ویزای یونان | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای یونان | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

داشتن تمکن مالی، بیان هدف سفر و … از شرایط مهم برای دریافت ویزای یونان می باشد. در دوران کرونا درخواست برای ویزای یونان از جانب سفارت پذیرش نمی شد.

این نوشته در تاریخ 1400/09/24 بروزرسانی شده است.

یونان یکی از کشورهای منطقه شینگن می باشد و به علت جاذبه های توریستی، تمدن پیشرفته از گذشته تا به امروز، شرایط مساعد گرفتن اقامت در صورت سرمایه گذاری و … بسیار مورد توجه قرار گرفته است از این رو تقاضا برای ویزای یونان بسیار زیاد است. یونان نیز مانند سایر کشورهای منطقه شینگن شرایط خاصی برای گرفتن ویزا دارد که در این مقاله به آن می پردازیم.

انواع ویزای یونان

حدود 20 سال است که یونان در میان کشورهای منطقه شینگن قرار دارد و برای اخذ ویزای یونان شینگن باید مطابق با قوانین کشورهای منطقه شینگن عمل کنید. فردی که قصد سفر یا مهاجرت به کشور یونان را دارد باید متناسب با شرایط خود درخواست یکی از انواع ویزای یونان را دهد. برخی از شرایط اعم از علت سفر، ورود یک نفره تا چند نفره، مدت زمان حضور در کشور یونان و … از جمله مواردی است که نوع ویزای یونان را مشخص می کند. به طور کل ویزای یونان به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. ویزای کوتاه مدت شینگن یا ویزای C برای شما این امکان را فراهم می کند که در فاصله زمانی 6 ماه، به مدت سه ماه در یونان به عنوان توریست اقامت داشته باشید. ویزای بلند مدت یونان یا ویزای D برای افرادی مناسب است که قصد دارند بیش از 3 ماه در یونان حضور داشته باشند.

ویزای یونان از نوع ویزای کوتاه مدت یا نوع C

ویزای یونان تیپ C به گروهی از توریست هایی اختصاص پیدا می کند که قصد گردشگری در کشور یونان را دارند این ویزا خود دو نوع است نوع اول آن مربوط به متقاضیانی است که فقط یک بار اجازه ورود به کشور یونان را دارند و نوع دوم به متقاضیانی تعلق می گیرد که چندین بار اجازه ورود به کشور یونان را بدست می آورند. ویزای توریستی شینگن یونان برای شهروندان ایرانی که برای بار اول به این کشور وارد می شود به مدت 7 الی 14 روز و برای یکبار ورود به داخل کشور می باشد. چنانچه شما سابقه سفر به کشورهای منطقه شینگن را داشته باشید می توانید ویزای چند بار ورود به پونان را کسب کنید علاوه بر این چنان چه به کشورهای قوی نظیر ژاپن، چین و … سفر کرده باشید تاثیر زیادی در قبول ویزای یونان شما دارد.

ویزای کاری شینگن یونان

برای دریافت ویزای یونان از نوع کاری باید یک دعوت نامه از جانب یک شرکت تجاری در یونان برای شما ارسال شود. البته مطابق قوانین اروپا شرکت مربوطه ابتدا از میان شهروندان خود و شهروندان سایر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نیروی متخصص خود را باید پیدا کند اگر موفق به کسب نیروی لازم نشد می تواند با ارسال دعوت نامه از فردی که شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نیست برای کار دعوت به عمل آورد. ویزای کاری یونان در ابتدا به مدت 30 روز به متقاضی ارائه می شود. پس از پایان این 30 روز فرد باید به اداره شهرداری محل سکونت خود مراجعه کنید و مطابق با ضوابط یونان ویزای کاری خود را تمدید کند یا احتمالا کارهای مربوط به اقامت دائم خود را انجام دهد.

نوعی دیگر از ویزای یونان وجود دارد با عنوان ویزای جستجو برای کار فرد باید در مدت 6 ماه حضور در یونان کار خود را پیدا کند در غیر این صورت باید از کشور خارج شود. نوعی دیگر از ویزای یونان ویزای پزشکی می باشد. در این نوع از ویزاها فرد اصولا برای درمان قصد ورود و اقامت در کشور یونان را دارد. بدین ترتیب باید گواهی پذیرش از جانب بیمارستان مربوط به اضافه تمکن مالی برای پرداخت هزینه های بیمارستان، مدارک پزشکی، مدارک مرخصی از محل کار، اسناد سابقه بیمه و … را به سفارت ارائه دهد تا متناسب با شرایط شما ویزای پزشکی یونان برای شما صادر شود.

ویزای تجاری یونان

متقاضیان ویزای تجاری یونان به منظور تجارت و سرمایه گذاری در کشور یونان به این کشور سفر می کنند. برای دریافت ویزای تجاری یونان باید از جانب شرکت طرف سرمایه گذاری برای شما یک دعوت نامه ارسال شود. افرادی که به دنبال ویزای تجاری یونان هستند باید مدارکی دال بر همکاری با شرکت مربوطه به سفارت ارائه دهند. مراحل گرفتن ویزای یونان بسیار مشکل می باشد و تا به امروز بیشترین ریجکتی مسافران ایرانی در بین کشورهای منطقه شینگن مربوط به ویزای یونان می باشد.

یونان نیز مانند همه کشورهای منطقه شینگن امور مربوط به اخذ ویزا را به شرکت گلوبال وی اف اس واگذار کرده است. برای گرفتن وقت سفارت یونان باید به وب سایت وی اف اس مراجعه کنید و پس از پر کردن فرم درخواست ویزای یونان پس از 14 روز به شما وقتی داده می شود تا برای انگشت نگاری و ارائه مدارک به سفارت مراجعه کنید. چنانچه شما از بیمارستانی در یونان دعوت نامه یا پذیرش داشته باشید بلافاصله بعد از دو روز برای شما وقت در سفارت یونان مقرر می گردد. دفتر vfsیونان در میدان هروی، مجتمع هروی قرار گرفته است.

ویزای تحصیلی یونان

یکی از انواع بلند مدت ویزای یونان ویزای تحصیلی می باشد که دانشجویان با اخذ پذیرش از دانشگاه های یونان تا پایان تحصیلات خود می توانند در یونان اقامت داشته باشند. افرادی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی در یونان شوند می توانند تا سقف مشخصی به کار در این کشور نیز بپردازند. برای تحصیل در یکی از دانشگاه های یونان باید یا به زبان یونانی یا به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مد نظر، متقاضی ملزم به داشتن نمره ی زبان بالا می باشد. سیستم آموزشی کشور یونان به صورت دانشگاهی و فنی می باشد. افرادی که موفق به تحصیل در کشور یونان می شوند از امتیازهای خوبی مانند بورسیه ی تحصیلی، در صورت تمایل دریافت اقامت دائم و … مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی یونان عبارتند از:

· ارائه اسنادی مبنی بر توان مالی شخص و گردش حساب بانکی در 90 روزه اخیر

· ارائه نمرات تحصیلی در آخرین مقطع تحصیلی

· مدرک آیلتس زبان انگلیسی

· ترجمه کلیه مدارک ارائه شده توسط یک دارالترجمه معتبر و داشتن مهر در زیر مدارک ارائه شده

· دو قطعه عکس و پاسپورت با حداقل 210 روز اعتبار

· اسناد مربوط به سوابق شغلی

· و…

مدارک عمومی برای دریافت ویزای یونان

مدارک عمومی برای دریافت ویزای یونان

مدارک ارائه شده به سفارت برای اخذ ویزای یونان باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد و توسط دادگستری و وزارت خارجه تایید شده باشد. مهر مدارک ارائه شده نباید بیش از 3 ماه از آن گذشته باشد در غیر این صورت قابل قبول نیست. گواهی عدم سوء پیشینه باید یک ماه اعتبار داشته باشد. متقاضی خود باید فرم درخواست مدارک را پر کند و آنها را به سفارت ارائه دهد. لیست مدارک مورد نیاز در انواع ویزای یونان مختلف می باشد اما مدارک کلی عبارتند از:

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در یونان (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق ، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می باشد.

 • دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴ ، رنگی ، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
 • گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش های طبیعی باشد و از حساب سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات:  نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو)
 • سند ملک (درصورت وجود)

توضیحات:

–  ارائه سند ملک جهت اخذ ویزای یونان اجباری نیست ، ولی درصد اخذ ویزای یونان را افزایش می دهد.

–  ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.

–  ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.

 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای یونان خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن یونان توسط آژانس هواپیمایی سفری دیگر، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای یونان )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

توجه: مدارک می بایستی به زبان انگلیسی با تاییده دادگستری و وزارت امور خارجه ترجمه شود.

هزینه های مربوط به دریافت ویزای یونان

هزینه های مورد نیاز برای اخذ ویزای کشور یونان بسته به نوع ویزا متفاوت می باشد ولی به طور کلی ویزا هایی که در دسته ویزای نوع C قرار دارند مانند ویزای توریستی،گردشگری،دیدار خویشاوندان و … هزینه 80 یورو را در بر دارند، به طور کلی هزینه  انواع ویزای یونان بدین شرح می باشد.ویزای توریستی یونان در دسته ویزای سی هزینه 80 یورو،ویزای دیدار با خویشاوندان 80 یورو و ویزای تجاری و فرودگاهی نیز 80 یورو می باشد اما صدور ویزا برای شهروندان عضو اتحادیه ی اروپا 30 یورو می باشد، هم چنین ویزای کودکان تا سن 12 سالگی رایگان می باشد و هزینه ایی ندارد.

هزینه های فوق مربوط به سفارت میباشد همچنین مبلغ ۴۰ یورو هزینه کارمزد وی اف اس به همراه هزینه خدماتی که آژانس سفری دیگر ارائه میگردد نیز شامل هزینه های ویزا میباشد.

شرایط ورود به کشور یونان پس از پاندمی کرونا

در ابتدای شروع پاندمی کرونا شرکت وی اف اس طی اطلاعیه ای اعلام کرد که سفارت یونان واقع در خیابان آفریقای تهران بلوار اسفندیار پلاک 43 تا اطلاع ثانویه تعطیل خواهد بود. از اواخر اسفند سال 1398 دفتر گلوبال تهران هیچ گونه درخواستی برای پذیرش ویزا نپذیرفت. البته افرادی که قبل از این تاریخ درخواست خود را ارائه داده بودند به درخواست آنها رسیدگی شد. همچنین سفارت از طریق ارسال پستی پاسپورت متقاضیان را به خودشان بازگرداند تا در صورت نیاز بتوانند از آن استفاده کنند.

سفارت یونان فقط برای برخی از افرادی که شرایط اضطرار دارند در صورت توضیح کامل شرایط خود ویزا ارسال خواهد کرد پس از این که واکسن کرونا کشف شد و بسیار از کشورها به واکسن دسترسی پیدا کردند یکی از شرایط اخذ ویزای یونان کارت واکسن می باشد واکسن های قابل قبول سفارت عبارتند از: فایزر، مدرنا، آسترازنکا، سینو فارم و جانسون اند جانسون

دلایل ریجکت ویزای یونان

همان طور که گفته شد شرایط اخذ ویزای یونان بسیار مشکل است اما چند دلیل اصلی برای ریجکت ویزای کشور یونان وجود دارد که عبارتند از:

· به هنگام مصاحبه متقاضی نتواند هدف از مسافرت خود را به طور قانع کننده توضیح دهد

· متقاضی نتواند مدارک و اسناد معتبری برای تمکن مالی خود ارائه دهد.

· بیمه ی مسافرتی ارائه شده نامعتبر و نامناسب باشد

· متقاضی نتواند افسر پرونده را نسبت به بازگشت به کشور خود قانع کند.

نکته ای که وجود دارد این است که هر فردی متناسب با شرایط خود باید دلیل قانع کننده ای را به سفارت یونان ارائه دهد.مدارکی افزون بر مدارک اولیه باید به درخواست تجدید نظر ضمیمه می شود.

مدارک حمایتی ارائه شده برای رفع ریجکت ویزای یونان

· برای مشخص کردن هدف از سفر خود میتوانید برنامه ی سفر خود را که شامل اطلاعاتی در زمینه مکان های دیدنی یونان است ارائه دهید. ارائه دعوتنامه از جانب دوست، شرکت و … در قبول درخواست ویزا بسیار موثر است نامه ای نیز به مدارک خود پیوست کنید تا هدف از سفر شما به طور کامل مشخص شود.

· برای اثبات تمکن مالی خود: اکثر مواقع سفارت یونان درخواست ویزا را رد می کند زیرا تصور می کند فرد از لحاظ مالی نمی تواند هزینه های اقامت در کشور یونان را پرداخت کند. در صورتی که شرایطش را دارید بیشتر از مبلغ حداقلی که سفارت تعیین کرده است در حساب خود پول قرار دهید. نامه فردی که هزینه های شما در یونان را پرداخت کند را ضمیمه درخواست تجدید نظر خود کنید.

· محرز شدن بازگشت به کشور: برای این که این مورد را به اثبات برسانید در صورتی که کارمند هستید می توانید نامه ی کارفرمای خود را مبنی به حضور در کار بلافاصله پس از پایان سفر باید ارائه دهید. اسنادی مبنی بر مالکیت منزل، مغاز و … مدارکی دال بر حضور اعضای خانواده در کشور خود به عنوان مثال ارائه ی سند ازدواج و شناسنامه های فرزندان

برای رفع ریجکت ویزای یونان چه کار باید کرد؟

سفارت یونان برای رفع ریجکت هیچ قانونی قرار نداده است اصولا رفع ریجکت ویزای کشور یونان وجود ندارد به این معنا که در صورت رد درخواست شما برای دریافت ویزا نمی توانید اعتراضی به رد درخواست ویزا کنید. شما فقط پس از 9 ماه می توانید نواقص پرونده اولیه را رفع کنید و برای دریافت ویزا مجددا درخواست خود را به سفارت یونان ارسال کنید. البته شما می توانید نامه ای را به عنوان اعتراض و به زبان انگلیسی مبنی بر اشتباه افسر پرونده به سفارت یونان ارائه دهید اما به طور کل به هیچ نامه ی اعتراضی پاسخ داده نمی شود.

مدت زمان مورد نیاز جهت بررسی ویزای یونان

جواب ویزای کشور یونان پس از سه هفته از زمانی که شما در سفارت حضور پیدا کردید و مدارک خود را ارائه دادید ارائه می شود شما برای دریافت ویزا باید شخصا رسید درخواست ویزا به همراه مدارک شناسایی خود را به سفارت ببرید و جواب درخواست ویزای خود را دریافت کنید. نکته مهمی که در دریافت ویزای کشور یونان وجود دارد این است که در سال 97 کلیه کادر و پرسنل سفارت یونان تغییر کرد و سخت گیری های بیشتری برای گرفتن ویزای یونان اعمال شد.

آخرین قوانین ورود به کشور یونان از نظر تزریق واکسن و تست کرونا

یونان نیز جزو آن دسته از کشورهای توریستی در اتحادیه اروپا است که آخرین قوانین ورود به کشور یونان از نظر تزریق واکسن و تست کرونا را بازنگری کرده و تغییراتی در آن لحاظ کرده است. بر اساس اعلام دولت کشور یونان از تاریه 12 اردیبهشت ماه 1401 تمام محدودیت‌هایی که برای ورود مسافران به این کشور در شرایط کرونایی وضع شده بود لغو شده است. بر اساس این قانون کلیه افراد و متقاضیان سفر به کشور یونان از ارائه گواهی معتبر تزریق واکسن کرونا و ارائه آزمایش در بدو ورود به این کشور معاف شده‌اند. دولت این کشور همچنین ارائه گواهی برای دسترسی مسافران به رستوران‌ها، مراکز خرید و غیره در این کشور را لغو کرده است.

بر اساس اعلام دولت یونان در صورتی که مسافران در زمان اقامت خود در این کشور به بیماری کووید -19 مبتلا شوند، ملزم به رعایت قرنطینه نبوده و می‌توانند با استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از کشتی، هواپیما و سایر وسایل حمل و نقل عمومی بدون محدودیت استفاده کنند.

توضیحات در خصوص منابع مالی، گردش و تمکن بانکی در درخواست ویزای یونان

برای دریافت ویزای یونان، شما باید گواهی تمکن مالی را هم به همراه دیگر مدارک خود به سفارت تحویل دهید. در واقع میزان گردش و تمکن بانکی ویزای یونان باید به قدری باشد که ثابت کند شما می‌توانید در طول مدت اقامت خود در این کشور، از پس هزینه‌های خود بربیایید.

برای اثبات تمکن مالی سه روش وجود دارد. اول اینکه شما می‌توانید به بانک مراجعه کرده و گواهی گردش و تمکن بانکی ویزی یونان برای 3 ماه اخیر و موجودی نهایی حساب خودتان را دریافت نمایید. موجودی حساب با توجه به ارز کشور یونان تعیین می‌شود. توجه کنید که بعد از دریافت این گواهی، نهایتا تا یک ماه فرصت دارید آن را به سفارت تحویل دهید. روش دوم ارائه ضمانت نامه‌ای است که نشان دهد شخص دیگری هزینه‌های سفر و اقامت شما در این کشور را پرداخت می‌کند.

در صورت ارائه این ضمانت نامه، باید صورت حساب آن شخص و گردش 3 ماهه اخیر حساب او را هم به سفارت تحویل دهید. آخرین روش هم ترکیبی از دو روش قبلی می‌باشد. یعنی شما می‌توانید گردش حساب خود را به همراه یک ضمانت نامه به بانک ارائه دهید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!