گشت و گذاری در میان کاتاکومب رم

گشت و گذاری در میان کاتاکومب رم

کاتاکومب رم، یکی از کهن‌ترین سایت‌های تاریخی و باستانی کشور ایتالیاست که سالانه تعداد زیادی از آن بازدید می‌کنند. این کاتاکومب‌ها قدمتی کهن داشته و …

کاتاکومب رم یکی از کهن‌ترین سایت‌های تاریخی و باستانی کشور ایتالیاست که سالانه تعداد زیادی از آن بازدید می‌کنند. این کاتاکومب‌ها قدمتی کهن داشته و علاوه بر اهمیت تاریخی و باستانی، دارای اعتبار آیینی- مذهبی و البته ارزش هنری هستند. اگر چیزی درباره کاتاکومب در ایتالیا نمی‌دانید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا باهم سری به این جاذبه زده و کمی بیشتر درباره آن بدانیم.

تمامی این دخمه‌ها به عنوان پربازدید‌ترین جاذبه‌های رم شناخته می‌شوند و سالانه تعداد زیادی از آنها بازدید می‌کنند.

گشت و گذاری در میان کاتاکومب رم | یوروپ تورز

کاتاکومب رم چیست؟

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر به شهرهای زیبای ایتالیا هستید، حتما می‌خواهید درباره جاذبه‌ها و دیدنی‌های ایتالیا بیشتر بدانید. یکی از این قطب‌های گردشگری کاتاکومب‌ها (Catacombs of Rome) است. ایتالیا را می‌توان یکی از شلوغ‌ترین کشورهای جهان در ورود گردشگر دانست که سالانه تعداد زیادی از سراسر جهان به آن سفر می‌کنند. ونیز، فلورانس، رم و میلان از قدیمی‌ترین شهرهای ایتالیا هستند که می‌توان جاذبه‌های زیادی در آنجا پیدا کرد.

در این میان کاتاکومب رم از معروف‌ترین جاذبه‌های ایتالیا است که برای علاقمندان به تاریخ می‌تواند بی‌نهایت جذاب باشد. در عین حال گردشگران معمولی نیز می‌توانند از این زیبایی‌های خارق العاده و شگرف زیرزمینی لذت ببرند. اما حالا این سوال پیش می‌آید که کاتاکومب‌ها چه هستند؟ کاتاکومب در واقع گورستان‌های زیر زمینی هستند که در مناطق مختلف رم پراکنده شده و از وسعت زیادی برخوردارند. این جاذبه تاریخی خاص قدمتی بسیار کهن داشته و داستان‌های زیادی از سر گذرانده است.

ویژگی های کاتاکومب رم

جالب است بدانید که جاذبه کاتاکومب در رم در واقع گورستان یا دخمه‌ای زیر زمینی به وسعت 300 تا 400 متر مربع است که به خوبی ساخته شده و شامل اتاق‌ها و گذرگاه‌های متعدد می‌شود. طراحی و نقشه این کاتاکومب‌ها نشان از مهندسی دقیق و طراحی پیچیده دخمه‌ها دارد، زیرا هر کدام از این مناطق شامل فضایی از اتاق‌های تو در تو، راهروهای متقاطع و موارد مشابه با سنگ‌های رسوبی است.

این فضا کاملا از سنگ ساخته شده و گورستانی وسیع را شامل می‌شود. می‌توان قدمت دخمه‌های کاتاکومب را بر اساس اعلام مورخان و باستان‌شناسان به سال‌های  ۲۹۰ تا ۳۱۰ میلادی نسبت داد و البته هر کدام از این دخمه‌ها تزئینات مخصوص خود را دارند.

تزئینات کاتاکومب رم

کاتاکومب‌های رم دارای تزئینات متفاوتی هستند. برخی تنها با سنگ‌های رسوبی بنا شده و برخی شامل کلیساهای کوچک هستند که آنها را به معبد‌های دخمه‌ای تبدیل کرده است.

برخی از کاتاکومب‌ها نیز دارای سنگ‌های تراشیده شده و کنده کاری است و با مجسمه‌هایی از شخصیت‌های مقدس آیین مسیحیت تزئین شده است. نقاشی‌های دیواری نیز بخش دیگری از تزئینات کاتاکومب رم است که تماما به آموزه‌های مسیحی، قدیسه‌ها، حواریون و داستان‌های دینی و تاریخی اختصاص دارد.

کاتاکومب های معروف رم

حال که نگاهی به کاتاکومب رم داشتیم، می‌خواهیم با معروف‌ترین آنها آشنا شویم. از معروف‌ترین کاتاکومب‌ها می‌توان به سال کالیستو و سان سباستینو اشاره کرد. این دو کاتاکومب رم در جاده معروف آپیا واقع شده‌اند.

جالب است بدانید که جاده آپیا معروف به جاده زنده جهان یکی از قدیمی‌ترین جاده‌های جهان است که توسط امپراتوران رمی بنا شد و در زمان خودش شهرهای مختلف رم را به هم وصل می‌کرد. اطراف جاده آپیا و پارک آپیا کاتاکومب‌های معروفی واقع شده است که همه آنها وسیع بوده و همراه با تزئینات فوق العاده زیبایی هستند، در نتیجه بازدید و تماشای آنها خالی از لطف نیست.

کاتاکومب سان کالیستو

کاتاکومب سان کالیستو یکی از کاتاکومب‌های اطراف جاده آپیا است که با وسعت 400 متری شامل 6 کلیسای کوچک و مقدس می‌شود. تمامی این کلیساها بین قرن سوم تا چهارم میلادی بنا شده و با نقاشی‌های آیینی–مذهبی تزئین شده‌اند.

این نقاشی‌های دیواری بیشتر بازتاب وقایع اوایل ظهور آیین مسیحیت است. البته این کاتاکومب سردابه‌ای به نام پاپل دارد که برخی از پاپ‌های قرن سوم در آن دفن شده‌اند. شاید بر مبنای وجود همین دخمه‌ها بتوان به اهمیت کاتاکومب رم پی برد، زیرا تمامی دخمه‌ها دارای گورستان است و گورهای قدیمی همی همراه با سنگ نوشته و کتیبه هستند. در نتیجه علاوه بر ارزش گردش در این منطقه می‌توان برای سان کالیستو اهمیت باستانی و تاریخی بسیار زیادی قائل شد.

کاتاکومب سان کالیستو | یوروپ تورز

کاتاکومب سن سباستینو

سن سباستینو نیز نوعی از دخمه‌ها و کاتاکومب رم است که همچون سن کالیستا از ارزش تاریخی و مذهبی بالایی برخوردار است. در واقع سن سباستینو یکی از هفت کلیسای بسیار مقدس و مهم شهر رم است که به عنوان یکی از تاریخی‌ترین کاتاکومب‌ها نیز شناخته می‌شود، زیرا این کاتاکومب که در قرن چهارم میلادی بنا شد قدمتی همزمان با قصر کنستانتین، قیصر رم دارد.

کاتاکومب دومیتیلا

دخمه دومیتیلا هم یک کاتاکومب رم است که در غرب جاده باستانی آپیا واقع شده است و به عنوان وسیع‌ترین دخمه باستانی شهر رم شناخته می‌شود.

وسعت دومیتیلا شامل گذرگاه‌ها و اتاق‌هایی به طول 15 کیلومتر است که به بزرگ‌ترین کلیسای زیرزمینی در ایتالیا می‌رسد. جالب است بدانید که دومیتیلا در زمان خودش وقف شخصیت‌های اسطوره‌ای یعنی آشیل و نرئوس شده بود و در قرون وسطی به عنوان یکی از محبوب‌ترین دخمه‌ها برای زواران مسیحی محسوب می‌شد.

دومیتیلا در صنعت گردشگری و البته باستان‌شناسی ایتالیا از ارزش بسیار زیادی برخوردار است زیرا مقربه‌ها و گورهای دومیتیلا با بیش از 80 نقاشی روی گچ تزئین شده‌اند که قدمتی بسیار کهن دارند. قدیمی‌ترین نقاشی کاتاکومب رم نیز در دومیتیلا پیدا می‌شود که شام آخر حضرت مسیح را به تصویر کشیده و در حال حاضر با اقدامات ویژه در موزه نگهداری می‌شود.

طاق باستانی دروُسوس

طاق باستانی درُئوس در اوایا جاده باستانی آپیا واقع شده و قدمت آن به سده سوم پیش از میلاد مسیح می‌رسد. این طاق هم به عنوان بخشی از کاتاکومب رم شناخته می‌شود، زیرا شامل تعداد زیادی از مقبره‌های خانواده‌های اشرافی رم، نجبا و افراد طبقات بالای جامعه می‌شود. مهمترین آرامگاه این طاق متعلق به خانواده‌ای به نام کائسیلیا مِتِلا است که آخرین فرد از نسلشان در سده اول میلادی در همین مکان به خاک سپرده شد.

علت پیدایش کاتاکومب های رم

حالا که معروف‌ترین کاتاکومب‌های رم را شناختیم، وقت آن است که بدانیم چرا این دخمه‌ها پدید آمدند. برای همین مهم باید بتوانیم زمان پیدایش کاتاکومب‌ها را تصور کنیم. سعی کنید جامعه‌ای را در نظر بگیرید که مومنان مسیحی به شدت تحت تعقیب بوده  و شکنجه می‌شدند.، در این میان حتی اجازه نداشتند که مردگانشان را دفن کنند.

 در نتیجه مومنان مسیحی برای دفن کشته شدگان، پنهان شدن، اجرای مخفیانه مراسم آیینی و موارد مشابه راه‌های زیر زمینی، دخمه‌ها و گورهای پنهان را بنا کردند که امروزه همان کاتاکومب‌های سراسر رم است.

کاتاکومب رم نمادی از قوانی تبعیضانه قرون اول میلادی، مقاومت مومنان برای حفظ دینشان و حتی پافشاری آنها بر اجرای رسوم و آیین‌های دینی بوده است. همچنین از سوی دیگر تمامی تزئینات و مجسمه‌های کاتاکومب‌ها، نقاشی‌های دیواری و کتیبه‌ها امروزه نه تنها ارزشی باستانی فوق العاده‌ای دارد، بلکه به عنوان منبع و پایه اصلی هنر آیینی و نقاشی‌های کلیسایی شناخته می‌شود.

این اهمیت آیینی موجود در دل کاتاکومب رم با توجه به مقر واتیکان در ایتالیا و تعداد کاتولیک‌های مسیحی موجب شده تا به تقدس این بنا افزوده شود و در صنعت گردشگری نیز توجه بسیاری را به خوب جلب کرده و میزبان گردشگران زیادی باشد.

اسکلت های کشف شده در کاتاکومب های شهر رم

کاتاکومب رم که مملو از اتاق‌های وسیع و دالان‌های گسترده است، در گذشته به عنوان مکانی برای دفن مردگان، پنهان شدن و اجرای مخفیانه مراسم مذهبی استفاده می‌شد.

جالب است بدانید که این کاتاکومب‌ها مملو از اسکلت دفن شدگان مسیحی طی قرون مختلف است و بر اساس داده‌های باستان‌شناسی، تخمین زده می‌شود که در حدود  ۴ میلیون جسد در آن دفن شده‌اند. این یافته زمانی قوت گرفت که یکی از این گورها به صورت تصادفی تخریب شد و با فرو ریختن دیوارهایش باستان‌شناسان بیش از 2000 اسکلت را کشف کردند.

جالب اینجا است که تمامی این اسکلت‌های کشف شده در فضاهایی بودند که دیوارهایش با نقاشی‌هایی در سبک رمی تزئین شده بود. این دخمه‌ها که با نام کوبیکولوم شناخته می‌شوند در واقع نمازخانه‌های پنهان و مخفیانه بودند و در زمان خودشان به مومنان زیادی پناه دادند. 

امروزه تمامی این کاتاکومب‌ها به موزه تبدیل شده و بخشی از یافته‌ها، اسکلت‌ها و نقاشی‌های دیواری با محافظت ویژه در معرض نمایش هستند. در نتیجه اگر کنجکاو شدید، می‌توانید با خیال راحت از تمام این کاتاکومب‌ها بازدید کرده و عکاسی کنید.

اسکلت های کشف شده در کاتاکومب های شهر رم | یوروپ تورز

پایان سفر مجازی به کاتاکومب ها

در نهایت به پایان سفر مجازی و گشت و گذار در کاتاکومب رم رسیدیم. امیدواریم توانسته باشیم به خوبی این جاذبه گردشگری شهر رم که که اهمیت بسیار زیادی دارد، برای شما معرفی کرده باشیم. کاتاکومب‌ها علاوه بر قدمت کهن و اهمیت باستان‌شناسی دارای اعتباری خاص در آیین مسیحیت هستند. 

اگر با تور به ایتالیا سفر کنید، بدون شک قدم زدن در جاده باستانی آپیا و بازدید این کاتاکومب‌ها در برنامه تور قرار خواهد داشت. در عین حال اگر به تنهایی عازم رم و دیگر شهرهای زیبای ایتالیا هستید، هرگز این دخمه‌های باستانی را از دست ندهید. علاقمندان به تاریخ قطعا از این گشت و گذار لذت خواهند برد و دیگر گردشگران هم بدون شک علاقمند به کشف راز و رمزهای پنهان این دخمه‌های فوق العاده هستند.

دخمه‌های زیر زمینی رم همگی دارای اتاق‌های متعدد، کلیساهای مخفی با تزئینات بسیار زیبا است که می‌تواند توجه هر گردشگری را به خود جلب کند. شما می‌توانید ساعات بازدید دخمه‌ها را از وبسایت مجموعه بخوانید و یا برای تورهای گروهی و دسته جمعی درخواست لیدر کنید.

در پایان امیدواریم از این بازدید حسابی لذت ببرید و عکس‌های زیبایی از آن بگیرید. رم شهری زیبا و تاریخی است و بدون شک گردش در آن می‌تواند حسابی مفرح و لذت بخش باشد. امیدواریم از رم لذت ببرید.


سوالات متداول کاتاکومب رم

کاتاکومب رم برای چه کسانی جذاب است؟

در این میان کاتاکومب رم از معروف‌ترین جاذبه‌های ایتالیا است که برای علاقمندان به تاریخ می‌تواند بی‌نهایت جذاب باشد. در عین حال گردشگران معمولی نیز می‌توانند از این زیبایی‌های خارق العاده و شگرف زیرزمینی لذت ببرند.

ویژگی های این مکان چیست؟

جاذبه کاتاکومب در رم در واقع گورستان یا دخمه‌ای زیر زمینی به وسعت 300 تا 400 متر مربع است که به خوبی ساخته شده و شامل اتاق‌ها و گذرگاه‌های متعدد می‌شود. طراحی و نقشه این کاتاکومب‌ها نشان از مهندسی دقیق و طراحی پیچیده دخمه‌ها دارد، زیرا هر کدام از این مناطق شامل فضایی از اتاق‌های تو در تو، راهروهای متقاطع و موارد مشابه با سنگ‌های رسوبی است.

در این مکان حدودا چند نفر دفن شده اند؟

این کاتاکومب‌ها مملو از اسکلت دفن شدگان مسیحی طی قرون مختلف است و بر اساس داده‌های باستان‌شناسی، تخمین زده می‌شود که در حدود  ۴ میلیون جسد در آن دفن شده‌اند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!