پارک مومنتو بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

پارک مومنتو بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

پارک مومنتو بوداپست، یکی از پارک‌های بسیار جذاب و دیدنی مجارستان است که هر سال تعداد زیادی از توریست‌ها و گردشگران خارجی و داخلی به این پارک مراجعه می‌کنند.

پایتخت کشور مجارستان، بوداپست یا به عبارتی دیگر و در زبان مجاری بوداپشت، می‌باشد. این شهر را می‌توان به‌عنوان یکی از مراکز بسیار مهم سیاسی، صنعتی، تجاری، فرهنگی، ترابری کشور مجارستان معرفی کرد. بوداپست از سه قسمت پشت، بودا و ٱبودا تشکیل شده است. قسمت پشت این شهر در سمت خاوری رود دانوب، قسمت بودا برخلاف پشت تپه‌ای و همچنین در کرانه باختری دانوب، و در نهایت بخش ٱبودا یا همان ٱبودای قدیم قرار گرفته است. جمعیت شهر بوداپست باتوجه به آمار سال 2019 نزدیک به دو میلیون نفر گزارش شده است. در ادامه بیشتر با پارک مومنتو بوداپست آشنا میشویم.

درباره وسعت این شهر باید گفت مساحت این شهر برابر با 525 کیلومتر مربع می‌باشد. واضح است که در شهر بوداپست مجارستان مراکز دیدنی و جالب زیادی وجود دارد به همین علت سالانه چندین هزار نفر به این شهر سفر می‌کنند تا از دیدن مکان‌های جذاب و خاص این شهر لذت ببرند. یکی از پارک‌های بسیار جذاب و دیدنی مجارستان، پارک مومنتو بوداپست است که هر سال تعداد زیادی از توریست‌ها و گردشگران خارجی و داخلی به این پارک مراجعه می‌کنند.

در واقع این پارک موزه‌ای است که در فضای باز تاسیس شده است و در آن‌جا از پلاک‌های مجسمه‌سازی شده، مجسمه‌های یادبود نگهداری می‌کنند. تمامی مجسمه‌هایی که در این موزه و در پارک مومنتو نگهداری می‌شوند، به دوره کمونیستی کشور مجارستان اختصاص دارند. در ادامه این مقاله درباره دیگر خصوصیات پارک مومنتو بوداپست با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد. اگر می‌خواهید اطلاعات لازم و جذابی را درباره این پارک به دست آورید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

پارک مومنتو بوداپست - یوروپ تورز

خصوصیات پارک مومنتو

همان‌طور که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم، در پارک مومنتو بوداپست از مجسمه‌های یادبود نگهداری و مراقبت می‌کنند. در این موزه مجسمه‌های لنین، انگلس، مارکس و دیگر رهبران کمونیستی مجارستان وجود دارند. لازم به ذکر است که این موزه توسط معماری مجارستانی طراحی شده است که در سال 1991 نیز جایزه‌ای را در همین باره دریافت کرده است.

پارک مومنتو بوداپست در نمودارهای حمل‌ونقل عمومی به‌عنوان یک پارک یادبود معرفی می‌شود. معمار پارک درباره آن گفته است که در واقع پارک مومنتو درباره دیکتاتوری است‌ و چون می‌توان درباره آن صحبت کرد، در واقع درباره دموکراسی است پس باید گفت که فقط دموکراسی این اجازه را به شما می‌دهد که درباره دیکتاتوری فکر کنیم. این سخن توسط معمار پارک مونتو و نظر او درباره موزه مومنتو ذکر شده است. با حضور در این پارک می‌توانید مجسمه‌هایی را از رهبران کمونیستی آن دوره مجارستان مشاهده نمایید و اطلاعات لازم را درباره وقایع آن زمان و همچنین اتفاقت مربوط به شورش مردم علیه کمونیسم به دست آورید.

خصوصیات پارک مومنتو - یوروپ تورز

بخش‌ های مختلف پارک مومنتو بوداپست

پارک مومنتو بوداپست به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود. اولین بخش آن پارک مجسمه و دومین بخش آن میدان شاهد می‌باشد. پارک مجسمه که به طور رسمی به آن جمله‌ای درباره استبداد نیز گفته می‌شود، به صورت شش بخش بیضی طراحی شده است. میدان شاهد که آن را با نام هرگز نیز می‌شناسند، در بخش شرقی ورودی اصلی پارک قرار گرفته است. جالب است بدانید که پارک‌ مجسمه حدود 42 مجسمه یادبود و همچنین بنای تاریخی را در خود جای داده است و پس از سقوط کمونیسم، از بوداپست برداشته شده‌اند. درباره میدان شاهد باید گفت که از نمونه‌هایی از چکمه‌های استالین نگهداری می‌کند.

در سال 1989 رژیم کمونیستی مجارستان سقوط کرد و بسیاری از مجسمه‌های مربوط به کمونیستی از شهر برداشته شدند. شما می‌توانید تعدادی از مجسمه‌های مربوط به دوران کمونیستی مجارستان را در موزه و پارک مومنتو بوداپست مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که در سال 1993 به مناسبت دومین سالگرد خروج نیروهای شوروی از خاک مجارستان، پارک مومنتو بوداپست یک افتتاحیه بسیار باشکوه را به عنوان یک موزه یادبود در فضای باز جشن گرفت. درباره کفش استالین باید گفت نمونه‌ای که در موزه نگهداری می‌شود از نوع اصلی نبوده و فقط یک بازسازی هنری می‌باشد.

یک سالن نمایشگاه در سال 2007 و همچنین یک سینمای کوچک در میدان شاهد پارک مومنتو بوداپست افتتاح شد. پارک مومنتو تقریبا بیست دقیقه از مرکز شهر بوداپست دور است. با حضور در این پارک می‌توان بیش از حد چهل مجسمه دوران کمونیستی مجارستان را تماشا کرد. اگر جزو افرادی هستید که به تاریخ کشورهای مختلف دنیا علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام سفر به مجارستان، این موزه را از دست ندهید و حتما به آنجا مراجعه نمایید.

برخی از افراد تصور می‌کنند که هدف از قرار دادن این مجسمه‌ها، احترام گذاشتن و یا مسخره کردن آن دوران است در حالی که این موزه محیطی کاملا خنثی دارد و درنتیجه قصد احترام و یا توهین به آثار و مجسمه‌های آن دوران را ندارد.

جذابیت‌ های موزه مومنتو

یکی از جذابیت‌های موزه و پارک مومنتو بوداپست، چکمه‌های غول پیکر استالین است. در زمان کمونیستی مجارستان، یک مجسمه هشت متری از استالین در مرکز بوداپست قرار داشت که در آن زمان طرفداران رژیم کمونیستی در این میدان جمع می‌شدند و رژه می‌رفتند. در سال 1956 مردم مجارستان علیه رژیم کمونیستی شورش کردند و در طی این شورش، مجسمه غول پیکر استالین را پایین کشیدند به طوری‌که فقط چکمه‌های آن مجسمه باقی ماند.

البته این شورش توسط رژیم کمونیستی به شدت سرکوب شد، اما امروزه نمونه‌ای از چکمه‌های استالین را در موزه مومنتو نگهداری می‌کنند که هدف از آن گرامیداشت یاد کسانی است که در این شورش گم شدند. جالب است بدانید که طی تحقیقات انجام شده، سالانه حدود چهل هزار نفر از پارک مومنتو بوداپست دیدن می‌کنند. این پارک به ایالت مجارستان تعلق دارد اما باید گفت که به‌عنوان سرمایه‌گذاری خصوصی اداره می‌شود یعنی با دریافت مبلغی از سود و قیمت بلیط، سوغاتی و… پشتیبانی می‌شوند.

جذابیت‌ های موزه مومنتو - یوروپ تورز

پارک مومنتو بوداپست، یادبودی از کمونیسم‌ ها

در این مقاله درباره پارک مومنتو بوداپست با شما عزیزان صحبت کردیم. بیشتر کسانی که به تاریخ و وقایعی که در گذشته اتفاق افتاده است علاقه دارند، به این پارک مراجعه می‌کنند. در این پارک و موزه می‌توانید بسیاری از مجسمه‌های یادبود که به دوره کمونیستی مربوط هستند را مشاهده نمایید. اگر قصد سفر به مجارستان را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما به پارک مومنتو بوداپست مراجعه نمایید تا از نزدیک بتوانید تعدادی از اتفاقات زمان‌های گذشته را مشاهده نمایید.

پارک مومنتو بوداپست، یادبودی از کمونیسم‌ ها - یوروپ تورز

سوالات متداول پارک مومنتو بوداپست

پارک مومنتو بوداپست در کجا قرار دارد؟

پارک مومنتو بوداپست همانطور که از نامش پیداست در شهر بوداپست مجارستان قرار دارد.

خصوصیات پارک مومنتو بوداپست چیست؟

در پارک مومنتو بوداپست از مجسمه‌های یادبود نگهداری و مراقبت می‌کنند. در این موزه مجسمه‌های لنین، انگلس، مارکس و دیگر رهبران کمونیستی مجارستان وجود دارند.

پارک مومنتو بوداپست چند بخش دارد؟

پارک مومنتو بوداپست به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود. اولین بخش آن پارک مجسمه و دومین بخش آن میدان شاهد می‌باشد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!