فرودگاه هلسینکی | تاریخچه – تصاویر – مشخصات فرودگاه

فرودگاه هلسینکی | تاریخچه – تصاویر – مشخصات فرودگاه

فرودگاه هلسینکی، تاریخچه فرودگاه هلسینکی به سال ۱۹۵۲ بازمی گردد، یعنی زمانی که قرار بود در این شهر بازی‌های المپیک انجام شود؛ البته برنامه‌ریزی برای تاسیس …

آیا می‌دانید که فرودگاه هلسینکی چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد در شمال اروپا و هفدهمین فرودگاه برتر جهان است؟ این می‌دانید که این فرودگاه در کدام کشور واقع شده و چه میزان بار ترافیکی دارد؟
اگر شما هم اهل سفر هستید و به آشنایی با فرودگاه‌های مهم در سراسر دنیا علاقه مندید، حتماً این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

فرودگاه هلسینکی | یوروپ تورز

تاریخچه فرودگاه هلسینکی

تاریخچه فرودگاه هلسینکی به سال ۱۹۵۲ بازمی گردد، یعنی زمانی که قرار بود در این شهر بازی‌های المپیک انجام شود؛ البته برنامه‌ریزی برای تاسیس یک فرودگاه در پایتخت کشور فنلاند، از دهه ۱۹۴۰ میلادی آغاز شد و یکی از اصلی‌ترین دلایل این کار هم این بود که فرودگاه قدیمی شهر هلسینکی دیگر پاسخگوی نیازهای مردم نبود ولی هنگامی که زمزمه‌های انجام مسابقات المپیک زمستانی ۱۹۵۲ به گوش رسید، ساخت این فرودگاه جدی شد. سرانجام در فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز شهر هلسینکی، مکانی برای ساخت فرودگاه جدید شهر در نظر گرفته شد و در نهایت فرودگاه هلسینکی در سال ۱۹۵۲ و مصادف با آغاز مسابقات المپیک زمستانی افتتاح شد.

اولین پروازهایی که در این فرودگاه بر زمین نشستند مربوط به تاریخ ۲۶ ژوئن سال ۱۹۵۲ می‌شوند. در واقع از این تاریخ مقرر شد که کلیه پروازهایی که به مقصد هلسینکی انجام می‌شوند؛ در فرودگاه تازه تأسیس هلسینکی فرود بیایند. در آن سال‌ها فرودگاه هلسینکی تنها دارای یک باند بود و باند دوم فرودگاه در سال ۱۹۵۶ به این فرودگاه اضافه شد. البته آغاز پروازهای منظم این فرودگاه از سال ۱۹۵۹ رقم خورد و در سال ۱۹۶۹ یک ترمینال مسافربری دیگر به این فرودگاه افزوده شد. در همان سال و در تاریخ ۱۵ ماه مه، اولین پرواز بین‌المللی فرودگاه هلسینکی به مقصد نیویورک از زمین بلند شد.

تاریخچه فرودگاه هلسینکی | یوروپ تورز

مشخصات فرودگاه هلسینکی

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، فرودگاه هلسینکی تحت عنوان چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد کشورهای شمال اروپا و بزرگ‌ترین و پرازدحام‌ترین فرودگاه فنلاند به شمار می‌رود. طبق آماری که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، این فرودگاه پذیرای ۱۹ میلیون مسافر بوده است که ۱۶.۲ میلیون نفر از آن‌ها، مسافران پروازهای بین الملی و ۲.۷ میلیون نفر از آن‌ها، مسافران پروازهای داخلی بوده‌اند. در این فرودگاه به طور متوسط، روزانه، ۳۰ هزار پرواز انجام می‌شود. فرودگاه هلسینکی یکی از مراکز اصلی فعالیت شرکت‌های هواپیمایی فین ایر(Finnair) فنلاند و هم چنین نوردیک رجیونال(Nordic Regional) است.

علاوه بر این ایرلاین‌ها، شرکت‌های هوایی دیگری همچون ایژین ایرلاین، ایربالتیک، ایرفلوت، ایر ست، ایر برلین و بسیاری شرکت‌های هواپیمایی دیگری از سراسر جهان در این فرودگاه حضور دارند تا جایی که گفته می‌شود در این فرودگاه ۵۰ ایرلاین فعال دنیا حضور پررنگ دارند.

هم چنین در فرودگاه هلسنیکی بیشتر از ۸۰ مقصد پرواز برنامه‌ریزی شده است که به نقاط مختلف اروپا منتهی می‌شود. این فرودگاه ۲۱ پرواز مستقیم به نقاط دور و نزدیک در قاره آسیا، خاورمیانه و شمال آمریکا دارد. در فرودگاه هلسینکی ۲۹ آشیانه برای جت‌ها و ۸۰ ایستگاه پارک برای سایر هواپیماها موجود است.

در حال حاضر، فرودگاه هلسینکی ۲۰ هزار نفر پرسنل دارد و بیش از ۱۵۰۰ غرفه فعال در حوزه امور هواپیمایی و فروش خدمات پروازی در آن موجود است. با توجه به نظرسنجی که سایت فیناویا (Finavia) اخیراً انجام داده است، مسافرانی که سابقه حضور در فرودگاه هلسینکی را دارند، این فرودگاه را به عنوان یکی از بهترین‌ها در شمال اروپا معرفی کرده‌اند. در واقع از نتایج این نظرسنجی این گونه برداشت می‌شود که از هر ۳ مسافر، یک نفر مسیر خود را براساس این فرودگاه انتخاب کرده است.

در سال ۲۰۱۳ نیز این فرودگاه بر اساس رتبه بندی فرودگاه‌های برتر شمال اروپا (Skytrax World Airport)، عنوان بهترین را در میان دیگر فرودگاه‌ها به دست آورد. علاوه بر این، فرودگاه هلسینکی از لحاظ کیفیت خدمات فرودگاهی از نظر مسافران در همه جوانب، بهبود عملکرد داشته است. فرودگاه‌هلسینکی را با نام فرودگاه فیناویا(finavia) نیز می‌شناسند.

مشخصات فرودگاه هلسینکی | یوروپ تورز

سخن پایانی

اطلاع از وضعیت فرودگاه‌های مطرح جهان و آشنایی با مهم‌ترین آن‌ها مسلماً به بهبود سفر شما کمک خواهد کرد. فرودگاه هلسینکی کشور فنلاند هم یکی از بهترین‌ها در نوع خود است که می‌تواند سفری بی‌دغدغه و برنامه‌ریزی شده را برای شما به ارمغان بیاورد.


سوالات متداول فرودگاه هلسینکی

اولین پرواز های فرودگاه هلسینکی در چه سالی بودند؟

اولین پروازهایی که در این فرودگاه بر زمین نشستند مربوط به تاریخ ۲۶ ژوئن سال ۱۹۵۲ می‌شوند.

مشخصات مهم این فرودگاه چیست؟

فرودگاه هلسینکی تحت عنوان چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد کشورهای شمال اروپا و بزرگ‌ترین و پرازدحام‌ترین فرودگاه فنلاند به شمار می‌رود.

در این فرودگاه روزانه چند پرواز انجام میگیرد؟

در این فرودگاه به طور متوسط، روزانه، ۳۰ هزار پرواز انجام می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!