کاخ فونتن بلو | جاذبه ها – ساعات بازدید – تصاویر

کاخ فونتن بلو | جاذبه ها – ساعات بازدید – تصاویر

کاخ فونتن بلو، از بزرگترین کاخ‌های سلطنتی دوران قرون وسطی در فرانسه بوده که در فاصله ۵۵ کیلومتری از جنوب شرقی پاریس واقع شده است. بسیاری از پادشاهان فرانسه …

کاخ فونتن بلو (Chateau de Fontainebleau) از بزرگترین کاخ‌های سلطنتی دوران قرون وسطی در فرانسه بوده که در فاصله ۵۵ کیلومتری از جنوب شرقی پاریس واقع شده است. بسیاری از پادشاهان فرانسه از لویی هفتم گرفته تا ناپلئون سوم در این کاخ اقامت داشتند. ناپلئون و فرانسیس اول بیشترین نقش را در بازسازی و مرمت کاخ به شکل امروزی داشتند. در سال ۱۹۲۷ فونت بلو تبدیل به موزه ملی شد.

همچنین نام این کاخ با توجه به معماری خاص و منحصر به فردش در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت گردید. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی بیشتر قصر فونت بلو به بررسی جاذبه‌های گردشگری این کاخ باشکوه نیز بپردازیم.

کاخ فونتن بلو | جاذبه ها - ساعات بازدید - تصاویر | یوروپ تورز

کاخ فونتن بلو در گذر تاریخ

قصر فونت بلو از قدمت بالایی برخوردار بوده و ساخت آن به سال ۱۱۳۷ برمی‌گردد. وجود چشمه‌ها و جنگل در اطراف قصر باعث شد تا مورد توجه بسیاری از پادشاهان فرانسه قرار گیرد و تبدیل به اقامتگاه تابستانی آنان شود.

معماری قرون وسطایی این کاخ تا هنگام سلطنت فرانسیس اول همچنان ثابت و پابرجا بود. اما در قرن شانزدهم فرانسیس اول دستور بازسازی کامل قلعه را صادر کرد. در این بازسازی از معماری رومی و همچنین سبک ایتالیایی برای کاخ استفاده شد و طراحی آن را به کل تغییر داد.

بعد از مرگ فرانسیس اول کاخ فونتن بلو (Château de Fontainebleau) توسط شاه هنری دوم و همسرش گسترش داده شد. در این زمان باغ ملکه، خندق، سالن رقص، گالری اولیس به قصر اضافه و ساختمان‌های جدیدی نیز در اطراف آن ساخته شد. فونتن بلو در زمان هنری چهارم بیش از هر زمان دیگری مورد بازسازی و گسترش قرار گرفت که طی آن دو غرفه تحت عنوان لوکزامبورگ و تیبر به دربار قصر اضافه شد.

علاوه بر این نمای بخش‌های دیگر قصر مانند ملیسای سنت زارتورن نیز بازسازی شد. در سال‌های ۱۹۶۴ الی ۱۹۶۸ نیز بازسازی کلی قصر فونتن بلو به دستور چارلز دوگل ریاست جمهوری وقت انجام شد. در سال ۲۰۰۷ تئاتر قصر با کمک مالی دولت ابوظبی بازسازی گردید. بر این اساس تئاتر قصر به نام شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان نامگذاری شد. قصر فونتن بلو در سی‌ام آوریل سال ۲۰۱۴ افتتاح شد تا هر ساله بازدید کنندگان و گردشگران بسیاری امکان بازدید از این مکان را داشته باشند.

مهم ترین جاذبه‌ های کاخ فونتن بلو

در کاخ فونتن بلو و همچنین باغ‌های اطراف آن جاذبه‌های متعددی برای بازدید گردشگران و مسافران وجود دارد. در ادامه به بررسی هر یک از این جاذبه‌ها و بخش‌های دیدنی در قصر فونتن بلو می‌پردازیم.

گالری فرانسیس اول

در قصر فونتن بلو گالری منصوب به فرانسیس اول وجود دارد که از بی‌نظیرترین مدل‌های دکوراسیون در دوره رنسانس فرانسه به شمار می‌آید. این گالری به دستور فرانسیس تبدیل به آپارتمان سلطنتی شده و تزیینات منحصر به فرد زیادی در آن توسط صنعتگران و هنرمندان ایتالیایی انجام شد.

اتاق خواب ملکه

از دیگر جاذبه‌های دیدنی در قصر فونتن بلو می‌توان به اتاق خواب ملکه اشاره کرد. این اتاق که تمامی ملکه‌ها و شهبانوها در آن به استراحت و خواب می‌پرداختند از طراحی کلاسیک و بسیار خاصی برخوردار است.

بودوار ماری آنتوانت

بودوار اتاق مخصوص ملکه ماری آنتوان بوده که ساخت آن در کاخ فونتن بلو به سال ۱۸۷۶ برمی‌گردد. این اتاق درست در کنار اتاق خواب ملکه واقع شده و نمونه‌ای باشکوه از تزیینات دوران پیش از انقلاب فرانسه را نشان می‌دهد. در بازدید از این اتاق می‌توانید انواع نقاشی‌های ارزشمند، بقایای عتیقه، گلدان‌ها، کامئو، گلدسته‌هایی از نقره،آثار چوبی حجاری و تذیب شده را مشاهده کنید.

اتاق تاج و تخت امپراطوری اول ناپلئون

اتاق تاج و تخت ناپلئون از معروف‌ترین و مهم‌ترین اتاق‌های قصر به شمار می‌آید. ناپلئون بعد از روی کار آمدن، برای نشان دادن قدرت امپراطوری و تثبیت آن تصمیم گرفت اتاق خواب قصر را به محل تاج و تخت خود تغییر دهد. در حال حاضر تاج ناپلئون نیز در این قصر نگهداری می‌شود.

سایر جاذبه‌ های قصر

از دیگر جاذبه‌های فونتن بلو می‌توان گالری دیانا، موزه چینی، آپارتمان پاپ و ملکه مادران، اتاق شورا، باغ‌ها، پارک‌ها و… را نام برد که بازدید از آنها برای گردشگران بسیار جالب خواهد بود.

ساعات بازدید از قصر فونتن بلو

ساختمان قصر از ساعت ۹:۳۰ صبح الی ۵:۳۰ بعد از ظهر (فصل تابستان تا ۶ بعد از ظهر) باز است و گردشگران می‌توانند در ساعات فوق از قصر فونتن بلو بازدید کنند. اما پارک و باغ‌های اطراف قصر به صورت شبانه روزی و در تمام روزهای هفته باز هستند.

ساعات بازدید از قصر فونتن بلو | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کاخ فونتن بلو پرداختیم و بخش‌های مختلف آن را معرفی کردیم. این بنا با توجه به معماری منحصر به فرد و قدمت بالایی که دارد از مهمترین کاخ‌های سلطنتی در فرانسه به شمار می‌آید. وجود جنگل و باغ‌های سرسبز در اطراف فونتن بلو باعث شده تا مکان مناسبی برای تفریح گردشگران و بازدید از این بنای تاریخی گردد.


سوالات متداول کاخ فونتن بلو

از مهم ترین جاذبه های کاخ فونتن بلو به چه مکان هایی می‌توان اشاره نمود؟

گالری فرانسیس اول، اتاق خواب ملکه، بودوار ماری آنتوانت، اتاق تاج و تخت امپراطوری اول ناپلئون

کاخ فونتن بلو چند سال قدمت دارد؟

قصر فونت بلو از قدمت بالایی برخوردار بوده و ساخت آن به سال ۱۱۳۷ برمی‌گردد.

ساعات بازدید از کاخ فونتن چگونه است؟

ساختمان قصر از ساعت ۹:۳۰ صبح الی ۵:۳۰ بعد از ظهر (فصل تابستان تا ۶ بعد از ظهر) باز است و گردشگران می‌توانند در ساعات فوق از قصر فونتن بلو بازدید کنند. اما پارک و باغ‌های اطراف قصر به صورت شبانه روزی و در تمام روزهای هفته باز هستند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!