لیسه فیورد نروژ | روستا ها – تفریحات – تصاویر

لیسه فیورد نروژ | روستا ها – تفریحات – تصاویر

لیسه فیورد نروژ، یکی از ده‌ها آبدره در نروژ بوده که طول آن 42 کیلومتر است. معنای نام آن، آبدره سبک بوده که از سنگ‌های گرانیتی کم رنگ در کناره‌های آن، گرفته …

لیسه فیورد نروژ یکی از ده‌ها آبدره در نروژ بوده که طول آن 42 کیلومتر است. معنای نام آن، آبدره سبک بوده که از سنگ‌های گرانیتی کم رنگ در کناره‌های آن، گرفته شده است. این آبدره در عصر یخبندان در اثر فعالیت‌های یخچال‌های طبیعی تراشیده شده و زمانی که یخچال‌های بعدی در لیسه عقب نشینی کردند توسط دریا غرق شدند.

لیسه فیورد نروژ | روستا ها - تفریحات - تصاویر | یوروپ تورز

دیواره‌های صخره‌های موجود در آبدره به صورت عمودی بوده و بیش از 1000 متر در آب قرار می‌گیرند. آبدره لیسه فیورد نروژ (Lysefjord norway) یک انتخاب عالی برای کوهنوردان می‌تواند باشد. مسیرهای زیاد جهانی برای پیاده روی در این منطقه وجود داشته و البته ده‌ها کیلومتر مسیرهای دیدنی دارد. برای افرادی که به دنبال طبیعت باشکوه همراه با آرامش هستند، فرصت‌های زیادی در این منطقه وجود دارد. به برخی از آنها در ادامه این مقاله می‌پردازیم.

صخره پریکستولن (Preikestolen) در لیسه فیورد نروژ مناسب پیاده روی

این صخره بیش از ده هزار سال پیش شکل گرفت. صخره پریکستولن، نمادین‌ترین مکان طبیعی در نروژ بوده و از بالای این صخره 604 متری می‌توانید چشمگیرترین مناظر را ببینید که در آبدره لیسه فیورد نروژ قرار دارد.

پیاده روی در این صخره دارای دشواری متوسطی بوده که در مجموع، پیاده روی 8 کیلومتری، حدود 4-5 ساعت (رفت و برگشت) طول می‌کشد. در طی مسیر می‌توانید، تغییرات قابل توجه در زمین را ببینید. این تغییرات شامل باتلاق‌ها، راه پله‌های سنگی و جنگل است. در طول تمام سال و تمام فصول مسیر پریکستولن (Pulpit Rock)، قابل استفاده برای پیاده روی است.

صخره پریکستولن (Preikestolen) در لیسه فیورد نروژ مناسب پیاده روی | یوروپ تورز

دوچرخه سواری در لیسه فیورد نروژ

جالب است بدانید که در سال 2022 یک مسیر دوچرخه سواری در لیسه فیورد راه اندازی شد که همه دروازه‌ها، شهرها و جاذبه‌های اطراف در این آبدره را به هم متصل می‌کند. با دوچرخه سواری در اطراف آبدره، طبیعت آن را به شکل کاملا متفاوتی تجربه خواهید کرد. چشم اندازه به آرامی تغییر می‌کند. این در حالی است که می‌توانید مناطق نسبتا بزرگی را در یک روز پوشش دهید. در سفر با دوچرخه، توقف در نقاط دیدنی و جاذبه‌های بین راه بسیار آسان خواهد بود. گذرگاه‌های کوهستانی لیسه فیورد برای دوچرخه‌های مسابقه‌ای، تورینگ یا دوچرخه‌های برقی مناسب هستند.

روستا ها و جمعیت در آبدره لیسه فیورد نروژ

لیسه فیورد به دلیل زمین‌های کوهستانی و نامناسب، جمعیت کمی دارد و تنها دو روستا در طول خود جای داده است. این دو روستا، فلورل و لیسبوتن نام دارند که در انتهای مخالف آبدره قرار دارند. یک منطقه کشاورزی کوچک سرسبز به نام سونگسد در ساحل شمالی آبدره، تقریبا در نیمه راه بین دو انتهای دو روستا وجود دارد. علاوه بر این‌ها، چندین سکونتگاه بسیار کوچک و پراکنده دیگر در طول آبدره وجود دارد؛ اما آنها فقط با قایق در امتداد آبدره، قابل دسترسی هستند. هیچ جاده ماشین رویی در امتداد آبدره وجود ندارد. نبود جاده، به دلیل زمین‌های پرشیب بوده که برای ساخت جاده مناسب نیستند.

روستای فلورل در لیسه فیورد نروژ

روستای فلورل در لیسه فیورد کشور نروژ دهکده‌ای کوچک و بدون جاده بوده که دارای 4444 پله در بالای کوه است. این دهکده کوچک، طولانی‌ترین پلکان چوبی جهان را دارد و محبوبیت آن نیز به همین دلیل است. این دهکده دارای یک کارخانه بزرگ برق آبی بوده و یک موزه یا بهتر است بگوییم نمایشگاه تاریخی فلورل بوده و یک کافه تابستانی نیز دارد. برای رسیدن به پایین روستا باید از قایق، کشتی توریستی یا کشتی دریایی استفاده کنید. سپس برای رسیدن به بالای کوه نیز باید پیاده روی کرده و پله‌ها را طی مسیر کنید.

روستای فلورل در لیسه فیورد نروژ | یوروپ تورز

کلام پایانی

توجه داشته باشید در طول سال، شرایط مسیرهای پیاده روی با شرایط آب و هوایی تغییر می‌کنند. با توجه به فصلی که به این منطقه سفر می‌کنید، آمادگی و تجهیزاتی که همراه می‌برید، متفاوت خواهد بود. لیسه فیورد در همه فصل‌ها زیبا بوده ولی معمولا فصل بهار و پاییز بهترین فصل برای سفر به این مکان است. در یک مکان خاص به نام کجراگ نیز پدیده دود و صدایی شبیه گلوله وجود دارد که هنوز منبع آن‌ها مشخص نیست. فضای سرسبز و روستاهای کوچک بین مسیر لیسه بسیار زیبا و دیدنی هستند.


سوالات متداول لیسه فیورد نروژ

برای سفر به لیسه فیورد نروژ بهتر است با چه وسیله ای برویم؟

در سفر با دوچرخه، توقف در نقاط دیدنی و جاذبه‌های بین راه بسیار آسان خواهد بود. گذرگاه‌های کوهستانی لیسه فیورد برای دوچرخه‌های مسابقه‌ای، تورینگ یا دوچرخه‌های برقی مناسب هستند.

دلیل محبوبیت روستای فلورل در لیسه فیورد چیست؟

روستای فلورل در لیسه فیورد دهکده‌ای کوچک و بدون جاده بوده که دارای 4444 پله در بالای کوه است. این دهکده کوچک، طولانی‌ترین پلکان چوبی جهان را دارد و محبوبیت آن نیز به همین دلیل است.

بهترین فصل برای سفر به این مکان چه زمانی است؟

معمولا فصل بهار و پاییز بهترین فصل برای سفر به این مکان است.

معنای نام لیسه فیورد چیست؟

معنای نام آن، آبدره سبک بوده که از سنگ‌های گرانیتی کم رنگ در کناره‌های آن، گرفته شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!