ویزای سوئد | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای سوئد | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای سوئد، کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی عضو حوزه شینگن می‌‌باشد که نیاز است تا افراد جهت سفر به این کشور اقدام به اخذ ویزای سوئد نمایند.

ویزای سوئد: کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی عضو حوزه شینگن می‌‌باشد که نیاز است تا افراد جهت سفر به این کشور اقدام به اخذ ویزای سوئد نمایند.

این کشور عالی‌ترین و بهترین سواحل اروپا را داشته و همچنین شرایط بسیار عالی برای کار، زندگی و تحصیل دارد که با این حال به گزینه‌ای محبوب و پرطرفدار در بین مهاجرین تبدیل شده است. لازم است بدانید کشورهای حوزه عضو شینگن از جمله سوئد، در صدور انواع ویزا حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند از این رو پیشنهاد می‌شود برای اینکه در خصوص دریافت روادید این کشور با مشکل مواجه نشوید، از متخصصین با تجربه وبسایت یوروپ تورز کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با خواندن این مقاله اطلاعات نسبتاً کاملی در خصوص ویزای این کشور به دست آورید.

ویزای سوئد | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط | یوروپ تورز

آشنایی با ویزای سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی بوده که عضو پیمان شینگن است. با این حال افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند در اولین اقدام باید ویزای شینگن سوئد را دریافت کنند.

دقت داشته باشید این کشور یکی از زیباترین کشورهای حوزه اسکاندیناوی بوده که ویزای آن دارای انواع مختلفی می‌باشد. با این حال وقتی که افراد قصد سفر به سوئد و اخذ ویزای کشور سوئد را داشته باشند در اولین اقدام باید هدف از سفر خود به این کشور را مشخص کرده و متناسب با هدف سفرشان روادید این کشور را دریافت کنند. باید بدانید از آنجایی که در حال حاضر این کشور یکی از سخت‌‌ترین ویزا‌های کشورهای حوزه شینگن را ارائه می‌دهد، پس لازم است حتماً با متخصصین و افراد باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

توجه داشته باشید که شما با داشتن ویزای سوئد می‌توانید به دیگر کشورهای شینگن نیز سفر کنید.

انواع ویزای سوئد

به طور کلی می‌‌توان گفت ویزا یا روادید سوئد به مدرکی گفته می‌ شود که اشخاص با دریافت آن می‌‌توانند اجازه گذر از مرزهای کشور سوئد را به دست آورند؛ این مدرک با ارائه مدارک کافی از طرف متقاضی و با رای افسر کنسولی صادر می‌شود.

توجه داشته باشید به طور کلی انواع ویزا متعدد بوده با این حال هر فرد متناسب با هدفی که از سفر به این کشور دارد باید نوع خاصی از این ویزا‌ها را دریافت کند.

از نظر مدت زمان اعتبار، این ویزا‌ها به سه دسته ویزای کوتاه مدت، ویزای بلند مدت و ویزای ترانزیت تقسیم می‌ شوند.
ویزای کوتاه مدت، ویزایی است که حداکثر ۹۰ روز در مدت ۶ ماه از سال اعتبار دارد. افرادی که عضو کشورهای تحت شینگن نیستد موظفند که برای ورود به خاک سوئد این ویزا را دریافت کنند و شما با داشتن این ویزا نه تنها به کشور سوئد بلکه به دیگر کشورهای منطقه شینگن نیز می‌توانید سفر کنید.

ویزای بلند مدت نیز ویزایی است که اجازه اقامت به شما بیشتر از ۹۰ روز را در این کشور می‌دهد که به مدت یک سال اعتبار داشته و برای اهداف مختلفی اخذ می‌‌شود و اما ویزای ترانزیت دیگر نوع ویزای سوئد می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق کشور سوئد به کشور دیگری در منطقه شنگن سفر کنید.

البته شما با داشتن ویزای ترانزیت حق اقامت در کشور سوئد را ندارید و نباید از منطقه حمل و نقل فرودگاهی کشور خارج شوید.
علاوه بر این موارد لازم است بدانید از نظر هدف سفر نیز ویزای سوئد در دسته ‌های مختلف قرار داشته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویزای سوئد از نوع گردشگری

با وجود اینکه کشور سوئد کشوری با جاذبه‌های متعدد گردشگری است مشاهده می‌شود که هر ساله گردشگران از سراسر جهان به این کشور زیبا سفر می‌ کنند. حال افرادی که قصد بازدید از جاذبه‌‌های متعدد توریستی از قبیل دریاچه‌های زیبا، شهرهای باستانی، هتل‌ یخ، جنگل‌های انبوه و غیره را دارند بهتر است به فکر اخذ ویزای توریستی سوئد باشند.

توجه داشته باشید در صورت اخذ این ویزا شما نمی‌توانید در این کشور به کار یا تحصیل بپردازیم بلکه در دوره کوتاهی که حداکثر ۹۰ روز است، می‌توانید به گشت و گذار در این کشور پرداخته و در این بین شرایط راه اندازی کسب و کار و تجارت را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

ویزای شهروندی سوئد

با توجه به اینکه زندگی در کشور سوئد در بهترین شرایط قرار دارد طبیعتا نفرات زیادی در هر سال ویزای شهروندی سوئد را گرفته و شهروند این کشور می‌شوند.

اما باید بدانید قوانین سختگیرانه‌ای وجود داشته که افراد به راحتی نمی‌توانند تابع این کشور شوند. با این حال باید بدانید که برای افراد زیر ۱۸ سال، بزرگسالان بین ۱۸ تا ۲۰ سال، شهروندان کشورهای فنلاند، نروژ، دانمارک، ایسلند و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، گرفتن تابعیت این کشور از روش تحصیل راحت می‌باشد.

نکته‌ای که برای این امر وجود دارد این بوده که افراد می‌ توانند به صورت دائم به مدت دو سال در این کشور کار کنند تا سپس اجازه ‌نامه اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. پس از این باید برای مدت ۲ تا ۵ سال در سوئد زندگی کرده تا اقامت آن را به دست آورند.

ویزای سوئد از نوع تحصیلی

افراد زیادی هر ساله به دنبال انتخاب مکان مناسب جهت تحصیل در خارج از کشور هستند به طوری که این امر می‌‌تواند یکی از بزرگترین تصمیم‌های زندگی باشد. در این بین می‌ توان گفت اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید انتخاب کشور سوئد می‌تواند بسیار مناسب باشد و در حال حاضر این کشور یکی از کشورهای فوق العاده محبوب برای تحصیل در بین دانشجویان می‌باشد.

سیستم آموزشی مستقل سوئد توانسته این کشور را جزو پیشتازان جهانی در آموزش عالی تبدیل کند. با این حال شما می‌توانید با اخذ ویزای تحصیلی سوئد از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های فراوانی استفاده کرده و در کنار تحصیل به کار دانشجویی بپردازید.

در هنگام تحصیل در کشور سوئد شما مهارت‌های لازم برای فعالیت در مشاغل جهانی را یاد خواهید گرفت و به راحتی می‌توانید پس از پایان دوره تحصیلی، در این کشور کار مورد نظرتان را پیدا کنید.

ویزای سوئد از نوع کاری

یکی دیگر از انواع ویزای کشور سوئد، ویزای کار این کشور می باشد که لازم است بدانید برای اخذ این ویزا نیاز به ارائه دعوتنامه می باشد.

اخذ ویزای کار سوئد یکی از روشهای مهاجرت به این کشور نیز به حساب می آید با این حال طرفداران زیادی دارد. اما همانطور که گفته شد برای اجازه کار در این کشور شما نیاز به داشتن کارفرما و پیشنهاد شغلی می باشد به طوری که شخص کارفرما ابتدا باید به مدت حداقل سه ماه آگهی کار را در کشور سوئد ارائه دهد و در صورت پیدا نشدن نیروی کار این آگاهی را در کشورهای اتحادیه اروپا ارائه داده و پس از آن اگر در این کشورها نیروی مورد نیاز کارفرما پیدا نشد، می تواند از اتباع خارجی استفاده کند.

البته لازم است بدانید ممکن است در برخی مواقع این قانون لحاظ نشود و شخص بدون نیاز به ثبت آگاهی بتواند مجوز کار در سوئد را اخذ کند. توجه داشته باشید که نرخ بیکاری در این کشور حدود شش درصد بوده که نسبت به سال های گذشته رو به کاهش می باشد با این حال می توان گفت کشور سوئد نسبت به سال گذشته وضعیت رو به بهبودی داشته است.

حال پس از اینکه این ویزای سوئد را دریافت کردید شخص برای اینکه بتواند به همراه همسر خود به سوئد برود باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد، مدارک مورد نیاز را به سفارت این کشور ارسال نماید و ایمیل معتبر داشته باشد.

ویزای سوئد از نوع تجاری

یکی دیگر از انواع ویزا‌های سوئد، ویزای تجاری این کشور می‌باشد که می‌توان گفت جزو ویزا‌های کوتاه مدت این کشور بوده که در طول زمان به ویزای بلند مدت تبدیل می‌‌شود.

با داشتن این ویزا افراد می‌توانند در کشور سوئد سرمایه گذاری کرده و تجربه جدیدی از تجارت در کشورهای خارجی را به دست آورند. با این حال لازم است بدانید اخذ این ویزای سوئد یکی از راه‌های دریافت اقامت دائم این کشور نیز می‌باشد.

ویزای سوئد و مراحل اخذ آن

طبیعتاً پروسه دریافت ویزای سوئد نیز نیاز به طی کردن مراحلی دارد. به طوری که متقاضیان برای دریافت این روادید لازم است ابتدا فرم درخواست ویزا را از طریق سفارت سوئد بعد از تکمیل کردن فرم مربوطه به صورت کامل و صحیح، اقدام به تعیین وقت از این سفارت کنند.

توجه داشته باشید در این هنگام ایمیلی به نشانه تایید از سمت سفارت برای فرد متقاضی ارسال خواهد شد که لازم است فرد متقاضی در زمان و ساعتی که از طرف سفارت مشخص شده است با در دست داشتن مدارک مربوطه برای انجام مصاحبه و انگشت نگاری به سفارت این کشور مراجعه کنند.

بعد از اینکه تمام این مراحل انجام شد نتیجه نهایی و تصمیم آخر برای دریافت صدور ویزای کشور سوئد توسط افسر کنسولی به متقاضی اعلام می‌شود. در صورتی که درخواست ویزای شما با ریجکتی همراه باشد امکان تجدید نظر برای متقاضی وجود دارد.

ویزای سوئد و مراحل اخذ آن | یوروپ تورز

ویزای سوئد و وقت سفارت

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین مراحل اخذ ویزای سوئد گرفتن وقت سفارت سوئد می‌باشد. برای این امر لازم است که ابتدا به صورت آنلاین اقدام به پر کردن فرم درخواست ویزا کرده و به صورت همزمان نیز هزینه سفارت را بپردازید.

از تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۱۶ گرفتن وقت سفارت به صورت آنلاین متداول شده و با این حال نیاز نیست که شما برای دریافت این وقت به صورت حضوری مراجعه کنید، بلکه می‌توانید به سایت مربوطه رفته و وقت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر قرار است که برای چند نفر وقت سفارت بگیرید لازم است برای هر کدام به صورت جداگانه ثبت نام کنید. در این هنگام باید به زمان انتخاب شده دقت داشته باشید زیرا بعد از تایید نهایی به هیچ عنوان نمی‌توانید این زمان را تغییر داده و باید در روز مشخص شده به سفارت بروید.

درخواست وقت مصاحبه از سفارت سوئد

گرفتن وقت مصاحبه سفارت سوئد یکی دیگر از مهم‌ترین مراحل دریافت ویزای سوئد می‌باشد. برای این منظور لازم است که به سایت سفارت سوئد مراجعه کرده که به محض ورود به این سایت شما به راحتی می‌توانید این وقت را دریافت کنید.

توجه داشته باشید در اینجا باید همه چیز را کاملاً مشخص کنید و بنابر نیاز‌تان که تمایل دارید سفر توریستی یا کاری به سوئد داشته باشید این وقت مصاحبه را دریافت کنید.

ویزای سوئد و آدرس سفارت

همانطور که گفته شد جهت ارائه مدارک و انجام مصاحبه لازم است که افراد به صورت شخصی به سفارت سوئد مراجعه کنند. توجه داشته باشید هر فردی که قصد دریافت ویزای سوئد داشته باشد باید شخصاً به این سفارت که در تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک 27 قرار دارد برود.

ساعت کاری سفارت در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و پنجشنبه‌ها از ساعت 8 الی 15 می‌باشد. همچنین ساعت پاسخگویی تلفنی سفارت روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 13 و از ساعت 14 الی 16 می‌باشد.

اما لازم است بدانید که دفتر کنسولی سفارت پاسخگوی تلفنی سوالات شما در خصوص وضعیت ویزای سوئد نمی‌باشد.

ویزای سوئد و مدارک مورد نیاز

به طور کلی برای دریافت هرگونه ویزای سوئد نیاز به مدارک و پشتوانه‌هایی بوده که لازم است جهت عدم بوجود آمدن مشکل این مدارک را به صورت کامل ارائه دهید.

حال توجه داشته باشید مدارک عمومی برای دریافت این ویزا شامل دو قطعه عکس سه و نیم در چهار و نیم رنگی و پشت زمینه سفید، پرینت برگه وقت سفارت، اصل پاسپورت با ۷ ماه اعتبار، ارائه دعوتنامه در صورت وجود، رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما، بیمه مسافرتی، رزرو هتل در مقصد، گواهی ازدواج، گواهی تولد و فرم تکمیل شده درخواست ویزا می‌باشد.

ویزای سوئد و مدارک شغلی

علاوه بر آنچه بیان شد برای دریافت ویزای کشور سوئد نیاز به ارائه مدارک شغلی خاصی بر اساس شغل فرد نیز می‌باشد.
به طوری که کارمندان برای دریافت این ویزا باید قرارداد شغلی، گردش حساب بانکی سه ماه اخیر، گواهی اشتغال به کار و بیمه تامین اجتماعی را ارائه دهند.

افراد خود اشتغال نیز باید گردش حساب بانکی سه ماه اخیر، گواهی کسر مالیات بر درآمد، بیمه تامین اجتماعی و یک کپی از گواهی جواز کسب با مهر اتحادیه را به همراه داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای دانشجویان و دانش‌آموزان نیز گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی مدرسه از عدم شرکت شما در کلاس‌ها می‌باشد.

وکلا نیز لازم است که پروانه وکالت را به همراه دیگر مدارک ذکر شده داشته باشند و اما بازنشستگان باید برای اخذ انواع ویزا و روادید سوئد گردش حساب بانکی سه ماهه، حکم بازنشستگی و بیمه تامین اجتماعی به همراه داشته باشند.
مدارک مورد نیاز برای ورزشکاران گواهی از وزارت ورزش و جوانان می‌باشد و برای معلمان و اعضای هیئت علمی دانشگاه نیز ارائه اصل حکم کارگزینی و بیمه تامین اجتماعی ضروری است.

ویزای سوئد و مدت زمان جوابدهی

مدت زمان جوابدهی به ویزای سوئد بعد از حضور شما در سفارت و ارائه مدارک و انگشت نگاری بین ۱۴ تا ۲۱ روز می‌باشد که جهت دریافت جواب ویزای این کشور لازم است شخص متقاضی با به همراه داشتن کارت شناسایی و رسید فرم درخواست ویزا به سفارت این کشور در شهر تهران مراجعه کند.

اما باید بدانید روند اخذ ویزای سوئد ممکن است حدود ۵۰ روز طول بکشد با این حال لازم است که حتماً زمان کافی برای اخذ این ویزا را در نظر داشته باشید.

همچنین لازم به ذکر است که بدانید در زمان‌هایی که افراد و متقاضیان بیشتری برای اخذ ویزای سوئد اقدام می‌کنند این روند بیشتر طول خواهد کشید.

هزینه ویزای سوئد

طبیعتاً برای اخذ ویزای سوئد مانند ویزای هر کشور دیگری نیاز به ارائه هزینه‌ای می‌باشد در این خصوص باید بدانید این هزینه باید به صورت یورو و نقدی در سفارت پرداخت شود که برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال نصف بزرگسالان می‌باشد.

همچنین هزینه ویزای اقامت بلند مدت و کوتاه مدت با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و لازم به ذکر است که بدانید هزینه دریافت وقت سفارت و فرم درخواست ویزای سوئد رایگان می‌باشد.

همچنین لازم به ذکر است که بدانید هزینه ویزای سوئد برای کودکان زیر ۶ سال، دانشجویان مقطع دکترا، دانشجویان، دانش ‌آموزان، محققانی که برای تحقیقات به این کشور سفر می‌کنند و نماینده سازمان‌های غیردولتی رایگان است.

تمدید ویزای سوئد

یکی از مواردی که در هنگام سفر به سوئد و دریافت ویزای این کشور باید به آن توجه داشته باشید چگونگی تمدید ویزا است.

به طوری که باید بدانید هر کدام از ویزاهای این کشور مدت اعتبار مشخصی داشته و باید پس از پایان اعتبار سریعاً کشور سوئد را ترک کنید. اما چنانچه حوادث غیرمترقبه یا شرایط خاصی به وجود آید که امکان ترک سوئد برای شما بعد از اتمام اعتبار ویزای سوئد وجود نداشته باشد، لازم است که اقدام به تمدید این ویزا کنید.

شاید به نظر شما هم تمدید ویزای شینگن سوئد غیرممکن باشد اما لازم است بدانید با ارائه مدارک کافی و دلایل مناسب شما می‌‌توانید در خصوص تمدید این ویزا اقدام کرده و مهمترین قوانینی که برای تمدید ویزای شینگن سوئد پیش ‌بینی شده است شامل ورود دیرتر از موعد، دلایل بشردوستانه، موارد فورس ماژور و دلایل شخصی قوی می‌شود.

ویزای سوئد و ریجکت شدن

حال با تمام آنچه بیان شد اگر شما هم قصد اخذ ویزای سوئد را دارید ممکن است با بزرگترین دغدغه در این زمینه یعنی ریجکت شدن ویزا درگیر باشید.

به طوری که باید بدانید در بسیاری از موارد ممکن است ویزای افراد رد شود. در اینجا می‌توان گفت دلایل مختلفی برای ریجکت شدن ویزا‌ها وجود داشته که مهمترین آنها شامل فعالیت مجرمانه در گذشته و حال، عدم ارائه دلیل محکم و قانونی برای برگشت به کشور، توضیحات ناکافی برای اقامت، گذرنامه آسیب ‌دیده، گذرنامه نامعتبر، ارائه مدارک جعلی، توزیع ناکافی برای هدف از سفر، گواهی اشتغال به کار نامعتبر، عدم توانایی امرار و معاش در طول سفر، سن کمتر از ۳۰ سال، نامعتبر بودن بیمه نامه مسافرتی، عدم رعایت تاریخ ویزا و برنامه سفر قبلی و نداشتن مدارک اسکان می‌باشد.

اگر در هر صورتی شما با ریجکتی ویزا روبرو شدید طبیعتاً امتیاز منفی برای شما خواهد داشت و اگرچه این امر اخذ مجدد ویزا را دشوار می‌کند اما شما می‌توانید با استفاده از تجربه و تخصص مشاورین سایت یوروپ تورز این امر را ممکن کنید.
در این خصوص باید بدانید که ریجکت شدن ویزا برای مرتبه دوم تقریباً اخذ ویزای سوئد را غیر ممکن می‌کند با این حال باید حواستان را به خوبی در این زمینه جمع کنید. در اینجا هنگامی که ویزای شما ریجکت شد نواقص مدارک شما توسط یک کارشناس خبره رفع شده و مجدداً مدارک را به سفارت این کشور خواهیم فرستاد.

کارشناس مربوطه در اولین اقدام دلیل ریجکت شدن ویزا را بررسی می‌‌کند، تا از بروز مشکل برای بار دوم جلوگیری کند. تمامی دلایل رد ویزا سوئد از طرف سفارت به صورت نامه‌ای برای شما ارسال خواهد شد.
هنگامی که برای اعتراض به ریجکت ویزا نامه می‌نویسید باید با دقت کامل نگارش شود و این نامه باید به صورت کتبی و رسمی به سفارت ارسال گردد.

ویزای سوئد و ریجکت شدن | یوروپ تورز

آخرین قوانین ورود به کشور سوئد از نظر تزریق واکسن و تست کرونا

افرادی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند باید در خصوص سلامت بدن، وضعیت واکسن و خطر مثبت شدن آزمایش خود احتیاط نمایند. نکته مهم در مورد سفرهای بین االمللی این است که محدودیت‌های و قوانینی که در همه‌گیری کرونا در کشورهای مختلف اجرا می‌شود، کوتاه مدت بوده و در هر لحظه ممکن است تغییر یابد و گاهی نیز ممکن است به این محدودیت‌ها اضافه شود.

با کم شدن آمارهای روزانه کرونا کشور سوئد در حال حاضر هیچ قانون خاصی برای سفر به این کشور وجود ندارد اما در هر صورت شرکت‌های هواپیمایی مجبورند تا نکات بهداشتی را رعایت کرده و از واکسیناسیون افراد مطمئن شوند. قبل از سفر به این کشور حتما آخرین قوانین ورود به کشور سوئد از نظر تزریق واکسن و تست کرونا را بررسی کنید. کشور سوئد بری شهروندانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند و واکسینه نشده‌اند، ممنوعیت ورود در نظر گرفته است. در صورتی که واکسن تزریق کرده باشید و یا تست پی سی آر منفی خود را در زمان سفر ارائه دهید، می‌توانید به این کشور وارد شوید.


سوالات متداول ویزای سوئد

ویزای سوئد چیست؟

کشور سوئد یکی از کشورهای اروپایی بوده که عضو پیمان شینگن است. با این حال افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند در اولین اقدام باید ویزای شینگن سوئد را دریافت کنند.

آدرس سفارت سوئد در تهران کجا است؟

سفارت سوئد در تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک 27 قرار دارد برود.
ساعت کاری سفارت در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16:30 و پنجشنبه ها از ساعت 8 الی 15 می باشد. همچنین ساعت پاسخگویی تلفنی سفارت روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 13 و از ساعت 14 الی 16 می باشد.

هزینه ویزای سوئد چقدر است؟

طبیعتاً برای اخذ ویزای سوئد مانند ویزای هر کشور دیگری نیاز به ارائه هزینه ای می باشد در این خصوص باید بدانید این هزینه باید به صورت یورو و نقدی در سفارت پرداخت شود که برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال نصف بزرگسالان می باشد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

2 نظر

محمد ندیم 6 آبان 1397 پاسخ

من میخواهم بروم از سویدن دیدن نمایم برای چی چیز ها ضرورت است و در مدت چند روز میتوانم ویزه خود را بدست بیارم

بابازاده 28 بهمن 1397 پاسخ

با سلام
آیا شما دعوتنامه دارید؟؟