مانکن پیس بروکسل | تاریچه – نماد – آدرس

مانکن پیس بروکسل | تاریچه – نماد – آدرس

مانکن پیس بروکسل، این پسر که در سال 1619 ساخته شد، به عنوان مسن‌‌ترین ساکن پایتخت بلژیک شناخته می‌ شود و همچنان مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است و …

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های بلژیک که تصویر آن را در دنیای مجازی احتمالا دیده‌اید، مجسمه مانکن پیس Manneken Pis در شهر بروکسل است. مجسمه مانکن پیس بروکسل یک مجسمه کوچک برنزی ساخته ی‌Jerome Duquesnoy مجسمه‌ساز مشهور بلژیکی است. مانکن پیس بروکسل مجسمه‌ای از پسر بچه‌‌ای است که در حال ادرار کردن در فواره بروکسل است. مانکن پیس یکی از محبوب‌‌ترین مکان‌‌های دیدنی بلژیک است.

مانکن پیس بروکسل | تاریچه - نماد - آدرس | یوروپ تورز

تاریخچه ساخت مانکن پیس بروکسل

این پسر که در سال 1619 ساخته شد، به عنوان مسن‌‌ترین ساکن پایتخت کشور بلژیک شناخته می‌ شود و همچنان مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است و اسطوره‌‌ها و افسانه‌‌هایی به نام او وجود دارد. این مجسمه مانکن پیس بروکسل، عجیب و غریب به شهرت رسیده است و یک جاذبه توریستی محبوب در شهر است. این نام به سادگی به “مرد کوچولو که ادرار می‌کند” ترجمه می‌شود و به دلایل واضح به این نام خوانده می‌شود. پیدا کردن مجسمه مانکن پیس بروکسل کمی مهارت می‌خواهد (مگر اینکه آن را به عنوان بخشی از یک تور ببینید) اما ارزش خرج دادن پشتکار را دارد.

با دور شدن از لاین سمت راست از تالار شهر آن را پیدا خواهید کرد. تصور می‌شود که قدمت این مجسمه به اوایل قرن هفدهم بازمی‌گردد، زمانی که جروم دوکسنوی آن را طراحی کرد. مانکن پیس بروکسل شاید برای مردم عادی و بازدیدکنندگان یک مجسمه ی‌ساده باشد اما برای مردم عادی و اهالی بروکسل این مجسمه افسانه‌ها و داستان‌های بسیار دارد.

افسانه‌ های مانکن پیس بروکسل

مانکن پیس بروکسل Manneken Pis از نگاه اکثر مردم محلی این مجسمه سرچشمه طلسم و قهرمان بسیاری از داستان‌های باورنکردنی بوده است. او از اربابان و پادشاهان هدایایی دریافت کرده و چندین بار ربوده و نجات یافته است. از آنجایی که اطلاعات کمی در مورد Manneken Pis وجود دارد، در اینجا مختصری از افسانه‌های مانکن پیس، این مجسمه کوچک آورده شده است.

اولین حکایت مرتبط به قرون وسطی است و حاکی از آن بوده که دباغان در این زمان از بچه‌های کوچک می‌خواستند تا بر روی شلاق‌های چرمی آنها ادرار کنند تا آمونیاک موجود در آن، سبب کشسانی و منعطف شدن چرم گردد.

داستان دوم که افسانه نجات بروکسل توسط مانکن پیس را پررنگ می‌کند این است که، زمانیکه که شهر بروکسل توسط دشمنان احاطه شده بود، وانمود کردن که عقب نشینی کرده‌اند، ولی در واقع در زیر زمین انبارهایی از باروت پنهان کرده بود. در این زمان یک پسرک کوچک به اسم ژولین ساوس، فیتیله سوزان انهدام باروت‌ها را دید و سریعا روی آن ادرار کرد و شهر منفجر شد و دشمنان نابود شدند. از همین رو برای قدردانی شهر مجسمه‌‌ای شبیه او ساخته شد.

دزدیدن و ربوده شدن مانکن پیس بروکسل

مجسمه مانکن پیس بروکسل چندین بار در طول تاریخ ربوده، پس گرفته شده، نابود شده و مجدداً ساخته شده است. در سال 1745 اولین بار این مجسمه توسط سربازان انگلیسی دزدیده شد و بعد در شهر گراردس برگن Geraardsbergen پیدا شد. چون در این شهر مجسمه مانکن پیس پیدا شد، برای تشکر از مردم گراردس برگن، یک نسخه دیگر از آن به اهالی این شهر هدیه داده شد. بار دیگر مجسمه مانکن پیس در سال 1747 توسط گراندیرز فرانسوی French Grenadiers و کسانی که در بروکسل به عنوان قسمتی از ارتش لوئیس پنجم بودند، ربوده شد.

مردم بروکسل همگی شورش کردند تا رفتار این سربازان را اصلاح کنند. لوئیس پنجم فرانسه Louis xv of France برای جبران به مانکن پیس لباس‌‌های زیبای زربافت، قلاب دوزی شده با طلا داد. یکی دیگر از موارد دزدیده شدن مانکن پیس، در زمستان سال 1963 به عنوان قسمتی از شوخی توسط Antwerp student`s Union de wiking ربوده شد. آخرین باری هم که مانکن پیس بروکسل دزدیده شد دقیقاً دو سال بعد از 1965 بود که شخص مجرم مجسمه را از مچ پاهایش قطع کرده بود.

دزدیدن و ربوده شدن مانکن پیس بروکسل | یوروپ تورز

جمع بندی

همانطور که گفتیم مجسمه پسر ادرار کن یا مانکن پیس بروکسل مجسمه‌ای فواره‌ای ساخته شده از برنز است که متعلق به قرن 17 است و تقریبا 61 سانتی متر ارتفاع دارد. کسی به طور عادی نمی‌تواند این اثر هنری را جادویی بداند، اما پشت این مجسمه ساده افسانه‌ها و داستان‌‌های زیادی وجود دارد. این مجسمه برای اهالی بروکسل بسیار با ارزش است. اگرچه ظاهر بروکسل ممکن است تغییر کند، اما پسر کوچک ادرار کن یا همان مانکن پیس بروکسل هنوز یک تندیس و تمثیل مشهور به عنوان نماد مبارزه طلبی و انعطاف پذیری و یک مانع دفاعی در مقابل هر خطری است که شهر را تهدید می‌ کند.


سوالات متداول مانکن پیس بروکسل

این مجسمه در چه تاریخی ساخته شد؟

این پسر که در سال 1619 ساخته شد، به عنوان مسن‌‌ترین ساکن پایتخت کشور بلژیک شناخته می‌ شود و همچنان مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است و اسطوره‌‌ها و افسانه‌‌هایی به نام او وجود دارد.

این مجسمه به چه اسمی معروف است؟

این نام به سادگی به “مرد کوچولو که ادرار می‌کند” ترجمه می‌شود و به دلایل واضح به این نام خوانده می‌شود.

معنی و نماد این مجسمه از نظر مردم چیست؟

مانکن پیس بروکسل Manneken Pis از نگاه اکثر مردم محلی این مجسمه سرچشمه طلسم و قهرمان بسیاری از داستان‌های باورنکردنی بوده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!