کلیسای صلح سودنیکا لهستان | معرفی – تصاویر – قوانین

کلیسای صلح سودنیکا لهستان | معرفی – تصاویر – قوانین

کلیسای صلح سودنیکا لهستان، کلیسای صلح سودنیکا، از جمله فرقه‌‌های صلح طلبی است. آنها به این دیدگاه اعتقاد دارند که باید اختلافات بین فرقه‌ها و حتی اختلافات …

کلیسای صلح سودنیکا لهستان: از بزرگترین کلیسای چوبی پروتستان، که مانند کلیسای صلح یاوور بنای چوبی داشته و فاقد مناره و ناقوس است، می‌توان به کلیسای صلح سودنیکا اشاره کرد.
قدمت این کلیسا به سال ۱۶۵۷ بازگشته و در سال ۲۰۰۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

کلیسای صلح سودنیکا لهستان | یوروپ تورز

کلیسا های صلح لهستان

سه کلیسا از چوب، خاک رس و نی در مناطق یاوور، شویدنگتسا و سیلزی در کشور لهستان، در مدت یک سال ساخته شده که البته سومین کلیسای ساخته شده در گوو گوو، در سال ۱۷۵۸ در آتش سوخت.
کلیسا در لهستان برگرفته شده از واژه یونانی اکلزیا، به معنی فراخوانده شدگان یا به اصطلاح اجتماع است. در واقع ریشه این واژه از مردم گرفته شده و در پاسخ به این سؤال که به چه کلیسایی می‌روید؟ نباید اسم یک ساختمان را ذکر کرد، بلکه کلیسا به جمع ایمان داران اشاره دارد.

علت نام گذاری کلیسای صلح سودنیکا

کلیسای صلح سودنیکا، از جمله فرقه‌‌های صلح طلبی است. آنها به این دیدگاه اعتقاد دارند که باید اختلافات بین فرقه‌ها و حتی اختلافات بین‌المللی به طور مسالمت‌آمیز و بدون جنگ طلبی، حل شده و آثار جنگ را التیام بخشد. آنها طرفدار لغو نهادهای نظامی و جنگی و خشونت‌های فیزیکی برای دستیابی به اهداف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هستند.
به عقیده آنها صلح طلبی یعنی رد خشونت و زور و مخالفت تحت هر شرایطی حتی دفاع از حقوق خود.

کلیسای صلح سودنیکا توسل به جنگ را همواره امری اشتباه و باطل تلقی کرده و با سعی در گرد آوردن افراد و فرقه‌های دیگر در این گروه، خود را صلح طلبان مقدس می‌نامند. گرچه تعداد اندکی از کلیساها، جنگ را در زمینه اهداف و دفاع شخصی، قابل قبول دانسته‌اند.

ساختمان کلیسای صلح سودنیکا

فضای خارجی این کلیسا با دیوارهایی از جنس خاک کوبیده (بقایای آجر و خرده سنگ ها) ساخته شده و پوسته بیرونی آن با نوارهای عمودی از جنس چوب پوشیده شده است. ترکیب حجم مواد به کار رفته در دیوارهای داخلی و خارجی، بام و پوسته درونی و بیرونی با مقداری رطوبت، درصد ترک خوردگی را به حداقل ممکن می‌رساند.

ساختمان کلیسای صلح سودنیکا | یوروپ تورز

شروط موجود در کلیسای صلح سودنیکا

کلیسای صلح سودنیکا نیز در واقع مانند هر کلیسایی، بهترین، کامل‌ترین و بی‌نقص‌ترین نیست. اما می‌تواند با اجرای قوانینی سالم در جهت بهترشدن حرکت کند. در ادامه جنبه‌های مهم یک کلیسای سالم و استوار را بیان خواهیم کرد:

  1. رهبری کلیسا بر اساس کتاب مقدس
  2. تنبیه کلیسایی بر اساس کتاب مقدس
  3. تبعیت از کلام خدا، نه دانش فردی واعظ: یعنی موعظه با هدف شرح و بسط کلام خدا باشد.
  4. پذیرش قدرت مطلق الهی از سوی رهبران کلیسا
  5. توجه به الهیات کتاب مقدس انجیل
  6. توجه به الهیات کتاب مقدس تورات

کلیسای صلح سودنیکا در کشور لهستان

لهستان، کشوری در قلب اروپا، با داشتن ۱۴ مرکز تاریخی ارزشمند، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته که کلیسای صلح سودنیکا این کشور یک مقصد گردشگری عالی است. اما این کلیسا به علت ناشناخته بودن، متأسفانه بسیار نادیده گرفته می‌شود و اغلب گردشگران در پایتخت این کشور (ورشو) و شهر کراکوف به مدتی کوتاه به تفریح می‌پردازند و به کلیسا نمی‌روند.

کلیسای صلح سودنیکا در کشور لهستان | یوروپ تورز

جمع بندی

کلیسای صلح سودنیکا با اسکلت چوبی از بزرگ‌ترین و پرآوازه‌ترین کلیساها در اروپا بوده که از جهت جنبه‌هایی بسیاری به ویژه منابع مالی و سازمانی کافی برای گردآوردن فرقه‌های متفاوت مسیحیت، در گروه صلح طلبی خود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.


سوالات متداول کلیسای صلح سودنیکا لهستان

کلیسای سودنیکا لهستان در چه سالی ساخته شد؟

قدمت این کلیسا به سال ۱۶۵۷ بازگشته و در سال ۲۰۰۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

علت نام گذاری کلیسای سودنیکا لهستان چیست؟

کلیسای صلح سودنیکا، از جمله فرقه‌‌های صلح طلبی است. آنها به این دیدگاه اعتقاد دارند که باید اختلافات بین فرقه‌ها و حتی اختلافات بین‌المللی به طور مسالمت‌آمیز و بدون جنگ طلبی، حل شده و آثار جنگ را التیام بخشد.

ساختار این کلیسا چگونه است؟

فضای خارجی این کلیسا با دیوارهایی از جنس خاک کوبیده (بقایای آجر و خرده سنگ ها) ساخته شده و پوسته بیرونی آن با نوارهای عمودی از جنس چوب پوشیده شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!