کاخ بلم لیسبون | شرح دوره های مختلف – شرایط بازدید – تصاویر

کاخ بلم لیسبون | شرح دوره های مختلف – شرایط بازدید – تصاویر

کاخ بلم، از جاذبه‌های گردشگری پرتغال است که در سال ۱۹۱۰ همزمان با تاسیس جمهوری در این کشور، به عنوان اقامتگاه رسمی برای رئیس جمهور در نظر گرفته شد. این کاخ …

کاخ بلم از جاذبه‌های گردشگری پرتغال است که در سال ۱۹۱۰ همزمان با تاسیس جمهوری در این کشور، به عنوان اقامتگاه رسمی برای رئیس جمهور در نظر گرفته شد.

این کاخ از قدمت بسیار طولانی در حدود ۵ قرن برخوردار بوده که در سال ۱۹۶۷ تحت عنوان بنای عمومی شناخته شد. همچنین در سال ۲۰۰۷ تبدیل به بنای یادبود ملی کشور پرتغال گردید. میانه قرن شانزدهم میلادی بود که دی مانوئل به عنوان یک شخصیت رنسانس در کشور پرتغال اقدام به ساخت هسته مرکزی این کاخ کرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر کاخ ملی بلم لیسبون در گذر تاریخ بپردازیم.

کاخ بلم لیسبون | شرح دوره های مختلف - شرایط بازدید - تصاویر | یوروپ تورز

درباره کاخ بلم لیسبون بیشتر بدانیم

این کاخ در قرن ۱۸ میلادی و در مکانی که امروزه به عنوان شهر لیسبون پرتغال محسوب می‌شود، ساخت گردیده است. مجموعه فوق متشکل از ۵ ساختمان بوده و دارای معماری فوق العاده‌ای که ترکیبی از سبک مانریستی و سبک باروک است، می‌باشد. کاخ بلم پرتغال از سال ۱۹۱۰ تبدیل به اقامتگاه رسمی رئیس جمهوری این کشور گردید. البته این بنا مدت چندان طولانی تحت عنوان کاخ سلطنتی مورد استفاده قرار نگرفت و نمای در حال حاضر آن به بازسازی مربوط می‌شود که در پایان دهه ۱۸۰۰ انجام شد.

اما نقطه برجسته این کاخ که هر ساله گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط دنیا به خود جذب کرده، وجود باغی همراه با آبشار است که توسط ملکه ماریا اول در آخرین دهه سال ۱۷۰۰ میلادی به عنوان آشیانه پرندگانی با گونه‌های عجیب و غریب ساخته شده است.

همچنین کلیسای کوچکی در بخش داخلی کاخ بلم واقع شده که در سال ۲۰۰۲ هشت نقاشی‌ از آثار هنرمند برجسته پرتغالی تحت عنوان پائولا رگو به آن اضافه شد. در این نقاشی‌ها زندگی مریم مقدس به تصویر کشیده که به روحانیت فضای کلیسا افزوده است.

نگهبانان کاخ در بخش ورودی درب‌ها که به ساختمان و باغ‌ها منتهی شده، قرار دارند. موزه ریاست جمهوری نیز در سمت چپ کاخ واقع شده است. در بازدید از این موزه می‌توانید تاریخ جمهوری کشور پرتغال را به وسیله پرتره‌های رسمی از روسای جمهور و همچنین اشیا مختلفی که اغلب هدایایی از سوی شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی یا سران کشورها بوده‌اند، را مشاهده کنید.

در روبروی کاخ و درست در مرکز باغ مجسمه‌ای از آلبوکرک به عنوان نماد احترام به شخصیت نایب السلطنه پرتغالی هند استقرار یافته است. در ادامه به بررسی بیشتر این کاخ در ادوار مختلف تاریخی خواهیم پرداخت.

درباره کاخ بلم لیسبون بیشتر بدانیم | یوروپ تورز

کاخ تاریخی بلم در دوره سلطنتی

کاخ بلم لیسبون (Palácio Nacional de Belém) در ادوار سلطنتی کشور پرتغال نقش اقامتگاه تفریحی و تابستانی را ایفا می‌کرد. استحکام این کاخ به قدری بالا بود که در زلزله سال ۱۷۵۵ هیچگونه آسیبی ندید و از D. José به همراه خانواده سلطنتی که در این کاخ اقامت داشتند به طور کامل حفاظت کرد.

تعداد پرندگان عجیب و غریبی که در این کاخ وجود داشتند تا ۵۰۰ گونه ثبت شده بود و همچنین در قفس‌های این کاخ حیواناتی مانند ببر، شیر، گرگ، خرس و پلنگ یافت می‌شد. اتاقی که در دوره معاصر، رئیس جمهور از مهمانان خود پذیرایی می‌کند نیز در سال ۱۸۸۹ محل تولد آخرین پادشاه پرتغال بوده است.

بلم در اولین دوره جمهوری

در اولین دوره جمهوری اغلب روسای جمهور در این کاخ ساکن شدند. ساختمان محل سکونت آنها در حال حاضر برای انجام امور دفترخانه‌های نظامی و غیرنظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روسای جمهور کشور پرتغال تا سال ۱۹۲۸ ملزم به پرداخت اجاره ماهانه برای سکونت در کاخ بودند که بعد از این سال لغو شد.

کاخ در دوره دیکتاتوری نظامی و همچنین دولت جدید پرتقال

در دوره آمریکو توماس و اسکار کارمونا کاخ بلم تنها جهت مراسم دولتی،جلسات رسمی و پذیرایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. تنها فرانسیسکو کراویرو لوپس از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۸ میلادی در این کاخ اقامت داشت. این کاخ جهت اقامتگاه شخصی رئیس دولت تحت عنوان بال آرابیدا مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

کاخ در دوره دموکراسی

آخرین رئیس جمهوری پرتغال که در این کاخ اقامت گزید تحت عنوان آنتونیو رامالهو بود. در حال حاضر نیز پرچم پاویلهو بر فراز نمای اصلی کاخ برافراشته شده که نشان دهنده دموکراسی در این کشور است.

شرایط بازدید از کاخ

کاخ ملی بلم تنها به واسطه موزه ریاست جمهوری با تعیین وقت قبلی پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان است. این کاخ از ایستگاه قطار بلم تنها چند فوت فاصله دارد. بر همین اساس ساده‌ترین راه ممکن برای رفتن به کاخ بلم سوار شدن بر قطاری بوده که از ایستگاه Cais do Sodré (کایس دو سودره) به طرف Cascais (کاسکایس) در گذر است.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌های ۷۲۷ و ۷۱۴ و یا تراموا ۱۵ به کاخ ملی بلم بروید. در صورت تهیه کارت لیسبون، استفاده از خدمات حمل و نقل فوق رایگان خواهد بود. موزه ریاست جمهوری در تمامی ایام هفته به جز روزهای دوشنبه دایر بوده و همچنین کاخ ملی بلم تنها در روزهای شنبه دایر است.

شرایط بازدید از کاخ | یوروپ تورز

سخن پایانی

چنانچه علاقه‌مند به بازدید از مکان‌های تاریخی اروپا هستید می‌توانید در سفر به کشور پرتغال کاخ بلم لیسبون را در لیست مقاصد گردشگری خود قرار دهید.


سوالات متداول کاخ بلم لیسبون

یکی از عواملی که باعث جذب گردشگران به کاخ بلم لیسبون شده است، چیست؟

نقطه برجسته این کاخ که هر ساله گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط دنیا به خود جذب کرده، وجود باغی همراه با آبشار است که توسط ملکه ماریا اول در آخرین دهه سال ۱۷۰۰ میلادی به عنوان آشیانه پرندگانی با گونه‌های عجیب و غریب ساخته شده است.

آیا برای بازدید از کاخ بلم باید از قبل هماهنگی انجام بدیم؟

کاخ ملی بلم تنها به واسطه موزه ریاست جمهوری با تعیین وقت قبلی پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان است.

بازدید از کاخ بلم چه روز هایی ممکن است؟

موزه ریاست جمهوری در تمامی ایام هفته به جز روزهای دوشنبه دایر بوده و همچنین کاخ ملی بلم تنها در روزهای شنبه دایر است.

ویژگی‌های موزه ریاست جمهوری کاخ بلم چیست؟

موزه ریاست جمهوری نیز در سمت چپ کاخ واقع شده است. در بازدید از این موزه می‌توانید تاریخ جمهوری کشور پرتغال را به وسیله پرتره‌های رسمی از روسای جمهور و همچنین اشیا مختلفی که اغلب هدایایی از سوی شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی یا سران کشورها بوده‌اند، را مشاهده کنید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!