تئاتر ملی اسلواکی | تاریخچه – تصاویر – معماری

تئاتر ملی اسلواکی | تاریخچه – تصاویر – معماری

تئاتر ملی اسلواکی، کشور اسلواکی سرشار از جاذبه های دیدنی گوناگون و خیره کننده است که یکی از قدیمی ترین آن ها تئاتر ملی اسلواکی و تاریخ جذابش می باشد.

اسلواکی بیش از هر چیز دیگری با بنا‌های خاص و ساختمان‌های زیبایش شناخته می‌شود، تا جایی که معماری خاص آن باعث شده تا هر ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا به مقصد کشور اسلواکی سفر کنند! از جمله این ساختمان‌های دیدنی می‌توانیم به تئاتر ملی اسلواکی اشاره کنیم که قدیمی‌ترین تئاتر حرفه‌ای در این کشور محسوب می‌شود و متشکل از سه گروه درام، اپرا و باله است. ساختمان این تئاتر نیز از دو بخش جدید و قدیم تشکیل شده که هرکدام از آن‌ها داستان خاص خودشان را دارند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این جاذبه دیدنی، در ادامه همراه ما باشید.

تئاتر ملی اسلواکی | یوروپ تورز

تاریخچه تئاتر ملی اسلواکی

ساختمان قدیمی تئاتر ملی یک بنای جذاب نئو رنسانسی و تا حدی عجیب و دیدنیست که در میدان هویزدوسلاو واقع شده و ساخت و طراحی آن بین سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۶ توسط معماران وینی که پیش از این نیز تئاتر‌های مختلفی را در شهر‌های اروپایی طراحی کرده بودند، انجام شد. در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۱۸۸۶ بود که این بنا با عنوان \”تئاتر شهر\” و اجرای اپرایی بسیار معروف از فرنس ارکل به نام \”بانک بان\” افتتاح شد. این رویداد آنقدر اهمیت داشت که نویسنده مشهور مجارستانی، مور جوکای، و همچنین نخست وزیر وقت مجارستان به همراه کل کابینه‌اش در آن شرکت کردند!

ساختمان تئاتر ملی در ابتدا برای ۱۰۰۰ تماشاگر طراحی شده بود و در آن ۸۰۰ لامپ گازی و یک لوستر خیره‌کننده با ۶۴ چراغ قرار داده شد. این بنا بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۹ تحت بازسازی قرار گرفت و در نهایت در سال ۱۹۸۰‌ایده اضافه شدن یک ساختمان جدید به آن، طراحی و اجرا شد.

ساخت بخش جدید این تئاتر از سال ۱۹۸۶ آغاز شد که به علت مشکلاتی مانند کمبود بودجه، تا ۲۱ سال به طول انجامید! در نهایت ساختمان جدید تئاتر در ۱۴‌آوریل ۲۰۰۷ افتتاح شد و حالا با ظرفیت ۱۷۰۰ نفری‌اش، پذیرای هر سه گروه اصلی تئاتر ملی اسلواکی است. همچنین شاید برای‌تان جذاب باشد که بدانید ساختمان جدید تئاتر در هفت طبقه، مملو از سنگ‌های مرمر و شیشه ساخته شده است!

تاریخچه تئاتر ملی اسلواکی | یوروپ تورز

معماری تئاتر ملی اسلواکی

تئاتر ملی اسلواکی نه تنها از نظر تاریخی، بلکه از نظر معماری نیز بسیار برجسته بوده و فضایی را ایجاد کرده که در کنار اتمسفر فرهنگی، بسیار دیدنی و چشم نواز نیز هست. سبک اصلی معماری این تئاتر نئو رنسانس است و در ابتدا با عنوان تئاتر شهر شناخته می‌شد که بعد‌ها نامش به تئاتر ملی تغییر پیدا کرد. ساخت این ساختمان، با معماری قرن ۱۹ اروپایی که الهام گرفته شده از معماری ایتالیاییست تکمیل شد و به علت آنکه هنگام ساختش کشور اسلواکی تحت سلطه مجارستان و اتریش بود، شباهت زیادی به ساختمان‌های وینی دارد. همچنین در سال ۱۸۸۸ بود که مجسمه ساز و مدال‌آور اتریشی، ویکتور اسکار تیلگنر، مجسمه‌گانیمد را در مقابل این تئاتر ساخت.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بنا نقاشی‌های بسیار جذاب و چشم نوازیست که در نمای بیرونی و توسط نقاشان بومی از جمله کورنل اسپنیک طراحی شده و جلوه خاص‌تری به ساختمان بخشیده است. در این تئاتر که در بیشتر روز‌های سال فعال است برنامه‌های کامل درام، باله، اپرا، آثار قدیمی‌ای همچون فلوت جادوی موتزارت و حتی نمایش‌های معاصر برگزار می‌شود که برای علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ تجربه‌ای فوق‌العاده خواهد بود. فراموش نکنید که برای دیدن نمایش‌ها و اجرا‌های تئاتر ملی اسلواکی، به تهیه بلیط نیاز خواهید داشت.

معماری تئاتر ملی اسلواکی | یوروپ تورز

کلام پایانی

همانطور که گفته شد؛ تئاتر ملی اسلواکی از جاذبه‌های دیدنی بسیار خاص و معروفی است که علاوه بر ارزش فرهنگی و تاریخ ویژه‌اش، از نظر معماری نیز بسیار برجسته و چشم نواز بوده و از همان ابتدا توجه‌تان را به خودش جلب خواهد کرد. ساختمان این تئاتر که امروزه از دو بخش جدید و قدیم تشکیل شده در منطقه براتیسلاوا واقع شده و چنانچه روزی به این شهر سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از این بنای یونیک دیدن کنید.


سوالات متداول تئاتر ملی اسلواکی

طراحی این ساختمان در چه سالهایی انجام شد؟

طراحی تئاتر ملی اسلواکی بین سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۶ توسط معماران وینی که پیش از این نیز تئاتر‌های مختلفی را در شهر‌های اروپایی طراحی کرده بودند، انجام شد.

تئاتر ملی اسلواکی امروزه میزبان چند بیننده است؟

ساختمان جدید تئاتر در ۱۴‌آوریل ۲۰۰۷ افتتاح شد و حالا با ظرفیت ۱۷۰۰ نفری‌اش، پذیرای هر سه گروه اصلی تئاتر ملی اسلواکی است.

سبک معماری تئاتر ملی چیست؟

سبک اصلی معماری این تئاتر نئو رنسانس است و در ابتدا با عنوان تئاتر شهر شناخته می‌شد که بعد‌ها نامش به تئاتر ملی تغییر پیدا کرد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!