درباره نروژ این کشور بی نظیر بیشتر بدانیم

درباره نروژ این کشور بی نظیر بیشتر بدانیم

درباره نروژ میتوان گفت کشور نروژ یکی از زیباترین کشورهای اروپا است که در شمال اروپا واقع شده است. پایتخت این کشور اسلو است. این سرزمین با قرارگیری در شمال اروپا یکی از بهترین کشورهای جهان به شمار می آید.

کشور نروژ

کشور نروژ هزاران سال پیش پوشیده از یخ بود. پس از گرمای زمین کم کم این منطقه به منطقه ای مسکونی تبدیل گردید. جنگل ها و زمین های کشاورزی پدید آمدند و انسان ها در نروژ سکونت یافتند. مدت ها بعد و پس از یادگیری ساخت کشتی، مردمان شمال اروپا از جمله نروژی ها با کشتی های مخصوص خود راهی سفرهای دور و دراز می شدند که هم اکنون افسانه های فراوانی درباره آن ها شنیده می شود. به دریانوردان شمال اروپا وایکینگ گفته می شد. واژه ی نروژ به معنای مسیر شمالی است. نروژ جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و برای سفر و اقامت در آن ویزای نروژ و یا ویزای شینگن نیاز است.

کشور نروژ
کشور نروژ

جغرافیای کشور نروژ

نروژ با کشورهای سوئد، روسیه، فنلاند و از طریق دهانه ای با دانمارک همسایگی دارد. این کشور در زمستان ها پوشیده از برف است. مساحتی حدود 70% شمال این کشور به دلیل سرمای بیش از حد و قرارگیری در مجاورت قطب شمال، خالی از سکنه است. کشور نروژ را می توان کشوری کوهستانی دانست. این کشور پوشیده از جنگل است. حتی در مناطق کوهستانی نیز این منطقه پوشیده از جنگل است. استفاده از چوب جنگل ها، یکی از منابع اقتصادی مهم کشور نروژ به حساب می آید. از طرفی نروژ در مجاورت با اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است.

یکی از نکات جالب توجه این است که نروژ دارای جزیره ای بین قطب جنوب و آفریقا است که خالی از سکنه می باشد.

جغرافیای کشور نروژ
جغرافیای کشور نروژ

سیاست و حکومت در نروژ

درباره نروژ از نظر سیاسی باید گفت کشور نروژ دارای حکومت پادشاهی است و دارای پارلمان است. مسئول قوه مجریه نیز نخست وزیر است. شاید کشور نروژ از معدود کشورهایی است که بحث سیاستش نیز افراد را به سمت آن جذب می کند. دموکرات ترین کشور جهان در سال 2010، عنوانی بود که کشور نروژ در این سال به خود اختصاص داد. نروژ یکی از کشورهایی است که در زمینه توجه به حقوق بشر و رفع نیازهای شهروندان مهم ترین قدم ها را برداشته است. این کشور الگوی بسیاری از کشورهای برای توسعه ی اجتماعی است. سیاست های معقول و درست این کشور در زمینه های مختلف باعث ایجاد موجی از اعتماد در افراد جامعه شده است و همین امر باعث شده تا کمترین میزان جرم و جنایت را در این کشور مشاهده کنیم. در نروژ پادشاه رئیس کشور و نخست وزیر، رئیس حکومت محسوب می شوند. پادشاه نروژ هم اکنون شاه هرالد پنجم است که ابدا اختیارات بی قید و شرطی ندارد که منجر به دیکتاتوری گردد. همین امر نیز باعث شده تا ارتباط مردم با پادشاه کشور بسیار خوب باشد.

سیاست و حکومت در نروژ
سیاست و حکومت در نروژ

اقتصاد کشور نروژ

واحد پول کشور نروژ کرون است. نروژ دارای منابع فراوانی از جمله نفت خام، گاز طبیعی، آب شیرین و… است. یکی از مسائل با اهمیت در نروژ مالیات های شهروندان است که دولت ما به ازای آن به شهروندان تسهیلات ارائه می کند. مهم ترین محصول صادراتی نروژ، نفت خام است. از دیگر محصولات صادراتی کشور نروژ می توان به فرآورده های دامی و آبزیان اشاره کرد.

در زمینه صادرات نفت، کشور نروژ درآمدهای حاصل را بر خلاف بسیاری از کشورها، صرف هزینه های جاری نمی کند. بلکه این درآمدها را که بالغ بر 900 میلیارد دلار تخمین زده شده است، را در صندوق مخصوصی ذخیره کرده و به عنوان یک سرمایه گذاری هنگفت قرار داده است.

تقسیمات کشوری نروژ

درباره نروژ باید گفت که کشور نروژ دارای 19 استان و هر استان دارای تعدادی بخشداری است. بیشتر امور جاری مناطق به وسیله همین بخشداری ها انجام می شود. از مهم ترین استان های کشور نروژ می توان به اسلو، تلمارک، وستفولد و فینمارک اشاره کرد.

تقسیمات کشوری نروژ
تقسیمات کشوری نروژ

مردم نروژ

مردم نروژ دارای دو زبان اصلی به نام های بوکمال و نینورسک هستند. زبان بوکمال نزدیک به زبان دانمارکی و زبان نینورسک نزدیک به زبان مردم شمال سوئد است. اکثریت مردم نروژ دارای دین مسیحی هستند.

جاذبه های طبیعی و گردشگری

آبدره گیران گرفورد  Geirangerfjord

درباره نروژ و جاذبه های آن می توان گفت که مهم ترین جاذبه گردشگری کشور نروژ را می توان آبدره ها دانست. این آبدره در شهر السوند در جنوب شرقی نروژ واقع گشته و توسط کوه ها و آبشارهای زیبایی احاطه شده است. مردم بسیاری با استفاده از رزرو تور نروژ و یا تور اروپا برای دیدن این طبیعت زیبا به این کشور سفر می کنند.

جاذبه های طبیعی و گردشگری
جاذبه های طبیعی و گردشگری

یخچال طبیعی جاست دالسبرینJustedalsbreen  

این یخچال بسیار زیبای پوشیده از یخ بزرگ ترین یخچال طبیعی اروپا است که هرساله شاهد حضور گردشگران تور نروژ و یا تور اروپا می باشد. این جاذبه طبیعی بسیار دیدنی در جنوب کشور نروژ و در پارک ملی قرار گرفته است.

یخچال طبیعی جاست دالسبرینJustedalsbreen
یخچال طبیعی جاست دالسبرینJustedalsbreen

نردکپ

این منطقه شمالی ترین نقطه اروپا است. در اوقاتی از سال که بین ماه های مه و جولای است،در این منطقه آفتاب غروب نمی کند و همین مساله باعث شده تا نردکپ به عنوان یک مقصد گردشگری تابستانی بسیار مورد توجه قرار گیرد.

آبشار ورینگفوسن

این آبشار را می توان مشهورترین آبشار این کشور دانست. ورینگفوسن دارای 180 متر ارتفاع است. یکی از جاذبه های این آبشار که بین شهرهای اسلو و برگن قرار گرفته است، هتلی است که در قرن 19 بالای آن ساخته شده است.

شفق های قطبی

یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر کشور نروژ دیدن شفق های قطبی است که بسیاری را شیفته خود کرده است.

شفق های قطبی
شفق های قطبی

جاذبه های ساخت بشر

برگن

ساختمان های زیبا و قایق هایی که در یک مجموعه در کنار هم قرار دارند ، منظره ای بسیار زیبا تشکیل داده اند که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است. برگن در گذشته منطقه ای تجاری بوده است و امروز بافت تاریخی آن بسیار زیبا و ارزشمند می باشد.

کلیسای چوبی هدال

این کلیسا در نوتودون واقع شده است. کلیسای هدال تماما از چوب ساخته شده و بزرگ ترین کلیسای چوبی نروژ به حساب می آید. در افسانه ها ذکر کرده اند که 5 کشاورز این کلیسا را در طول 3 روز ساخته اند.

موزه کشتی وایکینگ ها

این موزه در اسلو واقع شده است و در آن لوازم مختلفی مربوط به وایکینگ ها نمایش داده شده است. همچنین کشتی های مختلف بازسازی و تعمیر شده به جای مانده از قرن های نهم را می توان دید. بازدید از این موزه می تواند در شناخت تاریخ نروژ، خلق و خوی آن ها و… به بازدیدکنندگان کمک کند و برای ساعتی مخاطبان را به دنیای خیال انگیز وایکینگ ها سوق دهد.

کلیسای جامع نیداروس

این کلیسا در قرن 11 میلادی و در شهر تروندهایم ساخته شده است. این کلیسا به افتخار سر دسته وایکینگ ها که بعدها به پادشاهی رسید، یعنی الاف، ساخته شد. کلیسای نیداروس مهم ترین کلیسای نروژ و بزرگ ترین ساختمانی است که در کل اسکاندیناوی از زمان قرون وسطی به جای مانده است.

کلیسای چوبی اورنس

از موارد جالب توجه در این کلیسا آمیختگی چندین سبک در آن است. همچنین از چوب برای ساخت این کلیسا استفاده شده است. تاریخ این کلیسا را می توان به قرن 12 نسبت داد.

شهر معدنی روروس

این شهر در گذشته به مدت 300 سال محلی برای استخراج مس بوده است. استخراج مس در این شهر معدنی در سال 1977 به اتمام رسید و از آن به بعد تبدیل به یک شهر توریستی شد.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای سفر به اروپا با شماره همراه ۰۹۱۰۷۶۳۶۳۲۶ تماس بگیرید.

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط نروژ، وقت سفارت نروژ، ویزای نروژ ، تور نروژ و تور اروپا ۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!