1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

ویزای پرتغال

اگر قصد سفر به کشور پرتغال را دارید و یا به دلیل مسائل کاری به این کشور سفر می‌کنید، نیازمند دریافت ویزای پرتغال خواهید بود. در این مقاله سعی خواهیم کرد اطلاعاتی جامع به شما عزیزان ارائه دهیم.

اطلاعاتی در رابطه با ویزای پرتغال

 پرتغال یکی از کشورهای اروپایی می‌باشد که عضو پیمان شینگن هم محسوب می‌شود. وارد شدن به خاک پرتغال مستلزم دریافت ویزای پرتغال است. قبل از آنکه توضیحاتی در رابطه با ویزای پرتغال ارائه دهیم، اطلاعات مختصر از کشور پرتغال را بازگو می‌کنیم. پرتغال کشوری اروپایی است که در جنوب قاره اروپا و در همسایگی کشور اسپانیا قرار دارد.

شهرت این کشور در میان جهانیان و مخصوصاً مردم ایران به سبب دریانوردی و کشف سرزمین‌های جدید می‌باشد. کشور پرتغال به دلیل جاذبه‌های فراوان گردشگری وجود جشنواره‌های متنوع دارای گردشگران و توریست‌های فراوانی است. پایتخت کشور پرتغال لیبورن می‌باشد که این شهر هم به دلیل جذابیت‌های گردشگری سالانه افراد زیادی را به‌عنوان توریست و گردشگر به خود جذب میکند. به دلیل اینکه پرتغال عضو کشورهای شینگن محسوب می‌شود وارد شدن به خاک این کشور مستلزم دریافت و اخذ ویزای پرتغال می‌باشد.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

انواع ویزای پرتغال

ویزای پرتغال در دو نوع صادر می‌شود که در ادامه به بیان هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

نوع اول: این ویزا به ترانسفر فرودگاهی معروف است که افراد می‌توانند با این ویزا بدون خارج شدن از محوطه فرودگاه به سایر کشورهای عضو شینگن پرواز نمایند.

نوع دوم: نام کامل این ویزا ترانسفر و اقامت کوتاه‌مدت یا به‌اصطلاح دوبارورود می‌باشد که این نوع ویزای پرتغال برای ترانسفر و اقامت کوتاه در حوزه کشورهای عضو پیمان شینگن می‌باشد. افرادی که این نوع ویزا را دریافت می‌کنند می‌توانند برای مدت ۹۰ روز (حداکثر) در کشور پرتغال اقامت داشته باشند.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

هزینه ویزای پرتغال

در رابطه با هزینه ویزای پرتغال این نکته مهم را اشاره کنیم که برای افراد بالای ۱۲ سال باید ویزا به صورت جداگانه و فردی تهیه گردد. از اینرو پرداخت هزینه های اخذ ویزای پرتغال برای این افراد الزامی است. البته هزینه ویزای پرتغال برای افراد ۶ تا ۱۲ سال تقریباً نصف قیمت کلی آن می‌باشد.

به صورت کلی هزینه‌های صدور این ویزا برای افراد بالای ۱۲ سال معادل شصت یورو و برای افراد ۶ تا ۱۲ سال سی و پنج یورو می‌باشد. لازم به ذکر است که برای افراد زیر ۶ سال که با اهدافی همچون بررسی تحقیقات و پروژه های علمی به کشورهای پرتغال سفر می‌کنند (البته با خانواده) هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و هزینه اخذ ویزا برای این دسته از افراد به صورت رایگان است.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

اخذ ویزای پرتغال و سفر به کشورهای عضو شنگن

منطقه شنگن به کشورهایی همچون آلمان، اتریش، اسپانیا، هلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان گفته می‌شود. البته کشورهایی مانند لیتوانی، مالت، لهستان، اسلوونی، سوئیس و لیختن‌اشتاین نیز اخیراً به کشورهای عضو شینگن پیوسته‌اند.

افراد می‌توانند جهت اخذ ویزای پرتغال و دریافت این ویزا به کشورهای عضو شینگن سفر کنند و از این کشورها بازدید نمایند یا کارهای علمی موردنظر و حتی فعالیت‌های تجاری را انجام برساند. تقریباً با اخذ ویزای یکی از کشورهای عضو شینگن می‌توانید از دوسوم کشورهای اروپایی بازدید نمایید. البته نوع ویزای دریافتی که در بخش قبلی توضیحاتی داده شد در نحوه و چگونگی سفر مسافران تأثیرگذار می‌باشد.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

گرفتن بیمه مسافرتی در ویزای پرتغال

 افرادی که اقدام به گرفتن ویزای پرتغال می‌نمایند به صورت تورهای گردشگری و یا به صورت فردی که با اهداف کسب‌وکار انجام می‌شود، باید بیمه مسافرتی را تهیه نمایند. این بیمه‌ها تمامی روزهای اقامت افراد در کشور پرتغال را پوشش می‌دهند.

البته ناگفته نماند که بیمه مسافرتی که همراه با ویزای پرتغال تهیه می‌گردد در تمامی قلمرو عضو پیمان شنگن معتبر می‌باشد و افراد می‌توانند با خیال آسوده در تمامی مناطق عضو شینگن به انجام هر کار گردشگری بپردازند. حداقل پوشش بیمه‌های مسافرتی برای افراد به کشور پرتغال سی هزار یورو می‌باشد. این نکته مهم را نیز قبل از سفر به کشور پرتغال در حین اخذ ویزای پرتغال بدانید که حتماً از بیمه‌های مسافرتی استفاده کنید. این کار سبب می‌شود که شما با فراغ خاطر بیشتری به سفر پردازید.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

اعتبار ویزای پرتغال

 با توجه به نوع ویزایی که از سفارتخانه کشور پرتغال تهیه می‌کنید و بر اساس ماهیت سفر و دیگر امور مربوطه، اعتبار ویزای پرتغال نیز مشخص می‌گردد. به علت محدودیت‌های مختلفی که برای هر ویزایی اعمال می‌گردد، اعتبار آن نیز مشخص خواهد شد.

اما به صورت کلی متداول‌ترین و رایج‌ترین نوع ویزای پرتغال که به مسافران و گردشگران ارائه می‌شود در هر دوره شش‌ماهه حداکثر سه ماه می‌باشد که در این زمینه پاسپورت شخص سفر کننده حداقل باید ۹۰ روز اعتبار داشته باشد. به صورت کلی اعتبار ویزای پرتغال به نوع سفر و کارهای مربوطه در این سفر بستگی دارد. یادآور می‌شویم که پاسپورت افراد برای اخذ ویزای پرتغال و شینگن باید حداقل ۹۰ روز اعتبار داشته باشد.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

مدارک لازم برای اخذ ویزای پرتغال (بخش اول)

به صورت کلی برای اخذ ویزای پرتغال گذراندن مراحل زیر و ارائه مدارک مشخص شده لازم و ضروری است:

 • پر نمودن فرم درخواست روادید به صورت کاملاً صادقانه و کامل
 • ارائه یک قطعه عکس سه در چهار تمام‌رخ و پشت زمینه سفید (عکس ارائه‌شده می‌بایست کاملاً نو جدید باشد)
 • تهیه کپی امضای فرد مسافر
 • ارائه گذرنامه معتبر که دارای اعتبار حداقل سه‌ماهه باشد.
 • ارائه اصل شناسنامه به همراه تمامی صفحات آن.
 • معرفی‌نامه از محل کار به زبان انگلیسی و با ترجمه فارسی باشد
 • رزرو بلیط و تائید آن‌که باید به مهر آژانس مسافرتی رسیده باشد.
 • رزرو بلیط برگشت به ایران و ارائه آن به کنسولگری پرتغال

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

مدارک لازم برای اخذ ویزای پرتغال (بخش دوم)

در بخش معرفی از محل کار ارائه مدارکی مشخص لازم و ضروری می‌باشد که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • اصل و کپی روزنامه رسمی با درج شدن آگهی ثبت شرکت
 • ارائه کپی از هر نوع تغییرات انجام‌شده در شرکت
 • ارائه اصل کارت بازرگانی که توسط وزارت بازرگانی صادرشده باشد. کپی این مدارک نیز همراه متقاضی باید باشد.
 • ارائه نامه‌ای جهت پرداخت هزینه های سفر توسط شرکت
 • مدارکی جهت فعال بودن شرکت
 • ارائه لیست بیمه توسط شرکت که به تائید سازمان تأمین اجتماعی رسیده باشد
 • تأییدیه برگ رسمی حقوق دریافتی (اولین و آخرین حقوق)
 • ارائه ریز صورتحساب و همچنین تمکن مالی (لیست سه‌ماهه گردش را باید ارائه دهید)
 • به صورت کلی برای اخذ ویزای پرتغال بیمه پزشکی مسافرت معتبر جهت کشورهای عضو شنگن لازم و ضروری است. حداقل مبلغ این‌گونه از بیمه‌ها در حدود ۳۰ هزار دلار آمریکا می‌باشد.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

تعیین وقت سفارت جهت اخذ ویزای پرتغال

 یکی از مراحل اخذ ویزای پرتغال تعیین وقت سفارت این کشور است. درواقع می‌توان گفت از مهم‌ترین کارهای اخذ ویزای عزیمت به هر کشوری گرفتن زمان مصاحبه و تعیین وقت سفارت آن کشور است. برای انجام تعیین وقت سفارت پرتغال ابتدا مسافرین باید به آژانس مسافرتی مربوطه مراجعه نمایند. پس از تکمیل صادقانه و مناسب فرم تعیین وقت سفارت پرتغال از همان آژانس مربوطه نسبت به گرفتن زمان مصاحبه وقت سفارت پرتغال اقدام کنند.

 لازم به ذکر است جهت مراجعه به سفارت پرتغال برای مصاحبه، داشتن کد ره‌گیری که از آژانس دریافت کرده اید، الزامی می‌باشد . توصیه می‌شود حتماً یک کپی از تاییدیه تهیه کنید. در هر زمان که فرم را تکمیل نمودید علاوه بر ذخیره کردن، یک نمونه از آن را به صورت پرینت تهیه نمایید. از مهم‌ترین کارهایی که در مصاحبه انجام می‌شود انگشت‌نگاری است. لازم است که قبل از رفتن به سفارت‌خانه جهت مصاحبه نسبت به این موضوع توجیه شده باشید. علاوه بر این باید اشاره کنیم که هر فردی به صورت مجزا برای تعیین وقت سفارت باید اقدام نماید و در زمان مصاحبه نیز حضور افرادی که ویزا برای آنان صادر می‌شود لازم و ضروری است.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

نکاتی مهم جهت اخذ ویزای پرتغال

جهت اخذ ویزای پرتغال حتماً نکاتی را که در ادامه بیان می‌کنیم رعایت کنید. این نکات به صورت اجمالی بیان‌شده و دارای کاربردهای فراوانی جهت اخذ ویزای هر کشوری می‌باشد:

 • تنها افرادی که از انجام انگشت‌نگاری در زمان مصاحبه معاف هستند، کودکان زیر ۱۲ سال و اعضای هیئت‌های تجاری به همراه مقام‌های دولتی می‌باشند. افراد دیگر حتماً باید مرحله انگشت‌نگاری را به انجام برساند.
 • بعد از تکمیل فرم آنلاین نام کاربری و رمز به ایمیل افراد ارسال می‌شود.
 • برای بررسی مدارک خود می‌توانید بعد از دو هفته جریان کاری خود را جهت اخذ ویزای پرتغال در سفارتخانه پیگیری کنید.
 • علاوه بر مدارکی که جهت ویزای پرتغال در بخش قبل به آن‌ها اشاره شد سفارت پرتغال می‌تواند هرگونه مدارک یا اطلاعات اضافی را نیز از متقاضی درخواست کند.
 • هزینه های انجام‌شده و پرداختی جهت روادید غیرقابل‌برگشت می‌باشند.
 • منظور از ترجمه رسمی یعنی ترجمه توسط مترجمان رسمی که به تائید وزارتخانه رسیده باشند.
 • هر فرد متقاضی جهت اخذ ویزای پرتغال باید با تکمیل نمودن فرم درخواست روادید، اقدام به تعیین وقت قبلی نمایند.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

خدمات ویزای پرتغال کدامند؟

برخی از تورها برای مسافرین خود خدمات ویژه‌ای با درخواست آن‌ها ارائه می‌دهند. خدمات ویزای پرتغال از طریق تورهای مسافرتی ارائه می‌شود که مسافرین می‌توانند ضمن بررسی‌های صورت گرفته به صورت داوطلبانه و با در نظر گرفتن هزینه های مربوطه اقدام به دریافت این خدمات نمایند. خدمات ارائه‌شده توسط تورهای مسافربری به شرح زیر است:

 الف- رزرو هتل با ارائه سربرگ: ازآنجایی‌که جهت تعیین وقت سفارت ارائه سربرگ تور مسافرتی لازم و ضروری است، کارمندان بخش‌های مرتبط این کار را برای تسهیل عملکرد سفر افراد انجام می‌دهند. رزرو هتل نیز از ملزومات قبل از مراجعه به سفارت‌خانه جهت اخذ ویزا می‌باشد.(توسط آژانس سفری  دیگر تهیه میگردد)

ب- وقت سفارت: یکی از کارهای ضروری و مهم جهت پیشبرد کارهای اخذ ویزا، تعیین وقت سفارت می‌باشد. ارائه این‌گونه خدمات از جانب تورهای مسافرتی به صورت فوری و عادی با در نظر گرفتن هزینه‌های مشخص انجام می‌گیرد.

ج- رزرو بلیط: رزرو کردن بلیط از ابتدایی‌ترین کارها در خدمات اخذ ویزا می‌باشد که این کار را نیز آژانس‌ها انجام خواهند داد.

د- مشاوره و تکمیل پرونده: ازجمله خدمات تکمیلی می‌باشد که کارشناسان بخش‌های مرتبط این فرایند را انجام می‌دهند.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

پاسخ به سؤالات در رابطه با ویزای پرتغال

برای دریافت ویزای پرتغال معمولاً افراد متقاضی با سؤالات مختلفی روبه‌رو هستند که در برخی موارد پاسخ مناسبی برای آن‌ها پیدا نمی‌کنند. ما در این بخش به پنج مورد از آن‌ها ا شاره می‌کنیم و امیدواریم در ارائه پاسخ درست به عزیزان مثمر ثمر واقع شویم. با بررسی‌های انجام‌شده افراد زیادی هستند که همواره این پنج سؤال را در جهت اخذ ویزای پرتغال پرسیده‌اند. جواب این سؤال‌ها به شرح زیر است:

 • سؤال اول در رابطه با هزینه صندوق سفارت می‌باشد که هزینه آن معادل شصت یورو برای هر فرد متقاضی می‌باشد.
 • سؤال دوم در رابطه با حضور فرد در روز مصاحبه می‌باشد که حضور او الزامی بوده و باید انگشت‌نگاری از فرد متقاضی انجام گیرد.
 • سؤال سوم در رابطه با گرفتن جواب ویزای پرتغال می‌باشد که اگر با تور مسافرت می‌کنید بر عهده آژانس مسافرتی و اگر هم به صورت شخصی سفر می‌کنید باید خودتان نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.
 • سؤال چهارم در رابطه با اخذ ویزای پرتغال بدون دعوت‌نامه می‌باشد که در پاسخ باید اشاره کنیم اخذ ویزای پرتغال بدون ارائه دعوت‌نامه امکان‌پذیر نیست و ارائه دعوت‌نامه معتبر از یک شرکت پرتغالی و یک شخص از این کشور الزامی است.
 • سؤال پنجم در رابطه بازمان لازم برای وقت سفارت پرتغال می‌باشد که مدت آن پنجاه روز می‌باشد.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

تمدید ویزای پرتغال در این کشور

 یکی از پرسش‌های متداول که متقاضیان ویزای پرتغال همواره از مسئولین می‌پرسند، این مطلب است که آیا فرد پس از وارد شدن به خاک کشور پرتغال می‌تواند در این کشور اقامت کند یا خیر، یا این شخص می‌تواند ویزای پرتغال خود را در این کشور تمدید نماید؟

در رابطه با پرسش دوم افراد می‌توانند در خاک کشور پرتغال با مراجعه به دفتر خدمات ثبت‌نام اتباع خارجی ویزای خود را پس از گذراندن چند مرحله تمدید کنند. در رابطه با پرسش اول فرد باید با انجام یک فرصت شغلی و کارآفرینی و به ثمر رساندن آن پس از دو مرحله حضور در کشور پرتغال و با مجوز سفارتخانه این کشور اقامت دائمی در این کشور را بگیرد. به این نکته نیز اشاره می‌کنیم که گرفتن ویزای دائمی کشور پرتغال کار بسیار سخت و دشواری است.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

گرفتن ویزای پرتغال از طریق ازدواج

 یکی از راه‌های اخذ ویزای پرتغال ازدواج کردن می‌باشد. ویزای ازدواج در پرتغال چند دسته می‌باشد که به صورت اجمالی به آن‌ها می‌پردازیم:

الف – ویزای نامزدی با تبعه پرتغال: در این مدل روند اداری نزدیک به سه ماه طول خواهد کشید که افراد اگر فرزند زیر ۱۸ سال داشته باشند، نمی‌توانند او را با خود به پرتغال ببرند.

 ب- ویزای ازدواج با تبعه پرتغال: پروسه اداری این مدل کمتر از یک سال طول می‌کشد. فرد می‌تواند بعد از سه سال تبعه پرتقال شود.

 ج – ویزای ازدواج با تصمیم به ازدواج نمودن: این مدل نزدیک به سه سال طول خواهد کشید.

د- ویزای ازدواج در شرایط دیگر: با توجه به مصوبات مجلس پرتغال در سال ۲۰۱۰ این ویزا وضع‌شده است. این مدل ویزا مربوط به بخشی از افراد خاص در کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

زمان مناسب برای اخذ ویزای پرتغال

 برای اخذ ویزای پرتغال حداقل یک ماه قبل از عزیمت و سفر به این کشور باید اقدام کرد. دلیل این امر این است که سفارت پرتغال در مقابل تأخیر در حدود صدور ویزا برای متقاضیان در آخرین لحظات هیچ‌گونه مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرد. نکته دیگر برای اخذ ویزای پرتغال در جهت زمان‌بندی مناسب این می‌باشد که تعیین وقت سفارت پرتغال نزدیک به بیست‌ویک روز طول می‌کشد.

 بدیهی است افراد متقاضی می‌بایست این پروسه و زمان‌بندی را در جهت تعیین وقت سفارت برای اخذ ویزای پرتغال در نظر بگیرند. نکته دیگری که در رابطه با اخذ ویزای کشور پرتغال باید در نظر گرفت این است که ویزای پرتغال زمانی صادر می‌شود که تمامی مدارک کامل باشند و به دلیل عضویت پرتغال در کشورهای عضو شینگن مدارک بیشتری جهت اخذ ویزا لازم است. این فرآیند را نیز متقاضیان در زمان درخواست ویزای پرتغال باید در نظر گرفته باشند.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

انواع ویزای پرتغال

 بر اساس زمان‌بندی اخذ ویزای پرتغال در انواع زمان‌های مختلف انجام می‌پذیرد که در این بخش به توضیحاتی در رابطه با آن می‌پردازیم:

ویزای کوتاهمدت پرتغال: با این ویزا می‌توانید به مدت ۹۰ روز در کشور پرتغال حضورداشته باشید. همچنین با این ویزا می‌توانید به کشورهای دیگر عضو شنگن نیز سفر کنید. البته این نکته را بدانید که در زمان درخواست ویزا اعلام کنید که یک ویزای چندگانه برای شما صادر شود. ویزای توریستی جزو ویزاهای کوتاه‌مدت کشور پرتغال محسوب می‌شود. البته ویزاهای علمی و دانشجویی نیز جزء همین گروه قرار می‌گیرند.

 ویزای بلندمدت: ویزاهای تحصیلی، پزشکی و ازدواج جزء ویزاهای بلندمدت کشور پرتغال هستند. درواقع افرادی که باهدف تحصیل، کار و یا موارد پزشکی ازدواج به کشور پرتغال سفر می‌کنند این دسته از ویزاها را می‌توانند تهیه نمایند. ویزاهای کاری پرتغال نزدیک به دو ریال اعتباردارند.

 ویزای ترانزیت: معمولاً به ویزاهای حمل‌ونقل هوایی گفته می‌شود که افراد با سفر به کشور پرتغال قصد عزیمت و سفر به کشور دیگری رادارند. مسافران ضمن پیاده شدن از هواپیما و خارج نشدن از محوطه فرودگاه می‌توانند با پرواز دیگری سفر خود را ادامه دهند.

ویزای پرتغال

ویزای پرتغال

مراحل اخذ و دریافت ویزای پرتغال

مراحلی که یک گردشگر و یا یک مسافر جهت اخذ ویزای پرتغال رعایت می‌کند به شرح زیر است:

 • هماهنگ کردن قرار ملاقات کنسولگری پرتغال در کشور خود
 • پر کردن دو نتیجه از فرم آنلاین که به‌صورت رایگان در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. این فرم‌ها را می‌توانید دانلود کرده و به‌طور کامل آن‌ها را پرکنید.
 • بررسی تاریخ انقضای پاسپورت (باید دو صفحه خالی از آن وجود داشته باشد)
 • از تاریخ گذرنامه شما نباید بیش از ده سال گذشته باشد
 • عکس مناسب و جدید برای گذرنامه
 • مدارک رزرو بلیط هواپیما و هتل و خروج از کشور پرتغال باید دقیق و منظم باشند و هنگام تحویل به سفارتخانه جزء مدارک شما قرارگرفته باشند.
 • گرفتن مدارک بیمه درمانی که حداقل هزینه آن‌ها ۳۰ هزار یورو می‌باشد.
 • ارائه پرینت بانکی و گردش مالی و گزارش حساب در مدت ۹۰ روز
 • پرداخت مبلغ ۶۰ یورو برای صندوق سفارت جهت کارهای مربوط به ویزا
 • ممکن است بین دو هفته تا دو ماه منتظر باشید که صلاحیت و عدم صلاحیت شما جهت اخذ ویزای پرتغال صادر شود

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای سفر به اروپا با شماره همراه ۰۹۱۰۷۶۳۶۳۲۶ تماس بگیرید.

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط پرتغال ، وقت سفارت پرتغال ، ویزای پرتغال و تور اروپا ۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱٫

با ما تماس بگیرید

 • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 88851080-021

نظر دهید

1 نظر

غزاله ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ پاسخ

سلام من چند سال پيش به پرتغال سفر كردم و دوست دارم امسال به اين كشور زيبا همراه با همسرم سفر كنم متاسفانه پارسال از سفارت سوئد اقدام كرديم ويزا ندادن به ما لطفأ راهنمايي كنيد. ممنون