کلیسای ماتیاس بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

کلیسای ماتیاس بوداپست | معرفی – تصاویر – تاریخچه

کلیسای ماتیاس بوداپست، بر روی تپه معروف قلعه بودا قرار دارد. این کلیسا مشهورترین و زیباترین کلیسای شهر محسوب می‌شود.

کلیسای ماتیاس بوداپست بر روی تپه معروف قلعه بودا قرار دارد. این کلیسا مشهورترین و زیباترین کلیسای شهر محسوب می‌شود. این کلیسا، تاج گذاری پادشاهان و عروسی‌های سلطنتی به خود دیده است.

این کلیسا مملو از شگفتی‌ها، اسرار و گنجینه‌ها بوده و فضای داخلی خیره کننده‌ای با رنگ‌های الهام گرفته از شرق شناسی و تاریخ گرایی رمانتیک دارد. فضای عجیب و غریب عرفانی آن به همراه ویژگی‌های نئوگوتیک، آن را از هر کلیساهای دیگر متمایز می‌کند. این کلیسا از 10 دیدنی برتر شهر بوداپست محسوب می‌شود و یکی از میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

کلیسای ماتیاس بوداپست - یوروپ تورز

تاریخچه کلیسای ماتیاس بوداپست

کلیسای ماتیاس بوداپست تاریخ و داستانی برای گفتن دارد. همه مردم محلی آن را با نام ماتیاس تمپلوم می‌شناسند اما رسما «کلیسای بانوی ما» نامیده می‌شود. به گفته مورخان، کلیسایی به نام مریم در محل ساختمان فعلی توسط اولین پادشاه مجارستان، سنت استفان، در سال 1015 تأسیس شد.

پس از اینکه مهاجمان مغول، مجارستان را در سال 1242 ترک کردند، آن را به ویرانه‌ای تبدیل کرده بودند. تا اینکه کلیسای کاتولیک کنونی توسط پادشاه بلا چهارم تأسیس شد و پادشاه بلا چهارم تصمیم گرفت اقامتگاه سلطنتی را از استرگوم در خم دانوب به تپه‌های بودا منتقل کند، پس کلیسای کاتولیک رومی کنونی توسط پادشاه بلا چهارم تأسیس شد.

این کلیسا همچنین محل به اصطلاح عجایب مریم بود. در سال 1686 در جریان محاصره بودا توسط عثمانی‌ها، دیوار کلیسا بر اثر شلیک توپ فرو ریخت. معلوم شد که یک مجسمه قدیمی مدونای نذری پشت دیوار پنهان شده است. اگرچه پس از اخراج ترکیه در سال 1686، تلاشی برای بازسازی کلیسا به سبک باروک انجام شد، شواهد تاریخی نشان می‌دهد که این کار تا حد زیادی رضایت بخش نبوده است.

تا زمان رونق بزرگ معماری در اواخر قرن 19 بود که این ساختمان بیشتر شکوه سابق خود را بازیافت. معمار مسئول این کار فریگس شولک (Frigyes Schulek) بود. کلیسا به صورت اولیه قرن سیزدهم خود بازسازی شد؛ اما تعدادی از عناصر اولیه گوتیک اولیه در آن دیده می‌شود. شولک با اضافه کردن نقوش جدید خود (مانند کاشی‌های سقف با طرح الماس و گلدسته‌های گارگویل) اطمینان حاصل کرد که کار، پس از اتمام، بسیار بحث برانگیز خواهد بود.

بهتر است بگوییم کلیسای ماتیاس بوداپست به یک خانه موزه هنر کلیسایی تبدیل شده که از سردابه قرون وسطایی شروع شده و به کلیسای سنت استفان منتهی می‌شود. این گالری شامل تعدادی از آثار مقدس و حکاکی‌های سنگی قرون وسطایی، همراه با کپی‌هایی از تاج سلطنتی مجارستان و جواهرات تاج گذاری است. به نظر زیبا می‌رسد. واقعا دیدن دارد!

کلیسای ماتیاس بوداپست در دنیای امروز

در حال حاضر کلیسای ماتیاس بوداپست مانند جواهری زیبا در تپه قلعه بودا که توسط سنگر ماهیگیر احاطه شده است، می‌درخشد. امروزه کلیسای ماتیاس یک نقطه کانونی مذهبی و فرهنگی پرجنب و جوش در بوداپست است که دارای چندین رویداد کلیسا، عروسی، کنسرت‌های زیبای موسیقی کلاسیک، اجراهای گروه کر، مراسم کریسمس، جشن‌های عید پاک و غیره است. نیازی به گفتن نیست که رویدادها بر زمان افتتاح کلیسا تأثیر می‌گذارند و گردشگران باید بر این اساس برای بازدید خود برنامه‌ریزی کنند. یک بار در سال، در روز شنبه خوب (شنبه قبل از عید پاک)، فقط نمازگزاران می‌توانند از کلیسا بازدید کنند.

کلیسای ماتیاس بوداپست در دنیای امروز - یوروپ تورز

دیدنی‌ های کلیسای ماتیاس

کلیسای ماتیاس بوداپست به دلیل سقف چشم نوازی که دارد و کاشی‌های رنگارنگ تزیین شده، بسیار دیدنی است. بازدیدکنندگان می‌توانند از نقاشی‌های دیواری و تزیینات گچبری باشکوه و همچنین پنجره‌های شیشه‌ای رنگی لذت ببرند. نقاشی‌های دیواری که بسیار باشکوه هستند توسط دو نقاش معروف آن زمان یعنی کارولی لوتز (Karoly Lotzz) و برتالان سزکلی (Bertalan Szekely) کشیده شدند. محراب اصلی کلیسای ماتیاس به سبک نئوگوتیک با طلای تیره تزیین شده است.

پنجره‌های رنگارنگ که رنگ غالب، رنگ آبی است همه محیط داخلی کلیسا را در روز به روشنایی خیره کننده‌ای تبدیل می‌کنند. سبک متفاوت کف و سقف برای آسیایی‌ها دیدن دارد. ستون‌های بسیار بلند و محکم به گونه‌ای تزیین شده‌اند که با رنگ سقف و کف هارمونی دارند. از طرف دیگر مجسمه‌های زیادی مانند مجسمه‌های شیر و حضرت عیسی بسیار دیدنی هستند. حتی اگر هیچ مجسمه و وسیله دیدنی دیگری داخل کلیسا وجود نداشته باشد، خود بنای کلیسا بسیار زیبا و جذب‌کننده است.

دیدنی‌ های کلیسای ماتیاس - یوروپ تورز

از طرف دیگر این بنا، دیدنی‌های دیگری را در خود جای داده است که عبارت هستند از:

 1. برج بلا و برج ماتیاس
  دو برج کاملا متفاوت کلیسای ماتیاس بوداپست یکی از دیدنی‌های این کلیسا محسوب می‌شود. در سمت چپ، برج بلا قرار دارد که در زمان ساخت کلیسای ماتیاس به افتخار پادشاه مجارستانی نامگذاری شده است و بلندتر از خود شبستان بوده که بالای آن با کاشی‌های طرح‌دار رنگارنگ پوشیده شده است.
  در سمت راست برج ماتیاس با شکوه گوتیک 90 متری قرار دارد که نام پادشاه ماتیاس کوروینوس را به خود گرفته است. یک زاغ با حلقه‌ای در منقار، شکل بالای برج را تزیین کرده است.
 2. مجسمه بی‌سر مارینتور
  اگر از دروازه جنوبی وارد کلیسا ماتیاس شوید، بلافاصله متوجه دروازه ماریان در انتهای دهلیز می‌شوید که یکی از زیباترین مجسمه‌های کل مجارستان است. این مجسمه مرگ مریم مقدس را به صورت برجسته به تصویر می‌کشد. اغلب چهره‌های مجسمه‌ها بدون سر هستند.
 3. کلیسای لورتو
  نماد دیگری از مریم مقدس به شکل مجسمه‌ای از مرمر قرمز را می‌توان در کلیسا لورتو یافت. می‌گویند این محل به دلیل دیوارکشی از دید ترکها پنهان مانده است. بعدها این دیوار بر اثر انفجار فرو می‌ریزد و مجسمه مریم مقدس نمایان می‌شود.
 4. کلیسای ترینیتی
  این قسمت که باشکوه‌ترین قسمت بنای کلیسای ماتیاس بوداپست محسوب می‌شود، محل دفن پادشاه بلا سوم و همسرش آن د شاتیون با تابوتِ تزیین شده، است. می‌گویند بقایای این زوج سلطنتی در سال 1860 به کلیسای تاریخی ماتیاس منتقل شده است.

سوالات متداول کلیسای ماتیاس بوداپست

کلیسای ماتیاس بوداپست در کجا قرار دارد؟

کلیسای ماتیاس بوداپست بر روی تپه معروف قلعه بودا قرار دارد.

کلیسای ماتیاس بوداپست در چه زمانی و توسط چه کسی بازسازی شد؟

معمار مسئول این کار فریگس شولک (Frigyes Schulek) بود. کلیسا به صورت اولیه قرن سیزدهم خود بازسازی شد.

در کلیسای ماتیاس چه مراسماتی برگذار میشود؟

امروزه کلیسای ماتیاس یک نقطه کانونی مذهبی و فرهنگی پرجنب و جوش در بوداپست است که دارای چندین رویداد کلیسا، عروسی، کنسرت‌های زیبای موسیقی کلاسیک، اجراهای گروه کر، مراسم کریسمس، جشن‌های عید پاک و غیره است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!