معبد زئوس آتن | تاریخچه – دیدنی ها – تصاویر

معبد زئوس آتن | تاریخچه – دیدنی ها – تصاویر

معبد زئوس آتن، از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری آتن محسوب می‌شود. این معبد یک نمونه منحصر به فرد و عالی از معماری یونان باستان است. معبد زئوس، از بزرگ‌ترین …

همان طور که می‌دانید کشور یونان، کشور معبدها است. در قلب آتن مدرن و خیابان‌های مملو از ترافیک آن، فضای باز عظیمی قرار دارد که با درختان و درختچه‌ها محصور شده‌اند. در این پارک باستان‌شناسی آرام که به دور از هیاهوی مدرن بوده، به نظر می‌رسد زمین و آسمان در آن، به هم می‌رسند.

در میان این آسمان و زمین، یک بنای قدیمی با ستون‌های مرمری خودنمایی می‌کند. این ستون‌ها متعلق به معبدی به نام زئوس است. معبد زئوس آتن یکی از بزرگ‌ترین معابد آتن بوده که به زئوس، پادشاه خدایان اساطیر یونان قدیم تقدیم شده است. این سازه عظیم با ابعاد 115 در 110 متر، از چشمگیرترین بناهای آتن باستان بوده و نماد ثروت و قدرت این شهر محسوب می‌شود.

معبد زئوس آتن | تاریخچه - دیدنی ها - تصاویر | یوروپ تورز

چرا از معبد زئوس آتن دیدن کنیم؟

معبد زئوس آتن (Temple of Olympian Zeus) از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری آتن محسوب می‌شود. این معبد یک نمونه منحصر به فرد و عالی از معماری یونان باستان است. معبد زئوس، از بزرگ‌ترین معابدی بوده که تا کنون در یونان ساخته شده است. این معبد یادآور نفوذ و قدرت خدایان یونانی در دنیای باستان است. علاوه بر این می‌توانید از پارک سرسبزی که معبد در آن قرار دارد، لذت ببرید؛ همچنین از دیگر جاذبه‌های گردشگری که در نزدیکی این معبد قرار دارد، می‌توانید دیدن کنید.

تاریخچه مختصری از معبد زئوس آتن

معبد زئوس آتن در قرن ششم قبل از میلاد ساخته شد و از بزرگ‌ترین معابد یونان محسوب می‌شود. ستون‌های آن از سنگ مرمر ساخته شده بودند و بیش از 20 متر ارتفاع داشتند. حمله رومیان در قرن دوم میلادی، منجر به ویرانی این معبد بزرگ توسط آنان شد؛ و فقط قسمتی از آن باقی ماند. بعدها از ستون‌ها برای ساختن کتابخانه هادریان استفاده شد و به صورت یک مقصد گردشگری محبوب در شهر آتن باقی ماند.

پروژه ساخت معبد بزرگ آتن بسیار طولانی و زمان بر بوده است و به مدت بیش از 600 سال طول کشیده است. ساخت آن از قرن ششم قبل از میلاد شروع شده و تا قرن دوم پس از میلاد نیز ادامه داشته است. زئوس، بزرگ‌ترین معبد آتن و همچنین از بزرگ‌ترین معبدهای جهان محسوب می‌شود. ستون‌های معبد از سنگ مرمر ساخته شده‌اند و قطر آن‌ها 6 متر است. این ستون‌ها از بزرگ‌ترین ستون‌هایی است که تا کنون ساخته شده‌اند. ارتفاع ستون‌ها حدود 20 متر است.

تاریخچه مختصری از معبد زئوس آتن | یوروپ تورز

در مجموع این معبد بزرگ دارای 104 ستون بود که در 16 ردیف 8 ستونی مرتب شده بودند. این معبد در طول قرن‌ها در اثر زلزله و جنگ آسیب دید و سرانجام در قرن پنجم پس از میلاد، به یک معبد متروکه تبدیل شد. بعدها به عنوان معدن مورد استفاده قرار گرفت و بسیاری از ستون‌ها نیز برای استفاده در ساختمان‌های دیگر برداشته شدند.
در معبد زئوس آتن امروزی، تنها 15 ستون از 104 ستون اصلی باقی مانده؛ و به یک جاذبه توریستی محبوب تبدیل شده است.

دیگر مکان‌ های دیدنی معبد زئوس آتن

در نزدیکی معبد زئوس آتن دیدنی‌های دیگری نیز وجود دارد که در سفر به آتن، حتما از آن‌ها دیدن کنید.

این جاذبه‌های معبدی به شرح زیر هستند:

دروازه هادریان

دروازه هاردیان به عنوان طاق هادریان نیز شناخته می‌شود. این دروازه به یاد ماندنی در شرق آکروپولیس و در نزدیکی معبد زئوس آتن قرار دارد. می‌توان گفت این دروازه شهری بوده که سال 132 پس از میلاد توسط امپراتوری هادریان روم ساخته شد. این دروازه به منظور مشخص کردن مرز بین شهر اصلی و شرقی‌ترین قلمرو آن، بنا شد. این دروازه با نقش برجسته‌های سربازان رومی تزیین شده‌اند و دو کتیبه در بالای طاق به نام هادریان نیز دارد.

طاق هادریان به سبک کورنتی ساخته شده که انتقال تشریفاتی از آتن اصلی به حومه رومی جدید هادریانوپلیس را نشان می‌دهد. یکی از کتیبه‌ها که در سمت راست آکروپولیس قرار دارند، اعلام می‌کند:«این آتن است، منطقه باستانی. شهر تسئوس» و در طرف مقابل برعکس آن نوشته شده است:«این شهر هادریان است و نه تسئوس».

معبد دوریک آپولو دلفینوس

معبد دوریک آپولو دلفینوس در اواخر قرن ششم قبل از میلاد ساخته شد و در نزدیکی معبد زئوس آتن قرار دارد. این معبد در قسمت شمال غربی آکروپولیس آتن، در تراس مشرف به آگورا باستان واقع شده است. جالب است بدانید که نام این معبد از آپولون، خدای موسیقی و شفا، نشأت می‌گیرد و به این خدای دوران باستان تقدیم شده است. معبد آپولو، محل شفای بیماران و مجروحان جنگی بوده و در زمان جنگ نیز به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. این بنا با استفاده از سنگ مرمر محلی کوه پنتلیکوس ساخته شده است. نمای بیرونی معبد نیز با نقش برجسته‌هایی از صحنه‌های دلیرانه اساطیر یونان، تزیین شده است.

معبد کرونوس و رئا

معبد کرونوس و رئا در نزدیکی معبد زئوس آتن قرار دارد. این معبد الهه رئا همسر کرونوس و مادر زئوس، هرا و دیگر خدایان یونان باستان بود. به همین دلیل این معبد با نام دیگری یعنی «معبد الهه مادر» نیز شناخت می‌شود. این معبد که در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده، جوان‌ترین معبد از سه معبد دیگر بوده که در نزدیکی هم قرار دارند. اکثر معابد یونانی در پشت محارب خدا ساخته شده‌اند که به سمت شرق هدایت می‌شوند.

معبد رئا به طور استثنایی به سمت غرب هدایت می‌شود، زیرا مکان شرق محراب قبلا توسط هرا اشغال شده بود. در حال حاضر چیز زیادی از این معبد دوران باستان یونان باقی نمانده است؛ اما یکی از مکان‌های متعددی بوده که در محوطه معبد پراکنده شده است.

یوروپ تورز و تجربه سفری به یاد ماندنی

یوروپ تورز انواع جاذبه‌های گردشگری کشورهای مختلف مانند معبد زئوس آتن در یونان را کاملا می‌شناسد. این شناخت و آگاهی از جاذبه‌های توریستی موجب می‌شود شما سفری به یاد ماندنی و منحصر به فرد را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان مجموعه یوروپ تورز تماس حاصل فرمایید.

یوروپ تورز و تجربه سفری به یاد ماندنی

سوالات متداول معبد زئوس آتن

معبد زئوس آتن نماد چیست؟

این سازه عظیم با ابعاد 115 در 110 متر، از چشمگیرترین بناهای آتن باستان بوده و نماد ثروت و قدرت این شهر محسوب می‌شود.

چه عاملی باعث ویرانی معبد زئوس شد؟

حمله رومیان در قرن دوم میلادی، منجر به ویرانی این معبد بزرگ توسط آنان شد.

ساخت معبد زئوس آتن چقدر طول کشید؟

پروژه ساخت معبد بزرگ آتن بسیار طولانی و زمان بر بوده است و به مدت بیش از 600 سال طول کشیده است. ساخت آن از قرن ششم قبل از میلاد شروع شده و تا قرن دوم پس از میلاد نیز ادامه داشته است.

اوضاع معبد زئوس آتن امروزه چگونه است؟

در معبد زئوس آتن امروزی، تنها 15 ستون از 104 ستون اصلی باقی مانده؛ و به یک جاذبه توریستی محبوب تبدیل شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!