معبد پارتنون آتن | تاریخچه – معماری – تصاویر

معبد پارتنون آتن | تاریخچه – معماری – تصاویر

معبد پارتنون آتن، یک معبد مرمری درخشان بوده که بین سال‌های 447 تا 432 قبل از میلاد ساخته شده است. پارتنون به الهه یونانی آتنا تقدیم شده بود و در دوران اوج …

معبد پارتنون آتن یک معبد مرمری درخشان بوده که بین سال‌های 447 تا 432 قبل از میلاد ساخته شده است. پارتنون به الهه یونانی آتنا تقدیم شده بود و در دوران اوج امپراتوری یونان باستان ساخته شده است. این معبد باستانی در بالای مجموعه‌ای از معابد به نام آکروپولیس آتن قرار دارد. این بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین معبدی است که سرزمین اصلی یونان تا به حال دیده است. قرن‌های متمادی، در برابر زلزله، جنگ، آتش سوزی، انفجار و غارت مقاومت کرده و پا بر جا مانده است. پارتنون به عنوان نماد قدرتمندی از یونان باستان و فرهنگ آتن شهرت دارد. امروزه به عنوان نماد ماندگار یونان باستان بوده و از شناخته شده‌ترین بناهای جهان است.

معبد پارتنون آتن | تاریخچه  - معماری - تصاویر | یوروپ تورز

تاریخچه مختصری از معبد پارتنون آتن

برخی از کارشناسان باستان‌شناسی معتقد هستند، یک سازه قدیمی قبل از پارتنون فعلی در این محل قرار داشته که با نام همین پارتنون شناخته می‌شده است. بسیاری از مورخان می‌گویند پارتنون قدیمی در سال 480 قبل از میلاد در دست ساخت بوده است. زمانی که امپراتوری ایران به آتن حمله کرد، آکروپولیس را ویران کرد و در نتیجه پارتنون قدیمی نیز ویران شد. اگر چه برخی از کارشناسان این نظریه را رد کرده‌اند.

در سال 447 قبل از میلاد، حدود 33 سال بعد از حمله ایران، پریکلس شروع به ساخت معبد پارتنون آتن (Parthenon) کرد تا جایگزین معبد قبلی شود. این سازه عظیم در سال 438 قبل از میلاد به اتمام رسید.

مجسمه‌سازی و کارهای تزیینی در پارتنون تا سال 432 قبل از میلاد ادامه یافت. تخمین زده می‌شود که 13400 سنگ برای ساخت معبد استفاده شده است. جالب است که در این تخمین تاریخی آمده که 470 پول نقره باستانی (تقریبا برابر 7 میلیون دلار امریکا امروز) هزینه ساخت و ساز این بنا شده است.

معماری منحصر به فرد معبد پارتنون آتن

پریکلس معماران مشهور یونانی به نام‌های ایکتینوس، کالیکراتس و فیدیاس مجسمه ساز را مأمور طراحی معبد پارتنون آتن کرد که بزرگ‌ترین معبد به سبک دوریک در زمان خود شد. این سازه دارای پلان مستطیل شکل بوده و بر روی پایه‌ای به مساحت 7011 مترمربع ساخته شده که بخشی از آن، پایه سنگی آهکی پارتنون قدیم بوده است.

پله‌های کم ارتفاع، هر طرف ساختمان را احاطه کرده‌اند و رواقی از ستون‌های دوریک که بر روی یک سکو ایستاده‌اند، حاشیه‌ای در اطراف آن ایجاد می‌کنند. 46 ستون بیرونی و 19 ستون داخلی از مشخصه‌های ساختمان است.
ستون‌ها، حالتی از مخروط به خود گرفته‌اند تا ظاهری متقارن به معبد بدهند. ستون‌های گوشه‌ای از نظر قطر بزرگ‌تر از ستون‌های دیگر هستند. به طور باور نکردنی، پارتنون فاقد خطوط مستقیم بوده و بدون زوایای قائمه است که یک شاهکار واقعی از معماری یونان محسوب می‌شود.

معماری منحصر به فرد معبد پارتنون آتن | یوروپ تورز

به تصویر کشیدن نبرد بین جنگجویان در دیوار های حکاکی شده

بسیاری از ویژگی‌های معبد پارتنون آتن صحنه‌هایی از اساطیر یونان را به تصویر می‌کشد. نود و دو متوپ حکاکی شده (سنگ‌های مرمر نرم حکاکی شده) دیوارهای بیرونی پارتنون را زینت می‌دهند. متوپ‌های سمت غربی آمازونوماکی، نبردی افسانه‌ای بین جنگجویان آمازون و یونیان باستان را به تصویر می‌کشند و تصور می‌شود توسط مجسمه ساز معروف کالامیس طراحی شده‌اند.

متوپ‌های سمت شرقی نیز نبردهای بین خدایان و غول‌ها را به تصویر می‌کشند. اکثر متوپ‌های سمت جنوبی سنتاوروماکی، نبرد قنطورس‌های افسانه‌ای با لاپیت‌ها را نشان می‌دهند. متوپ‌های سمت شمالی نیز جنگ تروا را به تصویر می‌کشند.

فریز پارتنون

نوار افقی وسیع و تزیین شده‌ای به نام فریز در تمام طول دیوارهای اتاق داخلی قلعه پارتنون آتن کشیده شده است. فریز با استفاده از تکنیک نقش برجسته تراشیده شده، به این معنی که پیکره‌های حجاری شده، کمی از پس زمینه را تشکیل داده‌اند.
مورخان بر این باورند که این فریز یا حرکت پاناتنایک قربانی کردن برای آتنا توسط آکروپولیس را به تصویر می‌کشد. در هر انتهای معبد پارتنون آتن دو شیروانی مثلثی شکل به نام پدینت وجود دارد. رکاب شرقی تولد آتنا را به همراه سر پدرش زئوس به تصویر می‌کشد. رکاب غربی نیز درگیری بین آتنا و پوزیدون را برای ادعای آتیکا، منطقه‌ای باستانی در یونان که شامل شهر آتن می‌شود، نشان می‌دهد.

فریز پارتنون | یوروپ تورز

ماجرای انتقال برخی از مجسمه‌ های معبد پارتنون آتن به موزه لندن

در اوایل قرن نوزدهم، توماس بروس (هفتمین ارل الگین) چندین مجسمه و قسمتی از دیوارهای مرمر حکاکی شده از معبد پارتنون آتن را به لندن فرستاد. امروزه در موزه بریتانیا در معرض دید عموم قرار دارند. زمان، تمیز کردن و هوازدگی باعث شده که مرمرها و برخی از مجسمه‌های پارتنون سفید به نظر برسند. این در حالی است که زمانی، آن‌ها و سایر قسمت‌های سازه با رنگ‌های زنده مانند قرمز و سبز رنگ آمیزی شده بودند.

مرمت معبد پارتنون آتن

در دهه 1970 بوده که دولت یونان متوجه تخریب معبد پارتنون آتن شد. به همین جهت به سرعت، یک کمیته باستان‌شناسی به نام پروژه مرمت آکروپولیس تعیین کردند تا این گنجینه ملی را بازسازی کنند. این مرمت تا به الان ادامه دارد. با این حال، گردشگران به راحتی می‌توانند از این مکان تاریخی باستانی دیدن کنند. مناطقی که در حال تغییر و مرمت هستند، ممکن است خارج از محدوده باشند.

موزه آکروپولیس

برخی از مصنوعات مهم و مجسمه‌های باقی مانده معبد پارتنون آتن به موزه آکروپولیس در مجاورت این معبد منتقل شده‌اند. برای دیدن بسیاری از مجسمه‌های مرمری اصلی پارتنون و سایر مصنوعات، بازدیدکنندگان می‌توانند به این موزه مراجعه کنند.

دیدن از معبد پارتنون آتن و دیگر معابد یونان با یوروپ تورز

یوروپ تورز با آگاهی کامل از نقاط دیدنی در اقصی نقاط جهان مانند معبد پارتنون آتن می‌تواند سفری به یاد ماندنی و پر از خاطره را برای گردشگران ایجاد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدن از معبد پارتنون آتن و دیگر معابد یونان با یوروپ تورز | یوروپ تورز

سوالات متداول معبد پارتنون آتن

معبد پارتنون آتن چه سالی ساخته شد؟

معبد پارتنون آتن یک معبد مرمری درخشان بوده که بین سال‌های 447 تا 432 قبل از میلاد ساخته شده است.

ویژگی های معبد پارتنون چیست؟

بسیاری از ویژگی‌های معبد پارتنون آتن صحنه‌هایی از اساطیر یونان را به تصویر می‌کشد. نود و دو متوپ حکاکی شده (سنگ‌های مرمر نرم حکاکی شده) دیوارهای بیرونی پارتنون را زینت می‌دهند. متوپ‌های سمت غربی آمازونوماکی، نبردی افسانه‌ای بین جنگجویان آمازون و یونیان باستان را به تصویر می‌کشند و تصور می‌شود توسط مجسمه ساز معروف کالامیس طراحی شده‌اند.

چقدر هزینه ساخت وساز این بنا شده است؟

جالب است که در این تخمین تاریخی آمده که 470 پول نقره باستانی (تقریبا برابر 7 میلیون دلار امریکا امروز) هزینه ساخت و ساز این بنا شده است.

کدام معماران معبد پارتنون آتن را بنا کردند و سبک این بنا چیست؟

پریکلس معماران مشهور یونانی به نام‌های ایکتینوس، کالیکراتس و فیدیاس مجسمه ساز را مأمور طراحی معبد پارتنون آتن کرد که بزرگ‌ترین معبد به سبک دوریک در زمان خود شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!