خانه بلا بارتوک بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

خانه بلا بارتوک بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

خانه بلا بارتوک بوداپست، بلا بارتوک یکی از پیانیست‌ها و آهنگساز‌های برجسته مجارستانی است که در ۱۵ مارس ۱۸۸۱ در « ناگیسنت میکلوس » به دنیا آمد.

خانه بلا بارتوک بوداپست: مجارستان یکی از کشورهای حاصلخیز و سرسبز اروپایی است که به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی و طبیعی بسیار یک مقصد توریستی ایده ال برای گردشگران خارجی محسوب می‌شود. حدود 150 سال پیش این کشور از اتریش جدا شد و اکنون دارای قدمتی 1100 ساله با فرهنگ و آداب و رسومی شناخته شده در سطح جهان است. زبان مردم مجارستان زیبا و مستقل بوده و ویژگی‌های کلامی خاص خود را دارد.

دو بخش مهم این فرهنگ اروپایی را موسیقی و سوارکاری تشکیل می‌دهند که در حیطه موسیقی دارای هنرمندان شناخته شده‌ای نظیر بلا بارتوک است. خانه این هنرمند یکی از آثار تاریخی و دیدنی شهر بوداپست مجارستان است که سالانه تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می‌کند. در این مقاله به معرفی خانه بلا بارتوک بوداپست و چند مورد از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی این کشور می‌پردازیم.

خانه بلا بارتوک بوداپست - یوروپ تورز

شهر بوداپست مجارستان

شهر بوداپست پایتخت کشور مجارستان بوده و از زیباترین شهرهای اروپایی به شمار می‌رود. بهترین مکان‌های دیدنی در این شهر قرار دارند بنابراین توریست‌های زیادی در فصول مختلف سال به مجارستان سفر می‌کنند. از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین جاهای گردشگری بوداپست می‌توان به غارهای آب گرم جهان، دومین کنیسه بزرگ جهان و سومین ساختمان پارلمان بزرگ در جهان اشاره کرد.

شهر بوداپست به عنوان مرکز مهم علمی‌، تجاری، فرهنگی‌ در حوزه مرکز و شرق اروپا محسوب می‌شود از این رو در بین کشورهای اروپایی، مجارستان موقعیت ممتازی دارد. در کشور مجارستان می‌توان زیباترین و اصیل‌ترین معماری‌های اروپایی را دید؛ تعداد زیادی از آثار تاریخی و هنری این سرزمین ثبت میراث فرهنگی شده و توسط سازمان UNESCO محافظت می‌شوند. یکی از آثار تاریخی هنری مجارستان خانه بلا بارتوک بوداپست است که در دامنه تپه‌های جنگلی بوداست قرار گرفته و سال ساخت آن به 1924 میلادی بر می‌گردد.

بلا بارتو نابغه موسیقی مجارستان بوده که امروزه خانه او دارای باغ‌های باشکوه و زیبا است و توسط نهادهای میراث فرهنگی- هنری تحت حفاظت می‌باشد.

جاهای دیدنی بوداپست مجارستان

مجارستان دارای فرهنگ‌های متنوعی است؛ زیرا در طول سالیان اقوام مختلفی چون رومی‌ها، عثمانی‌ها، مغول‌ها، مجارها، چک‌ها و شوروی حکمرانی کرده‌اند. در این کشور می‌توان استحکامات رومی و بناهای مربوط به قرون وسطایی را مشاهده نمود. در مجارستان می‌توان از رود دانوب با منظره‌ای آبی رنگ و زیبا لذت برد و بر روی این رودخانه با قایق سواری هیجانات سفر را دوچندان کرد.

مراکز توریستی مجارستان بسیار زیاد هستند که می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح از همه آن‌ها بازدید نمود. یکی از بهترین مکان‌های دیدنی برای افرادی که به هنر موسیقی علاقه دارند خانه بلا بارتوک بوداپست است که امروزه یک مرکز توریستی در کشور مجارستان به شمار می‌رود. سالانه کشور مجارستان سه برابر جمعیت خود از سراسر جهان توریست و جهانگراد می‌پذیرد. گردشگران بسیاری برای استفاده از خواص درمانی چشمه‌های آب گرم به این کشور سفر می‌کنند.

اپراخانه‌ دولتی مجارستان

یکی از جاهای دیدنی در شهر بوداپست کشور مجارستان اپرا خانه دولتی است که به صورت ساختمانی به سبک نئورنسانس می‌باشد. این ساختمان به دستور امپراتور فرانس یوزف در سال 1884 میلادی تاسیس شد و در قسمت بیرونی آن مجسمه‌های مربوط به فِرِنس اِرکِل (Ferenc Erkel)، آهنگسار سرود ملی مجارستان، و فِرِنس لیست (Ferenc Liszt)، آهنگساز مجاری ساخته شده‌اند. این اپرا از بهترین اپراخانه‌های جهان بوده و گنجایش 1200 صندلی را دارد. توسط تورهایی می‌توان از داخل ساختمان دیدن کرد.

خانه بلا بارتوک بوداپست

بلا بارتوک یکی از پیانیست‌ها و آهنگساز‌های برجسته مجارستانی است که در ۱۵ مارس ۱۸۸۱ در « ناگیسنت میکلوس » به دنیا آمد. او نخستین دروس پیانو را در زمانی که بیشتر از 10 سال نداشت نزد مادرش آموخت. ادامه این آموزش‌ها زیر نظر استادش ارکل از سال 1895 آغاز شد و تا سال 1899 ادامه یافت و طی سال‌های ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۳ مشغول به تحصیل در کنسرواتوار مجارستان شد.

پس از اتمام دوران تحصیل در کنسرواتوار بوداپست به تدریس موسیقی پرداخت. از جمله استادان این هنرمند می‌توان به توما، استاد پیانو و کِسرِل استاد آهنگسازی او اشاره کرد. با ورود نازی‌ها و اشغال مجارستان توسط نازی‌ها در سال 1940 بلا بارتوک مجبور به مهاجرت از مجارستان شد. این موسیقدان و آهنگساز مشهور مجارستانی در ۲۶ سپتامبر سال ۱۹۴۵ میلادی بر اثر بیماری لوسمی در بیمارستان وست ساید نیویورک در گذشت. در حال حاضر خانه بلا بارتوک بوداپست به عنوان جاذبه توریستی مورد توجه گردشگران زیادی از سراسر جهان قرار گرفته است.

کنیسه‌ خیابان دوهنی

یکی از بزرگ ‌ترین پرستشگاه‌‌های یهودیان در خارج از اسرائیل همین کنیسه خیابان دوهنی مجارستان است. در قسمت باغ این کنیسه روی برگ‌های فلزی اسم بعضی از کشته شدگان یهودی جنگ جهانی دوم در مجارستان نوشته شده است. همچنین در این باغ یادبود مربوط به دیپلمات سوئدی، رائول والِنبِرگ (Roual Wallenberg) وجود دارد. در دهه 1990 داخل کنیسه و باغ بازسازی شد؛ بخش زیادی از هزینه بازسازی آن توسط جمعیت یهودی که در کشورهای مختلف جهان هستند تامین گردید.

موزه‌ آکوئینکوم و باغ مخروبه

با دیدن از موزه آکوئینکوم می‌توان به وضوح با تاریخ باستانی کشور مجارستان آشنا شد و اطلاعات زیادی درباره آن کسب کرد. در گذشته آکوئینکوم (Aquincum) یک شهر رمی بوده که در محل بوداپست فعلی قرار داشته جزو مناطق نظامی در امپراتوری رم بوده است. گردش در باغ‌های مخروبه و ویرانه‌های این شهر می‌توان تماشاگر میدان نبرد گلادیاتورها و سازه‌های جذاب دیگری مثل حمام خانه‌های آکوئینکوم شد. در قسمت داخلی موزه آکوئینکوم انواع عتقیه جات از دوران امپراتوری رم نگهداری می‌شود و برای گردشگران به معرض نمایش گذاشته شده‌اند. در این موزه از نمونه اُرگ آبی که نوعی ساز است که در سال 1931 کشف شد دیدن کرد.

جمع بندی

کشور مجارستان دارای آثار تاریخی و هنری بسیاری بوده و زادگاه موسیقیدانان و آهنگسازان معروفی چون بلا بارتوک است. امروزه خانه بلا بارتوک بوداپست از مکان‌های دیدنی کشور مجارستان به شمار می‌رود.


سوالات متداول خانه بلا بارتوک بوداپست

خانه بلا بارتوک در کجا قرار دارد؟

خانه بلا بارتوک در کشور مجارستان و پایتخت این کشور یعنی شهر بوداپست قرار دارد.

بلا بارتوک کیست؟

بلا بارتوک یکی از پیانیست‌ها و آهنگساز‌های برجسته مجارستانی است که در ۱۵ مارس ۱۸۸۱ در « ناگیسنت میکلوس » به دنیا آمد. او نخستین دروس پیانو را در زمانی که بیشتر از 10 سال نداشت نزد مادرش آموخت. ادامه این آموزش‌ها زیر نظر استادش ارکل از سال 1895 آغاز شد و تا سال 1899 ادامه یافت و طی سال‌های ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۳ مشغول به تحصیل در کنسرواتوار مجارستان شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!