درباره دیوار تالین استونی بیشتر بدانیم

درباره دیوار تالین استونی بیشتر بدانیم

دیوار تالین، قدمت شهر قدیمی تالین در استونی را به نمایش می‌گذارند. شهر تالین به لطف این دیوارها و دیگر مکان‌های تاریخی برای بازدید، در فهرست میراث جهانی …

دیوار تالین استونی قدمت شهر قدیمی تالین در استونی را به نمایش می‌گذارند. شهر تالین به لطف این دیوارها و دیگر مکان‌های تاریخی برای بازدید، در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان شهر قدیمی قرون وسطایی گنجانده شده است. مناطق متنوع مانند دیوارها، کاخ‌ها و قلعه‌هایی که در اطراف دیوار وجود دارند، به علاوه طبیعت شهری غنی هر بازدید کننده‌ای را مسحور می‌کند. بیایید در این مقاله با جزییات دیوار تالین آشنا شده و در یک بنای قرون وسطایی محو شوید.

درباره دیوار تالین استونی بیشتر بدانیم | یوروپ تورز

سرگذشت دیوار تالین استونی

ساخت استحکامات و دیوارهای تالین به سال 1265 بر می‌گردد. زمانی که ملکه دانمارک یعنی مارگارت سامبیریا، سلطنت مادام العمر استونی را آغاز کرد. به همین جهت نام این دیوارها و استحکامات با نام دیوارهای مارگارت نیز شناخته می‌شود. این استحکامات در سال‌های بعد گسترش پیدا کردند و این گسترش در طول قرن چهاردهم نیز ادامه پیدا کرد.

به همین دلیل شهر تالین به یکی از محکم‌ترین و مستحکم‌ترین شهرها در منطقه بالتیک قرون وسطایی تبدیل شد.
در قرن هفدهم، تالین به حاکمیت سوئد درآمد. این دیوارها و استحکامات به صورت مدرن تغییر یافتند و سازگار برای استفاده از توپخانه شدند. دیوارهای مدرن و قدیمی در کنار هم کار می‌کردند و استحکام بیشتری به منطقه دادند. در قرن نوزدهم بود که تخریب استحکامات شهرها از جمله دیوار تالین آغاز شد. بخش زیادی از دیوارها به همراه قلعه‌ها و کاخ‌های مربوط به دیوار ویران شدند؛ با این حال قسمت قابل توجهی هنوز پا برجا است و موردتوجه بازدیدکنندگان زیادی قرار می‌گیرد.

معماری دیوار تالین استونی

قدیمی‌ترین قسمت دیوار تالین به قرن سیزدهم تعلق داشته که دارای 5 متر ارتفاع و حدود 5/1 متر ضخامت در پایه خود بودند. در قرن چهاردهم با گسترش استحکامات، ارتفاع آن‌ها بین 13 تا 16 متر افزایش یافت؛ همچنین به ضخامت دیوارها 2 تا 3 متر نیز اضافه شد. علاوه بر دیوارها، شهر تالین توسط یک خندق آبی و 14 برج موردحفاظت قرار می‌گرفت.

معماری دیوار تالین استونی | یوروپ تورز

گسترش نهایی این استحکامات در اواخر قرون وسطی دارای 2350 متر طول بوده و 46 برج مستحکم نیز داشت (در برخی منابع 60 برج ذکر شده است). بیشتر برج‌ها شبیه نعل اسب ساخته شده بودند. برخی از برج‌های اصلی از این شکل مستثنای بودند. در این میان می‌توان به برج‌های چهار طرفه و بارتیزان‌ها اشاره کرد که استوانه‌ای شکل بودند.

دروازه‌های شهر تالین مستحکم، در برج‌های چهار طرفه قرار داشتند. این دروازه‌ها با دیگر استحکامات تقویت شدند که مهم‌ترین آن‌ها در ابتدای قرن شانزدهم به نام مارگارت، به شکل برج توپخانه‌ای بزرگ درآمد. دارای ارتفاع 20 متری، قطر 25 متری و ضخامت دیواری 5 متری بود. سیستم بیرونی این دیوارهای مستحکم به یک خندق آبی ختم می‌شد. با گسترش استحکامات، حلقه جداگانه‌ای به تپه قلعه تومپیا تعلق گرفت.

وضعیت فعلی دیوار تالین استونی

تالین امروز، یکی از معدودترین شهرهایی است که توانسته استحکامات و دیوارهای قرون وسطایی خود را حفظ کند. از دیوار تالین که به عظمت و بزرگی معروف بودند و هستند حدود 85/1 کیلومتر و 26 برج باقی مانده است. به نظر می‌آید این باقیمانده از دیوارها نیز عظمت زیادی از دوران قرون وسطایی را به نمایش می‌گذارد.

بهترین بخش باقیمانده از این دیوارهای قرون وسطایی، بخش غربی و شمال غربی مدار استحکامات بوده که از «برج گروسبک تاگونه» شروع شده و برج‌های پلات، کویسمه، کولجالا و سونا را طی می‌کند تا به «برج راهبه» می‌رسد. در نزدیکی تپه قلعه نیز دو دروازه شهری خودنمایی می‌کنند. این دو دروازه را با نام‌های کوتاه و پای بلند می‌شناسند.

وضعیت فعلی دیوار تالین استونی | یوروپ تورز

در بخش جنوب غربی نیز برج‌های دیگر با نام‌های دوشیزه، بارتیزان و توپ خودنمایی می‌کنند. در قسمت‌های شرقی و جنوبی نیز بخشی از استحکامات و دیوارهای تالین حفظ شده‌اند؛ اما اغلب برج‌ها به صورت منفرد بوده و در میان ساختمان‌های شهری پنهان شده‌اند. در شمالی‌ترین قسمت استحکامات، یک دروازه ساحلی به نام «سوور رانناواراو» وجود دارد. این دروازه در حال حاضر مقر موزه دریایی استونی محسوب می‌شود. بسیاری از برج‌ها قابل بازدید هستند و می‌توانید وارد آن‌ها شوید. بیرون دیوارها نیز باغ‌های زیبا و آرامش بخشی وجود دارند.


سوالات متداول دیوار تالین استونی

در حال حاضر چه مقدار از دیوار تالین باقی مانده است؟

از دیوارهای تالین که به عظمت و بزرگی معروف بودند و هستند حدود 85/1 کیلومتر و 26 برج باقی مانده است.

قدیمی‌ترین قسمت دیوار تالین مربوط به چه زمانی است؟

قدیمی‌ترین قسمت دیوار تالین به قرن سیزدهم تعلق داشته که دارای 5 متر ارتفاع و حدود 5/1 متر ضخامت در پایه خود بودند.

دیوار تالین بیانگر چه چیزی است؟

دیوار تالین استونی قدمت شهر قدیمی تالین در استونی را به نمایش می‌گذارند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!