اطلاعات کامل پارک ملی یوستدالزبرین نروژ

اطلاعات کامل پارک ملی یوستدالزبرین نروژ

پارک ملی یوستدالزبرین نروژ، یکی از مهم‌ترین پارک‌های ملی جهان است؛ زیرا اصلی‌ترین یخچال‌های طبیعی را درون خود جای داده است. این پارک در 25 اکتبر 1991 به …

پارک ملی یوستدالزبرین نروژ یکی از مهم‌ترین پارک‌های ملی جهان است؛ زیرا اصلی‌ترین یخچال‌های طبیعی را درون خود جای داده است. این پارک در 25 اکتبر 1991 به دستور مقام‌های سلطنتی تاسیس شده و در سال 1998 نیز به سمت شمال غربی این کشور گسترش یافته است.

اطلاعات کامل پارک ملی یوستدالزبرین نروژ | یوروپ تورز

معرفی اختصاصی پارک ملی یوستدالزبرین

در پارک ملی پارک ملی یوستدالزبرین واقع در کشور نروژ، بزرگترین یخچال طبیعی نه تنها در کشور، بلکه در اروپا نیز وجود دارد که به آن یخچال یوستدالزبرین Jostedalsbreen گفته می‌شود. با توجه به گسترش زیاد این یخچال طبیعی، می‌توان آن را از جای جای مختلف این پارک مشاهده کرد.

اگر بخواهیم اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با این سرمایه جهانی به شما عزیزان بدهیم، باید بگوییم که یخچال Jostedalsbree در پارک ملی یوستدالزبرین، در استان Vestland، نروژ واقع شده است. برای بازدید از آن می‌‌توان از طریق مختلف اقدام کرد، زیرا صحبت از شصت کیلومتر طول و حدود پانصد کیلومتر مربع عرض است!

چگونه می‌ توانیم به پارک ملی یوستدالزبرین برویم؟

برای رسیدن به پارک ملی یوستدالزبرین نروژ از شمال، می‌‌توانیم مسیر دریا از طریق آبدره شمالی Nordfjord را انتخاب کنیم که طول آن از اقیانوس اطلس تا محدوده پارک ملی یوستدالزبرین به ۱۱۰ کیلومتر می‌‌رسد. از کوهHøgste Breakulen (1957 متر) چندین بازو یا زبانه یخی به سمت شرق آویزان است. آنها یخچال کجندال، یخچال ساندز، یخچال برندال، یخچال بریکسدال و یخچال Tjøta هستند.

اگر از جنوب و همچنین از طریق دریا وارد شویم، می‌توانیم مسیری که از آبدره Sognefjord (دومین آبدره بزرگ جهان با بیش از 200 کیلومتر طول) می‌گذرد را انتخاب کنیم. با استفاده از این مسیر، به شهر Gaupne می‌رسید، جایی که می‌توانید جاده را به سمت بازو یا زبان یخچال Nigardsbreenem، منتهی الیه دیگر از یوستدالزبرین چشمگیر دنبال کنید.

معرفی یخچال Jostedalsbreen

یخچال Jostedalsbreen بزرگترین کلاهک یخی اروپا با حدود 500 کیلومتر مربع وسعت و حدود 60 کیلومتر طول است و در پارک ملی یوستدالزبرین واقع شده است. به نوبه خود، این یخچال یخی گسترده نام خود را به پارک ملی می‌دهد تا راحت‌تر در ذهن بازدید کنندگان باقی بماند. این یخچال عظیم از ارتفاع 2083 متری امتداد می‌یابد و از دامنه‌های شیب‌دار آن تعداد زیادی آبرو فرو ریخته می‌شود که به دریاچه‌های اطراف خاتمه می‌یابند.

چگونه می‌ توانیم به پارک ملی یوستدالزبرین برویم؟ | یوروپ تورز

اتفاقات طبیعی مهمی که در این پارک تا به امروز رخ داده است

با توجه به ویژگی‌هایی که به طور ناگهانی زمین از خود نشان می‌دهد، احتمال بروز بهمن‌های برفی و سنگی هر ساله مکرر است. در سال 1905 و 1936 دو بهمن بزرگ در منطقه Sunndalen رخ داد. گاهی اوقات این لغزش ‌ها به حدی می‌‌رسد که میتوانند بستر رودخانه ‌ها را قطع کنند و باعث طغیان شوند. در ماه می‌1995 در فولون زمین لغزشی رخ داد که در اثر برخورد با آب رودخانه، موجی به ارتفاع 12 متر با عواقب جدی ایجاد کرد.

زمین شناسی پارک ملی یوستدالزبرین نروژ

مواد زمین شناسی تشکیل دهنده پارک ملی یوستدالزبرین نروژ منشأ دگرگونی، گرانیتی و آذرین دارند. مناظر یخبندان اطراف با تجمع بی‌امان یخ و برف شکل گرفته‌اند. با این حال، عوامل زمین‌ شناسی با حفاری در کوه‌‌ها و ایجاد برج‌‌های سنگی بزرگ، دره‌‌های U شکل و آبدره‌‌های عمیق، تصویر اصلی را مدل ‌سازی کرده ‌اند.

معرفی گیاهان و جانوران پارک ملی یوستدالزبرین نروژ

علیرغم نیازهای آب و هوایی، پارک ملی یوستدالزبرین نروژ تا 325 گونه مختلف از گیاهان و گل‌ها را در خود جای داده است. به همین ترتیب، گسترش کوه‌های Stryn نشان دهنده یکی از بزرگترین ذخایر گوزن شمالی در نروژ است. گوزن‌های قرمز در پارک ملی یوستدالزبرین نروژ یکی از گونه‌های حیوانی بسیار رایج این منطقه هستند. لمینگ در اینجا نیز بسیار فراوان است. گرگ، خرس قهوه‌ای و سیاه گوش به تعداد کمتری در دره‌های این منطقه یافت می‌شوند.

معرفی گیاهان و جانوران این منطقه | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مطلب سعی بر این داشتیم تا شما عزیزان را با پارک ملی یوستدالزبرین نروژ بیش از قبل آشنا کنیم. از این که با ما تا انتهای این مطلب همراه ماندید، بسیار سپاس گزاریم.


سوالات متداول پارک ملی یوستدالزبرین نروژ

برای رسیدن به پارک ملی یوستدالزبرین نروژ از شمال نروژ از چه طریقی می توانیم برویم؟

برای رسیدن به پارک ملی یوستدالزبرین نروژ از شمال، می‌‌توانیم مسیر دریا از طریق آبدره شمالی Nordfjord را انتخاب کنیم که طول آن از اقیانوس اطلس تا محدوده پارک ملی یوستدالزبرین به ۱۱۰ کیلومتر می‌‌رسد.

در این پارک چند گونه مختلف از گل و گیاه وجود دارد؟

علیرغم نیازهای آب و هوایی، پارک ملی یوستدالزبرین نروژ تا 325 گونه مختلف از گیاهان و گل‌ها را در خود جای داده است.

بزرگترین یخچال طبیعی اروپا که در این پارک وجود دارد چه نام دارد؟

در پارک ملی یوستدالزبرین نروژ، بزرگترین یخچال طبیعی نه تنها در کشور، بلکه در اروپا نیز وجود دارد که به آن یخچال یوستدالزبرین Jostedalsbree گفته می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!