آشنایی کامل با موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو

آشنایی کامل با موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو

موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو، در سال 1995 ایده ساخت موزه بزرگ جدید در مورد تاریخ یهودیان لهستانی در ورشو توسط انجمن موسسه تاریخی یهود شکل گرفت.

شهر ورشو پایتخت کشور لهستان است که قدیمی‌ترین شهر تاریخی این کشور به شمار می‌رود. در ورشو تعداد زیادی بناهای تاریخی و موزه‌های متعدد وجود دارد که از آن جمله می‌توان به موزه قیام ورشو (Warsaw Uprising Museum) و موزه تاریخ یهودیان لهستانی پولین (POLIN Museum of the History of Polish Jews) اشاره کرد.

موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو | یویورپ تورز

درباره موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو

در سال 1995 ایده ساخت موزه بزرگ جدید در مورد تاریخ یهودیان لهستانی در ورشو توسط انجمن موسسه تاریخی یهود شکل گرفت. برای این منظور شورای شهر ورشو زمینی را در مورانو اختصاص داد؛ این زمین در محله یهودیان قبل از جنگ ورشو و رو به روی بنای یادبود قهرمانان گتوی ورشو قرار داد. محل احداث موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو در سال 2007 و در گتوی سابق این شهر بوده و در 19 آوریل سال 2013 میلادی افتتاح گردید. در اکتبر 2014 میلادی بخش اصلی موزه گشایش یافت و به دوره پیش از هولوکاست در جنگ جهانی دوم که دوران شکوفایی جامعه یهودیان در لهستان بوده اختصاص یافته است.

بخش‌ های مختلف موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین

در بین تعداد زیادی موزه در لهستان، موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین از مهم‌ترین آن‌ها است که بعد از جنگ جهانی دوم در شهر ورشو بنا شد. در این موزه می‌توان تاریخ فراز و نشیب‌های یهودیان لهستان را مشاهده کرد. موزه یهودیان لهستان نشان می‌دهد که از گذشته‌های دور ورشو میزبان بزرگترین جمعیت یهودیان اروپا بوده و پیوند تاریخی مهمی با آن‌ها دارد.

زیر زمین ساختمان اصلی که پایین‌ترین سطح موزه را شامل می‌شود به تاریخ یهودیان از قرون وسطی تا دوران مدرن اختصاص داده شده است. سایر بخش‌های مختلف موزه شامل سالن اجتماعات چند منظوره با 480 صندلی، اتاق‌های نمایشگاه موقت، مرکز آموزش، مرکز اطلاع رسانی، اتاق بازی برای کودکان، کافه، فروشگاه و در رستوران کوشر آینده است.

گالری‌های موزه شامل جنگل، مواجهه اول ( قرن ۱۰ تا ۱۵۰۷)، بهشت یهودیان (۱۵۶۹ تا ۱۶۴۸)، شهر یهودی (۱۶۴۸ تا ۱۷۷۲)، مواجهه با مدرنیته (۱۷۷۲ تا ۱۹۱۴)، در خیابان یهودی ‌ها (۱۹۱۴ تا ۱۹۳۹)، هولوکاست (۱۹۳۹ تا ۱۹۴۴) و سال‌‌های پس از جنگ (۱۹۴۴ تا اکنون) می‌ شود.

بخش‌ های مختلف موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین | یویورپ تورز

ویژگی ‌های ساختمان موزه تاریخ یهودیان لهستان

معماری بنای موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین به سبک پست مدرن و با استفاده از شیشه، مس و سیمان ساخته شده و طراحی این موزه با مساحت 18300 مترمربع توسط معماران فنلاندی راینر مالاماکی و ایلماری لادلما انجام شده است. از لحاظ طراحی خارجی این موزه به شکل مستطیلی ساده بوده که با استفاده از پنل‌های مسی و شیشه نمای آن ساخته شده است.

البته طراحی فضای داخلی موزه پیچیده و مرموز است و سیر تاریخی یهودیان لهستان را نمایش می‌دهد. ساختمان سالن ورودی این موزه به شکل غار ساخته شده و دیواری بلند و موج‌دار سالن اصلی را شکل می‌دهد. فضای داخلی شبیه تنگه طراحی شده که نماد شکاف در تاریخ اُفت و خیزهای تاریخ یهودیان است.

بهترین زمان سفر به ورشو برای بازدید از جاذبه‌ های تاریخی آن

از لحاظ شرایط آب و هوایی بهترین زمان سفر به ورشو فصل بهار و تابستان یعنی بین ماه‌‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور) است؛ زیرا در این فصول هوا معتدل بوده و تفریحات تابستانی جذابی در شهر ورشو وجود دارد. البته اگر می‌خواهید هزینه سفر به ورشو را کاهش دهید می‌توانید در فصل زمستان به این شهر سفر کنید؛ زیرا در این زمان تعداد توریست‌ها در ورشو کم شده که همین امر باعث کاهش قیمت اقامت‌ها و بلیط هواپیما می‌شود.

البته در ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند) دمای هوا به شدت کاهش می‌یابد و به ۱٫۱- تا ۶٫۷- درجه سانتی‌گراد می‌رسد که باید لباس گرم مناسبی با خود داشته باشید. علاوه بر این سفر به ورشو در ماه‌‌های مارس تا می‌(۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد) و سپتامبر تا نوامبر نیز از لحاظ کاهش هزینه‌ها مقرون به صرفه خواهد بود.

بهترین زمان سفر به ورشو برای بازدید از جاذبه‌ های تاریخی آن | یویورپ تورز

جمع بندی

موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو یکی از مهم‌ترین موزه‌ها در لهستان است که تاریخ پر فراز و نشیب یهود در این کشور را به تصویر کشیده است.


سوالات متداول موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو

در چه سالی موزه تاریخ یهودیان لهستان تاسیس شد؟

محل احداث موزه‌ تاریخ یهودیان لهستان پولین ورشو در سال 2007 و در گتوی سابق این شهر بوده و در 19 آوریل سال 2013 میلادی افتتاح گردید.

این موزه نشان دهنده چه چیزهایی است؟

در این موزه می‌توان تاریخ فراز و نشیب‌های یهودیان لهستان را مشاهده کرد. موزه یهودیان لهستان نشان می‌دهد که از گذشته‌های دور ورشو میزبان بزرگترین جمعیت یهودیان اروپا بوده و پیوند تاریخی مهمی با آن‌ها دارد.

معماری این موزه چگونه است؟

معماری بنای موزه تاریخ یهودیان لهستان پولین به سبک پست مدرن و با استفاده از شیشه، مس و سیمان ساخته شده و طراحی این موزه با مساحت 18300 مترمربع توسط معماران فنلاندی راینر مالاماکی و ایلماری لادلما انجام شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!