پل اسوینسوند نروژ زیبا ترین گذرگاه مرزی اروپا

پل اسوینسوند نروژ زیبا ترین گذرگاه مرزی اروپا

پل اسوینسوند نروژ، (Svinesund Bridge) یک پل قوسی شکل است که کشور نروژ و سوئد را به هم وصل می‌کند. این پل با داشتن 704 متر طول و 55 متر ارتفاع از سطح آب …

پل اسوینسوند نروژ (Svinesund Bridge) یک پل قوسی شکل است که کشور نروژ و سوئد را به هم وصل می‌کند. این پل با داشتن 704 متر طول و 55 متر ارتفاع از سطح آب، بخشی از جاده E06 اروپا محسوب می‌شود و به صورت دو باند برای عبور و مرور وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پل قدیمی اسوینسوند نروژ در سال 1946 و پل جدید اسوینسوند در سال 2005 افتتاح شد و در سمت چپ پل سوئد و در سمت راست آن کشور نروژ واقع شده است.

پل اسوینسوند نروژ زیبا ترین گذرگاه مرزی اروپا | یوروپ تورز

ساختار پل اسوینسوند نروژ (Svinesund)

زمان ساخت پل اسوینسوند نروژ (Svinesund Bridge) به سال‌های 2003 و 2005 بر می‌گردد و در 10 ماه ژوئن 2005 افتتاح شد و سه روز بعد یعنی در 13 ژوئن همان سال تردد وسایل نقلیه از پل آغاز گردید. این پل توسط Bilfinger Berger طراحی شد. ساختمان پل اسوینسوند نروژ از دو نیمه طاق از پایه‌های رو به بالا شبیه هم و یک نوار نقاله کابلی تشکیل شده است. سیستم ساخت و ساز دارای یک قالب جوشکاری هیدرولیک خود بالارونده بوده که به آخرین بخش قوس تکمیل شده متصل می‌گردد.

برای ساخت هر قطعه حدود 60 مترمکعب بتن استفاده شده و در هر طرف حدود 50 قطعه وجود دارد. حالت قوسی شکل پل تو خالی بوده و در داخل آن از کویل‌های گرمایشی برای جلوگیری از تجمع یخ و برف، چراغ‌‌های راهنما و مسیرهای تعمیر و نگهداری داخلی استفاده شده است.

با قرار گرفتن طاق پل در جای خود بخش‌های نظیر پایه‌ها، برج‌های موقت بتونی و نوار نقاله‌های کابلی برداشته شدند و در نتیجه بخش‌هایی به جاده اضافه گردید. البته بخش مرکزی جاده زیر طاق پل به عنوان یک بخش کامل، روی پل اسوینسوند نروژ به حالت شناور باقی ماند.

پل اسوینسوند نروژ (Svinesund) قدیمی

قدمت ساخت پل اسوینسوند نروژ قدیمی به دوره جنگ سال‌های 1939-1946 بر می‌گردد و در 15 ژوئن 1946 افتتاح گردید. در سال 1942 برای اقدامات دفاعی روی پل انفجاری به وجود آمد که منجر به تخریب بخشی از پل شد. پل قدیمی اسوینسوند تا قبل از اوت 2003 که پل اسوینسوند نروژ جدید ساخته شد، برای عبور کامیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. در حال حاضر تردد کامیون‌های سنگین دارای وزن ناخالص بیش از 3500 کیلوگرم / 7700 پوند اجازه عبور روی پل قدیمی را ندارند و روی پل جدید رفت و آمد می‌کنند.

پل اسوینسوند نروژ (Svinesund) قدیمی | یوروپ تورز

درباره پل اسوینسوند جدید

پل جدید اسوینسوند (Svinesund Bridge) نروژ به صورت یک بزرگراه و با هزینه 500 میلیون کرونه با سرمایه گذاری مشترک مقامات سوئد و نروژ ساخته شد. هزینه‌های ساخت پل از طریق اخذ عوارض هر دو طرف پل دریافت می‌شد؛ ولی در 15 مارس 2021 دریافت عوارض متوقف شد.

زیر بنای پل از بتن و روبنای آن از فولاد ساخته شده است و طول کل پل 704 متر است. اندازه دهانه اصلی پل بین تکیه‌گاه‌ها تقریباً 247 متر (810 فوت) و سطح بالای طاق و کف پل به ترتیب +91.7 متر (300.9 فوت) و +61 متر (200.1 فوت) می‌باشد. در قسمتی از پل که قوس از سطح پل بالا می‌رود، دو سطح پل توسط تیرهای تراورس در مرکز 25.5 متری (83.7 فوت) به هم متصل می‌شوند. تیرهای تراورس به نوبه خود توسط آویزها به قوس بتنی پشتیبانی می‌شوند.

نکاتی درباره پل قدیمی در Svinesund

  • در 15 ژوئن 1946 در سراسر اسوینسوند افتتاح شد.
  • این پل از سطح آب 67 متر بالاتر قرار دارد.
  • در سال 2004 به طور متوسط 15000 ماشین در روز از مرز و از روی این پل تردد می‌کنند.
  • در 15 ژوئن 2005 این پل به عنوان میراث فرهنگی ثبت شد.

نکاتی درباره پل جدید Svinesund

  • پل اسوینسوند نروژ 60 متر بالاتر از سطح آب ساخته شده است.
  • ارتفاع طاق پل 92 متر بالاتر از سطح آب است.
  • بخش پل زیر طاق 126 متر طول دارد، اما در روزهای گرم تابستان فولاد آن تا یک متر هم گسترش می‌یابد.
  • قدمت طراحی پل حداقل به 120 سال قبل بر می‌گردد.
  • روزانه به طور متوسط 16000 خودرو از مرز از روی این پل عبور می‌کنند.
درباره پل اسوینسوند جدید | یوروپ تورز

سوالات متداول پل اسوینسوند نروژ

پل اسوینسوند کشور نروژ را به کجا وصل می کند؟

پل اسوینسوند (Svinesund Bridge) یک پل قوسی شکل است که کشور نروژ و سوئد را به هم وصل می‌کند.

تردد وسایل نقلیه از روی این پل چه زمانی آغاز شد؟

زمان ساخت پل Svinesund به سال‌های 2003 و 2005 بر می‌گردد و در 10 ماه ژوئن 2005 افتتاح شد و سه روز بعد یعنی در 13 ژوئن همان سال تردد وسایل نقلیه از پل آغاز گردید.

زیر بنای این پل از چه چیزی ساخته شده است؟

زیر بنای پل از بتن و روبنای آن از فولاد ساخته شده است.

سرمایه گذاری این پل چقدر بوده است؟

پل جدید اسوینسوند نروژ به صورت یک بزرگراه و با هزینه 500 میلیون کرونه با سرمایه گذاری مشترک مقامات سوئد و نروژ ساخته شد.

قدمت ساخت پل اسوینسوند قدیمی به چه زمانی برمی گردد؟

قدمت ساخت پل اسوینسوند قدیمی به دوره جنگ سال‌های 1939-1946 بر می‌گردد و در 15 ژوئن 1946 افتتاح گردید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!