قلعه آکرشوس اسلو | تاریخچه – تصاویر – آدرس

قلعه آکرشوس اسلو | تاریخچه – تصاویر – آدرس

قلعه آکرشوس اسلو، (Akershus Fortress) مربوط به قرون وسطی که در مرکز شهر اسلو پایتختت کشور نروژ قرار دارد. این قلعه در طول تاریخ جایگاه استراتژیک و نمادین …

قلعه آکرشوس اسلو (Akershus Fortress) مربوط به قرون وسطی که در مرکز شهر اسلو پایتختت کشور نروژ قرار دارد. این قلعه در طول تاریخ جایگاه استراتژیک و نمادین ارزشمندی برای اسلو و نروژ داشته است. در گذشته از قلعه آکرشوس به عنوان یک زندان و کاخ سلطنتی استفاده می‌شد و هدف از ساخت آن محافظت از شهر اسلو و نروژ بود.
در حالی که این قلعه هنوز به عنوان یک مکان نظامی استفاده می‌شود؛ ولی هر روز تا 9 شب پذیرای عموم بازدیدکنندگان می‌باشد. در طی بازدید از قلعه آکرشوس می‌توان از استحکامات نظامی، موزه نیروی‌‌های مسلح نروژ و موزه مقاومت نروژ دیدن کنید.

قلعه آکرشوس اسلو | تاریخچه - تصاویر - آدرس | یوروپ تورز

تاریخچه قلعه آکرشوس اسلو (Akershus)

از لحاظ موقعیت مکانی قلعه آکرشوس اسلو در لبه یک پرتگاه قرار دارد که موقعیت استراتژیک داشته و توانسته در مقابل حملات و محاصره‌های نیروهای سوئدی به خوبی مقاومت کند. علاوه بر این قلعه آکرشوس در نزدیکی دریا بنا شده که نقش مهمی در محافظت از تجارت نروژ توسط نیروهای دریایی داشته که در آن زمان از طریق دریا انجام می‌شده است.

این قلعه قرون وسطایی که در قرن ۱۴ تکمیل شد و در زمان حکومت شاه «کریستین چهارم» بین سال‌های ۱۶۴۸-۱۵۸۸ به صورت مدرن در آمده و به یک قلعه رنسانسی و محل اقامت درباریان تبدیل گردید. روی این قلعه در طول قرن‌های 17 و 18 هیچ گونه ترمیم و بازسازی تا سال 1899 میلادی صورت نگرفت. خاندان سلطنتی نروژ در مقبره سلطنتی قلعه آکرشوس اسلو دفن شده ‌اند.

درباره زمان ساخت قلعه آکرشوس اسلو (Akershus)

تاریخ دقیقی برای زمان ساخت قلعه آکرشوس وجود ندارد؛ ولی در باور عموم سال ساخت این قلعه به اواخر سال 1290 میلادی مصادف با حکومت پادشاه هاکون پنجم بر می‌گردد. همچنین اعتقاد بر این است که قلعه آکرشوس اسلو جایگزین قلعه تونسبرگ شده که یکی از مهم‌ترین قلعه‌های کشور نروژ به شمار می‌رود. این قلعه توسط یکی از نجیب زادگان نروژی به نام ایرل ارلینگسون از سرپسبرگ در سال 1287 میلادی ساخته شد. علت ساخت قلعه تونسبرگ کافی نبودن مواضع دفاعی موجود در شهر اسلو برای دفاع در برابر حملات دشمنان بود.

استفاده نظامی از قلعه آکرشوس اسلو

در 11 مه سال 1945 میلادی قلعه آکرشوس نیروهای اشغالگر فاشیسم هیتلری را تسلیم خود کرد و تمام محاصره‌ها را با موفقیت از سر گذراند. اولین بار این قلعه در حمله نیروهای سوئدی اریک از استان سودرمانلاند برای محاصره این نیروها مورد استفاده قرار گرفت. دوباره در بین سال‌های ۱۴۴۹–۱۴۵۰ میلادی توسط پادشاه کارل کنوتسن سوئدی محاصره شد که بعد از مدتی به اجبار محاصره را پایان داد.

استفاده نظامی از قلعه آکرشوس اسلو | یوروپ تورز

تا سال 1502 میلادی دیگر قلعه آکرشوس توسط هیچ نیرویی محاصره نشد تا اینکه سربازان اسکاتلندی برای خدمت به پادشاه دانمارک و بیرون آوردن قلعه از دست نجیب زادگان نروژی کنوت الیسون این قلعه را محاصره کردند. همچنین این قلعه در سال 1716 میلادی توسط نیروهای سوئدی تحت فرماندهی کارل دوازدهم سوئد محاصره گردید که توسط یک نیروی نظامی نروژی این محاصره در هم شکسته شد.


قلعه آکرشوس در طی جنگ جهانی دوم محاصره نظامی شد که بسیاری از مردم و تعدادی از اعضای یک گروه مقاومت نروژی توسط نیروهای آلمانی در این قلعه اعدام شدند. در سال 1945 قلعه آکرشوس اسلو آزاد شد و بعد از جنگ در این قلعه تعدادی از جنایتکاران جنگی نروژی و دو شخص به نام‌های ویدکون کیسلینگ و زیگفرید فرما به اعدام محکوم شدند.

استفاده از قلعه آکرشوس اسلو به عنوان زندان

قلعه آکرشوس با آنکه نمای نظامی دارد ولی به عنوان زندان نیز از ان استفاده می‌کردند. زندانیان این قلعه را برای کار به شهر می‌بردند. تعداد زیادی از شورشیان در این قلعه زندانی بودند که از معروف‌ترین افراد زندانی می‌توان به نویسنده جیست باردسن که طی سال‌های ۱۷۹۱–۱۸۴۹ زندگی می‌کرد، اشاره نمود. همچنین در زندان‌های قلعه آکرشوس، سوسیالیست ‌های نروژی حامیان مارکوس‌ زندانی بودند.

استفاده از قلعه آکرشوس اسلو به عنوان زندان | یوروپ تورز

جمع بندی

امروزه قلعه آکرشوس وزارت دفاع کشور نروژ است و یک منطقه نظامی برای محافظت از اسلو استفاده می‌شود. این مکان تاریخی برای بازدید همه افراد همه روزه باز است و می‌توانند از موزه‌های داخل این قلعه دیدن کنند.


سوالات متداول قلعه آکرشوس اسلو

در گذشته از قلعه آکرشوس به چه عنوانی استفاده می شد؟

در گذشته از قلعه آکرشوس به عنوان یک زندان و کاخ سلطنتی استفاده می‌شد و هدف از ساخت آن محافظت از شهر اسلو و نروژ بود.

قلعه آکرشوس اسلو جایگزین کدام قلعه شد و دلیل ساخت آن چه بود؟

اعتقاد بر این است که قلعه آکرشوس اسلو جایگزین قلعه تونسبرگ شده که یکی از مهم‌ترین قلعه‌های کشور نروژ به شمار می‌رود. این قلعه توسط یکی از نجیب زادگان نروژی به نام ایرل ارلینگسون از سرپسبرگ در سال 1287 میلادی ساخته شد. علت ساخت قلعه تونسبرگ کافی نبودن مواضع دفاعی موجود در شهر اسلو برای دفاع در برابر حملات دشمنان بود.

امروزه این قلعه چه کاربردی دارد؟

امروزه قلعه آکرشوس وزارت دفاع کشور نروژ است و یک منطقه نظامی برای محافظت از اسلو استفاده می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!