قلعه بودا مجارستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه

قلعه بودا مجارستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه

قلعه بودا مجارستان، برای سال‌های زیادی پایتخت محسوب می‌شده و اکنون به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی و تاریخی محسوب می‌شود.

قلعه بودا مجارستان برای سال‌های زیادی پایتخت محسوب می‌شده و اکنون به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی و تاریخی محسوب می‌شود. منطقه قلعه در سراسر جهان شناخته شده است، حتی در میان افرادی که هنوز از بوداپست دیدن نکرده‌اند. بوداپست مرکز و پایتخت کشور مجارستان بوده و با خیابان‌های سنگ فرش شده، فضای عمومی که از ساختمان‌ها و کوچه ‌های جذاب سرچشمه می‌گیرد، بدون در نظر گرفتن منظره شهر، همه را مجذوب خود می‌کند؛ اما ممکن است ندانید که این محله همچنین دارای مجموعه‌ای از گنجینه‌های مخفی بوده که منتظر کاوش هستند و از شما می‌خواهند که عمیق‌تر بگردید!

قلعه بودا مجارستان - سفری دیگر

تاریخچه قلعه بودا مجارستان

قلعه بودا مجارستان معروف به قلعه بوداپست، اولین قلعه ساخته شده در تپه برای محافظت در برابر مغول‌ها و تاتارها بود. این قلعه در قرن سیزدهم ساخته شده است و در قرن چهاردهم، دوک اسلاوونیا قدیمی‌ترین قسمت قلعه امروزی را ساخت که پایه‌های قلعه نگه داشته شود. در اواخر قرون وسطی، بسیاری از قلعه برای مطابقت با نیازهای پادشاه آن زمان، امپراتوری مقدس روم، تغییر یافت. در طول سلطنت او، این قلعه به بزرگترین کاخ گوتیک آن روز تبدیل شد.

این کاخ گوتیک در دهه 1500 هنگامی که ارتش عثمانی بوداپست را محاصره کرد، به شدت آسیب دید. تحت حکومت عثمانی، عمارت گوتیک محکوم به فروپاشی شد. در سال 1686 زمانی که این قلمرو توسط نیروهای مسیحی تسخیر شد، به طور کامل ویران گشت. تا در اواسط قرن هجدهم دوباره بازسازی شد؛ اما در جنگ جهانی دوم باز هم آسیب دید. یک مرمت گسترده بعد از جنگ جهانی دوم، نمای بیرونی ساختمان را دیدنی کرده است.

این بنا بیش از 200 اتاق داشته و یک گنبد مرکزی در وسط عمارت عظیم قرار داشته و به رود دانوب تسلط دارد. قلعه بودا مجارستان به صورت متقارن در اطراف گنبد چیده شده است و دارای طرحی هندسی بوده که حرکت در کاخ را آسان می‌کند. با توجه به اینکه این قلعه در طی سالیان سال آسیب دیده؛ اما همچنان یکی از ویژگی‌های برجسته تاریخ بوداپست و مجارستان محسوب می‌شود.

دیدنی‌های قلعه بودا مجارستان

هنگام بازدید از بوداپست، مطمئن شوید زمان کافی برای دیدن کامل قلعه بودا مجارستان در نظر گرفته‌اید. این کاخ دارای تعدادی جاذبه از جمله موزه‌ها و گالری‌های زیادی است. در اینجا یک راهنمای سریع برای قلعه در اختیار شما گذاشته می‌شود:

کاخ سلطنتی مجارستان

درست است که اولین کاخ سلطنتی در اواسط قرن سیزدهم تأسیس شد؛ اما به دلیل بازسازی آن در سال‌های متمادی، کاخ سلطنتی موجود در قلعه بودا مجارستان ظاهری زیبا و نئوکلاسیک دارد که بسیار با شکوه نیز هست. دیدن آن را از دست ندهید.

کاخ سلطنتی مجارستان - سفری دیگر

موزه قلعه بودا مجارستان

اگر می‌خواهید درباره تاریخ بوداپست بیشتر بدانید، حتما از موزه قلعه بودا مجارستان دیدن کنید. این موزه در قسمت جنوبی قلعه بودا قرار دارد. این موزه تنها بخشی از موزه تاریخ بوداپست است که در سراسر شهر شعبه دارد. این شعبه کل تاریخ 2000 ساله شهر را شامل می‌شود، از بوداپست در قرون وسطی تا مسائل مربوط به تنوع قومی در این موزه دیدن کنید. اشیاء در اتاق‌های کاخ بازسازی شده قرار دارند که دارای جزئیات زیبایی مانند سقف‌های طاق‌دار و درهای رنسانس هستند.

بازدیدکنندگان می‌توانند آثاری مانند مجسمه‌های گوتیک درباریان و ملیله‌های مجارستانی قرن چهاردهمی را ببینند. سرامیک، منسوجات، ظروف، اسناد کمیاب و غیره نیز وجود دارند. در کلیسای سلطنتی، مهمانان با تعدادی مجسمه مهم گوتیک و همچنین سه گانه‌ای دوست داشتنی قرن پانزدهمی روبرو می‌شوند. بسیاری از نمایشگاه‌ها با ارائه چند رسانه‌ای همراه هستند که به ردیابی تغییرات فرهنگی و سیاسی که در طول قرن‌ها رخ داده کمک می‌کنند. اگر از علاقه مندان به تاریخ نظامی هستید، به موزه تاریخ نظامی مجاور بروید. نمایشگاه‌های آن شامل سلاح و یونیفورم است.

موزه قلعه بودا مجارستان - سفری دیگر

گالری ملی مجارستان

عاشقان هنر، بازدید از گالری ملی مجارستان که در کاخ سلطنتی قلعه بودا مجارستان قرار دارد را فراموش نکنند. این گالری در بال اصلی قلعه قرار دارد. این مجموعه بر روی هنر مجارستانی بین قرن یازدهم تا کنون تمرکز دارد. چهار طبقه در منطقه قلعه به این آثار تعلق دارد. این گالری بر آثار هنری قرون وسطی، رنسانس و گوتیک تأکید کرده است که شامل سنگ کاری، تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها، محراب‌ها و غیره هستند. این موزه اغلب نمایشگاه‌های موقتی برای هنرمندان معاصر برگزار می‌کند.

کتابخانه ملی قلعه بودا مجارستان

این کتابخانه که اولین بار در سال 1802 تأسیس شد، در دهه 1980 به منطقه قلعه منتقل شد. این کتابخانه که در قلعه بودا مجارستان بوده شامل تعدادی نسخه خطی است که برای دوستداران تاریخ و کتاب شناسان به طور یکسان مورد توجه خواهد بود. همچنین شامل مجموعه گسترده‌ای از روزنامه‌های خارجی و نسخه‌ای از همه چیزهایی است که تاکنون به زبان مجارستانی منتشر شده است. بازدیدکنندگان با پرداخت هزینه‌ای اندک می‌توانند یک روز را به تماشای مجموعه بگذرانند.

کتابخانه ملی قلعه بودا مجارستان - سفری دیگر

سنگر ماهیگیر

سنگر ماهیگیر به احترام ماهیگیران قرون وسطایی نام خود را حفظ کرده است. با توجه به ارتفاع آن بر فراز رود دانوب بر بالای قلعه بودا مجارستان قرار دارد. قرار گرفتن در لبه استحکامات قلعه که مشرف به منظره زیبای شهر آفت بوده یک منظره زیبا برای عکاسی ایجاد می‌کند.

سنگر ماهیگیر - سفری دیگر

کلیسای ماتیاس

کلیسای ماتیاس در منطقه قلعه بودا مجارستان بسیار با ارزش بوده در حالیکه با کلیسای طلایی سنت استفان کاملا متفاوت است. این سازه در دوران عثمانی به عنوان مسجد استفاده شد. پس از بازسازی‌های زیاد، در حال حاضر به دلیل ظرافت گوتیک، کاشی‌های رنگارنگ سقف، نقاشی‌های دیواری و موزاییک‌های آرت نو در داخل کلیسا، شهرت دارد.

کلیسای ماتیاس - سفری دیگر

برج ناقوس کلیسا

این برج به عنوان یک برج دیده بانی نیز عمل می‌کند. می‌توانید از تراس پایینی آن در ارتفاع 47 متری از 197 پله بالا بروید و از منظره فوق العاده جذاب لذت ببرید. بازسازی این برج ناقوس قلعه بودا مجارستان در سال 2015 به پایان رسید و درب آن به روی عموم باز شد. همه روزه از ساعت 10 صبح تا 17 بعدازظهر باز بوده و حداکثر 15 نفر می‌توانند به طور هم زمان بالا بروند.

برج ناقوس کلیسا - سفری دیگر

سوالات متداول قلعه بودا مجارستان

قلعه بودا مجارستان در کدام شهر این کشور بنا شده است؟

قلعه بودا مجارستان در پایتخت کشور مجارستان یعنی، بوداپست بنا شده است.

قلعه بودا مجارستان در چه قرنی ساخته شد؟

این قلعه در قرن سیزدهم ساخته شده است و در قرن چهاردهم، دوک اسلاوونیا قدیمی‌ترین قسمت قلعه امروزی را ساخت که پایه‌های قلعه نگه داشته شود.

بنای کلی این قلعه چگونه است؟

این بنا بیش از 200 اتاق داشته و یک گنبد مرکزی در وسط عمارت عظیم قرار داشته و به رود دانوب تسلط دارد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!