تعمیدگاه نئون ایتالیا | معرفی – بازدید – تصاویر

تعمیدگاه نئون ایتالیا | معرفی – بازدید – تصاویر

تعمیدگاه نئون، که با نام ایتالیایی به Battistero Neoniano نیز شناخته می‌شود، یک ساختمان مذهبی رومی است که در شهر راونا و در شمال شرقی ایتالیا قرارگرفته است.

تعمیدگاه نئون که با نام ایتالیایی به Battistero Neoniano نیز شناخته می‌شود، یک ساختمان مذهبی رومی است که در شهر راونا و در شمال شرقی ایتالیا قرارگرفته است.

تعمیدگاه نئون ایتالیا | معرفی - بازدید - تصاویر | یوروپ تورز

تعمیدگاه نئون ایتالیا چه سالی ساخته شده است؟

ساخت این تعمیدگاه به سال‌های آخر دوره امپراتوری روم غربی برمی‌گردد و گفته می‌شود مربوط به قرن چهارم میلادی و ابتدای قرن پنجم است. درواقع تعمیدگاه نئون به‌عنوان یک بخش از باسیلیکای بزرگ این شهر ساخته شد. باسیلیکای بزرگ نیز در سال ۱۷۳۴ تخریب شد، اما در انتهای قرن پنجم میلادی تعمیدگاه این باسیلیکا توسط فردی به نام اسقف نئون مجدداً بازسازی و تکمیل شد.

این ساختمان باستانی که در این شهر، قدیمی‌ترین بازمانده از دوران گذشته است، در محل حمام رومی ساخته شده و با نام تعمید ارتودکس نیز شناخته می‌شود. به‌این‌ترتیب از تعمیدگاه آریان که ۵۰ سال بعد توسط پادشاه استروگووتیک تئودوریک ساخته شده بود، متمایز می‌شود.

معرفی بنای تعمیدگاه نئون در ایتالیا

بنای تعمیدگاه نئون (Baptisterio neoniano) که در ایتالیا قرار دارد به همراه هفت بنای مشهور دیگر در ایتالیا تحت عنوان یک پرونده با نام، بناهای اوایل مسیحیت در شهر راونا، جزو فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

این بنا ساختار هشت‌ضلعی دارد و طبقه اصلی آن در حال حاضر حدود ۳ متر زیر زمین قرار دارد؛ بنابراین وسعت اصلی ساختمان در حال حاضر دیگر دیده نمی‌شود. طراحی هشت‌ضلعی جزو اصلی‌ترین ویژگی‌های تمام تعمیدگاه‌ها مسیحیان اولیه بوده است و فلسفه پشت ساخت این بناهای هشت‌ضلعی هم استفاده از عدد ۷ به معنای ۷ روز هفته و عدد ۱ به معنای روز رستاخیز زندگی ابدی می‌باشد.

موزاییک‌کاری سقف این بنا حضرت یحیی را در حال تعمید دادن مسیح به نمایش می‌کشد. یحیی بابتیست مردی با ریش خاکستری رنگ به تصویر کشیده شده است. حضرت یحیی که تا کمر در رودخانه اردن ایستاده در حال تعمید مسیح است و زئوس نیز در این کاشی‌کاری به نمایش کشیده شده است.

در دو طرف آن‌ها نیز ۱۲ حوری در دو جهت در حال حرکت هستند و درنهایت نیز این دودسته حوری به دیدار سنت پیتر و سنت پل می‌روند که در این کاشی‌ها به‌وضوح دیده می‌شوند.

در حلقه دورتر تخت‌های خالی دیده می‌شوند. باغ‌های بهشتی، محراب‌هایی با کتاب‌های انجیل که دارای صندلی‌هایی در اطراف محراب هستند نیز در بخش‌های انتهایی دیده می‌شوند. تصور می‌شود که این صندلی‌ها که در اطراف محراب قرار دارند، برای افراد برگزیده در نظر گرفته‌شده‌اند.

در سایر قسمت‌های این بنا نیز کاشی‌کاری‌های انجام شده نشانگر اتفاقات مذهبی است که در گذشته افتاده و تمامی طاق‌ها دارای طرح‌هایی از پیامبران و داستان‌های کتاب مقدس هستند.

به گفته ایکوموس این بنا یکی از بهترین و کامل‌ترین بناهای به‌جامانده از دوران گذشته است که نشان می‌دهد تعمید اولیه مسیحیان به چه صورت بوده است. این بنا برگرفته از هنر یونانی و رومی است که توانسته چهره انسان‌ها را به‌خوبی بازنمایی کند و داستان‌های دوران گذشته را نقل کند.

تعمیدگاه نئون یادگاری از سال‌ های پایانی امپراتوری روم

در سال‌های پایانی امپراتوری روم هنگامی‌که مقر دولت غربی راونا نابود شد، این بنا ساخته شد و از آن زمان به یادگار مانده است. گفته می‌شود این بنا در اوایل قرن پنجم میلادی در محل اصلی حمام رومی قبلی ساخته شد و درواقع به کلیسای بزرگ آناستازیس متصل بود، اما در قرن هجدهم تخریب شد و به دلیل اینکه اسقف نئون در سال ۴۷۰ مجدداً موزاییک‌های غسل تعمید این بنا را ترمیم و به روز نمود، به نام خودش هم شناخته می‌شود.

این بنا مجدداً در سال ۴۷۶ به دست گوت‌ها افتاد و مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. بر اساس شواهد به‌دست‌آمده محققان خاطرنشان کرده‌اند که کار موزاییک‌های اولیه از استانداردهای نئون نیست و نشان می‌دهد که چند سال پس از سقوط روم دانش صنایع باستانی رو به زوال بوده است، اما به‌هرحال این موزاییک‌ها و کاشی‌کاری‌ها صحنه واضحی از غسل تعمید را در رودخانه اردن نشان می‌دهند.

بازدید از تعمیدگاه نئون

برای بازدید از تعمیدگاه نئون از روز چهارم مارس تا ابتدای نوامبر گردشگران می‌توانند هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر اقدام کنند. البته از دوم نوامبر تا روز سوم مارس نیز هر روز این بنا از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ عصر باز است. بلیط بازدید از تعمیدگاه نئون در سال ۲۰۲۳ به قیمت ۲ یورو فروخته می‌شود.

بازدید از تعمیدگاه نئون | یوروپ تورز

سوالات متداول تعمیدگاه نئون

ویژگی های بنای تعمیدگاه نئون چیست؟

این بنا ساختار هشت‌ضلعی دارد و طبقه اصلی آن در حال حاضر حدود ۳ متر زیر زمین قرار دارد؛ بنابراین وسعت اصلی ساختمان در حال حاضر دیگر دیده نمی‌شود

فلسفه هشت ضلعی بودن تعمیدگاه‌های مسیحیان چیست؟

طراحی هشت‌ضلعی جزو اصلی‌ترین ویژگی‌های تمام تعمیدگاه‌ها مسیحیان اولیه بوده است و فلسفه پشت ساخت این بناهای هشت‌ضلعی هم استفاده از عدد ۷ به معنای ۷ روز هفته و عدد ۱ به معنای روز رستاخیز زندگی ابدی می‌باشد.

ساعات بازدید از تعمیدگاه نئون چگونه است؟

برای بازدید از تعمیدگاه نئون از روز چهارم مارس تا ابتدای نوامبر گردشگران می‌توانند هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر اقدام کنند. البته از دوم نوامبر تا روز سوم مارس نیز هر روز این بنا از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ عصر باز است.

قیمت بلیط برای بازدید از تعمیدگاه نئون چقدر است؟

بلیط بازدید از تعمیدگاه نئون در سال ۲۰۲۳ به قیمت ۲ یورو فروخته می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!