تندیس غول رودس یونان | از عجایب هفتگانه جهان باستان

تندیس غول رودس یونان | از عجایب هفتگانه جهان باستان

تندیس غول رودس یونان، که به عنوان خدای خورشید نیز معرفی می‌شود، در ورودی جزیره رودس در یونان قرار دارد. این تندیس حدودا 56 سال است که پابرجا بوده و به عنوان …

تندیس غول رودس یونان که به عنوان خدای خورشید نیز معرفی می‌شود، در ورودی جزیره رودس در یونان قرار دارد. این تندیس حدودا 56 سال است که پابرجا بوده و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه معرفی می‌شود. این تندیس بسیار با شکوه به عنوان یک هدیه از طرف فرانسه به آمریکا معرفی می‌شود که در حال حاضر تمامی مردم در سراسر دنیا آن را می‌شناسند. درست مانند مجسمه آزادی، این تندیس نیز نمادی از آزادی است.

تندیس غول رودس یونان | از عجایب هفتگانه جهان باستان | یوروپ تورز

تندیس غول رودس یونان در چه زمانی ساخته شده است؟

پس از پیروزی بزرگ رودیان در برابر ارتش دمتریوس، تصمیم گرفتند بنای یادبودی به افتخار آن بسازند. این وظیفه به یک مجسمه ساز رودیایی به نام Chares of Lindos محول شد. Chares ساخت این شخصیت دیدنی را در سال 294 قبل از میلاد آغاز کرد. پیچیدگی‌های زیادی در طول ساخت آن وجود داشت که تنها پس از 12 سال طولانی تکمیل شد. حتی خود چارس نیز نتوانست پایان نهایی این مجسمه را که شروع کرده بود، ببیند.

تندیس غول رودس یونان در کجا قرار داشت؟

یک بحث باستان‌شناسی طولانی مدت در مورد محل قرار گرفتن تندیس غول رودس یونان (The Colossus of Rhodes Greece) وجود دارد. نظر “توریستی” آن را در ورودی بندر ماندرکی، بندر اصلی شهر رودس نشان می‌دهد. امروزه در محل تخمینی دو مجسمه آهو قرار دارد.

بازدید از این مکان قطعا یکی از کارهای ضروری در جزیره رودس است و به هر حال نمی‌توان آن را از دست داد. با این حال، نظر “علمی” و رایج این است که مجسمه بر روی تپه مشرف به خلیج، جایی که کاخ استاد بزرگ در حال حاضر قرار دارد، ایستاده است. بحث اصلی این است که بقایای آن، پس از فروپاشی، قرن‌ها ورودی بندر را مسدود کرده بود؛ چیزی که در هیچ خط باستانی به آن اشاره نشده است. به هر حال، تور شهر رودس راهی ایده آل برای بازدید از هر دو مکان است.

تندیس غول رودس یونان در کجا قرار داشت؟ | یوروپ تورز

ویژگی‌ های غول رودس در یونان

مجسمه غول رودس 34 متر ارتفاع دارد و بالای پایه‌ای که 15 متر ارتفاع دارد، قرار گرفته است. غول رودس، خدای خورشید، با استفاده از برنز جمع آوری شده از ماشین‌های جنگی دمتریوس ساخته شده است. غول رودس یونان دارای یک ساعت در دست چپش است، صورت وی به سمت آسمان چرخیده و دست راست چشمانش را پوشانده است، طوری که گویی آنها را در برابر تابش خورشید محافظت می‌کند.

چرا مجسمه غول رودس یونان در فهرست عجایب هفتگانه جهان باستان قرار گرفته است؟

اندازه عظیم مجسمه اولین چیزی است که توجه همه را به خود جلب می‌کند. در آن زمان، هیچ مجسمه دیگری نمی‌توانست اندازه بی‌نظیر آن را شکست دهد. می‌توان گفت غول رودس یونان چیزی بود که در آن زمان هیچ کس مانند آن را ندیده بود و حتی تصورش را هم نمی‌کرد.

اما، تنها اندازه تندیس غول رودس یونان نبود که باعث شد این مکان در بین عجایب هفتگانه جهان باستان قرار گیرد. علت اصلی قرار گرفتن آن در واقع تکنیک ‌هایی بود که برای ساختن این ماکت هیولا‌آمیز یک خدا استفاده شد که آن را با بقیه شگفتی ‌ها در این لیست قرار داد.

تکنیک ساخت و ساز تندیس غول رودس یونان

چارس، مجسمه‌ ساز، از تیرها و قاب‌‌های آهنی در داخل مجسمه استفاده کرد تا به آن کمک کند همزمان هم بایستد و هم استوار بماند. در طول ساخت مجسمه، نگرانی اصلی چارس مکان، دید و همچنین پایه‌ای بود که باید به اندازه کافی محکم و مستحکم باشد تا مجسمه به طور ایمن روی زمین نگه داشته شود. در ساخت و ساز تندیس غول رودس یونان از برنز جمع آوری شده از ماشین‌های جنگی دمتریوس استفاده شده است. برج‌هایی که این مجسمه را محاصره کرده اند به عنوان داربست برای این مجسمه، عمل می‌کنند.

تکنیک ساخت و ساز تندیس غول رودس یونان | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مطلب ما به معرفی تندیس غول رودس یونان، یکی از مهم‌ترین تندیس‌های آزادی در جهان پرداختیم. این تندیس تا به امروز به همچنان پای برجا بوده و یکی از پربازدیدترین مکان‌های گردشگری یونان نیز معرفی می‌شود. شما نیز می‌توانید از این تندیس بازدید کرده و عکسبرداری کنید.


سوالات متداول تندیس غول رودس یونان

تندیس غول رودس با چه عنوانی معرفی می شود و در کجا قرار دارد؟

تندیس غول رودس یونان که به عنوان خدای خورشید نیز معرفی می‌شود، در ورودی جزیره رودس در یونان قرار دارد.

در ساخت تندیس مجسمه غول ساز یونان از چه چیزی استفاده شده است؟

در ساخت و ساز تندیس غول رودس یونان از برنز جمع آوری شده از ماشین‌های جنگی دمتریوس استفاده شده است.

نقش برج هایی که این مجسمه را محاصره کرده اند، چیست؟

برج‌هایی که این مجسمه را محاصره کرده اند به عنوان داربست برای این مجسمه، عمل می‌کنند.

چه عاملی باعث شد که این تندیس در لیست عجایب هفتگانه باستان قرار گیرد؟

تنها اندازه تندیس غول رودس یونان نبود که باعث شد این مکان در بین عجایب هفتگانه جهان باستان قرار گیرد. علت اصلی قرار گرفتن آن در واقع تکنیک ‌هایی بود که برای ساختن این ماکت هیولا‌آمیز یک خدا استفاده شد که آن را با بقیه شگفتی ‌ها در این لیست قرار داد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!