می‌برند.
با بیرون آمدن از موزه، می‌توانید وارد دنیای اروپایی بوداپست شوید و این تقابل و تفاوت بسیار دیدنی و لذت بخش است.


سوالات متداول موزه هنرهای آسیایی فرنتس هوپ

نام موزه هنر های آسیایی فرنتس هوپ برگرفته از چه کسی است؟

فرنتس هوپ نام فردی مجارستانی است که به عنوان یک تاجر موفق از او یاد می‌شود.

در این موزه چه چیزهایی نگهداری می شود؟

قطعات مجموعه دارای تنوع و زیبایی هستند. نقاشی‌های مینیاتوری ژاپنی، مجسمه‌های تبتی، تابلوهای زیبای تایلندی، عروسک‌های چینی و مصنوعات فلزی دکوری آسیایی از زیباترین انواع آثار هنری هستند که در این مجموعه نگهداری می‌شوند.

این موزه چه سالی افتتاح شد؟

این موزه به طور رسمی در سال 1923 در بوداپست افتتاح شد؛ اما بسیاری افتتاح آن را به زمان نوشتن وصیت نامه مالک او یعنی سال 1919 نسبت می‌دهند. به طوری که جشن صد سالگی این مجموعه در سال 2019 گرفته شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!