معرفی و آشنایی کامل با مرکز علمی AHHAA استونی

معرفی و آشنایی کامل با مرکز علمی AHHAA استونی

مرکز علمی AHHAA استونی، یکی از مکان‌های دیدنی در کشور استونی، شهر تارتو قرار دارد، مرکز علمی AHHAA است که در حوزه هوا فضا به فعالیت می‌پردازد.

یکی از مکان‌های دیدنی در کشور استونی، شهر تارتو قرار دارد، مرکز علمی AHHAA استونی است که در حوزه هوا فضا به فعالیت می‌پردازد. این مرکز در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده و به عنوان بزرگترین مرکز علمی در حوزه دریای بالتیک معرفی می‌شود. دلیل اصلی بنیان‌گذاری این مرکز تا به امروز، ترویج علم و فرهنگ به مردم سراسر جهان است.

مرکز علمی AHHAA استونی | یوروپ تورز

تاریخچه مرکز علمی AHHAA در شهر تارتو استونی

AHHAA به عنوان پروژه‌ای از دانشگاه تارتو در ۱ سپتامبر ۱۹۹۷ تأسیس شد و سپس از سال ۲۰۰۴ به عنوان یک بنیاد متشکل از شهر تارتو و دانشگاه تارتو فعایت خود را گسترده‌تر کرد. فعالیت‌های بنیاد مرکز علمی AHHAA استونی توسط کمیته‌ای متشکل از کاترین پیهور، هانس آستوک، آنه والک، رنو لایدر و جانیکا اندرسون هماهنگ می‌شود. علاوه بر این، جنبه‌های عملی فعالیت‌های بنیاد توسط یک کمیته علمی متشکل از کارشناسان نیز مورد ارزیابی قرار می‌گرفت.

در رابطه با اداره AHHAA نیز باید گفت که توسط هیئت مدیره متشکل از دو عضو در حال حاضر اداره می‌شود. اطلاعات به جا مانده حاکی بر آن است که Tiiu Sild تا سال ۲۰۱۲ رئیس هیئت مدیره بود مرکز علمی AHHAA استونی بود. پس از او آندرس ژور به عنوان رئیس عیئت مدیره این مرکز معرفی شد و همچنین دومین عضو هیئت مدیره پیلوی کلک بود.

تاریخچه مرکز علمی AHHAA در شهر تارتو استونی | یوروپ تورز

از دیگر اطلاعات در رابطه با تاریخچه این مرکز علمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در سال ۲۰۰۸، سینمای ماجراجویی ۴ بعدی AHHAA در مرکز خرید Lõunakeskus واقع در تارتو افتتاح شد (سینما در پایان سال ۲۰۱۷ بسته شد).
  • در سال ۲۰۰۹، شعبه‌ای از مرکز علمی AHHAA استونی در تالین در میدان آزادی افتتاح شد (شعبه تالین در پایان سال ۲۰۱۳ بسته شد).
  • در ۷ مه ۲۰۱۱ مرکز علمی AHHAA استونی در تارتو در‌های ساختمان جدید خود را به مساحت ۱۱۱۵۶ متر مربع که توسط معماران Vilen Künnapu و Ain Padrik مهندسی شده بود، باز کرد.

افلاک نما مرکز علمی AHHAA

مرکز علمی AHHAA استونی یک سیاره نمای ترکیبی کاملاً کروی را در خود جای داده است (به این معنی که امکان نمایش آسمان با نمایش نوری و دیجیتالی وجود دارد که می‌توانند به صورت جداگانه یا با هم نمایش داده شوند).
طراحی افلاک نما شامل یک کف شیشه‌ای است که به تصاویر طرح‌ریزی شده اجازه می‌دهد تا گسترش یابند.

  • این افلاک نما ۹ متر قطر دارد.
  • دارای ۲۰+۵ صندلی است.
  • این اولین افلاک نما در اروپا است که از پروژکتور MEGASTAR استفاده می‌کند.
  • همچنین اولین هیبرید-سیاره نما (سیستم پروژکتور چندگانه) در کشور‌های بالتیک است.

افلاک نمای مرکز علمی AHHAA استونی متعلق به دو سازمان انجمن افلاک نما انجمن بین‌المللی افلاک نما می‌باشد.

نکات جالب در رابطه با این مرکز علمی بی‌ نظیر در استونی

بنیاد علمی مرکز AHHAA در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های علمی در کشور استونی و خارج از کشور شرکت می‌کند و حضور اصلی آن نمایش‌های تئاتر علمی و کارگاه‌های مختلف است. طی چند سال گذشته فستیوال دلا ساینزا و فستیوال علمی پروجیا در ایتالیا، جشنواره علمی کره در کره جنوبی، جشنواره علمی مسکو در روسیه، پیک نیک علمی در لهستان و جشنواره علمی بلگراد در صربستان از معدود مکان‌هایی بوده‌اند که مرکز علمی AHHAA استونی در آن نمایندگی داشته است.

شایان ذکر است که همچنین بنیاد مرکز علمی AHHAA استونی به طور منظم رویداد‌های ویژه‌ای را سازماندهی می‌کند. برخی از مهمترین رویداد‌ها در زیر ذکر شده است:

  • جشنواره سالانه شب محقق: در سراسر استونی در پایان سپتامبر برگزار می‌شود و شامل رویداد‌های مختلف است که رویکرد علمی به موضوعات را ترویج می‌کند (مانند کافه‌های علم، نمایش‌های تئاتر علمی، تور در آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و غیره).
نکات جالب در رابطه با این مرکز علمی بی‌نظیر در استونی | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مطلب سعی بر این داشتیم تا به هر آنچه که باید در رابطه با مرکز علمی AHHAA استونی بدانید، بپردازیم. شما می‌توانید به سفر به شهر تارتو در استونی، به بازدید از این مرکز رفته و تجربه یک سفر علمی فوق‌العاده را برای خود رغم بزنید. در صورت بروز هرگونه سؤال در رابطه با این موضوع، می‌توانید آن را با کارشناسان یوروپ تورز در میان بگذارید.


سوالات متداول مرکز علمی AHHAA استونی

فعالیت مرکز علمی AHHAA چیست؟

مرکز علمی AHHAA در حوزه هوا فضا به فعالیت می‌پردازد.

مرکز علمی AHHAA در چه سالی تاسیس شد؟

AHHAA به عنوان پروژه‌ای از دانشگاه تارتو در ۱ سپتامبر ۱۹۹۷ تأسیس شد و سپس از سال ۲۰۰۴ به عنوان یک بنیاد متشکل از شهر تارتو و دانشگاه تارتو فعایت خود را گسترده‌تر کرد.

افلاک نمای این مرکز چگونه است؟

مرکز علمی AHHAA یک سیاره نمای ترکیبی کاملاً کروی را در خود جای داده است (به این معنی که امکان نمایش آسمان با نمایش نوری و دیجیتالی وجود دارد که می‌توانند به صورت جداگانه یا با هم نمایش داده شوند).

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!