المپیا یونان | جاذبه ها – آدرس – تصاویر

المپیا یونان | جاذبه ها – آدرس – تصاویر

المپیا یونان، در دره‌ای به نام پلوپونسوس قرار داشته که دوران ماقبل تاریخ مسکونی بوده است. در قرن دهم قبل از میلاد، المپیا به مرکزی برای پرستش زئوس تبدیل شد.

المپیا یونان در دره‌ای به نام پلوپونسوس قرار داشته که دوران ماقبل تاریخ مسکونی بوده است. در قرن دهم قبل از میلاد، المپیا به مرکزی برای پرستش زئوس تبدیل شد. آلتیس که پناهگاه خدایان بود، دارای یکی از شاهکارهای دنیای یونان باستان محسوب می‌شود. از طرف دیگر معابد و بقایای سازه‌های ورزشی بازی‌های المپیک بسیار دیدنی هستند. در فصول مختلف، مخصوصا در فصل تابستان، گردشگران زیادی وارد این منطقه می‌شوند. به جزء گردشگران خارجی، مردم محلی نیز با کشتی‌های تفریحی وارد این مکان باستانی می‌شوند. با 4 ساعت رانندگی می‌توانید از آتن به المپیا برسید و البته به جای سفر جاده‌ای، می‌توانید سفر دریایی بی‌نظیر با تجربه‌های ایمن و لذت بخش را تجربه کنید.

المپیا یونان | جاذبه ها - آدرس - تصاویر | یوروپ تورز

جاذبه‌ های المپیا یونان

برای قرن‌ها، مردم در المپیا یونان (Olympia Greece) به پرستش خدایان مشغول بودند، ورزش می‌کردند و در بازی‌های مختلف مسابقه می‌دادند. آن‌ها نمی‌دانستند که بازی‌های المپیک، روزی به یک رویداد بزرگ جهانی تبدیل خواهد شد. در ادامه این بخش به معرفی جاذبه‌های مختلف این مکان می‌پردازیم.

معبد زئوس المپیا یونان

معبد زئوس المپیا یونان که در قرن پنجم قبل از میلاد ساخته شده، نمونه بارز معماری دوریک بوده و یکی از عجایب هفتگانه را در خود جای داده است. این معبد دارای 104 ستون با ارتفاع 20 متری بوده که در حال حاضر، تنها 15 ستون آن باقی مانده است.

پالسترای المپیا

قدمت این سازه به قرن سوم قبل از میلاد برمی گردد و محل تمرین ورزشکاران در رشته بوکس، پرش و کشتی بوده است. ساختمان پالسترای، با رویکرد معماری سبک دوریک، یکی از جاذبه‌های المپیا یونان محسوب می‌شود. این بنا مربع شکل بوده و از 72 ستون تشکیل شده است و در مرکز این ستون‌ها، یک حیاط قرار دارد. این حیاط داخلی با ماسه، سنگ فرش شده و محل تمرین ورزشکاران بوده است. امروزه بازدیدکنندگان می‌توانند 32 ستون از 72 ستون را که بازسازی شده‌اند، ببینند.

ورزشگاه باستانی المپیا یونان

در این محل می‌توانید در همان زمین‌هایی که ورزشکاران المپیک باستانی، مسابقه می‌دادند، بدوید. خانه واقعی همه بازی‌های المپیک بین سال‌های 776 قبل از میلاد تا 393 بعد از میلاد، این محل است. در این استادیوم باستانی المپیا یونان بود که بازیهای المپیک باستانی و همچنین بازی‌هایی موسوم به «ایریا» برگزار می‌شدند. بازی‌های ایریا توسط زنان به افتخار الهه هرا برگزار می‌شد. در این ورزشگاه باستانی، بقایایی از سکوی داوران، در قسمت جنوبی بنا قرار دارد.

این ورزشگاه با ظرفیت 45000 نفری دارای صندلی‌های چوبی بود. بدون شک، مهم‌ترین لحظه در تاریخ مدرن استادیوم در 18 آگوست 2004 بود که پس از 1611 سال، میزبان رویداد تیراندازی بازی‌های اللمپیک مدرن در یونان بود.

موزه باستان‌شناسی المپیا

موزه‌ای شگفت انگیز در المپیا یونان قرار دارد که میزبان هرمس پراکسیتلیس و سایر مجسمه‌های باشکوه از پناهگاه زئوس و زادگاه بازی‌های المپیک است. این موزه باستان‌شناسی، بدون شک یکی از مهم‌ترین موزه‌های یونان محسوب می‌شود. این موزه مانند کتابی تاریخی، سیر تکامل و جایگاه یکی از مهم‌ترین پناهگاه‌های دوران باستان را که وقف زئوس شده، به نمایش می‌گذارد.

یافته‌های باستان‌شناسی ارزشمندی شامل مجسمه‌ها، سلاح‌ها و ظروف سفالی در این مجموعه نگهداری می‌شوند. مجموعه ساختمانی که موزه را در خود جای داده در سال 1982 میلادی افتتاح شد و شامل 12 اتاق نمایشگاهی بوده و همچنین سوغات سرا و کافه نوشیدنی نیز دارد.

کارگاه فیدیاس

فضای کار مجسمه ساز بزرگ دوران باستان، یعنی فیدیاس، در المپیا یونان قرار دارد. این مجسمه ساز معروف یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان را با نام مجسمه طلایی زئوس خلق کرد. این کارگاه در غرب آلثیا و روبروی معبد زئوس قرار دارد. ساخت آن در نیمه دوم قرن پنجم قبل از میلاد انجام گرفته است. این مجسمه ساز بزرگ، مجسمه زئوس را از عاج و با ظرافت زیادی ساخت. ظرافت و شهرت هنری این مجسمه از مرزهای دنیای یونانی زمان خود فراتر رفته و امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دوران باستان شناخته می‌شود. این کارگاه برای مدتی به کلیسا و محل عبادت تبدیل شد.


سوالات متداول المپیا یونان

مردم در المپیا یونان چه فعالیت هایی انجام میدادند؟

برای قرن‌ها، مردم در المپیا یونان به پرستش خدایان مشغول بودند، ورزش می‌کردند و در بازی‌های مختلف مسابقه می‌دادند. آن‌ها نمی‌دانستند که بازی‌های المپیک، روزی به یک رویداد بزرگ جهانی تبدیل خواهد شد.

جاذبه های المپیا یونان کجاست؟

معبد زئوس المپیا یونان، پالسترای المپیا، ورزشگاه باستانی المپیا یونان، موزه باستان‌شناسی المپیا، کارگاه فیدیاس.

یکی از عجایب هفتگانه دوران باستان کارگاه فیدیاس چیست؟

فیدیاس، این مجسمه ساز بزرگ، مجسمه زئوس را از عاج و با ظرافت زیادی ساخت. ظرافت و شهرت هنری این مجسمه از مرزهای دنیای یونانی زمان خود فراتر رفته و امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دوران باستان شناخته می‌شود.

المپیا یونان در کجا قرار دارد و چگونه مکانی است؟

المپیا یونان در دره‌ای به نام پلوپونسوس قرار داشته که دوران ماقبل تاریخ مسکونی بوده است. در قرن دهم قبل از میلاد، المپیا به مرکزی برای پرستش زئوس تبدیل شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!