تالار شهر بروکسل | تاریخچه – تصاویر – معماری

تالار شهر بروکسل | تاریخچه – تصاویر – معماری

تالار شهر بروکسل، در بین تمامی تالارهای کشوربلژیک، تالار شهر بروکسل بدون شک یکی از باشکوه‌ترین هاست! این ساختمان گوتیک، که در قرن پانزدهم ساخته شده است…

راهنمای کامل تالار شهر بروکسل

بروکسل پایتخت بلژیک دیدنی‌های جذاب زیادبی دارپد که تالارها نمونه‌ای از آنها هستن. در بین تمامی تالارهای این کشور، تالار‌شهر بروکسل بدون شک یکی از باشکوه‌ترین هاست! این ساختمان گوتیک، که در قرن پانزدهم ساخته شده است، با قرار گرفتن در میدان بزرگ و مرکزی شهر بروکسل، که اغلب به عنوان زیباترین میدان جهان توصیف می‌ شود، قرار دارد. معماری زیبا و مجسمه‌‌های بی‌ شماری که نماهای آن را تزئین می‌ کنند، زیبایی این منطقه از بروکسل را چند برابر کرده است.

درخشش بی‌نظیر برج تالار شهر ، که در فراز آن مجسمه فرشته مقدس سنت مایکل قرار دارد، محافظ شهر است و از آن پشتیبانی می‌ کند. اولین سنگ این ساختمان مجلل در سال 1401 گذاشته شد. در سال 1695، در طی بمباران شهر توسط نیروهای لویی چهاردهم، تالار شهر سوخته شد، اما دیوارها و برج تالار‌شهر بروکسل پابرجا ماندند. اتاق‌‌های پذیرایی و اتاق‌‌های مختص به بزرگان که شامل ملیله‌‌های زیبای بروکسلی مربوط به قرن‌های 16، 17 و 18، چوب‌های مجلل گوتیک، نشان‌‌های اصناف قدیمی و نقاشی‌‌هایی از مجموعه‌های موزه شهر بروکسل همگی در تالار‌شهر بروکسل است.

تالار شهر بروکسل | تاریخچه - تصاویر - معماری | یوروپ تورز

تاریخچه تالار شهر بروکسل

تالار شهر بروکسل به صورت مرحله‌‌ای، بین سال‌‌های 1401 تا 1455، در ضلع جنوبی میدان بزرگ این شهر ساخته شد و این میدان را به مقر قدرت شهرداری تبدیل کرد. تالار شهر بروکسل تنها ساختمان قرون وسطایی باقیمانده میدان هم هست. قدیمی‌ترین قسمت بنای کنونی بال شرقی آن است. این بال، همراه با یک برج کوتاه‌‌تر، بین سال‌های 1401 و 1421 ساخته شد. معمار و طراح احتمالاً ژاکوب ون تینن است که ژان بورنوی با او همکاری داشته است.

در ابتدا، گسترش ساختمان در پیش‌بینی نشده بود، با این حال، پذیرش اصناف صنایع دستی در حکومت شهری سنتی پاتریسیون ظاهراً علاقه‌مند به فراهم کردن فضای بیشتر برای ساختمان تالار‌شهر بروکسل شد. در نتیجه، بال دوم کمی طولانی‌تر روی ساختار موجود توسط دوک جوان چارلز جسور ساخته شد. معمار این بال غربی مشخص نیست و مورخان گمان می‌ کنند که گیوم دو وگل سازنده آن باشد. او معمار معروف شهر بروکسل در سال 1452 بود و همچنین در آن زمان طراح اولا مگنا در کاخ کودنبرگ را نیز اجرا کرد.

برج 96 متری تالار‌شهر بروکسل به سبک گوتیک برابانتین اثر یان ون رویسبروک، معمار دربار فیلیپن ساخته شده است.در سال 1455، این برج، جایگزین برج قدیمی‌تر شد و کامل‌تر هم گشت. در بالای سقف تالار شهر، بدنه برج مربع شکل به یک روباز هشت ضلعی مجلل ختم می‌شود. در قله آن، مجسمه فلزی طلاکاری شده سنت مایکل، قدیس حامی شهر بروکسل که یک اژدها یا دیو را می‌کشد، به ارتفاع 5 متر (16 فوت) [b] قرار دارد. در برج تالار شهر بروکسل، طاق نمای جلوی آن و نمای ساختمان اصلی‌اش به طور آشکاری نسبت به یکدیگر خارج از مرکز قرار دارند.

بر اساس یک افسانه، معمار بنا با کشف این «خطا» از برج از دنیا رفت. به احتمال زیاد، عدم تقارن این قسمت از تالار شهر بروکسل یک نتیجه پذیرفته شده از تاریخچه ساخت و ساز پراکنده و محدودیت‌های فضا بوده است.

تاریخچه تالار شهر بروکسل | یوروپ تورز

سبک معماری تالار شهر بروکسل

تالار شهر بروکسل از نظر بزرگی، شکوه معماری و تزئینات تصویری و مجسمه‌ای، از اکثر تالارهای شهر در شمال اروپا پیشی گرفته است. با این حال، کیفیت متمایز آن در مقایسه با تالارهای شهر معاصر سایر شهرهای مهم در برابانت و شاه‌نشین‌های مجاور، قابل توجه‌ است. در نیمه دوم قرن نوزدهم، این بنا به عنوان کامل‌ترین نمونه از این نوع ساختمان در سطح بین‌المللی شهرت داشت و به عنوان الگویی برای تالارهای متعددی که در آن زمان در تمام نقاط اروپا ساخته می‌شدند، عمل کرد.

پیشینه تاریخی این شهرت احیا شده همگرایی لیبرالیسم سیاسی و احیای معماری بود. فریدریش بلانتشلی در کتاب راهنمای تاثیرگذار معماری عمومی می‌گوید، این ساختمان‌ها با شکوه و عظمت بی‌نظیری «آینه‌ای از وقار و قدرت شهرهای خودباور» هستند و «که خود را به باشکوه‌‌ترین و مشخص‌ترین شکل نمایش می‌دهند». با این حال، در قرن پانزدهم، وضعیت تالار شهر بروکسل کاملاً متفاوت بود. البته به عنوان یک ساختمان باشکوه از شهرت برخوردار بود، اما نه نمادی از خودگردانی مدنی بود و نه به هیچ وجه نمونه مشخصی از تالار شهر قرون وسطایی! برعکس، این ساختمان مکانی بود که به چالش‌های سیاسی استثنایی پاسخ می‌داد و نقش مهمی در سیاست گذاری‌های آن زمان داشت.

سبک معماری تالار شهر بروکسل | یوروپ تورز

سوالات متداول تالار شهر بروکسل

تالار شهر بروکسل در چه قرنی ساخته شده است؟

این تالار در قرن پانزدهم ساخته شده است.

تالار شهر بروکسل دقیقا در کجا قرار دارد؟

تالار شهر بروکسل به صورت مرحله‌‌ای، بین سال‌‌های 1401 تا 1455، در ضلع جنوبی میدان بزرگ این شهر ساخته شد و این میدان را به مقر قدرت شهرداری تبدیل کرد.

ویژگی های تالار شهر بروکسل چیست؟

تالار شهر بروکسل از نظر بزرگی، شکوه معماری و تزئینات تصویری و مجسمه‌ای، از اکثر تالارهای شهر در شمال اروپا پیشی گرفته است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!