تالار شهر اسلو | معرفی – تاریخچه – تصاویر

تالار شهر اسلو | معرفی – تاریخچه – تصاویر

تالار شهر اسلو، از برجسته‌ترین ساختمان‌ها در پایتخت نروژ است. این بنای برجسته معماری در نیمه اول قرن بیستم ساخته شده و معماری آن از نوع اسکاندیناوی است. دو …

نروژ کشور شگفت انگیزها است. مکان‌های دیدنی بسیاری دارد و جاذبه‌های گردشگری زیادی، توریست‌ها را فرا می‌خوانند. تالار شهر اسلو (Rådhuset) یکی از این آثار دیدنی است که هرساله منتظر بازدید بیش از سیصد هزار نفر است. این بازدید و هیجان دیدن تالار، به خاطر معماری، تاریخ و مجموعه هنری مشهور داخل آن است. این ساختمان توسط هنر بزرگ نروژی از سال 1900 تا 1950 با نقوشی از تاریخ، زندگی کاری و فرهنگ نروژی تزیین شده است. تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با این بنای تاریخی زیبا آشنا شوید.

تالار شهر اسلو | معرفی - تاریخچه - تصاویر | یوروپ تورز

آشنایی با تاریخچه و معماری تالار شهر اسلو

تالار شهر اسلو از برجسته‌ترین ساختمان‌ها در پایتخت نروژ است. این بنای برجسته معماری در نیمه اول قرن بیستم ساخته شده و معماری آن از نوع اسکاندیناوی است. دو معمار اصلی این بنا، «آرنشتاین آرنبرگ» و «مگنوس پولسون» هستند. در سال 1950 تکمیل شد و در میدان «فریتیوف نانسنس پلاس» شهر اسلو قرار دارد. این ساختمان آجری قرمز، دارای برج‌های دوقلو بوده که درواقع یکی از آنها، سه متر از دیگری بلندتر است. مساحت زمین در محل قرار گرفتن تالار شهر اسلو 4560 مترمربع و مساحت مفید کل ساختمان 38000 مترمربع است.

برای ساخت این بنای دیدنی، بیش از هشت میلیون آجر استفاده شده است که با دست ساخته شده‌اند. به همین دلیل نیز ازنظر رنگ با یکدیگر تفاوت دارند. همین تفاوت به دیوارها، زندگی و بافت می‌بخشد. ورودی اصلی تالار شهر در سمت میدان نانسن قرار دارد. دو بال ساختمان، یک حیاط جلویی را تشکیل می‌دهند که در مرکز آن یک فواره قرار دارد.

تالار شهر از یک ساختمان مرکزی بزرگ تشکیل شده که شورای شهر در آن، جلسات خود را برگزار می‌کند و محل برگزاری مراسم‌های مختلف است. در دو برج شرقی و غربی نیز حدود 450 کارمند مدیریت شهری حضور دارند. از سال 1990 در این تالار شهر معروف، هرسال در 10 دسامبر مراسم اهدای جایزه صلح نوبل برگزار می‌شود.

آشنایی با تاریخچه و معماری تالار شهر اسلو | یوروپ تورز

خصوصیات برج شرقی و غربی تالار شهر اسلو و نمای بیرونی آن

تالار شهر اسلو دارای دو برج شرقی و غربی است. برج شرقی 66 متر و برجی غربی نیز 63 متر ارتفاع دارد.
در سمت راست بالای پورتال، یک ساعت نجومی پنج متری توسط مهندس «اولاف پلاتو» طراحی و توسط شرکت معروف Ungerer & Cie ساخته شده است. نشانه‌های زودیاک که صفحه ساعت را تزیین کرده‌اند توسط مجسمه ساز معروف «نیلز فلاکستاد» ساخته شده‌اند. عقربه‌های ساعت، زمان عادی را نشان می‌دهند، دیسک با علائم زودیاک در ساعت 23 و 56 دقیقه و 4 ثانیه، یک انقلاب کامل ایجاد می‌کند و «زمان ستاره ای» را نشان می‌دهد.

در ضلع جنوبی برج شرقی نیز یک ساعت عظیم دیگر وجود دارد که هر ساعت یک آهنگ می‌نوازد. در پشت بام برج، یک ناقوس دو طبقه با 49 ناقوس وجود دارد.

هنگام بازسازی پروژه تالار شهر اسلو نروژ، تنها تالار بازسازی نشد و پروژه شامل بازسازی کامل منطقه اطراف نیز بود. زاغه‌های بندر تخریب شدند و به جای آنها یک میدان بزرگ ایجاد شد که منظره زیبایی نیز برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است.

نمای بیرونی تالار به شدت با مجسمه‌هایی مانند «هارالد سوار بر اسب» اثر «آن گرایمدالن» تزیین شده است. برخی از این مجسمه‌ها عجیب و غریب بوده و همه آنها به شدت دیدنی و خارق العاده هستند. جالب است که حتی سنگ فرش‌های اطراف تالار با نقوش هندسی، تزیین شده‌اند.

نمای داخلی تالار شهر اسلو

دکوراسیون و مجسمه‌ها به نمای بیرونی تالار شهر اسلو (Rådhuset) محدود نمی‌شوند. در داخل این تالار، تعدادی نقاشی دیواری دیدنی وجود دارد که بسیار زیبا و پر از رنگ هستند. سالن اصلی تالار شهر 39 متر طول، 31 متر عرض و 21 متر ارتفاع دارد. کف و قسمت‌های پایینی دیوار با سنگ مرمر پوشیده شده است. دیوارهای اتاق با مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری پوشانده شده که نروژ را در زمان جنگ‌ها، زمان اشغال و همچنین فعالیت‌های تجاری شهر نشان می‌دهد.

نمای داخلی تالار شهر اسلو | یوروپ تورز

کلام پایانی

نروژ کشوری پر از زیبایی و شگفت انگیزی است. برای دوستداران طبیعت، آبدره‌های معروف خود را دارد. برای دوستداران تاریخ و فرهنگ نیز ساختمان‌هایی مانند تالار شهر اسلو قابل ارائه است.


سوالات متداول تالار شهر اسلو

معمار تالار شهر اسلو چه کسی است؟

دو معمار اصلی این بنا، «آرنشتاین آرنبرگ» و «مگنوس پولسون» هستند.

تالار شهر اسلو در کجای این شهر واقع شده است؟

در میدان «فریتیوف نانسنس پلاس» شهر اسلو قرار دارد.

نمای داخلی تالار شهر اسلو چگونه است؟

دکوراسیون و مجسمه‌ها به نمای بیرونی تالار شهر اسلو محدود نمی‌شوند. در داخل این تالار، تعدادی نقاشی دیواری دیدنی وجود دارد که بسیار زیبا و پر از رنگ هستند. سالن اصلی تالار شهر 39 متر طول، 31 متر عرض و 21 متر ارتفاع دارد. کف و قسمت‌های پایینی دیوار با سنگ مرمر پوشیده شده است. دیوارهای اتاق با مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری پوشانده شده که نروژ را در زمان جنگ‌ها، زمان اشغال و همچنین فعالیت‌های تجاری شهر نشان می‌دهد.

نمای بیرونی تالار چگونه است؟

نمای بیرونی تالار به شدت با مجسمه‌هایی مانند «هارالد سوار بر اسب» اثر «آن گرایمدالن» تزیین شده است. برخی از این مجسمه‌ها عجیب و غریب بوده و همه آنها به شدت دیدنی و خارق العاده هستند. جالب است که حتی سنگ فرش‌های اطراف تالار با نقوش هندسی، تزیین شده‌اند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!