برج تلویزیونی تالین | تاریخچه – طراحی – تصاویر

برج تلویزیونی تالین | تاریخچه – طراحی – تصاویر

برج تلویزیونی تالین، یا همانTallinna teletorn، یک سازه مستقل به همراه یک سکوی رصد می‌باشد که در سال ۱۹۸۰ جهت ارائه خدمات مخابراتی بهتر در …

برج تلویزیونی تالین یا همان Tallinna teletorn، یک سازه مستقل به همراه یک سکوی رصد می‌باشد که در سال ۱۹۸۰ جهت ارائه خدمات مخابراتی بهتر در المپیک تابستانی مسکو ساخته شد. این برج در حومه پیریتا، واقع در ۶ کیلومتری از شمال شرق مرکز شهر تالین قرار گرفته و با ارتفاع ۳۱۳ متری‌اش با عنوان بلندترین سازه غیرساختمانی شهر شناخته می‌شود. چنانچه شما هم درباره این سازه مرتفع و دیدنی کنجکاو شده‌اید، در ادامه همراه ما باشید تا شماره با تاریخچه برج تلویزیونی شهر تالین و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

برج تلویزیونی تالین | یوروپ تورز

تاریخچه برج تلویزیونی شهر تالین

برجTV به طور رسمی در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۰ افتتاح شد و سکوی تماشای آن که در ارتفاع ۱۷۰ متری بنا شده بود تا ۲۶ نوامبر ۲۰۰۷ برای بازدید عموم باز بود، اما در ادامه به علت بازسازی بسته شد. این ساختمان که عضوی از فدراسیون جهانی برج‌های بزرگ است، توسط شرکتی عمومی به نام Levira اداره می‌شود و معماران آن دیوید بازیلادزه و یوری سینس بودند. در نهایت ساختمان برج پس از انجام بازسازی‌های لازم، دوباره در سال ۲۰۱۲ برای بازدیدکنندگان بازگشایی شد.

از نظر تاریخی روند ساخت این برج برای اولین بار در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۷۵ کلید خورد و افتتاح نهایی آن تا سال ۱۹۸۰ به طول انجامید. بدنه برج تلویزیونی شهر تالین از حلقه‌های بتنی مسلح با ضخامت ۵۰ سانتی متر تشکیل شده که مجموع وزن آن‌ها به چیزی در حدود ۱۷۰۰۰ تن می‌رسد! این درحالیست که وزن خود برج حدود ۲۰۰۰۰ تن بوده و در طی ساخت و سازش از یک آتش سوزی نیز جان سالم به در برده است.

برج TV به خوبی تداعی‌کننده تاریخ شوروی در دهه ۱۹۸۰ است تا جایی که جای گلوله‌های ناشی از کودتای شوروی در سال ۱۹۹۱، هنوز هم در پایه‌های این برج قابل مشاهده است.

تاریخچه برج تلویزیونی شهر تالین | یوروپ تورز

طراحی و ساخت برج تلویزیونی تالین

در ساخت برج TV، ۳۲ شرکت ساختمانی مختلف مشارکت داشتند و ساختمان آن در مسکو و توسط متخصصان موسسه طراحی دولتی وزارت ارتباطات طراحی گردید.

در این پروژه ابتدا عوامل متفاوتی همچون فاصله از نقاط پرجمعیت جهت اطمینان از دریافت سیگنال، ویژگی‌های خاک، فاصله از فرودگاه و.. در نظر گرفته شد و در نهایت بهترین مکان ممکن در فاصله حدود ۶ کیلومتری از شهر تعیین شد که در اطراف آن یک منطقه تفریحی، باشگاه موتورسواری و یک باغ گیاه شناسی نیز وجود داشت.

این ساختمان در شرایط آب و هوایی مناسب قابلیت مخابره سیگنال‌های رادیویی و تلویزیونی تا مسافت ۹۰ کیلومتری را خواهد داشت.

ساختمان و بخش‌ های مختلف برج تلویزیونی تالین

برج تلویزیونی شهر تالین پایتخت کشور استونی متشکل از یک برج بتنی مسلح به طول ۱۹۰ متر و یک دکل فلزی ۱۲۴ متری است که در ۵ آوریل ۲۰۱۲، پس از بازسازی و طراحی توسط KOKO Arhitektid با شکل و شمایل جدیدی بازگشایی شد. در بخش زیرین برج یک ساختمان دو طبقه متشکل از اتاق تجهیزات، سالن‌های ورودی و همچنین مرکز کنفرانس قرار گرفته و یک رستوران نیز در طبقه رصد آن ساخته شده است.

قطر پایه برج ۲.۱۵ متر است که بالاتر ارتفاع ۱۴۰ متر، به حدود ۲.۸ متر می‌رسد و ضخامت دیوارهای آن نیز ۵۰ سانتی متر است. طبقه ۲۱ برج تلویزیونی تالین که در ابتدا قرار بود به یک بخش چرخشی اختصاص داشته باشد، در ارتفاع ۱۷۰ متری قرار گرفته و بلیط‌های آن تا قبل از بسته شدن به خاطر بازسازی، ۶۰ کرون استونی بود.

ساختمان و بخش‌ های مختلف برج تلویزیونی تالین | یوروپ تورز

کلام پایانی

در این مطلب یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های استونی، یعنی برج تلویزیونی شهر تالین به شما معرفی شد که یکی از بلندترین سازه‌های موجود در پایتخت این کشور بوده و پس از بازسازی و بازگشایی دوباره‌اش، هر ساله پذیرای گردشگران مختلفی از سراسر دنیاست. چنانچه شما هم روزی به تالین سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این برج زیبا با داستان جذابش دیدن کنید، فقط فراموش نکنید که برای بازدید و ورود به برج باید از قبل بلیط تهیه کرده باشید. در نهایت امیدواریم که از معرفی این جاذبه لذت برده باشید.


سوالات متداول برج تلویزیونی تالین

هدف از ساخت این برج تلویزیونی چه بود؟

برج تلویزیونی تالین یا همان Tallinna teletorn، یک سازه مستقل به همراه یک سکوی رصد می‌باشد که در سال ۱۹۸۰ جهت ارائه خدمات مخابراتی بهتر در المپیک تابستانی مسکو ساخته شد.

برج تلویزیونی تالین در چه سالی افتتاح شد؟

برجTV به طور رسمی در تاریخ ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۰ افتتاح شد و سکوی تماشای آن که در ارتفاع ۱۷۰ متری بنا شده بود تا ۲۶ نوامبر ۲۰۰۷ برای بازدید عموم باز بود، اما در ادامه به علت بازسازی بسته شد.

مشخصات این برج چیست؟

قطر پایه برج ۲.۱۵ متر است که بالاتر ارتفاع ۱۴۰ متر، به حدود ۲.۸ متر می‌رسد و ضخامت دیوارهای آن نیز ۵۰ سانتی متر است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!