اسلاوین اسلواکی | معرفی – تاریخچه – تصاویر

اسلاوین اسلواکی | معرفی – تاریخچه – تصاویر

اسلاوین اسلواکی، در کشور اسلواکی واقع شده و از غرب با کشورهای اتریش و جمهوری چک، از شمال با لهستان، از شرق با اوکراین و از جنوب با مجارستان هم مرز است.

اسلاوین اسلواکی در کشور اسلواکی واقع شده و از غرب با کشورهای اتریش و جمهوری چک، از شمال با لهستان، از شرق با اوکراین و از جنوب با مجارستان هم مرز است. در واقع تاریخ استقلال این کشور از چکسلواکی است، اما امروزه اسلواکی به همراه اسلوونی، استونی، لتونی و لیتوانی از کشورهای کمونیست سابق بوده که هم زمان عضو منطقه یورو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد هستند.
این مقاله با هدف ارائه اطلاعاتی در رابطه با تاریخ اسلواکی، عملیات آزادسازی براتیسلاو به عنوان پایتخت این کشور و در نهایت ساخت بنای یادبود برای نیروهای ارتش شوروی در منطقه اسلاوین اسلواکی، نگارش شده است.

اسلاوین اسلواکی | یوروپ تورز

اسلاوین اسلواکی، گورستان قربانیان جنگ جهانی دوم

در دوره تجاوز آلمانی‌ها به بخش اعظمی از اسلواکی و آغاز جنگ جهانی دوم، ارتش شوروی برای آزاد‌سازی چکسلواکی، در جنگ شرکت نموده و ۶۸۴۵ نفر از آنها کشته شدند. اسلاوین یک بنای تندیس وار برای یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم است.
این گورستان نظامی بر روی تپه‌ای در میان محله ویلایی نزدیک به مرکز براتیسلاو واقع شده است؛ اسلاوین اسلواکی با ارتفاع ۵۲ متر، از بزرگ‌ترین سازه‌های موجود در اروپای مرکزی و بنایی شاخص در مرکز شهر براتیسلاو محسوب می‌شود. که در محل دفن سربازان شوروی بنا شده است.

اسلاوین اسلواکی که در حین آزاد‌سازی براتیسلاو و در اواخر جنگ جهانی دوم ساخته شد، در سال ۱۹۶۰ به مناسبت پانزدهمین سالگرد آزاد‌سازی شهر توسط ارتش شوروی افتتاح و به عنوان یادبود فرهنگی ملی شناخته شد.

اسلاوین اسلواکی، گورستان قربانیان جنگ جهانی دوم | یوروپ تورز

اسلاوین اسلواکی دارای ۶ گور دسته جمعی و ۲۷۸ گور انفرادی است. طراحی داخلی شامل سالن تشریفاتی مرکزی با مجسمه و تندیس‌های متعدد، کتیبه‌ها و تابوت سمبلیک از سنگ مرمر سفید و همچنین یک ابلیسک به ارتفاع ۴۲ متر بوده که بالای آن یک مجسمه سرباز شوروی قرار دارد که پرچمی را در دست خود گرفته و با چکمه چپش صلیب شکسته را له می‌کند. بر روی دیوارهای بیرونی و برخی کتیبه‌ها، تاریخ آزاد‌سازی مناطق مختلف اسلواکی در سال‌های ۱۹۴۴_۱۹۴۵ وجود دارد.

ناگفته نماند که در منطقه اسلاوین اسلواکی، مجسمه‌های بیشتری از هنرمندان معروف اسلواکی مانند Jan tibor bartfay، Kulich، Josef kostka وجود دارد. همچنین از آنجایی که این بنا در ارتفاعات شهر براتیسلاو ساخته شده، مناظر چشم نوازی را از شهر ارائه داده و آن را به مقصدی محبوب برای پیاده روی ساکنان محلی تبدیل کرده است. اکنون اسلاوین اسلواکی در شمار مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی این کشور قرار دارد.

در ادامه تعریفی مختصر از چگونگی شروع جنگ جهانی دوم می‌خوانید.

تاریخچه اسلواکی

در سده‌های پنجم و ششم میلادی، قوم اسلاو به منطقه اسلواکی وارد شدند. در آن دوره منطقه اسلواکی جزئی از امپرتوری سامو به شمار می‌رفت و اولین واحد سیاسی اسلاوها بود.

تا سال ۱۹۱۸، اسلواکی در مجاورت کشورهای اتریش و مجارستان بود و درحقیقت، جزئی از آن دو محسوب می‌شد، اما از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۳۹، بعد از جنگ جهانی اول، بخشی از چکسلواکی (متشکل از دو کشور چک و اسلواکی) شد. اسلواکی با وجود اینکه کشوری مستقل نامیده می‌شد، اما به مدت ۶ سال تحت استعمار و نفوذ مناطق اقماری آلمان نازی بود.

در تاریخ ۱۰ اوت ۱۹۶۸، نیروهای ارتش شوروی وارد این خاک شدند و به اصلاحات موسوم به بهار پراگ خاتمه دادند. منظور از بهار پراگ، دوره‌ای از گسترش آزادی‌های فردی و اجتماعی در چکسلواکی بود که از ۵ ژانویه ۱۹۶۸ آغاز و تا ۲۰ اوت همان سال ادامه داشت و در نهایت با حمله اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به همراه متحدینش پایان یافت. سرانجام در ۱ ژانویه ۱۹۹۳، چکسلواکی به دو کشور جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.

در واقع تا ۱۶ مارس ۱۹۳۹، قسمت اعظم این کشور، ضمیمه خاک آلمان شد و بخش کوچکی از آن ضمیمه لهستان و مجارستان گردید. با این اوصاف بعد از اتریش، چکسلواکی دومین کشوری بود که به اشغال آلمان هیتلری در آمد و این روند تجاوزگری، آتش جنگ جهانی دوم را آغاز نموده و دنیا را به مدت ۶ سال در خود فرو برد.

اسلاوین اسلواکی | یوروپ تورز

جمع بندی

تندیس یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم در منطقه اسلاوین اسلواکی، با هدف قدردانی از فداکاری روس‌ها و مردم شوروی که نازی‌ها را در سال ۱۹۴۵ شکست دادند، ساخته شد. از آنجایی که این سازه در منطقه ثروتمند شهر ساخته شده، موقعیت اطراف آن مکانی دلپذیر برای تفریح است.
بازدید کنندگان در این قسمت شاهد محوطه وسیع و سرسبز گورستان هستند و برای قدم زدم می‌توانند از پلکان و مسیرهای مختلفی استفاده نمایند و چشم اندازی به بخش‌های مختلف براتیسلاو داشته باشند.


سوالات متداول اسلاوین اسلواکی

هدف از ساخت اسلاوین اسلواکی چه بود؟

در دوره تجاوز آلمانی‌ها به بخش اعظمی از اسلواکی و آغاز جنگ جهانی دوم، ارتش شوروی برای آزاد‌سازی چکسلواکی، در جنگ شرکت نموده و ۶۸۴۵ نفر از آنها کشته شدند. اسلاوین یک بنای تندیس وار برای یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم است.

این گورستان نطامی در کجا قرار دارد؟

این گورستان نظامی بر روی تپه‌ای در میان محله ویلایی نزدیک به مرکز براتیسلاو واقع شده است؛ اسلاوین اسلواکی با ارتفاع ۵۲ متر، از بزرگ‌ترین سازه‌های موجود در اروپای مرکزی و بنایی شاخص در مرکز شهر براتیسلاو محسوب می‌شود.

تندیسی که در این گورستان قرار دارد به نشانه چه چیزی ساخته شده است؟

تندیس یادبود قربانیان جنگ جهانی دوم در منطقه اسلاوین اسلواکی، با هدف قدردانی از فداکاری روس‌ها و مردم شوروی که نازی‌ها را در سال ۱۹۴۵ شکست دادند، ساخته شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!