آکروپولیس آتن | بزرگ‌ ترین مجموعه معماری و هنری

آکروپولیس آتن | بزرگ‌ ترین مجموعه معماری و هنری

آکروپولیس آتن، و بناهای تاریخی آن، از نمادهای جهانی محسوب شده که روح و تمدن تاریخ کلاسیک هستند. این مجموعه، بزرگ‌ترین مجموعه معماری و هنری را تشکیل می‌دهند.

آکروپولیس آتن و بناهای تاریخی آن، از نمادهای جهانی محسوب شده که روح و تمدن تاریخ کلاسیک هستند. این مجموعه، بزرگ‌ترین مجموعه معماری و هنری را تشکیل می‌دهند که از دوران باستان یونان به دنیا به ارث رسیده است.

ملت یونان مدعی داشتند تاریخی‌ترین تمدن‌ها هستند، به همین دلیل پیوند بسیار عمیقی با تاریخ خود دارند. این مجموعه در قالب چندین بنای تاریخی و موزه نمادین در سراسر کشور حفظ شده است. آکروپولیس یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های فرهنگ یونان است. این ارگ بر فراز تپه‌ای عظیم ساخته شده است و ویرانه‌های چندین ساختمان تاریخی از جمله پارتنون را در بر می‌گیرد. آکروپولیس دیدنی‌های زیادی دارد که در ادامه این مقاله با این دیدنی‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

آکروپولیس آتن | بزرگ‌ ترین مجموعه معماری و هنری | یوروپ تورز

تاریخچه مختصری از آکروپولیس آتن

شواهد باستانی نشان می‌دهد، غارهای کوچک اطراف صخره آکروپولیس و چشمه کلپسیترا در دوره نو سنگی یعنی 2800 تا 3000 قبل از میلاد، مورد استفاده بوده‌اند. آکروپولیس در زبان یونانی، به معنای واقعی کلمه «بلندترین نقطه شهر» است. ردپای اولین ساکنان آکروپولیس را می‌توان به پادشاهان میسنی نسبت داد. این پادشاهان، صخره‌ها را با دیوارهای عظیم هشت متری مستحکم کردند و در قرن چهارم قبل از میلاد، قصرهای خود را در آنجا ساختند.

امروزه، آثار بسیار کمی از بناها باقی مانده است. واضح‌ترین شواهد این دوران، هنوز در انتهای جنوب غربی آکروپولیس، دقیقا پشت معبد آتنا، در کنار پروپیلایا، به شکل یک دیوار سیکلوپی قابل مشاهده است. آکروپولیس علاوه بر قلعه و محل سکونتی سلطنتی، به عنوان مکانی برای عبادت الهه باروری، طبیعت و خدای مرد شناخته می‌شده است. آثار برجسته آکروپولیس آتن در آن زمان شامل پارتنون، پروپیله، ارکتیون و معبد آتنا بود.

در دوران هلنیستی و رومی، بسیاری از سازه‌ها بازسازی شدند. پارتنون در سال‌های بیزانس به کلیسا تبدیل شد. لاتین‌ها از آکروپولیس به عنوان مرکز اداری اصلی آتن استفاده می‌کردند. پس از فتح عثمانی، ارکتیون به حرمسرا خصوصی فرماندار تبدیل شد و پارتنون برای پادگان ارتش ترکیه مورد استفاده قرار گرفت. بعدها آثار به جای مانده از عثمانی در این منطقه پاکسازی شدند.
از طرف دیگر این منطقه آتن، منبع آب زیرزمینی خود را به شکل چاه عمیق داشت که در انتهای شمالی صخره حفر شده بود. این منبع آبی می‌توانست توسط مدافعان در هنگام محاصره، مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه مختصری از آکروپولیس آتن | یوروپ تورز

معماری آکروپولیس آتن

تا حدود قرن پنجم قبل از میلاد، آکروپولیس آتن (Acropolis of Athens) توسط دیواری بلند و عظیم به طول 760 متر و ارتفاع حدود 10 متری محصور شده بود. در داخل این ارگ، معبدی برای خدای سرپرست، به نام آتنا پولیاس از سنگ آهک دوریک، بین سال‌های 550 تا 570 قبل از میلاد شاخته شده است. فونداسیون این سازه بزرگ در برخی جاها، 11 متر عمق داشت.

ساخت معبد ارکتیون از سنگ مرمر پنتلیک برنامه‌ریزی شده بود. معماری پیچیده این سازه، مستلزم دور زدن زمین صخره و سایر ساختمان‌های منطقه بود. مجسمه برنزی غول پیکر فیدیاس از آتنا بین 448 تا 450 قبل از میلاد ساخته شد.

قرن‌ها بعد، دوره ژولیو- کلودین، معبد کوچک رم و آگوستوس در فاصله 23 متری پارتنون ساخته شد. این معبد کوچک، آخرین افزوده بزرگ به سایت آکروپولیس آتن بود.

جاذبه‌ ها و دیدنی‌ های اصلی آکروپولیس آتن

همان طور که از تاریخچه آکروپولیس آتن مشخص شد، این منطقه دارای مکان‌های دیدنی محبوبی است. در ادامه این بخش به چند مکان دیدنی اصلی و محبوب آکروپولیس اشاره می‌کنیم.

پارتنون

پارتنون یک معبد به سبک دوریک بوده که به الهه یونانی آتنا تقدیم شده است. این معبد با استفاده از سنگ مرمر سفید و زیبا ساخته شده و یکی از نقاط دیدنی آتن محسوب می‌شود. پارتنون، بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین معبدی بوده که سرزمین یونان تا به حال دیده است. در طول سال‌ها جنگ، زلزله، انفجار و آتش سوزی مقاومت کرده و به همین دلیل نماد قدرت و فرهنگ شهر آتن محسوب می‌شود.

سبک معماری دوریک این معبد با 16500 قلعه در کنار هم نشان دهنده مهارت شهروندان و سازندگان این معبد در هندسه و ریاضیات است. در زمان حاضر، پارتنون یکی از بهترین بناهای تاریخی و معماری یونان بوده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. دارای حکاکی‌ها و مجسمه‌های زیادی بوده که هنر کلاسیک این معبد مجلل را به نمایش می‌گذارد. یکی از شناخته شده‌ترین سایت‌ها در یونان بوده و بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند.

معبد آتنا نایک

معبد آتنا نایک که تماما از سنگ مرمر ساخته شده، بر روی یک سکوی سنگی به ارتفاع 6 متری قرار دارد که از گوشه جنوب غربی آکروپولیس آتن امتداد یافته است. این معبد اولین سازه یونی بوده که در آکروپولیس ساخته شده و به نایک (شکلی از آتنا) که الهه پیروزی در اساطیر یونانی بوده، تقدیم شده است. پایه‌ها و محراب‌های این معبد، در داخل سنگر، در زیر کف سازه حفظ شده‌اند. این معبد، به دلیل اندازه کوچکی که دارد یک سازه چهار ستونی یکپارچه است. معبد آتنا نایک دارای یک فریز پیوسته در ضلع شرقی بوده که مجموعه‌ای از خدایان را به نمایش می‌گذارد. این مجموعه از خدایان، راوی داستان‌های مختلفی هستند که برای بیننده به تصویر کشیده می‌شوند.

نقش برجسته‌های الهه نایک، مجسمه‌های برجسته تزیین شده در نمای بیرونی هستند که نایک را در انواع فعالیت‌ها به نمایش می‌گذارند.

مجسمه آتنا نایک نیز در یکی از اتاق‌های داخلی معبد قرار دارد. این مجسمه از چوب ساخته شده و در دست چپ خود کلاه ایمنی و در دست راست خود نیز انار (نماد باروری) دارد.

ارکتئوم

ارکتئوم که با نام ارکتیون نیز شناخته می‌شود، در سمت شمالی آکروپولیس آتن قرار دارد. این معبد هم به آتنا و هم به پوزیدون تقدیم شده است. این سازه باشکوه ساخته شده قبل از میلاد، دارای مجسمه‌های زیبای زنان، طراحی شده در سقف هستند.

اودئون هرودس آتیکوس

این بنا در شیب جنوب غربی آکروپولیس آتن قرار دارد. این سرای تئاتر در سال 161 پس از میلاد توسط هرودس آتیکوس به یاد همسرش آنیا ساخته شد. در طول 106 سال فعالیت اولیه خود، این سرای تئاتر، جمعیتی بالغ بر 5000 نفر را در خود جای می‌داد. این سازه در سال 267 بعد از میلاد توسط هرولی‌ها به ویرانه تبدیل شد. امروزه هنوز برای رویدادهای فرهنگی در آتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام پایانی

یوروپ تورز به دلیل تجربه زیاد در زمینه گردشگری و اطلاع داشتن از جاذبه‌ها و دیدنی‌های کشورهای مختلف مانند آکروپولیس آتن یونان، بهترین خاطره سفر را به برای شما به ارمغان خواهد آورد.


سوالات متداول آکروپولیس آتن

بزرگترین مجموعه هنری و معماری درکجا واقع شده است؟

آکروپولیس آتن و بناهای تاریخی آن، از نمادهای جهانی محسوب شده که روح و تمدن تاریخ کلاسیک هستند. این مجموعه، بزرگ‌ترین مجموعه معماری و هنری را تشکیل می‌دهند که از دوران باستان یونان به دنیا به ارث رسیده است.

ویژگی های آکروپولیس چیست؟

آکروپولیس یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های فرهنگ یونان است. این ارگ بر فراز تپه‌ای عظیم ساخته شده است و ویرانه‌های چندین ساختمان تاریخی از جمله پارتنون را در بر می‌گیرد.

معنای آکروپولیس چیست؟

آکروپولیس در زبان یونانی، به معنای واقعی کلمه «بلندترین نقطه شهر» است.

جاذبه های اصلی آکروپولیس چیست؟

پارتنون، معبد آتنا نایک، ارتئوم و اودئون هرودس آتیکوس.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!