پل زنجیر بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

پل زنجیر بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

پل زنجیر بوداپست، یا به قول مجارستانی‌ها “Széchenyi Lánchíd” مهم‌ترین و باستانی‌ترین سازه و نماد بوداپست است. این سازه، یک کار مهندسی بوده که …

پل زنجیر بوداپست یا به قول مجارستانی‌ها “Széchenyi Lánchíd” مهم‌ترین و باستانی‌ترین سازه و نماد بوداپست است. این سازه، یک کار مهندسی بوده که برای اولین بار از زمان انقلاب مجارستان در سال 1848 بودا و پست را به هم متصل کرد. پس از تقسیم شدن این دو توسط رود دانوب، بودا و پست سرانجام توسط این پل به هم متصل شدند. طول این پل 375 متر و عرض آن 16 متر بوده و دارای دهانه مرکزی بیش از 200 متر است. این پل اولین پل از هشت پلی هست که تا به امروز از رودخانه دانوب در بوداپست عبور می‌کند.

پل زنجیر بوداپست - یوروپ تورز

تاریخچه پل زنجیر بوداپست

پل زنجیر بوداپست بین سال‌های 1839 تا 1849 ساخته شد. قبل از ساخت آن، افرادی که می‌خواستند از سواحل دانوب عبور کنند، این کار را با لنج‌ها و قایق‌های چوبی کوچک انجام می‌دادند. در زمستان نیز سطح یخ زده رودخانه را به عرض با قدم زدن، طی می‌کردند، به شرط اینکه دما آنقدر پایین بود که یخ ذوب نشود و یا نشکند. البته خیلی از افراد هنگام قایق سواری ممکن بود مسیر را گم کنند و یا به هر دلیلی مشکلاتی پیش می‌آمد و یک راه ثابت و مطمئن برای طی کردن رودخانه و عبور از مسیر برای رسیدن به مقصد وجود نداشت.

تا اینکه در سال 1820 فردی به نام استوان زِچنی (István Széchenyi) برای شرکت در مراسم تشییع پدرش نتوانست از رودخانه عبور کند، به همین دلیل تصمیم گرفت بنیادی تأسیس کند تا بتواند هزینه ساخت یک پل دائمی را تأمین کند.

این پروژه به مهندس انگلیسی ویلیام تیرنی کلارک و تحت نظارت آدام کلارک اسکاتلندی انجام گرفت. در حالی که شیرهای سنگی باشکوهی در دو طرف پل قرار گرفتند. این شیرها در سال 1852 توسط یانوس مارشالکو مجسمه‌سازی شدند. این پل که از سنگ ساخته شده است، نام خود را از زنجیرهای آهنی بلندی گرفته است که مسئول اتصال اصلی پل به یکدیگر هستند.

تاریخچه پل زنجیر بوداپست - یوروپ تورز

تکمیل پل زنجیر در سال‌های متمادی

در 10 فوریه 1853، چهار سال پس از تکمیل پل زنجیر بوداپست ساخت تونلی که از میان تپه عبور می‌کند، به برنامه‌های آدام کلارک اضافه شد و این پروژه کلید خورد. در 6 مارس 1856، تونل برای تردد پیاده و در 30 آوریل 1857 برای تردد موتورها باز شد. با 350 متر طول، از زیر قلعه بودا به طرف دیگر تپه منتهی می‌شود. طول آن تقریبا با پل زنجیر یکسان است و حکایت‌هایی را بر سر زبان‌ها انداخته است که ساخت این تونل به گونه‌ای است که فقط در هوای بارانی بتوان پل زنجیر را به داخل فرو برد و از شرایط مرطوب محافظت کرد. ورودی تونل در انتهای پل زنجیر به سبک کلاسیک طراحی شده است.

در پایان جنگ جهانی دوم، نیروهای آلمانی در حال عقب نشینی تمام پل‌های بوداپست، از جمله پل زنجیره را در 18 ژانویه 1945 منفجر کردند. پل تقریبا به طور کامل تخریب شد، تنها ستون‌های آن دست نخورده باقی ماندند. تصمیم برای بازسازی آن در بهار 1947 گرفته شد. کار ساخت و ساز آغاز شد. درگاه‌های ستون در حال گسترش بودند، تکیه گاه‌ها گسترش یافتند، یک متروی عابر پیاده در انتهای بودا نصب شد و متروی تراموا در پست تکمیل شد. ساکنان بوداپست سرانجام توانستند یکی از مشهورترین سازه‌های شهر را در 20 نوامبر 1949، درست صد سال پس از افتتاح اولیه، دوباره تکمیل کنند.

جاذبه‌های نزدیک به پل زنجیر بوداپست

جاذبه‌های نزدیک به پل زنجیر بوداپست زیاد هستند؛ در اینجا به برخی از آنها که مشهورتر و دیدنی‌تر هستند، می‌پردازیم.

 • قلعه بودا
  این قلعه یک کاخ گوتیک بوده که در قرن سیزدهم ساخته شده است و به فاصله 15 دقیقه پیاده روی از پل زنجیر بوداپست قرار دارد. این قلعه که یک بنای تاریخی محسوب می‌شود؛ دارای جاذبه‌های بسیاری از جمله کاخ سلطنتی، موزه قلعه بودا، گالری ملی مجارستان، کتابخانه ملی قلعه بودا، سنگر ماهیگیر، کلیسای ماتیاس و برج ناقوس کلیسا است. هر گردشگری که وارد مجارستان می‌شود باید دیدن از قلعه بودا را در برنامه‌های خود قرار دهد در غیر این صورت خود را از یک جاذبه تاریخی بی‌نظیر محروم کرده است.
 • کلیسای ماتیاس
  کلیسای ماتیاس یکی دیگر از جاذبه‌های معروف نزدیک به پل زنجیر بوداپست است که روی قلعه بودا قرار دارد. اگر از فیلم‌های تاریخی هالیوودی لذت می‌برید، دیدن از کلیسای ماتیاس را فراموش نکنید، شما را به قرن‌های گذشته می‌برد و در نقاشی‌های دیواری غرق می‌شوید. مجسمه‌ها و تزیینات گچ بری بی‌نظیر موجود در داخل این کلیسا منحصر به فرد بوده و زیبایی آنها خیره‌کننده است. تنها وجه تشابه این کلیسا با بناهای شرقی و آسیایی در پنجره‌های مشبک و رنگی بوده و همچنین مجسمه‌های شیر نیز به مجسمه‌های شرقی بی‌شباهت نیستند.
 • میدان کلارک آدام
  این میدان نزدیک به پل زنجیر بوداپست نام خود را از سازنده پل گرفته است. گل‌های رنگارنگ موجود در پارک بسیار دیدنی و زیبا هستند. یک سنگ بیضی شکل با ظاهری عجیب وجود دارد که به سنگ صفر کیلومتری معروف است. تمام مسافت‌های جاده‌ای کشور از این قسمت اندازه‌گیری می‌شوند و نقطه صفر مجارستان را تشکیل می‌دهد. با حرکت به سمت منطقه قلعه بودا با چشم اندازی بی‌نظیر و خیره‌کننده روبرو می‌شوید.
 • کلیسای سنت استفان
  این کلیسا نیز در نزدیکی پل زنجیر بوداپست قرار دارد که جزء جاذبه‌های معروف بوداپست است. کلیسای سنت استفان دارای معماری خارجی و داخلی بی‌نظیری بوده و وسعت زیادی نیز دارد.

دیگر جاذبه‌های نزدیک به پل زنجیر بوداپست

همان طور که گفته شد در اطراف پل زنجیر بوداپست جاذبه‌های زیادی وجود دارد، برخی را معرف کردیم و برخی دیگر را فقط نام می‌بریم:
• ساختمان نئو رنسانس آکادمی علوم مجارستان که در 11 دسامبر 1865 افتتاح شده است.
• هتل گرشام معروف به قصر گرشام، یک نمونه برجسته از هنر نو.
• بازار قلعه
• باغ سلطنتی
• کفش‌های چدنی به عنوان بنای یادبود در امتداد ساحل رودخانه دانوب
• رستوران‌ها و کافه ها


سوالات متداول پل زنجیر بوداپست

پل زنجیر بوداپست در چه سالی ساخته شده؟

پل زنجیر بوداپست بین سال‌های 1839 تا 1849 ساخته شد. قبل از ساخت آن، افرادی که می‌خواستند از سواحل دانوب عبور کنند، این کار را با لنج‌ها و قایق‌های چوبی کوچک انجام می‌دادند.

در جنگ جهانی دوم چه بلایی سر این پل آماد؟

در پایان جنگ جهانی دوم، نیروهای آلمانی در حال عقب نشینی تمام پل‌های بوداپست، از جمله پل زنجیره را در 18 ژانویه 1945 منفجر کردند.

بعد از تخریبی کامل پل سرانجام چه اتفاقی برای این پل افتاد؟

ساکنان بوداپست سرانجام توانستند یکی از مشهورترین سازه‌های شهر را در 20 نوامبر 1949، درست صد سال پس از افتتاح اولیه، دوباره تکمیل کنند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!