ویزای ایران | راهنمای اخذ + مدارک + هزینه + شرایط

ویزای ایران | راهنمای اخذ + مدارک + هزینه + شرایط

ویزای ایران، ویزا به مدرکی گفته می‌شود که برای عبور و مرور افراد صادر می‌شود. هر فرد خارجی برای ورود به کشوری نیاز به ویزای آن کشور دارد.

ویزای ایران مخصوص اتباع کشور‌ های اروپایی

ویزا به مدرکی گفته می‌شود که برای عبور و مرور افراد صادر می‌شود. هر فرد خارجی برای ورود به کشوری نیاز به ویزای آن کشور دارد. ویزای ایران نیز در این قاعده قرار می‌گیرد. ویزا اغلب به صورت مهر بر روی بخش دقیقی از گذرنامه قرار می‌گیرد. این مهر نشان دهنده ی‌این است که فرد اجازه رسمی ورود به ایران را دارد.

به طور کلی تمامی افراد از سراسر دنیا می‌توانند با داشتن گذرنامه با اعتبار مشخص و پس از ارائه مدارک اعلام شده ویزای ایران جهت افراد اروپایی را دریافت کنند.

ویزای ایران | راهنمای اخذ + مدارک + هزینه + شرایط | یوروپ تورز

قوانین دریافت ویزای ایران

قانون ویزای ایران جهت افراد اروپایی به این معنی است که شهروندان سایر کشورها بر چه اساسی می‌توانند وارد خاک ایران شوند و در آن اقامت داشته باشند. قطعاً چنین قانونی برای همه کشورها یکسان نیست. به عنوان مثال این گزینه برای شهروندان آمریکایی شاید چندین ماه طول بکشد اما کشورهایی مثل مالزی و … می‌توانند به سادگی از ویزای ایران بهرمند شوند.

یکی از گزینه‌هایی که ایران برای  گردشگران خارجی فراهم کرده است ویزای فرودگاهی ایران است. این ویزا در حال حاضر برای هفت کشور دنیا قابل قبول اعلام شده است. در واقع کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، مصر و گرجستان جمهوری آذربایجان و همینطور لبنان از دسته کشورهایی هستند که می‌توانند بدون داشتن ویزای ایران به این کشور سفر کنند.

البته مدت زمانی که اجازه دارند در خاک ایران بمانند با توجه به توافقات دیپلماتیک مشخص می‌شود.منطقه ی‌آزاد از دسته مناطقی است که اتباع خارجی می‌توانند به مدت 14 روز در آن اقامت داشته باشند. البته این زمان برای افرادی است که می‌خواهند بدون ویزا از این جزیره دیدن کنند. قطعاً مقررات ویزای ایران باید برای تمامی کشورها به درستی رعایت شود و هر گونه سهل انگاری در این مسیر می‌تواند مشکل ساز باشد.

انواع ویزای ایران

به طور کلی برای استفاده از ویزای ایران باید در ابتدا هدف افراد تعیین شود. با شناخت هر کدام از انواع ویزای ایران جهت افراد اروپایی می‌توان اینطور بررسی کرد که کدام یک می‌تواند برای شخص متقاضی مناسب‌تر باشد.

ویزای سیاحتی ایران که نام دیگر آن نیز ویزای توریستی است، همانطور که از اسمش پیداست برای افرادی است که قصد دارند از مناطق مختلف ایران دیدن کرده و به طور کلی زمان و رفت و برگشت در این ویزا مشخص است و فرد تصمیم به اقامت دائم ندارد. این ویزا اگر با دعوت نامه همراه باشد می‌تواند به سادگی اخذ شود.

ویزای زیارتی ایران از دیگر گزینه‌هایی آسان در این مسیر دیده می‌شود به طور کلی افرادی که قصد زیارت از مناطق مذهبی ایران را دارند می‌توانند به سراغ این مدل از ویزای ایران بروند. محل اقامت افراد باید در روز مصاحبه به دقت مشخص شود. البته اصولی که در زمینه ی‌ویزای ایران از نوع زیارتی دیده می‌شود به صورت روتین و دوره‌ای در حال تغییر است. شما می‌توانید با این ویزا تنها در زمانی مشخص از زیارتگاه‌های مختلف ایران بازدید کنید.

ویزای ایران از نوع سیاسی و تحصیلی

یک سری ویزا وجود دارد که تنها برای مقامات سیاسی و دولتی در نظر گرفته شده است. این ویزای برای رایزنی‌های سیاسی انتخاب شده است و افراد می‌توانند با استفاده از این ویزا وارد خاک ایران شده به یک سری بحث و تصمیم گیری‌های سیاسی بپردازند.

نوع دیگری از ویزای ایران وجود دارد که با هدف تحصیل در نظر گرفته می‌شود. این ویزا برای افرادی است که قصد دارند در دانشگاه‌های ایران به تحصیل بپردازند. البته بیشتر دیده می‌شود که طلاب دینی از این نوع ویزا استفاده می‌کنند. این ویزا دارای یک سری شرایط خاص است و عموماً سن و سطح سرمایه ی‌افراد در این ویزا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ویزای کار از دیگر گزینه‌های مطرح در لاین ویزای ایران جهت افراد اروپایی است. این ویزا به منظور کار در ایران عرضه می‌شود. البته این نوع ویزا به مراتب پیچیده‌تر و دشوار‌تر از سایر ویزا‌ها به شمار می‌آید و قطعاً حساسیت‌های بیشتری در پی دارد. ویزای کار تنها در صورتی به سادگی اخذ می‌شود که فرد از نظر مالی در وضعیت مناسبی بوده و یا با پتانسیل کارآفرینی مشخصی وارد خاک ایران شود.

سایر انواع ویزای ایران

ویزای مهماندار برای افرادی است که در حرفه  ی‌مهمانداری هواپیما و یا برای کارکنان کشتی و رانندگان وسایل نقلیه برآورد می‌شود. در واقع این ویزا برای افرادی است که قصد ماندن در ایران  را ندارند و تنها می‌خواهند از خاک ایران عبور کنند صادر می‌شود.

ویزای دیگر نیز وجود دارد که برای خبرنگاران و عکاسان و همینطور تیم‌های خبری صادر می‌شود. اخذ این ویزا در صورتی که با زمینه‌های سیاسی بالا همراه باشد بسیار دشوار خواهد بود. در واقع هدف از اخذ این نوع از ویزا پوشش یک رویداد خبری است. عموم افراد نام ویزای مطبوعاتی ایران را بر روی این ویزا قرار داده‌اند.

سایر انواع ویزای ایران | یوروپ تورز

افرادی که قصد دارند در سفر خود بارها وارد خاک ایران شده و از آن خارج شوند باید ویزای متعدد اخذ کنند. این ویزا برای برخی از کارشناسان و بازرگانان که می‌خواهند فعالیت تجاری درون خاک ایران داشته باشند، صادر می‌شود. رفت و آمد با استفاده از ویزای چندگانه بسیار آسان و بلامانع است.

عده‌ای افراد با هدف ازدواج وارد خاک ایران می‌شوند این افراد باید به دنیال ویزای الحاق خانواده باشند. این ویزا تنها با هدف ازدواج رسمی صادر می‌شود و شامل ازدواج‌های موقت نخواهد شد.

اتباع خارجی که در ایران سکونت دارند اما می‌خواهند به صورت دوره‌ای وارد کشور خود شوند می‌توانند از ویزاهای سه ماهه استفاده کنند. این ویزاها از گزینه‌های بسیار مناسب و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

ویزای خروج برای افرادی است که قرار است برای همیشه کشور را ترک کرده و دیگر باز نگردند.

شرایط دریافت ویزای ایران

به طور کلی دو راه پیش روی شما قرار دارد.

در روش اول خودتان باید به صورت شخصی اقدام به اخذ ویزای ایران کنید. در این روش یک سری گزینه‌ها پیش روی شما قرار دارد که شاید برایتان دشوار به نظر برسد. در نظر داشته باشید که شما از جزئیات مطرح در این زمینه مطلع نیستید و هر گونه سهل انگاری قطعاً برایتان دردسرساز خواهد بود.مورد بعدی در خصوص هزینه و زمانی است که از شما صرف می‌شود قطعاً یک سری زمان و هزینه در این مسیر دیده می‌شود که معقولانه به نظر نمی‌رسد.

روش دوم برای افرادی است که می‌خواهند اخذ ویزای ایران آسانتری داشته باشند. استفاده از یک آژانس مسافرتی که دارای مجوزهای لازم در این زمینه بوده و می‌تواند بسیار سریع‌تر شما را به نتیجه برساند.

پیشنهاد ما به شما این است که از تیم‌های متخصص در این زمینه استفاده کنید. در واقع مشاورین ما می‌توانند به سادگی با نازل‌ترین قیمت، شما را به هدفتان برسانند. در نظر داشته باشید که گزینه‌های مختلفی در این مسیر پیش روی شما قرار دارد.

ویزای ایران از طریق دعوت نامه

افرادی که در ایران هستند می‌توانند از طریق آژانس مسافرتی اقدام به ارسال یک دعوت نامه برای فرد خارجی کنند، در صورت تأیید این برگه شماره  ی‌تأییدی ارسال می‌شود که باید به بخش کنسولگری عرضه شود. ارسال این شماره تأیید عموماً بین 7 الی 10 روز زمان می‌برد. افرادی که به دنبال ویزای فوری هستند می‌توانند این زمان را به 3 روز کاهش دهند.

ویزای ایران جهت افراد اروپایی به طور کلی دارای 3 ماه اعتبار است به این معنی که پس از 3 ماه دیگر فرد متقاضی نمی‌تواند وارد خاک ایران شود.فرد متقاضی پس از ورود به ایران می‌تواند سی روز در خاک این کشور اقامت داشته باشد در صورت نیاز می‌تواند درخواست تمدید ویزا دهد. در صورتی که فرد از قوانین ویزای ایران سرپیچی کند دیگر اجازه تمدید ویزای ایران نخواهد داشت.

موضوعی که در این خصوص دیده می‌شود این که جمهوری ایران در خصوص صدور ویزای ایران جهت افراد اروپایی و یا عدم صدور آن مختار است و هیچ اعتراضی در این مسیر ترتیب اثر داده نمی‌شود. قوانین گفته شده در این بخش تنها برای ویزای کوتاه مدت بوده و برای افرادی که به دنبال ویزای بلند مدت هستند یک سری اصول دیگر فراهم شده است. ویزای‌های بلند مدت ایران در قالب سه ماهه، 6 ماهه، و یکساله عرضه می‌شود. قوانین مربوط به هر یک از انواع اعلام شده متفاوت است.

قوانین ویزای بلند مدت ایران

به طور کلی افراد می‌توانند از سه ویزای یک ماهه ایرانی استفاده کرده و یک تبدیل ویزای 3 ماهه داشته باشند. برای دریافت ویزای شش ماهه می‌توان از دو ویزای 3 ماهه نیز  استفاده کرد.

افرادی که به دنبال ویزای یک ساله ی‌ایرانی هستند می‌توانند از 2 ویزای 6 ماهه استفاده کنند.

در بخش‌های قبلی به ویزای چندگانه اشاره شد که نام دیگر آن ویزای متعدد است. این ویزا برای افرادی است که مجبور به ورود و خروج‌های بیشتر هستند. این ویزا در قابل اعتبارهای مختلف صادر می‌شود و به تعداد سفرهای فرد در سال گذشته، بستگی دارد. البته چنین ویزایی ارتباط مستقیمی با شرایط کشورهای تبعه دارد. به طور کلی اگر فکر می‌کنید از دسته افرادی هستید که نیاز به سفرهای چندگانه به ایران دارید بهترین گزینه که سبب صرفه جویی در زمان و هزینه ی‌شما می‌شود استفاده از ویزای مولتی ایران است.

مدارک لازم ویزای متعدد ایران

در نظر داشته باشید که نامه‌ی‌ درخواست شرکت باید از طریق مهر و امضای مدیر عامل با سربرگ مشخص در پرونده قرار بگیرد. علت دعوت از فرد باید در این ویزا به درستی مشخص شود.باید از صفحه اول پاسپورت مسافر تصویر رنگی و شفافی ارائه شود. اعتبار گذرنامه نیز بالای 6 ماه باشد.

مورد بعدی در خصوص کپی صفحات پاسپورت است در واقع پاسپورت ورود و خروج در طول یکسال گذشته باید به طور دقیق و به تعداد مشخص کپی شود.بهتر است که از صفحه اول شناسنامه ی‌میزبان تصویر رنگی و شفافی در پرونده ی‌مدارک قرار بگیرد.مدت زمانی که نیاز است تا کد رفرنس برای این ویزا بررسی شود به نسبت سایر ویزاهای کوتاه مدت بیشتر است.

مدارک لازم ویزای متعدد ایران | یوروپ تورز

مدارک لازم ویزای ایران از نوع توریستی

افرادی که قصد دارند ویزای بلند مدت از نوع توریستی اخذ کنند بهتر است که مدارک لازم در این مسیر را تهیه و ارسال کنند.

اولین و مهمترین گزینه تهیه روزنامه‌ی‌ رسمی شرکت به همراه آخرین تغییرات است. صفحات اول شناسنامه ی‌شخص میزان و یا شخصی که به عنوان دعوت‌کننده معرفی می‌شود باید کپی برداری و عرضه شود. در نظر داشته باشید که این صفحه باید به صورت رنگی اسکن شود. شخص دعوت‌کننده و یا میزبان باید بتواند مشخصات دقیقی از خود ارائه دهد، قطعاً اطلاعات مربوط به این فرد بارها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آدرس محل کار و منزل و همینطور شماره تلفن شخص میزبان در برگه مخصوص وارد و پیگیری می‌شود. شخص دعوت شونده که مهمان شناخته می‌شود باید اسکن رنگی از گذرنامه خود را ارائه دهد.شماره ملی هر دو شخص میزبان و میهمان باید عرضه شده و همینطور آدرس دقیق محل اقامت فرد در ایران، در مدارک ویزای ایران قرار می‌گیرد.

مدارک لازم ویزای تجاری ایران

در صورتی که فرد بخواهد با هدف کار و یا تجارت وارد خاک ایران شود باید یک سری مدارک به همراه داشته باشد. این قوانین در خصوص ویزای بلند مدت تجاری در نظر گرفته می‌شود.در این مسیر در ابتدا باید شرکتی در ایران برای فرد متقاضی دعوت نامه ارسال کند. نام و شماره ثبت شرکت باید در برگه قید شود. شخص مهمان باید اسکنی از گذرنامه ی‌خود را در مدرک قرار دهد. دعوتنامه بر روی سربرگ شرکت مهر و امضا می‌شود. امضا باید به شخص و با تاریخ مشخص باشد.

شرکت دعوت‌کننده باید شماره تماس و آدرس درستی عرضه کند، در نظر داشته باشید که این شماره و آدرس به صورت دوره‌ای می‌تواند تغییر کند.شخص دعوت شونده باید محل اقامت خود را شفاف‌سازی کند. در این مسیر از فرد گردش مالی خواسته می‌شود، به این ترتیب مشخص می‌شود که می‌تواند از عهده ی‌هزینه‌های وارده برآید یا خیر.

برای بررسی پرونده ویزای ایران چقدر زمان نیاز است؟

به طور معمول زمان دقیق برای بررسی پرونده‌های اعلام شده دیده نمی‌شود، گاه دیده می‌شود که نیاز به بررسی بیشتری است و یا درخواست مدارک بیشتری داده می‌شود. به طور تقریبی زمانی برای درخواست ویزای بلند مدت ایران بین چند هفته تا چندین ماه اعلام شده است. بنابراین باید کمی زودتر درخواست ویزای ایران داده شود. در بررسی‌های اولیه یک سری مدارک مورد بررسی قرار می‌گیرد در صورت کامل بودن نام فرد در پرونده ثبت می‌شود. مرحله دوم برای افرادی است که باید مدارک اضافی‌تر ارائه دهند.

شرایط ازدواج در ویزای ایران

فرض کنید فردی ایرانی با خانمی ژاپنی ازدواج کرده است، چنین فردی می‌خواهد با استفاده از ویزای کوتاه مدت برای دیدار از اقوام خود اقدام کند. در نهایت هم برای اقامت دائم تصمیماتی دارد، چنین فردی چه باید کند؟

قانون ازدواج برای ویزای ایران جهت افراد اروپایی به طور دوره‌ای تغییر می‌کند، به طور کلی شرایطی برای تبدیل ویزای کوتاه مدت به بلند مدت از طریق کارت صلاحیت وجود ندارد. افرادی که می‌خواهند اقامت دائم بگیرند باید از همان ابتدای مسیر از اخذ ویزای کوتاه مدت دوری کنند.

به طور کلی فردی که ویزای ایران اخذ کرده است و در طول سفر خود به دلیل اتمام اعتبار گذرنامه ی‌خود مجبور به اخذ گذرنامه ی‌جدید شده است، نمی‌تواند تنها با مهر مربوطه اقدام به ورود مجدد به ایران کند. باید هر دو گذرنامه قدیمی و جدید در پرونده وی قرار بگیرد.

البته این مسیر در اداره مهاجرت به سادگی قابل پیگیری بوده و مشکلی از این دست وجود ندارد.

قوانین مفقود شدن گذرنامه

فرض کنید فردی گذرنامه ایرانی با اقامت بلندمدت و در وضعیت چندگانه دریافت کرده است. یعنی می‌تواند چندین بار وارد خاک ایران شود. اگر این فرد گذرنامه خود را گم کند برای بازگشت باید یک سری اصول را رعایت کند. باید شخصی از کشور مبدأ گواهی ثبت اقامت محلی وی را از بخش مربوطه از شهرداری درخواست کند.

در این صورت نماینده به نزدیکترین شعبه مراجعه کرده و موقعیت خود را توضیح می‌دهد به این ترتیب اجازه ورود مجدد وی داده می‌شود.در روش بعدی  باید گواهی ثبت اقامت محلی فرد که به صورت پشت نویسی شده به ایران ارسال شود، با این گواهی می‌توان به ایران رفت و آمد کرد.

تمدید ویزای ایران

به طور کلی برای تمدید هر ویزایی باید در همان کشور اقدام کنید. در صورتی که اعتبار ویزای بلندمدت شما در حال اتمام است می‌توانید در نزدیکترین اداره ی‌مهاجرت اقدام به تمدید کنید. در نظر داشته باشید که تمدید ویزای ایران جهت افراد اروپایی با توجه به نوع ویزا بررسی می‌شود. به عنوان مثال فردی که به دنبال ویزای کار است در صورتی می‌تواند به تمدید فکر کند که پتانسیل قابل قبولی از خود نشان داده باشد.

فردی که قصد دارد تنها به دلیل بازدید وارد ایران شود تمدید ساده‌تری خواهد داشت.

قوانین گذرنامه در ویزای ایران

در صورتی که در گذرنامه تنها یک صفحه ی‌خالی وجود داشته باشد تکلیف برای درخواست ویزای ایران به چه صورت خواهد بود؟

دقت کنید که در گذرنامه، افراد علاوه بر صفحه‌ای که برای چسباندن ویزا استفاده می‌شود صفحه دیگری نیز برای مهر ورود و خروج نیاز است. بنابراین وجود یک صفحه در گذرنامه، شما را دچار مشکل خواهد کرد و بهتر است به سراغ اخذ گذرنامه جدید بروید.

آیا اخذ ویزای ایران آسان است؟

این سؤال هرگز پاسخ شفافی نخواهد داشت! دقت کنید که هدف از سفر سختی و آسانی مسیر را مشخص می‌کند. در واقع افرادی که با هدف فعالیت‌های خبری می‌خواهند وارد ایران شوند قطعاً باید مسیرهای پیچیده‌تری را پشت سر بگذارند. این موضوع برای افرادی که تنها برای بازدید به این کشور می‌آیند برعکس بوده و در زمانی کم می‌توانند به ویزای ایران دست یابند.

در نظر داشته باشید که پس از پر کردن فرم ویزای ایران ایمیلی ارسال می‌شود که برای شما مشخص خواهد شد که در چه وضعیتی قرار دارید، در صورت عدم دریافت ایمیل، فرم شما تأیید نشده است.

در وارد کردن اطلاعات لازم نهایت دقت را مبذول کنید.

نکات کلیدی در خصوص ویزای ایران

تا به این جا متوجه شدیم که مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایران بسیار مهم است. در واقع مدارک باید بتواند به سادگی از سوی مأمورین مورد تأیید قرار بگیرد.

بهتر است که زمان کافی برای جمع آوری مدارک ویزای ایران در نظر بگیرید. اخذ ویزای ایران در سریعترین زمان ممکن فراهم شده است.

نکات کلیدی در خصوص ویزای ایران | یوروپ تورز

سوالات متداول ویزای ایران

یکی از قوانین ویزای ایران چیست؟

به عنوان مثال این گزینه برای شهروندان آمریکایی شاید چندین ماه طول بکشد اما کشورهایی مثل مالزی و … می‌توانند به سادگی از ویزای ایران بهرمند شوند.

برای دریافت ویزای توریستی ایران باید چه کنیم؟

اولین و مهمترین گزینه تهیه روزنامه‌ی‌ رسمی شرکت به همراه آخرین تغییرات است. صفحات اول شناسنامه ی‌شخص میزان و یا شخصی که به عنوان دعوت‌کننده معرفی می‌شود باید کپی برداری و عرضه شود. در نظر داشته باشید که این صفحه باید به صورت رنگی اسکن شود. شخص دعوت‌کننده و یا میزبان باید بتواند مشخصات دقیقی از خود ارائه دهد، قطعاً اطلاعات مربوط به این فرد بارها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آیا اخذ ویزای ایران آسان است؟

در واقع افرادی که با هدف فعالیت‌های خبری می‌خواهند وارد ایران شوند قطعاً باید مسیرهای پیچیده‌تری را پشت سر بگذارند. این موضوع برای افرادی که تنها برای بازدید به این کشور می‌آیند برعکس بوده و در زمانی کم می‌توانند به ویزای ایران دست یابند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!